Sebat Haber | 'Haber Sizsiniz'
Son Dakika
SANDIKCI KINAMADAN ÖTEYE GİTMELİYİZ. AGD: Kudüs Tüm Müslümanların Ortak Sorunudur “Engelli Anne- Engelli Çocuk Sempozyumu” İçişleri Bakanlığı'ndan Ramazan Bayramı açıklaması DÜŞÜŞ VAR BAŞKAN EYÜPOĞLU UYARDI! Küdüse yeniden ağıtlar yakarken TONYA TEREYAĞI AVRUPA PATENTİ ALACAK AK PARTİ SÖZ VERDİYSE YAPAR Hıdırnebi'de Sürpriz Mayıs Karı Vefa Grubu salgın yasaklarında vatandaşların en büyük destekçisi oldu! İşte Trabzonspor'un UEFA Avrupa Ligi'ndeki rakipleri... Güner, Yalıncak Plajı ile ilgili açıklama yaptı İmamoğlu'ndan Soylu'ya "Bence Suç" yanıtı: Milletimiz uzun yıllardır ilk defa güldü ORTAMAHALLE PANDEMİ SONRASINA HAZIRLANIYOR Başkan Gedikli'den "İsrail'e kınama" BAŞKAN EKİM’DEN ANNELERE SÜRPRİZ Rektör Uzun, projeleriyle geleceği hedefleyen öğrencilerle bir araya geldi TAM KAPANMA YASAĞINDA ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR KADİR GECENİZ MÜBAREK OLSUN
BAŞKAN EYÜPOĞLU UYARDI!
BAŞKAN EYÜPOĞLU UYARDI!
 
ORTAMAHALLE PANDEMİ SONRASINA HAZIRLANIYOR
ORTAMAHALLE PANDEMİ SONRASINA HAZIRLANIYOR
 
Hıdırnebi'de Sürpriz Mayıs Karı
Hıdırnebi'de Sürpriz Mayıs Karı
Yazıcı:Dünya Gıda Gününü kutladı
 

Yazıcı:Dünya Gıda Gününü kutladı

TRABZON BÖLGESİ (Trabzon, Artvin, Bayburt, Gümüşhane, Rize) VETERİNER HEKİMLERİ ODASI BAŞKANLIĞI 16 EKİM DÜNYA GIDA GÜNÜ BASIN AÇIKLAMASI

16 Ekim 2012 Salı 20:09
Yazdır

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) 16 Ekim'i Dünya Gıda Günü olarak kabul etti. Her yıl FAO tarafından belirlenen bir tema çerçevesinde yapılan Dünya Gıda Günü etkinliklerinde,  gıda üretimi, tüketimi ve gıda güvencesine ilişkin konular gündeme taşınarak küresel anlamda büyük önem arz eden açlık ve açlıkla mücadeleye dikkat çekilmeye çalışılmaktadır. FAO bu yıl Dünya Gıda Günü temasını “ Beslenmenin Anahtarı Tarımsal Kooperatifler” olarak belirlemiştir.

Dünyada üretilen gıda maddeleri artan nüfusa yeterli olmamakta, her yedi kişiden biri yetersiz  beslenmektedir. Bu gün dünya üzerinde yaşayan 1 milyar nüfus açlıkla bir o kadar insan ise dengesiz ve sınırsız gıda tüketimi yani obeziteyle karşı karşıyadır.

Hızla artan dünya nüfusu ve büyüyen açlık sorunu, tarımsal üretimin sürdürülebilirliğini sağlayacak politikaların önemini arttırmıştır. 2050 yılına  kadar 9 milyardan fazla insanın beslenmesi için gerekli ek gıdanın önemli bir bölümünün küçük toprak sahipleri tarafından üretilebileceğine dair  geniş bir mutakabat söz konusudur. Tarım, hayvancılık, balıkçılık ve ormancılıkla uğraşan bu toprak sahiplerinin  tarımsal üretimden vazgeçerek şehirlere göç etmesi engellenmeli, etkin bir örgütlülük içinde  üretime katkıda bulunması sağlanmalıdır. Tarımsal kooperatifler, küçük ve atıl durumdaki  topraklarda üretimin arttırılmasıyla dünyadaki açlık sorununun çözümünde anahtar rol üstlenmekle birlikte; tarladan sofraya güvenilir, sürdürülebilir ve izlenebilir  gıda teminini de mümkün kılmaktadır. Bu nedenle kooperatiflerin, üretici örgütlerin ve diğer kırsal kuruluşların desteklenmesi ve bunlara yatırım yapılması gerekmektedir.

Dünyada yaşanan küresel krizler ülkemizde yıllardan beri var olan yetersiz ve dengesiz beslenme sorununu daha da artırmıştır. Bir toplumun gelişmişlik seviyesi fertlerinin tükettiği hayvansal gıdaların miktarı ile doğru orantılıdır. Ülkemizde tüketilen et, balık, süt, yumurta gibi değerli protein kaynakları miktarının gelişmiş ülke verileri ile karşılaştırıldığında çok geride olduğu görülecektir. Bu sebepten dolayı Türkiye’de 0-5 yaş grubu çocuklarda büyüme ve gelişme geriliği, demir yetersizliği anemisi, raşitizm;  okul çağı çocuk ve gençlerde zayıflık ve şişmanlık, demir yetersizliği anemisi, vitamin yetersizlikleri, iyot yetersizliği hastalıkları, diş çürükleri;  yetişkin kadınlarda zayıflık ve şişmanlık, demir yetersizliği anemisi, iyot yetersizliği hastalıkları, vitamin yetersizlikleri; yaşlılarda beslenmeye bağlı kronik hastalıklar sık görülmektedir.

Toplumunun beslenme durumunu ve sağlık durumunu düzeltmek ve geliştirmek hükümetlerin görevidir. Ülkemiz geniş coğrafyası, iklim özellikleri ve üç tarafındaki denizleri ile hayvansal üretim açısından önemli bir potansiyele sahip olmasına rağmen yanlış tercih yapılarak uygulanan tarım politikaları nedeniyle hayvansal üretim geliştirilememektedir.

Tarım Politikaları oluşturulurken halk sağlığı da göz önüne alınmalıdır. Gıda sanayi, sağlık sektörü işbirliği geliştirilmelidir. Ülkedeki beslenme sorunlarına çözüm getirilecek ürünler (düşük kalorili ürünler, zenginleştirilmiş ürünler) üretilmelidir. Hükümetler besinleri fiyatlandırırken, besinin insan sağlığı üzerine etkisini ve toplumun yeterli ve dengeli beslenmesindeki önemini de göz önüne almalıdırlar. Halkın beslenmesinde önem taşıyan besinlerin üretiminin teşvik edilmesi ve vergilendirilmede buna dikkat edilmesi

gereklidir. Gıdanın geleceği, ülke nüfusunun beslenmesi ulusal bir politika olmalı, bu bakımdan tümüyle yabancı işletmelere bırakılmamalıdır.

Tüm dünyanın omuz omuza olduğu,  politikalar  ürettiği ve açlığın bittiği bir dünya  umuduyla “Dünya Gıda Gününüzü ” kutlarız.

Anahtar Kelimeler: TRABZON, BÖLGESİ (Trabzon, Artvin, Bayburt, Gümüşhane, Rize) VETERİNER, HEKİMLERİ, ODASI, BAŞKANLIĞI 16, EKİM, DÜNYA, GIDA, GÜNÜ, BASIN, AÇIKLAMASI
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Yazarlar
Anket
TRABZONSPOR ÖZE DÖNMELİ Mİ?
DÖNMELİ
DÖNMEMELİ
KARARSIZIM
Namaz Vakitleri
İmsak
05:07
Güneş
06:50
Öğlen
12:16
İkindi
15:00
Akşam
17:20
Yatsı
18:51
http://www.burotarz.com
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Finans
İMKB 100
77.989
USD ALIŞ
3.0820
USD SATIŞ
3.1020
EURO ALIŞ
3.3900
EURO SATIŞ
3.4150
POUND ALIŞ
3.7580
POUND SATIŞ
3.8210
ALTIN ALIŞ
125.2200
ALTIN SATIŞ
126.3200
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
330 Konstantinopolis (İstanbul) Roma İmparatorluğunun resmi başkenti olur. Daha önce Byzantion denen bu kente törenle Yeni Roma adı verilir ama daha çok Konstantinopolis adı kullanılacaktır.
1812 İngiltere Başbakanı Spencer Perceval, Avam Kamarası'nda cinnet geçiren iş adamı John Bellingham tarafından vurularak öldürüldü.
1858 Minnesota, Amerika Birleşik Devletleri'ne katıldı.
1867 Lüksemburg, Fransa'dan bağımsızlığını kazandı.
1920 Mustafa Kemal Paşa, İstanbul'daki Divan-ı Harp tarafından idama mahkum edildi.
Lig Puan Durumu
 
TAKIM
O
G
B
M
P
Sayısal Loto
02.11.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
06 - 29 - 31 - 32 - 44 - 45
Şans Topu
30.10.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
01 - 10 - 30 - 32 - 34 - 03
On Numara
04.11.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
01 - 10 - 25 - 27 - 29 - 38 - 39 - 40 - 43 - 47 - 48 - 49 - 50 - 51 - 52 - 62 - 64 - 68 - 74 - 75 - 77 - 78
Süper Loto
31.10.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
06 - 22 - 24 - 28 - 34 - 46
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Copyright 2010 ©Tüm İçerik Hakları sebathaber.com'a Aittir. Tel:0 462 333 0 444
Yazılım: Haber Sitesi Kur