Sebat Haber | 'Haber Sizsiniz'
Son Dakika
Nizamettin Bekar Yazdı! BAŞKAN ZORLUOĞLU’NDAN MEVLİD KANDİLİ MESAJI Adem Çelik'ten Kutlama Mesajı SELAMİ SAĞIR'DAN KANDİL MESAJI EGEMEN BAŞKAN'DAN KANDİL KUTLAMASI SEBAT YÖNETİMİ VALİ YILDIRIMLA İki üniversite arasındaki iş birliği imkânları görüşüldü AKMESTEK- KIZILAY BİRLİKTELİĞİ Hastane Personeline Alzheimer Hastalığı Eğitimi Çiçeklidüz Muhtarı Mustafa Birici Kandil Mesajı Yayınladı.. MEVLİD KANDİLİMİZ MÜBAREK OLSUN ACISU'DA ASFALT ÇALIŞMASI Trabzon'da stat krizi! Hakkında Onlarca Yıl Hapis Cezası Olan Şahıs Trabzon'da Yakalandı! Erol Gedikli İktidara Yüklendi Eren ve Çelebi’den Gürcistan Başkonsolosu Japaridze’ye teşekkür plaketi Emniyet Müdürü Başlamıyor Ahi Evren Dede Camisinde mevlit okutuldu, lokma dağıtıldı SOSYAL GÜVENLİK VAZGEÇİLMEZ BİR HAKTIR TERTEMİZ BİR AKÇAABAT İÇİN ÇALIŞIYORUZ
BAŞKAN ZORLUOĞLU’NDAN MEVLİD KANDİLİ MESAJI
BAŞKAN ZORLUOĞLU’NDAN MEVLİD KANDİLİ MESAJI
 
SEBAT YÖNETİMİ VALİ YILDIRIMLA
SEBAT YÖNETİMİ VALİ YILDIRIMLA
 
MEVLİD KANDİLİMİZ MÜBAREK OLSUN
MEVLİD KANDİLİMİZ MÜBAREK OLSUN
Başkan Gedikli, Kamuda Taşeron İşçiliğine Son.
 

Başkan Gedikli, Kamuda Taşeron İşçiliğine Son.

Türk-İş Trabzon İl Temsilcisi ve Yol-İş Sendikası Trabzon 1 nolu Şube Başkanı Gökhan Gedikli Türk-İş’e bağlı Sendikaların Şube Başkanları ile 1 Mayıs etkinliğinde toplanan kalabalığa hitaben bir konuşma yaptı.

2 Mayıs 2022 Pazartesi 12:38
Yazdır
Gedikli konuşmasında: “Tüm işkollarında, hayat devam etsin diye canını dişine takanlar… Gecenin körü, sabahın şafağı; kışın ayazı, yazın sıcağı demeden alın teri dökenler… Çeliğe, cama, taşa, toprağa, çimentoya şekil verenler; uzakları yakın edenler, hastaları sağlıklarına kavuşturanlar… Tezgâh başında, büroda, laboratuvarda, madende, tarlada muayenehanede çalışan emekçiler… Dünyadaki zenginliği üretenler… Ama bu ürettiklerinden hakça pay alamayanlar… Üstüne üstlük güvencesiz, kuralsız, sendikasız çalışmaya mahkûm edilenler… Bugün sizin gününüz… Bugün yaşamını emeğiyle sürdürenlerin hak arama ve mücadele günü…

BÜGÜN 1 MAYIS

Asgari ücretin vergi dışı bırakılması fiyat artışının gölgesinde kaldı. Ekmekten şekere, etten süte, meyve ve sebzeye kadar tüm temel gıda ürünlerine yüzde yüzü aşan zamlar sonucunda emekçilerin geçim şartları da daha da ağırlaştı. Zam dalgası sadece gıda ürünleriyle sınırlı kalmadı…Akaryakıttan doğal gaza, elektrikten suya; ulaşıma yani tüm temel hizmetlere gelen zamlar durmak bilmedi… Zamlar günden güne; kimi zaman saatten saate geldi. Dün bir olan bugün bir buçuk oldu, sabah iki olan akşama üçe çıktı… Resmi verilerle yıllık yüzde 61’i aşan enflasyon karşısında; işçinin, emeklinin, çiftçinin, esnafın yani toplumun üreten kesimlerinin eline geçen gelirin büyük bölümü temel harcamalarına bile yetmez oldu.

Dünyanın büyük bir bölümünde emekçiler, 1 Mayıs’ı daha da ağırlaşan sorunlarla mücadele ederek karşılamaktadır.  Yurdumuzda da durum çok farklı değildir.  Bir yandan işsizlik korkusu diğer yandan geçim sıkıntısı yaşayarak emekçiler 1 Mayıs’ı karşıladı. Yurdumuzun en büyük ve en köklü işçi örgütü Türk-İş, başta üyeleri olmak üzere tüm emekçilerin hak ve çıkarlarını koruyup geliştirmek amacıyla 70 yıldan bu yana mücadele vermeye devam etmektedir.

Emeğin dünyasının mevcut temel sorunları ve bunlara yönelik çözüm önerileri Türk-İş tarafından aşağıdaki tespitlerle ortaya konulmaktadır:

• Reel ücretlerin ve satın alma gücünün korunması ve artırılması sağlanmalıdır. Bunun için öncelikle enflasyon artışına yol açan olumsuz şartlar ortadan kaldırılmalı, koruyucu ve kapsayıcı ekonomik ve sosyal politikalar benimsenmeli ve özelleştirmeler durdurulmalıdır.

• Yılbaşında asgari ücrete yapılan zamlar enflasyon canavarına yenilerek 1-2 ay içerisinde çalışanların elinden alınmıştır. Dolayısı ile asgari ücretin yeniden değerlendirilerek 6.aydan sonra yeni bir zam daha yapılması gerekmektedir.

• Türk-İş’in açıklamış olduğu Nisan ayı AÇLIK SINIRI 5323.TL

YOKSULLUK SINIRI ise 17.340.-TL.’dir. Buna göre asgari ücretin ve bütün çalışanların ücretleri acilen artırılmalıdır.

• Yine emeklilerimize verilen zamlar ve resmi enflasyonun %61 olduğu bir ortamda emekli ikramiyelerinin sabit kalması çok üzücüdür ve düzeltilmesi gerekmektedir.

• Yabancı para birimleri karşısındaki TL’nin değer kaybının engellenmesi hem üretim hem de tüketim açısından zorunludur.

• Türkiye çokuluslu şirketlerin “ucuz emek deposu” değildir.

• Katma değeri yüksek mal ve hizmet üretimi, bir diğer ifadeyle “üretim üssü” haline gelmek nitelikli işgücünü, kapsamlı eğitim ve istihdam politikasını gerektirir. Böyle bir hedefi gerçekleştirmek için yapısal düzenlemeler yapılmalıdır.

• Yerli besicilik ve tarıma gereken destekler sağlanmalıdır.

• Yerli üretimde araziye değil, ürüne teşvik verilmeli ve buna göre üreten çiftçi kazanmalı ve üretim artırılmalıdır. Milli tarım ve tohum politikası daha da fazla ve acil olarak oluşturulmalıdır.

• Nominal ücret artışları nedeniyle işçi çıkarma eğiliminde olan, karından zarar etmemek için emekçileri kapı önüne koyma eğilimi sergileyen işverenlere karşı, bir yandan mücadele yoğunlaştırılmalı, diğer yandan bu eğilime karşı yaptırımı ön gören mevzuat düzenlemeleri yapılmalıdır.

• Güvencesizliğin panzehri sendikal örgütlenmedir.

• Sendikal örgütlenme emekçinin güvencesizliğine karşı can simididir.

• Kayıt dışı, kuralsız çalışan motorlu kuryelerden, merdiven altı imalathanelerde üretim yapan tekstil işçilerine kadar, farklı işkollarındaki tüm güvencesiz işçiler, sendikal örgütlülüğün koruyucu şemsiyesi altına alınmalıdır.

• Sendikal örgütlenmenin işçilerin özgür iradeleriyle, herhangi bir işveren baskısı veya bürokratik baskı olmadan sağlanabilmesi gerekir.

• Türk-İş sendika seçme özgürlüğünü baskı altına alan işveren ve bürokratlara karşı önceden olduğu gibi önümüzdeki dönemde de meşru her türlü mücadeleyi sürdürecektir.

• Sendikaların önemli savunma aracı sosyal devlet politikalarıdır. Üretimle sağlanan milli gelir artışı, bunu sağlayan geniş kesimlere adaletli dağıtılmalıdır.

• Yani fakirden alınıp zengine değil, zenginden alınıp fakire verilmelidir. Sosyal Devlet yeniden ve daha güçlü bir şekilde yaşama geçirilmelidir.

• Geçici işçilerin daimi kadro talebi karşılanmalıdır. Geçici işçilerin kadroya alınması, kesintisiz olarak çalışmaları sağlanmalıdır. Örneğin Sadece Milli eğitimde 32 bin üzerinde 10 ay çalışan işçi kardeşlerimiz vardır.

• Kamuda taşeron çalıştırma sonlandırılmalıdır.

• Bu kapsamda KİT’lerde çalışan işçiler; bazı özel bütçeli kuruluşlarda çalışan işçiler; ihale şartnamesinde personel sayısı belirtildiği halde, işçilik maliyetinin yaklaşık maliyetin yüzde 70’in altında kalan ihale usulüyle çalıştırılan taşeron işçileri (Karayolları işçileri, kiralık araç şoförleri, yemekhane çalışanları, Hava yollarında KİT’’lerde çalışan işçiler, diş protez çalışanları gibi); çağrı merkezi hizmetlerine ilişkin ihalelerde çalışanlar; danışmanlık ihaleleri kapsamında çalışanlar; mal alım ihaleleri kapsamında çalışanlar; yapım işi (anahtar teslim iş) ihaleleri kapsamında çalışanlar; hastane bilgi yönetim sistemi hizmeti ihalesi kapsamında çalışanlar; yıllardır bekledikleri kamuda daimi işçi kadrosuna alınmalıdır.

Artık Kamuda bitmeyen taşeron işçilik ve haksızlık bitmeli ve son bulmalıdır.

• KHK ile Kamuda kadroya alınan işçilere tayin hakkı verilmeli, zorunlu emekliliğe sevk edilmemelidir.

• Ücretlilerin üzerindeki vergi yükü azaltılmalı ve vergi adaletsizliği giderilmelidir. Bizler 14 Ocak 2022 tarihinde maaşlarımızdan kesilerek vermiş olduğumuz %15 verginin sabitlenmesini ve 14 Aralık 2022 tarihinde de aynı vergi diliminde kalıp yine %15 vergi vermek suretiyle ve bu mağduriyetin giderilmesini talep ediyoruz. Çünkü İşçiler ve çalışanlar üzerinde ağır vergi baskısı bulunuyor. Artık bu adaletsizlik giderilmelidir. Arkadaşlar bu vergi düzeni adil değildir.

• Az kazanandan az çok kazanandan çok vergi alınmalıdır.

• Kamu Kurumlarında aynı işi yapan işçilerin 1.ücret skalası, 2.ücret skalası 3.ücret skalası gibi farklı ücretler alarak işyerlerindeki bu adaletsizliğin giderilmesi ve iş barışının sağlanması gerekmektedir. Yani eşit işe eşit ücret verilmelidir.

• Türk-İş alt işveren uygulamasının, başta kamu işyerleri olmak üzere tüm çalışma yaşamından çıkarılması için yani taşeron sisteminin bitmesi için verdiği mücadeleyi önümüzdeki dönem daha da yoğunlaştıracaktır.

• Artan uluslararası gerginliğin en fazla kaybedeni yine ücretliler/emekçiler/çalışanlar olmamalıdır.

• Küresel, bölgesel, yerel çatışmalardan en fazla etkilenen aileleriyle birlikte emekçilerdir. Savaşlarda ve terör eylemlerinde en fazla bedeli ödeyenler, işçiler, kadınlar ve çocuklardır.

Sendikaların temel mücadelesi ekmek, barış ve özgürlük içindir.

• İşyerlerinde ayrımcılığın hiçbir türüne, kadına şiddete, mobbing ve tacize müsaade edilememelidir.

• Sendikaların yaşanan çatışmaları doğru bir şekilde değerlendirip ona göre tavır almaları, dünyadaki tüm emekçilerin yararına olacaktır.

• Türk-İş 70 yıllık geçmişinden aldığı güçle işçilerin, mağdurun ve mazlumun yanında olma sorumluluğunu yerine getirmeye devam edecektir.

• Buradan tekrar sesleniyoruz.

• KAMUDA TAŞERON İŞÇİLİĞİNE

• İŞ YERLERİNDE ÜCRET ADALETSİZLİĞİNE

• GEÇİCİ VE MEVSİMLİK İŞÇİLİĞİNE

• GÜVENCESİZ ÇALIŞTIRMAYA

• KHK ADALETSİZLİĞİNE

• İŞ CİNAYETLERİNE

 

Anahtar Kelimeler: Türk-İş, Trabzon, İl, Temsilcisi, ve, Yol-İş, Sendikası, Trabzon, 1, nolu, Şube, Başkanı, Gökhan, Gedikli, Türk-İş’e, bağlı, Sendikaların, Şube, Başkanları, ile, 1, Mayıs, etkinliğinde, toplanan, kalabalığa, hitaben, bir, konuşma, yaptı
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Yazarlar
Anket
Namaz Vakitleri
İmsak
05:07
Güneş
06:50
Öğlen
12:16
İkindi
15:00
Akşam
17:20
Yatsı
18:51
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Finans
İMKB 100
77.989
USD ALIŞ
3.0820
USD SATIŞ
3.1020
EURO ALIŞ
3.3900
EURO SATIŞ
3.4150
POUND ALIŞ
3.7580
POUND SATIŞ
3.8210
ALTIN ALIŞ
125.2200
ALTIN SATIŞ
126.3200
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1396 Yıldırım Bayezid, Niğbolu Zaferi'ni elde etti.
1561 Şehzade Bayezid idam edildi.
1911 İtalya, Osmanlı Devleti'ne savaş ilan etti.
1925 İstanbul'da, tulumbacı teşkilâtının yerine, modern motorlu itfaiye teşkilâtı kuruldu.
1950 Birleşmiş Milletler askerleri Kore'de Seul'u ele geçirdi. (Bkz. Kore Savaşı)
Lig Puan Durumu
 
TAKIM
O
G
B
M
P
Sayısal Loto
02.11.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
06 - 29 - 31 - 32 - 44 - 45
Şans Topu
30.10.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
01 - 10 - 30 - 32 - 34 - 03
On Numara
04.11.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
01 - 10 - 25 - 27 - 29 - 38 - 39 - 40 - 43 - 47 - 48 - 49 - 50 - 51 - 52 - 62 - 64 - 68 - 74 - 75 - 77 - 78
Süper Loto
31.10.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
06 - 22 - 24 - 28 - 34 - 46
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Copyright 2010 ©Tüm İçerik Hakları sebathaber.com'a Aittir. Tel:0 462 333 0 444
Yazılım: Haber Sitesi Kur