Sebat Haber | 'Haber Sizsiniz'
Son Dakika
2021 Şampiyonlar Ligi finali İstanbul’dan alındı RAMAZAN BAYRAMINIZ MÜBAREK OLSUN ALTINTEPE “BAYRAMLAR KARDEŞLİKTİR MUTLULUKTUR” İYİ BAYRAMLAR BURUK BİR BAYRAM TRÜ VAKFIKEBİR MYO’DA PANDEMİ DÖNEMİ ONLİNE ETKİNLİKLER DEVAM EDİYOR… Bartın Üniversitesi’nden “Bu zulme sessiz kalmıyoruz” açıklaması HEP BAYRAM OLSUN! Başkan Ekim'den Bayram Ziyareti Okul Müdürü Yılmaz Aydın'dan Bayram Mesajı Halis Güneş'ten Bayram Mesajı ALİ ŞENTÜRK'TEN BAYRAM MESAJI Ziraat Odasından bayram Mesajı Adem Çelik'ten Bayram Mesajı IRMAK YAPI'DAN BAYRAM MESAJI Arpacılı Muhtarı Hakan Kalaycı'dan Bayram Mesajı Selami Sağır'dan Bayram Mesajı Musa Öztürk'ten Bayram Mesajı Mümin Muhtar'dan Bayram Mesajı RAMAZAN BAYRAMINIZI TEBRİK EDERİZ
BULUT'TAN BAYRAM MESAJI
BULUT'TAN BAYRAM MESAJI
 
ALİ ŞENTÜRK'TEN BAYRAM MESAJI
ALİ ŞENTÜRK'TEN BAYRAM MESAJI
 
SİVRİKAYA'DAN BAYRAM MESAJI
SİVRİKAYA'DAN BAYRAM MESAJI
Trabzon'a Tren Hayal Mı?
 

Trabzon'a Tren Hayal Mı?

KOBİDER Genel Başkanı Araklılı Nurettin Özgenç, siyasetçilerimizi uyararak; "Trabzon-Erzincan Demiryolu hayal mi oluyor?" diye sordu.

6 Ağustos 2014 Çarşamba 19:25
Yazdır
Özgenç: "Doğu Karadeniz ve Trabzon'lular 70 yıldır Demiryolu hasreti çekiyor" dedi.

 


"TRABZON'DA 70 YILDIR DEMİR YOLU HASRETİ ÇEKİYOR"


Yüksek hızlı tren ecdadın rüyasıdır. Bazı şehirlerin artık bir ulaşım şehri olduğunun bilincindeyiz ve yüksek hızlı treni hayal bile edemiyorduk. Yüksek hızlı tren ülkemiz adına fevkalade güzel bir çalışma olmuştur. Türkiye demiryolu ulaşımında fevkalade yol kat etti. 

Yüksek hızlı tren projelerinin yanı sıra hızlı tren projeleri de tüm hızla sürüyor. Sivas-Erzincan Hızlı Demiryolu Projesinin ilk etabının yapım ihalesi gerçekleştirildi.

Bilecik- Bursa, Ankara-İzmir, Ankara-Sivas yüksek hızlı demiryolu ve Konya-Karaman, Sivas-Erzincan hızlı demiryolu hatlarıyla kısa vadede ülke nüfusunun yarısına yakınının yaşadığı 17 il yüksek hızlı demiryolu ağı ile birbirine bağlanacak.

Konya-Karaman-Ulukışla-Mersin-Adana-Osmaniye-Gaziantep Hızlı Tren Projesinde Konya-Karaman ve Adana-Gaziantep arasında inşaat çalışmaları, diğer bölümlerde ise yapım ihale çalışmaları devam ediyor.

Başbakan Erdoğan, demir yollarının 14 büyükşehre ulaşacağını vurgulayarak, şöyle devam etti: 

'Hizmetlerimiz kesintisiz devam edecek. Eskişehir, Konya tamam, şimdi Bilecik, Sakarya, Kocaeli ve İstanbul da tamam. Sırada Bursa var, sırada Ankara-Kırıkkale-Yozgat-Sivas hattı var. Bu hattı Erzincan ve Erzurum'a kadar uzatıyoruz. Bunun yanında Ankara-Afyon-Uşak-Manisa-İzmir YHT hattı var. Bunların hepsinin inşaatı sürüyor. Bu projeleri tamamladığımızda İstanbul'umuzu toplam 17 ilimize YHT konforuyla bağlamış olacağız.'

Bu bağlamda Bursa’ya hızlı tren müjdesi verdi: 

'Denizli'ye hızlı tren inşallah geliyor Antalya ile Denizli hızlı tren projesinin çalışmalarına başladık' dedi. 

Ayrıca Şanlıurfa’ya hızlı tren sözü verdi: 

'Şanlıurfa'yı Ankara, İstanbul, Karaman, Gaziantep'e hızlı trenle bağlama kararı aldık. İnşallah projemiz hazır önümüzdeki dönemde bu çalışmayı başlatacağız' dedi. 

Ama Trabzon - Erzincan Demiryolu Projesine detaylı olarak değinmedi.

 


"TRABZON- ERZİNCAN DEMİRYOLU PROJESİNİN GECİKME NEDENİ NEDİR?"Tamamlanan ve yapımı devam eden yüksek hızlı ve hızlı demiryolu projeleriyle kentler arasında günü birlik seyahatin yapılabilir olması ile kentlerin adeta birbirlerinin banliyösü haline geliyor. Demiryollarına gösterilen ehemmiyetin bilincindeyiz. Ancak Doğu Karadeniz Bölgesinin geleceğini etkileyecek en önemli projelerden biri olan 'Trabzon- Erzincan Demiryolu Projesi'nin 'işe başlamak, bitirmenin yarısıdır' anlayışı gereği halen ilk ray kaynağı yapılamadı.

Trabzon-Erzincan Demiryolu projesinin fizibilite çalışmalarının bittiğini, projenin yakında ihale edileceği müjdesi verilmesine rağmen gözle görülür bir ilerlemenin olmadığı görülüyor.

Hükümet yetkilileri tarafından yapılacağı açıklanan 'Trabzon-Erzincan Demiryolu Projesi'nin hangi aşamada olduğuna dair en yetkili makam olan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı bilgi edinme birimine 22/03/2014 tarih ve 107720 sayılı başvuru ile aşağıdaki gibi soru yöneltip;

* Böyle bir proje var mı?

* Varsa ne zaman gerçekleştirilecek?

* Yapılması planlanan 320 kilometrelik Erzincan-Gümüşhane-Tirebolu-Trabzon Demiryolu Hattı Projesi hangi aşamadadır?

Şeklinde 3 madde halinde yaptığımız resmi başvuruya 16.04.2014 tarihinde; bilgi@udhb.gov.tr  adlı elektronik posta adresinden gelen e-postada: 

'.......Trabzon-Tirebolu- Gümüşhane-Erzincan- Diyarbakır arasında 630 Km. uzunluğunda bir demiryolu hattı planlanmıştır. Hattın uygulama projelerinin yapılmasına yönelik çalışmalar devam etmektedir.'  diye soyut bir cevap verilmiştir. 

Ancak ne zaman gerçekleştirileceği ve hangi aşamada olduğuna dair somut bir cevap verilmemiştir! 

Doğu Karadeniz bölgesi için büyük önem arz eden proje hakkındaki sorularımıza net bir cevap alınamayınca bu kez Başbakanlık Bilgi Edinme Değerlendirme Kurulu'na (BEDK) ve Başbakanlık İletişim Merkezine (BİMER) 27.06.2014 tarih ve 487789 sayı ile başvuru yaptık lakin bu başvuruya da şu ana kadar bir cevap alınamamıştır.


"TRABZON- ERZİNCAN DEMİRYOLU PROJESİ'NİN İHALESİ NE ZAMAN?"

Ülkemizin gerek nüfus, gerekse oluşturulan katma değer bakımından önde gelen şehirlerinden biri olan Trabzon’un demiryolu şebekesine bağlanmasıyla sosyo - ekonomik değeri daha yükselecektir. Bu bağlamda modernizmin simgesi bilim, yöntem ve rasyonel düşünmenin yansıması yolcu ve yük taşımacılığının hizmet kalitesi açısından en uygun ve en etkin olanı olan demiryolu Trabzon ve çevre iller açısından olmazsa olmazıdır.

Trabzon’un en önemli gündem maddesi demiryoludur. Trabzon-Erzincan demiryolu projesinin gerçekleşmesi için kamuoyu refleksi oluşturulmalıdır. 

Trabzon-Erzincan demiryolu projesinde yapım aşamasına gelinebilmesi için kararlılığın aynen devam etmesi gerekir. Geniş anlamda kamuoyu oluşturarak bu projenin Trabzon için olmazsa olmaz olduğu vurgulanmalı ve her kesimin ileriye dönük programlarına demiryolu projesini koyması sağlanmalıdır. 

Yapım ihalesinin en kısa sürede yapılabilecek şekilde ödemenin bütçeye koyulması gerekiyor. Trabzon kamuoyunun da demiryolu konusunun takipçisi olarak bunu dillendirmesi gerekir. 

Trabzon'un ve bölgenin geleceğini etkileyecek en önemli projelerin başında gelen Trabzon- Gümüşhane- Erzincan Demiryolu'da biran önce hayata geçmeli.

Doğu Karadeniz bölgesinin olmazsa olmazı demiryoludur. Demiryolları Türkiye'nin sorunudur hükümetlerin ise en önemli görevidir. 

Milletimiz tercihini yapmış, seçtiği iradeyi iktidara getirmiş siyasi iktidardan sözü tutmalarını isteyerek Trabzon-Erzincan Demiryolu Projesinin hayata geçmesini acilen beklemektedir. KOBİDER olarak bizim amacımız bu konuyu gündeme taşımak, demiryolu talebini diri tutmak ve sürecine dâhil etmektir.

Türkiye’nin ulaştırma alanında hayata geçirdiği dev projelerden hepimiz büyük gurur ve mutluluk duyuyoruz. Bu güzel projelerden dolayı yöneticilerimizi ve ekibini kutlarız."

 

Anahtar Kelimeler: KOBİDER, Genel, Başkanı, Araklılı, Nurettin, Özgenç, siyasetçilerimizi, uyararak;, "Trabzon-Erzincan, Demiryolu, hayal, mi, oluyor", diye, sordu,
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Yazarlar
Anket
TRABZONSPOR ÖZE DÖNMELİ Mİ?
DÖNMELİ
DÖNMEMELİ
KARARSIZIM
Namaz Vakitleri
İmsak
05:07
Güneş
06:50
Öğlen
12:16
İkindi
15:00
Akşam
17:20
Yatsı
18:51
http://www.burotarz.com
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Finans
İMKB 100
77.989
USD ALIŞ
3.0820
USD SATIŞ
3.1020
EURO ALIŞ
3.3900
EURO SATIŞ
3.4150
POUND ALIŞ
3.7580
POUND SATIŞ
3.8210
ALTIN ALIŞ
125.2200
ALTIN SATIŞ
126.3200
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1277 Karamanoğlu Mehmet Bey, Konya şehrini Karamanoğulları topraklarına kattı ve Türkçe'yi resmi dil ilan etti.
1846 ABD Kongresi, sınır devriyelerine baskın yapılmasını gerekçe göstererek Meksika'ya savaş ilan etti.
1915 Çanakkale'de, Binbaşı Ahmet Bey komutasındaki Muaveneti Milliye muhribi, Golyath zırhlısını torpilleyerek batırdı.
1919 İzmir'in işgal edileceğine ilişkin Venizelos'un beyannamesi, Aya Fotini Kilisesi'nde Yunan Albay Mavrudis tarafından yerli Rumlara okundu.
1920 9-13 Mayıs arasında yapılan 217 üye ile toplanan ve bölge ile ilgili net kararların alındığı Trakya Kongresi (Edirne Kongresi) yapıldı.
Lig Puan Durumu
 
TAKIM
O
G
B
M
P
Sayısal Loto
02.11.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
06 - 29 - 31 - 32 - 44 - 45
Şans Topu
30.10.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
01 - 10 - 30 - 32 - 34 - 03
On Numara
04.11.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
01 - 10 - 25 - 27 - 29 - 38 - 39 - 40 - 43 - 47 - 48 - 49 - 50 - 51 - 52 - 62 - 64 - 68 - 74 - 75 - 77 - 78
Süper Loto
31.10.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
06 - 22 - 24 - 28 - 34 - 46
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Copyright 2010 ©Tüm İçerik Hakları sebathaber.com'a Aittir. Tel:0 462 333 0 444
Yazılım: Haber Sitesi Kur