Sebat Haber | 'Haber Sizsiniz'
Son Dakika
Ortahisar zabıtası marketlere ceza yağdırdı! Sabah Erken Kalkan Deniz DOLDURUYOR! Hüseyin Örs’ten Sevindirici Haber AKÇAABAT’TA BİLARDO TURNUVASI BAŞLADI BÜYÜK ŞEHİR'DEN ULAŞIMA ZAM Akçaabat'ta Kapatılan Yol İçin Çözüm istiyorlar... Trabzon Üniversitesi İstanbul İnsan Kaynakları Forumu'na Katıldı BÜYÜKŞEHİR ÇALIŞANLARINA SAĞLIK İNDİRİMİ UYGULANACAK Meclis’te Yumruklar Havada Uçuştu: Hüseyin Örs Hastaneye Kaldırıldı Başkan Altıntepe'den Bir Müjde Daha Beşikdüzü'nde Teleferik polemiği SERMAYEYE DEĞİL EMEKÇİYE BÜTÇE Trabzon İl Milli Eğitim Müdürlüğü eğitimlerine bir yenisini daha ekledi Turizmin Gözdesi Akçaabat Ortamahalle Verim Ve Kaliteyi Artırmak İçin Akçaabat Ziraat Odasından Üreticilere Fındıkta Budama Eğitimi Toplumsal Sorunlarımız “Kızılcık Şerbeti Dizisi Üzerine” ALP özel eğitimden kalplere dokunuş YENİDEN REFAH TRABZON KAHVALTIDA BULUŞTU. TİSKİ’DEN İLK ABONELİKLERE BÜYÜK KOLAYLIK İhtisaslaşma kapsamına alınan üniversiteler Kastamonu’da buluştu
Akçaabat'ta Kapatılan Yol İçin Çözüm istiyorlar...
Akçaabat'ta Kapatılan Yol İçin Çözüm istiyorlar...
 
Verim Ve Kaliteyi Artırmak İçin Akçaabat Ziraat Odasından Üreticilere Fındıkta Budama Eğitimi
Verim Ve Kaliteyi Artırmak İçin Akçaabat Ziraat Odasından Üreticilere Fındıkta Budama Eğitimi
 
ALP özel eğitimden kalplere dokunuş
ALP özel eğitimden kalplere dokunuş
Teşvikte Son Söz Başbakanda
 

Teşvikte Son Söz Başbakanda

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Aralık ayı Meclis toplantısında konuşan Başkan Hacısalihoğlu, 5084 Sayılı Yatırımların ve İstihdamın Teşviki Hakkındaki Kanunun uzatılması beklentisini dile getiren bir konuşma yaptı, ABD’ye yapılan ziyaretle ilgili Meclise bilgi verdi.

30 Aralık 2012 Pazar 18:30
Yazdır

Başkan Hacısalihoğlu, Meclis toplantısında, Trabzon’la birlikte 49 ilde uygulanan ve bu illerin ekonomisine ve istihdama önemli katkıları olan 5084 Sayılı Yatırımların ve İstihdamın Teşviki Hakkındaki Kanunun uzatılması beklentisini dile getiren bir konuşma yaptı.

Son sözün Başbakan Erdoğan’da olduğunu belirten Yönetim Kurulu Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, “İnanıyoruz ki Başbakanımız konuları detaylı bir şekilde inceler ve arzu ettiğimiz istihdamı destek yasası devam eder” diyerek şunları ifade etti:

“Hükümetimizin aldığı kararlar bizleri çok yakından etkiliyor. Hepinizin bildiği gibi 5084 Sayılı Yasanın uzatılması çok çok önemli bir konu. Bu konuda sadece Trabzon olarak değil kanun kapsamındaki 49 ille birlikte çalışmalarımızı sürdürdük. Bazı bakanlıklardan, yaptığımız yazışmalara bağlı olarak cevaplar geldi. Gelen cevaplar olumsuz yönde. Bunlara baktığımızda galiba biz bu 5084 Sayılı Kanunu anlamadık ya da bu yazıları yazanlar bunu anlamadı. Biliyorsunuz daha önce çıkan yatırım teşvik yasası sadece yeni yatırımlara teşvik veren bir yasaydı. Yeni yatırımlarla bugün atılan bir temel 2 yılda tamamlanacak 2 yıldan sonra da yeni yatırımlar bu desteklerden yararlanacak. Halbuki şimdi uygulanan 5084 Sayılı Yasa istihdamla ilgili eski firmaları da destekleyen bir yasa. Dolayısıyla baştan bunu ayırt etmek gerekiyor. Gelen cevaplarda, yeni teşvik içinde bunların karşılandığı söyleniyor. Maalesef karşılamıyor, bunu yazanlarda ya bir bilgi noksanlığı var, ya da birilerini aldatmaya çalışıyorlar. Bu doğru değil.”

“Ama biz buna bağlı olarak durmadık gerek TOBB nezdinde gerekse Başbakanımıza bütün bu olayları detaylarıyla anlatan yazılar yazdık takibini yapıyoruz. Bakanımızla, milletvekillerimizle bu konu üzerinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Hala ümitli olduğumuzu söyleyebiliriz. Henüz bize Başbakandan bir cevap gelmedi önemli olan Başbakanımızın bu konudaki cevabıdır. İnanıyoruz ki Başbakanımız konuları detaylı bir şekilde inceler ve arzu ettiğimiz istihdamı destek yasası devam eder. Aksi takdirde hepimizin sıkıntı çekeceği ortadadır.”

“Eğer bu yasayla ilgili kaynak kaybı olarak bahsediliyorsa, yaklaşık 770 bin kişi civarında çalışan var, bu da yaklaşık 1,5 milyar lira ediyor. Bir kişi için 180-200 lira arası bir para ödenirken işveren işçi üzerinde olan primi aynı zamanda vergiyi de ödemiş olduğu zaman yine o kadar parayı ödemiş oluyor. Yani bir işçi işten ayrıldığı takdirde bir işçi için ödenen o paralar da artık ödenmeyecek. Ve bu aynı zamanda Hükümete de yük olacak. Neden? Bu kişilere belirli süreler işsizlik maaşı ödenecek, vakıflardan belirli yardımlar yapılacak. Bunların hesabının tam yapılması gerekir. Aksi takdirde bir taraftan hükümetimiz artı-eksi hesabı yapıyorsa bunların değerlendirmesini de yapması gerekiyor. Başbakanımız konuya daha ılımlı ve yakın olacağını düşünmek istiyoruz.”

Doğu Karadeniz Heyetinin ABD Seyahati

Başkan Hacısalihoğlu toplantıda daha sonra Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık başkanlığında gerçekleştirilen ve 53 kişinin yer aldığı ABD ziyaretiyle ilgili Meclise bilgi verdi.

“Ziyaretin, Trabzon’un ABD’de reklamı açısından çok önemli olduğunu gördük” diyen Başkan Hacısalihoğu, şu bilgileri verdi:

“Bu ziyaretimizle ilgili bize ABD’ye Türkiye’den giden en büyük ticaret heyeti olduğunu ilettiler. Amacımız dünyanın en büyük ekonomisi olan ABD’nin ticari hayatı hakkında bilgi sahibi olmak, buradaki iş fırsatlarını görmekti. Sonuçta bu ziyarette resmi kurumlar, işadamları ve iş dernekleriyle görüşmeler yaptık. Bugüne kadar ticaret odalarının böyle bir gezi yapmadığını ve bu ziyaretin önemli olduğunu bize ilettiler. Onlar da Türkiye’nin bölgede parlayan bir yıldız olduğunu bize söylediler.”

“ABD’de işadamları derneklerini ziyaret ettik, onların da işbirliği konusunda çok istekli olduğunu gördük. Umarız önümüzdeki günlerde bu işbirlikleri devam edecektir.”

Sağlık Turizmi Beklentisi

“Burada karşımıza önemli bir fırsat daha çıktı. Bize gelen tekliflerde özellikle ABD’de sağlık hizmetlerinin çok pahalı olması nedeniyle oradaki sağlık hizmetlerinin Türkiye üzerinden verilebileceğini gördük. Bunun benzerinin şu anda İstanbul’da uygulamalarının yapıldığını, kültür turizmiyle sağlık turizminin birleştirilerek özellikle Hıristiyan aleminin dini yönden bakış açısına bağlı olarak, bu tür şehirlerin tercih edildiğini bize ilettiler. Bu konuda 3-4 firma ile bu konuda görüşmelerimiz devam ediyor. Buradaki hastanelerde bu hizmetleri nasıl verebiliriz diye çalışmalarımız devam edecek.”

Sertel, sigorta komisyon oranlarının düşürülmesinin sakıncalarına işaret etti

30. Grup Sigorta Acenteleri ve Sigorta Eksperlik Faaliyetleri Meslek Komitesi üyesi İbrahim Sertel, sigortacıların komisyon oranlarını yüzde 2’ye kadar düşürdüğünü belirterek bunun sektörün geleceği açısından taşıdığı sakıncaları anlattı.

Sertel, Trabzon’un Türkiye’de sigorta bilincinin en yüksek olduğu il seçildiğini de hatırlatarak bunda meslek komitesi olarak yaptıkları çalışmaların da payı olduğunu dile getirdi.

Toplantıda 30. Grup Meslek Komitesi Üyesi Ali Ercan Aydoğan da sigorta eksperliği hakkında bilgiler veren bir sunum gerçekleştirdi.

Bayraktar, 7. Meslek Grubunun Faaliyetlerini Anlattı

Ev ve Büro Mobilyaları ile Dekorasyon Amaçlı Aydınlatma Cihazları ve Eşyaların İmalat ve Ticareti Meslek Grubu Üyesi Suat Bayraktar, meslek komitesi olarak bu dönemde yaptıkları çalışmaları anlatan bir sunum gerçekleştirdi.

Bayraktar, yapılan çalışmaları 8 başlık altında topladı:

1. Toplam 33 firmayla birlikte yapılan kümelenme çalışması 2. Adalet Bakanlığı nezdinde 4 kişilik mobilyacı bilirkişisi 3. TTSO tarihinde ilk defa sektörel bazda yapılan Gürcistan ziyareti 4. Her yıl verilen ve bu yıl 136 kişinin katılımıyla yapılan iftar yemeği 5. ABİGEM ve KOSGEB temsilcileri ile yapılan ve 54 kişinin katıldığı istişare toplantısı 6. Mobilyacılar Odası ile birlikte düzenlenen meslek edindirme kursları 7. Muntazam yapılan üye ziyaretleri 8. İtalya Milano mobilya fuarına yapılan ziyaret

Anahtar Kelimeler: Trabzon, Ticaret, ve, Sanayi, Odası, Aralık, ayı, Meclis, toplantısında, konuşan, Başkan, Hacısalihoğlu, 5084, Sayılı, Yatırımların, ve, İstihdamın, Teşviki, Hakkındaki, Kanunun, uzatılması, beklentisini, dile, getiren, bir, konuşma, yaptı, ABD’ye, yapılan, ziyaretle, ilgili, Meclise, bilgi, verdi ,
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Yazarlar
Anket
Sizce En Başarılı Trabzon Milletvekili Kim?
Ak Parti Milletvekili Adnan Günnar
CHP Milletvekili Ahmet Kaya
AK Parti Milletvekili Bahar Ayvazoğlu
İYİ Parti Milletvekili Hüseyin Örs
AK Parti Milletvekili Muhammet Balta
AK Parti Milletvekili Salih Cora
Namaz Vakitleri
İmsak
05:07
Güneş
06:50
Öğlen
12:16
İkindi
15:00
Akşam
17:20
Yatsı
18:51
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Finans
İMKB 100
77.989
USD ALIŞ
3.0820
USD SATIŞ
3.1020
EURO ALIŞ
3.3900
EURO SATIŞ
3.4150
POUND ALIŞ
3.7580
POUND SATIŞ
3.8210
ALTIN ALIŞ
125.2200
ALTIN SATIŞ
126.3200
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1787 Delaware, ABD anayasasını onaylayan ilk eyalet oldu.
1836 Martin Van Buren (1782-1862), Amerika Birleşik Devletleri'nin sekizinci başkanı seçildi.
1917 I. Dünya Savaşı: ABD, Avusturya-Macaristan'a savaş ilan etti.
1920 Türkiye Halk İştirakiyun Fırkası kuruldu.
1921 Kilis düşman işgalinden kurtuldu.
Lig Puan Durumu
 
TAKIM
O
G
B
M
P
Sayısal Loto
02.11.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
06 - 29 - 31 - 32 - 44 - 45
Şans Topu
30.10.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
01 - 10 - 30 - 32 - 34 - 03
On Numara
04.11.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
01 - 10 - 25 - 27 - 29 - 38 - 39 - 40 - 43 - 47 - 48 - 49 - 50 - 51 - 52 - 62 - 64 - 68 - 74 - 75 - 77 - 78
Süper Loto
31.10.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
06 - 22 - 24 - 28 - 34 - 46
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Copyright 2010 ©Tüm İçerik Hakları sebathaber.com'a Aittir. Tel:0 462 333 0 444
Yazılım: Haber Sitesi Kur