Sebat Haber | 'Haber Sizsiniz'
Son Dakika
Ekrem İmamoğlu’ndan Trabzonspor'a ziyaret İYİ Parti Trabzon'dan Koray Aydın'a tam destek! BAŞKAN GENǒE ŞALPAZARI’NDA COŞKULU KARŞILAMA BAŞKAN EKİM ŞEHİT KABİRLERİNİ ZİYARET ETTİ Trabzon Uluslararası Öğrenci Derneği, 70 Ülkeden 200 Öğrenciyle Ramazan Bayramı'nı Kutladı TTSO camiası bayramlaştı, sektörlerin sorunları görüşüldü Başkan Kaya ilk meclis toplantısını yönetti AHMET KAYA’YI MAKAMINDA TEBRİK ETTİ TESOB camiası bayramlaştı AKÇAABAT’TA GELENEKSEL BAYRAMLAŞMA TÖRENİ YAPILDI BAŞKAN GENÇ ULAŞIM PERSONELİYLE BAYRAM KAHVALTISINDA BULUŞTU ERNİL YAPI'DAN BAYRAM MESAJI ALİ ŞENTÜRK'TEN BAYRAM MESAJI MHP'DEN KUTLAMA İYİ BAYRAMLAR ÖZTÜRKLER'DEN BAYRAM KUTLAMASI İYİ BAYRAMLAR FZT. ADEM ÇELİK'TEN BAYRAM MESAJI ŞENOL ALTINDAŞ'TAN BAYRAM MESAJI Kıyamet kopuyor!!!
BAŞKAN GENǒE ŞALPAZARI’NDA COŞKULU KARŞILAMA
BAŞKAN GENǒE ŞALPAZARI’NDA COŞKULU KARŞILAMA
 
BAŞKAN EKİM ŞEHİT KABİRLERİNİ ZİYARET ETTİ
BAŞKAN EKİM ŞEHİT KABİRLERİNİ ZİYARET ETTİ
 
AHMET KAYA’YI MAKAMINDA TEBRİK ETTİ
AHMET KAYA’YI MAKAMINDA TEBRİK ETTİ
SOMONUN LEZZETİNİ GANİTA’NIN GÜZELLİĞİYLE BİRLEŞTİREN FESTİVAL
 

SOMONUN LEZZETİNİ GANİTA’NIN GÜZELLİĞİYLE BİRLEŞTİREN FESTİVAL

Karadeniz İncisi’ temasıyla 2.’si gerçekleştirilen ‘Türk Somon Festivali’ Ganita’da coşkulu başladı.

26 Haziran 2023 Pazartesi 10:33
Yazdır

Ünlü şeflerin katıldığı festivalde somonun lezzeti ve Ganita’nın güzelliği birleşince renkli görüntüler ortaya çıktı. 1 ton somonun dağıtıldığı festivalde Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, hamsi festivali sözünü verdi.
Trabzon’da bu yıl 2.’si gerçekleştirilen Somon Festivali, Ganita’da bugün başladı.

Trabzon halkının ve turistlerin yoğun ilgi gösterdiği Somon Festivali’nin açılışına Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, CHP Trabzon Milletvekili Sibel Suiçmez, KTÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı, AK Parti İl Başkanı Sezgin Mumcu CHP İl Başkanı Nurcan Demiröz, Bingöl Ticaret Odası Başkanı Kadir Çintay, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erkut Çelebi, Trabzon Ticaret Borsası Başkanı Eyüp Ergan, İran Başkosolosu Hossein Saberi, Gürcistan Başkonsolosu Gela Japaridze ve il müdürleri ile davetliler katıldı.

HAMSİ FESTİVALİ GELİYOR

Somon Festivalinin açılışında konuşan Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, “Türk Somonu Festivaline hepiniz hoş geldiniz. Hamsiye karşı kendimizi biraz mahcup hissetmeye devam ediyoruz. Yani Trabzon’da bir balık festivali olacaksa hamsi festivali olur diyenler çok. Ama kışa doğru yapacağımız bir büyük hamsi festivali ile de hamsinin gönlünü alırız. Bugün günlerden Türk Somonu günü. Gittikçe değeri artan önemli bir ürün. Sadece 2022 yılında 117 milyon dolarlık ihracat söz konusu. Özen göstermemiz, tanıtımı için gayret göstermemiz gereken çok önemli bir ürünümüz. İnşallah bu neviden organizasyonlarla, festivallerle somonu daha fazla geniş kitlelere tanıtma imkanı buluyoruz. Tabii ki bir taraftan da somonun önemli bir ihracat ürünü olması hasebiyle katma değerinin artırılmasına dönük şehir olarak yapmamız gereken şeyler var. Atmamız gereken adımlar var. Onları da zaman içerisinde inşallah bir bir yerine getireceğiz” dedi.

ULUSLARARASI BOYUT KAZANDIRACAĞIZ

Bu yıl festivalin kapsamını daha da geliştirdiklerini ifade eden Başkan Zorluoğlu, “Bu yıl somonun lezzetini Ganita’nın eşsiz güzelliğiyle birleştirdik. Önümüzdeki yıllarda Somon Festivalinin uluslararası boyut kazanması için paydaşlarımızla beraber gayret göstereceğiz. Bu festival boyunca Değerli şeflerimizin ortaya koyacağı sunumlarla somonun lezzetini hep beraber tadacağız. Diğer taraftan da bu organizasyonu bir festivalle dönüştürerek değerli hemşehrilerimizin biraz daha müzik biraz daha sanatsal etkinliklerle burada olmalarını sağlayacağız. Ben özellikle paydaşlarımıza ve emeği geçen herkese bu güzel organizasyonda yer aldıkları için teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.


USTAOĞLU: GELENEKSEL HALE GELECEK

Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu da, “Geleneksel hale getireceğimiz bu somon festivalimiz ile Trabzon’un gastronomi turizmi noktasında önemli hedefe ulaşmak için attığımız adımlarla gerçekleştirmiş olacağız. Trabzon ile ilgili bahsederken, Trabzon’da gastronomi başlığında da ulusal ve uluslararası düzeyde ilimizin tanıtımına, ayrı bir katma değer katma noktasında bu tür etkinliklerin çok katkısı olacaktır. Önemli olan ülkemizin tanınır, bilinir, çok kıymetli şahsiyetlerini, şeflerini burada görmek bizim için onur verici. Su ürünlerin ulusal, uluslararası düzeyde bir noktaya gelmemiz lazım. Türk Somonu’nun tanıtımını yapmak, diğer yandan üretimini de, çevreye duyarlı şekilde, olumsuz etkisi olmayacak şekilde arttırarak, inşallah ekonomik değeri daha ileri taşınacaktır. İnanıyorum ki bölgemizde turizm alanında yeni sektörümüz ön plana çıkmış olacak. Bugün belki 2.’si ki inşallah önümüzdeki dönem bunu çok daha ileri taşıyacağız” diye konuştu.


SUİÇMEZ: TANITIMA İNANCIM TAMDIR

CHP Trabzon Milletvekili Sibel Suiçmez ise, “Açılış konuşmalarında Türk Somonunun artık ne kadar önemli bir ticari değer olduğunu belirttiler. Ancak bu değer artışında Doğu Karadeniz Bölgesinin ve Trabzon ticaret girişimcilerinin çok büyük bir etkisinin ve öneminin olduğunu görmek beni ayrıca gururlandırdı. 2 hususa dikkat çekmek istiyorum. Elbette yapılacak üretim artırımında çevre duyarlılığı ön plana alınmalı. İkincisi de ihracat yanında, Trabzon’a özellikle Gastronomi turlarının da etkili şekilde düzenleneceği şekilde geliştirilmeli, ona uygun organizasyonlarda yapılmalıdır. Türk ve Trabzon girişimcileri, her zaman elinden gelenin en iyisini yapmışlardır. Bu alanda da giderek güçleneceklerini ve Türk Somonunu en iyi şekilde tanıtacaklarına olan inancım tamdır” diye konuştu.

ÇELEBİ: İLK 500’E GİRECEĞİZ

TTSO Başkanı Erkut Çelebi, “Bizi ziyaret edip şeref veren. Bütün şeflerimize çok teşekkür ediyorum. Dün 4 – 5 restoranda tatma fırsatı bulduk. Somon tabi Hamsi’nin yerini tutmaz ama Somon dünya piyasasında en büyük trend olan, gelir getiren kapı olduğu için buraya yöneldik. Norveç, 9 Milyar Dolarlık Kültür Balıkçılığı Somon ihracatı yapıyor. Bu sektörde çok hızlı şekilde ilerliyor. Biz Doğu Karadeniz Bölgesi olarak çalışmalar yapıyoruz. Karadeniz’de 2 üretici olan firmamız ilk bin listesine girmiş bulundu. Trend çok hızlı yükseliyor. Daha önce fındık ihracatçılarımız ilk 500’e girerdi. Şu anda Somon ihracatçılarımız da o sırayı almış bulunmakta” dedi.


MUMCU: BÜYÜK KATKI SUNUYOR

Karadeniz Somonunun yükselen bir değer olduğunu belirten AK Parti Trabzon İl Başkanı Sezgin Mumcu, “Trabzon’umuzun ihracat kaleminde önemli bir yer tutmakta. Gelişim ve ilerleme göstermesi hasebiyle şehrimizin ekonomik anlamda büyümesine katkı sunmakta. Somon OMG 3 açısından zengin olduğundan dolayı, istatistiki olarak balık tüketiminin az olduğu göz önüne bulundurulduğunda Omg 3’ün kanser ve diğer hastalıkların tedavisinde önemli” dedi.

ÇUVALCI: SAĞLIK İÇİN ÖNEMLİ

Somon Balığının yükselen bir değer olduğunu belirten KTÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı, “Bunu nasıl sürdürebiliriz, marka değer haline nasıl getirebiliriz. Norveç somonunda hastalık olmuştu. Diğer somonlar öne çıkmıştı. Bizim üniversitemizde çalışan hocalarımız var. Bu konuda bizde destek olabiliriz. Şu anda kafeslerde otomatik besleme yapmak üzere çalışan hocalarımız var. Ortak çalışmalar yapabiliriz. Kansere iyi geldiğini söylüyorlar. Sağlık boyutu da var. Diyetisyene gittiğinizde balık yiyin, şunu yiyin diyorlar. İnşallah bundan sonra Somon yiyin diyecekler. Sağlıklı yaşam için Somon yiyin diyecekler” ifadelerini kullandı.

Anahtar Kelimeler: Karadeniz, İncisi’, temasıyla, 2’si, gerçekleştirilen, , ‘Türk, Somon, Festivali’, Ganita’da, coşkulu, başladı,
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Yazarlar
Anket
Namaz Vakitleri
İmsak
05:07
Güneş
06:50
Öğlen
12:16
İkindi
15:00
Akşam
17:20
Yatsı
18:51
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Finans
İMKB 100
77.989
USD ALIŞ
3.0820
USD SATIŞ
3.1020
EURO ALIŞ
3.3900
EURO SATIŞ
3.4150
POUND ALIŞ
3.7580
POUND SATIŞ
3.8210
ALTIN ALIŞ
125.2200
ALTIN SATIŞ
126.3200
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1918 Hakkari'nin kurtuluşu.
1932 Türk Tarihi Tetkik Cemiyeti'nin kuruluşu.
1955 Dr. Jonas Salk tarafından geliştirilen çocuk felci aşısının güvenli ve etkili olduğu açıklandı.
1961 Sovyetler Birliği, uzaya ilk insanı gönderdi. Vostok 1 ile uzaya giden Yuri Gagarin, uzayda 108 dakika kaldı.
1963 Martin Luther King, Alabama'da sivil haklar yürüyüşüne öncülük ettiği gerekçesiyle tutuklandı.
Lig Puan Durumu
 
TAKIM
O
G
B
M
P
Sayısal Loto
02.11.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
06 - 29 - 31 - 32 - 44 - 45
Şans Topu
30.10.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
01 - 10 - 30 - 32 - 34 - 03
On Numara
04.11.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
01 - 10 - 25 - 27 - 29 - 38 - 39 - 40 - 43 - 47 - 48 - 49 - 50 - 51 - 52 - 62 - 64 - 68 - 74 - 75 - 77 - 78
Süper Loto
31.10.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
06 - 22 - 24 - 28 - 34 - 46
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Copyright 2010 ©Tüm İçerik Hakları sebathaber.com'a Aittir. Tel:0 462 333 0 444
Yazılım: Haber Sitesi Kur