Sebat Haber | 'Haber Sizsiniz'
Son Dakika
TÜRK KIZILAY'IN AFET MÜDAHALE PLANI AKÇAABAT ŞUBESİ'NDE ELE ALINDI AKÇAABAT'TA TURİZM HAFTASI COŞKUSU ÇANKAYA, SEÇİMDEN SONRA DA SAHALARDA MÜDÜR YARDIMCILARI ATANDI AKÇAABAT ANADOLU LİSESİNDE ÖĞRENCİLER YETENEKLERİNİ SERGİLEDİ BAK'TAN GEÇMİŞ OLSUN MESAJI YARDIM İÇİN ANMA PROGRAMI DÜZENLENİYOR Çelebi: Trabzon’a büyük talep var, direkt seferlerin artırılmasını bekliyoruz “HALKIMIZIN İRADESİ HER ŞEYİN ÜSTÜNDEDİR” BARܒde tüm renkleriyle “Nevruz Bayramı” kutlandı Özdemir Başkan Yardımcısı Olarak Atandı AKÇAABAT CHP’DEN AHMET KAYA’YA TEBRİK ZİYARETİ Muhtarlar Toplandı AKÇAABAT’TA FUTBOL TURNUVASI DEVAM EDİYOR BU ŞEHRE YENİ KÜLTÜR SANAT MERKEZLERİ KAZANDIRACAĞIZ AVRUPA ŞAMPİYONU HAVVANUR’A MEMLEKETİ TRABZON’DA GÖRKEMLİ KARŞILAMA TURİZM HAFTASI KUTLANIYOR Otomobilen Nisan Ayında Faizleri Düşürdü İMAMOĞLU’NUN SÖZLERİNE ÇEBİ’DEN YANITI ÇANKAYA'DAN 10 BAŞLIKTAN OLUŞAN AÇIKLAMA
Özdemir Başkan Yardımcısı Olarak Atandı
Özdemir Başkan Yardımcısı Olarak Atandı
 
BU ŞEHRE YENİ KÜLTÜR SANAT MERKEZLERİ KAZANDIRACAĞIZ
BU ŞEHRE YENİ KÜLTÜR SANAT MERKEZLERİ KAZANDIRACAĞIZ
 
TURİZM HAFTASI KUTLANIYOR
TURİZM HAFTASI KUTLANIYOR
Hüseyin Baş: Bu söylem bir milli güvenlik problemidir
 

Hüseyin Baş: Bu söylem bir milli güvenlik problemidir

BTP lideri Hüseyin Baş, ‘Cumhuriyet bizim lügatimizi, alfabemizi, dilimizi, bütün düşünme setlerimizi yok etmiştir’ diyen AKP’li Mahir Ünal’a çok sert tepki göstererek, ‘Cumhuriyetin imkânlarıyla hükümet olmuş kişiler cumhuriyete bu lafı ediyor. Bu söylem bir milli güvenlik problemidir’ dedi.

24 Ekim 2022 Pazartesi 10:05
Yazdır

Bağımsız Türkiye Partisi   (BTP) Genel Başkanı Hüseyin Baş, Antalya’da düzenlenen “Mevzu Ekonomi: Çözüm Milli Ekonomi Modeli” programında konuştu, güncel konular üzerine dikkat çekici açıklamalar yaptı.

 

Siyaseti rahatsız etmeye geldim

 

Hüseyin Baş konuşmasına, “Siyasete bir mesajla başlamak istiyorum, ben bu siyaseti rahatlatmaya gelmedim, rahatsız etmeye geldim. Rahatları yerindeydi, bunların biraz rahatsız edilmeye ihtiyacı vardı, o yüzden yola çıktık” diyerek başladı.

 

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı da şimdiden kutladığını ifade eden Hüseyin Baş, “Cumhuriyete giden yolun ne kadar zor, ne kadar çetrefilli, zahmetli, insanı hayatından bezdirecek kadar musibetlerle dolu bir yol olduğunun farkında olarak, bu bilinçle Cumhuriyet Bayramını kutlayalım. Babamın, ‘Cumhuriyet Bayramında evinize bayraklar asın. Eğer siz evinize bayrak asmazsanız, diğer milletlerin askerleri gelir, kendi bayraklarını sizin evinize asar’ diye beylik bir lafı vardı. Biz Cumhuriyete bu bilinçle sahip çıkacağız” dedi.

 

“Mahir Ünal’ın sözleri milli güvenlik problemidir

 

BTP lideri Hüseyin Baş, AKP Grup Başkanvekili Mahir Ünal’ın, ‘Cumhuriyet bizim lügatimizi, alfabemizi, dilimizi, hasılı bütün düşünme setlerimizi yok etmiştir. Bugün konuştuğumuz Türkçe ile bir düşünce üretemeyiz, sadece konuşma ihtiyacımızı karşılayabiliriz’ şeklindeki sözlerine tepki gösterdi.

“Cumhuriyetin imkanlarıyla hükümet olmuş kişiler cumhuriyete bu lafı ediyor. Bunu duyunca gerçekten çok içerledim” diyen Hüseyin Baş, “BTP kurulduğundan beri 'Bu hükümetin Cumhuriyetle bir problemi vardır, bakın bunlar bizim başımıza bela açar' diyerek kapı kapı anlattık. Bugün gördüğümüz tablo bunun bir ispatıdır” ifadelerini kullandı ve şöyle devam etti; “Şimdi bu arkadaş, ‘bizim düşünme setlerimiz elimizden alındı’ diyor. Ben de dedim ki, bunlar düşünürken ne yaptı? Bunlar düşünme setleri elindeyken ülke işgale uğradı! Bu topraklar kimin düşünce yöntemleriyle işgal edildi. Bir insan öldüğü zaman bıraktığı mal varlığına miras deniyor. Mirasın hukuki terimdeki karşılığı terekedir. Osmanlı’daki terekede bırakılan kitap neredeyse yoktur. Osmanlı'da kitap yok, Osmanlı'da matbaa yok, Osmanlı'da okuma yazma oranı yüzde 5 civarında. Böyle bir coğrafyadan bahsediyoruz. Anadolu'da halk cahil bırakılmış, Anadolu'da halk fakir bırakılmış, aç bırakılmış. Ne uğruna? Saltanatı muhafaza etmek uğruna. Bu yüzden bütün bir halk cahil bırakılmış. Ne yapıyor Atatürk? Böyle bir ortamda bir Cumhuriyet kuruyor ve eğitim seferberliği başlatıyor.  Başka ne yapıyor? Fabrikalar açıyor, herkes iş güç sahibi oluyor. Bakın Atatürk'ün yaptıklarını saymakla bitiremeyiz. Benim size en önemli tavsiyem okuyun arkadaşlar zira mürekkebin akmadığı yerde kan akıyor. Sizin düşünme setleri dediğiniz şeyler bize cehalet getirdi. Bakın Saray’da o günün şartlarında devlet mekanizmasında görev alabilmeniz için Enderun mektebinden mezun olmanız gerekiyor. Enderun mekteplerine sadece azınlık devşirmeler alınıyor. Türkler Enderun Mekteplerine alınmıyor. Saray'da, ticarette Türkler yok!  Azınlıklar ticaret yapıyor. Türkler nerede?  Osmanlı'da Türkler, vergi verirken ve askere giderken en ön safta listenin başına yazılan insanlar. Atatürk çıkıyor ve bir nüfus mübadelesi yapıyor. Anadolu'daki gayrimüslimleri sınır dışına, sınır dışındaki Müslüman Türkleri coğrafyamıza alacağız' diyor ve bu nüfus mübadelesiyle birlikte Anadolu'yu Türkleştiriyor. 1881 yılı nüfus sayımında Anadolu'da yaşayan Türk oranı yüzde 48, yüzde 52'si azınlık ve yabancılardan oluşuyor.

Velhasıl hiçbir şey yok ortada. Bilim yok, Türkçe eser yok, zaten okuma yazmayı bilen yok. Böyle bir ortamda neymiş efendim Cumhuriyet bunları elimizden almış. Şimdi bu açıklama, bu söylem bir milli güvenlik problemidir çok ciddi söylüyorum ve bu insanlar bu ülkeyi yönetiyorlar. Eğer siz yarın bu ülkenin egemenliğine sahip olmayı devam ettirmek istiyorsanız, Türk milleti bu ülkenin egemenidir, bu ülkenin yönetiminde söz sahibidir demek istiyorsanız bu hükümeti değiştirmek zorundayız.”

 

“Kimyasal silah yalanının temelinde Türkiye’yi işgal planı var”

 

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Irak’ın kuzeyinde devam eden terörle mücadele operasyonu sırasında kimyasal silah kullandığı yönündeki iddialar da BTP liderinin gündemindeydi.

“Şanlı ordumuza, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne, kimyasal silah kullandığına dair bir iftira atıldı” diyen Hüseyin Baş şöyle devam etti; “Üzülerek gördüm ki muhalefet yetkilileri dahi, 'bunu araştırmamız lazım' şeklinde açıklamalarda bulundu. Bu kadar cehalet olur mu? Bu şanlı ordu, bu şanlı millet, tarihinde hiçbir dönemde yapmadığı şeyi yapar mı? Bakın Çanakkale'de cephe 1 metreye düşmüş, göğüs göğüse çarpışıyor, arada mola veriyorlar, mola verildiğinde düşman askerini alıp kendi sıhhiye merkezlerinde tedavi ediyor bu millet. Bu asker yaptı bunu. Sen bu askere, 'kimyasal silah kullandın' diyorsun. Böyle bir aymazlık olur mu? Bu neden yapılıyor? Bu şunun için yapılıyor hani Cumhurbaşkanımız, 'dünya beşten büyüktür' diyor ya. Bu, bu beşliye ‘gelin bizi kurtarın’ çağrısıdır. Nereden biliyoruz bunu? Siz nükleer silah yalanıyla Irak’ı işgal edip yüzbinlerce insani öldürmediniz mi? Yüzbinlerce kadının ırzına geçildi, tecavüz edildi. Bunu bunlar yapmadı mı? Hangi yalanla, ‘Irak'ta nükleer silah var’ yalanıyla. Sonra ABD çıktı ve 'yanılmışız' dedi. Suriye'de aynısı olmadı mı? Kimyasal silah kullanılıyor yalanıyla milyonlar evinden edildi. Bugüne kadar bir tane net ispat ortaya konulmadı kimyasal silah kullanıldığına dair. Şimdi aynı hikaye bugün Türkiye ile ilgili işletiliyor. Libya'da da aynısı olmadı mı? Nükleer silah üretecekler diye Libya'yı işgal ettiler. Bakın süreç aynı. Sen de muhalefet yetkilisi çıkıyorsun bu yalanın değirmenine su taşıyorsun. Allah'tan korkun, bunu hiç mi anlamadınız, hiç mi göremediniz? Bunun tek sorumlusu muhalefet mi diyeceksiniz, hayır. Hükümet ne yaptı? Hükümet de öyle bir ortam oluşturdu ki, uluslararası arenada Türkiye Cumhuriyeti devletini potansiyel bir suçlu gibi gösterdi. Nasıl? Gazetecileri içeri attı, tutukluluk sürelerini uzattı, gençleri sokaklarda dövdü, ekonomik kriz oluşturdu. Bütün uluslararası camia şuanda kendi içinde 'Bu Türkiye'de demokrasi yok mu acaba' diye homurdanmaya başladı. İyi niyetinden mi, hayır! Yahu anlamıyor musunuz, gelip bu toprakları işgal etmek için bahane arıyorlar. Sen bu fırsatı onların eline kendi elinle sunuyorsun. Böyle bir cehalet olur mu, bunu dur diyeceğiz.”

 

Cemevlerinin Kültür Bakanlığı’na bağlanmasına tepki…

 

BTP lideri, Cemevlerinin Kültür Bakanlığı’na bağlanmasına ilişkin düzenlemenin de yer aldığı torba yasa üzerine de dikkat çekici açıklamalar yaptı.

Baş, “Statü de neyse, Cemevleri Kültür Bakanlığı'na bağlanacakmış. Bu insanlar ibadet etmiyor sanki konsere gidiyor. Sanki Cemevleri konser alanı,  kültürel bir faaliyetmiş gibi Kültür Bakanlığı'na bağlamaya kalktılar” dedi.

 

Satmadan duramıyorlar…

 

Aynı torba yasa içine Antalya Limanı’nın 40 yıllığına Katarlılara kiralanmasına dair düzenlemenin sokulmasını da eleştiren Hüseyin Baş, “Adamlar satmadan duramıyor, illa bir şey satacaklar. Şimdi bunu niye söylüyorum, alakasız demeyin. Bakın bir işgale uğramadan önce Rüsumu Sitte denilen vergilerle birlikte bütün vergilerimiz Borçlar İdaresine Duyuni Umumiye’ye bağlandı. Bizim bütün limanlarımız yabancıların eline verildi, çok değil bundan 150 sene önce. Ondan sonra, 'Ey Osmanlı sen bu parayı ödeyemiyorsun, biz seni işgal edeceğiz' dediler, hikaye bu. Açın Sevr haritasına bakın, aynı birinci dünya savaşının mağlup ülkesi Almanya da Versay anlaşması imzaladı. Niye Almanya'nın toprakları paylaşılmadı da Osmanlının ki paylaşıldı?  Adam alacağını tahsil ediyor toprakla. Bugün aynı duruma gidiyoruz. Bunun farkına varmamız lazım” ifadelerini kullandı.

Anahtar Kelimeler: BTP, lideri, Hüseyin, Baş, ‘Cumhuriyet, bizim, lügatimizi, alfabemizi, dilimizi, bütün, düşünme, setlerimizi, yok, etmiştir’, diyen, AKP’li, Mahir, Ünal’a, çok, sert, tepki, göstererek, ‘Cumhuriyetin, imkânlarıyla, hükümet, olmuş, kişiler, cumhuriyete, bu, lafı, ediyor, Bu, söylem, bir, milli, güvenlik, problemidir’, dedi
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Yazarlar
Anket
Namaz Vakitleri
İmsak
05:07
Güneş
06:50
Öğlen
12:16
İkindi
15:00
Akşam
17:20
Yatsı
18:51
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Finans
İMKB 100
77.989
USD ALIŞ
3.0820
USD SATIŞ
3.1020
EURO ALIŞ
3.3900
EURO SATIŞ
3.4150
POUND ALIŞ
3.7580
POUND SATIŞ
3.8210
ALTIN ALIŞ
125.2200
ALTIN SATIŞ
126.3200
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1775 Amerikan Devrimi başladı. Sömürgeci İngiliz birlikleri ile bağımsızlık savaşçıları, Massachusetts eyaletinin Lexington kentinde ilk çatışmaya girdi.
1904 Toronto'nun büyük bir kısmı, çıkan yangında harabeye döndü.
1909 Jeanne d'Arc azize ilan edildi.
1926 Türk karasularında her türlü denizcilik işlerini Türk vatandaşlarına tahsis eden ve yabancıların kabotaj hakkına son veren Kabotaj Kanunu kabul edildi.
1927 Mae West, Sex adlı oyundaki rolü müstehcen bulunarak 10 gün hapse mahkum oldu.
Lig Puan Durumu
 
TAKIM
O
G
B
M
P
Sayısal Loto
02.11.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
06 - 29 - 31 - 32 - 44 - 45
Şans Topu
30.10.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
01 - 10 - 30 - 32 - 34 - 03
On Numara
04.11.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
01 - 10 - 25 - 27 - 29 - 38 - 39 - 40 - 43 - 47 - 48 - 49 - 50 - 51 - 52 - 62 - 64 - 68 - 74 - 75 - 77 - 78
Süper Loto
31.10.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
06 - 22 - 24 - 28 - 34 - 46
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Copyright 2010 ©Tüm İçerik Hakları sebathaber.com'a Aittir. Tel:0 462 333 0 444
Yazılım: Haber Sitesi Kur