Sebat Haber | 'Haber Sizsiniz'
Son Dakika
İLELİ YAPI MARKET AÇILDI Hayırseverlerden Haçkalı Baba'ya Yoğun Bakım Salih Alşan'den Ramazan Mesajı MARKET 61 DERECİKTE AÇILDI BAŞKAN EKİM’DEN RAMAZAN AYI MESAJI İl Müdürü Şahin’den Rektör Uzun’a veda ziyareti Çebi’den dur durak yok Şansal AYDOĞDU,basına açıklamalarda bulundu. Emre Akgün:Hayırlı Ramazanlar SİYER-İ NEBİ SINAVI KAYITLARI BAŞLADI Bartın Üniversitesi’ndeki sempozyumda ‘Akıllı Sağlık’ konusu ele alındı EKREM İMAMOĞLU KAYINVALİDESİNİ SON YOLCULUĞUNA UĞURLADI 7M HASTANESİ POLİS HAFTASINI UNUTMADI Ortahisar’da ‘İyilik Kapısı Hisaray’ hizmete açıldı! Cansuyu Derneğinin Hedefi 400 Aileye Yardım. Gelecek'ten Akçaabat'a Ziyaret “Siber Vatan” eğitimlerinde sertifikalar dağıtıldı TÜRK POLİS TEŞKİLATI’NIN 176. YIL DÖNÜMÜ AKÇAABAT’TA KUTLANDI. HALİS GÜNEŞ'TEN BELEDİYE YE ZİYARET İMZALAR ATILDI İŞLEM TAMAM
İLELİ YAPI MARKET AÇILDI
İLELİ YAPI MARKET AÇILDI
 
MARKET 61 DERECİKTE AÇILDI
MARKET 61 DERECİKTE AÇILDI
 
Hayırseverlerden Haçkalı Baba'ya Yoğun Bakım
Hayırseverlerden Haçkalı Baba'ya Yoğun Bakım
'Gönüllere dokunalım'
 

"Gönüllere dokunalım"

Gönül Elçileri projesi tanıtım toplantısının bir ayağı da Trabzon'da gerçekleştirildi.

28 Aralık 2012 Cuma 22:34
Yazdır

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından; toplumda gönüllülük kavramına yönelik farkındalığının geliştirilmesi, toplumsal kalkınmaya katkı sağlayacak gönüllü sayısının arttırılması, insan kaynağı ihtiyacının güçlendirilmesi ve gönüllü çalışmanın yaygınlaştırılması amacıyla Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı organizesinde gerçekleştirilen Gönül Elçileri projesi tanıtım toplantısının bir ayağı da Trabzon'da gerçekleştirildi.

 

Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık'ın eşi Sema Kızılcık'ın himayelerinde gerçekleştirilen toplantıya bayan Kızılcık'ın yanı sıra, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Selim Çelenk, Vali Yardımcılarının eşleri, Trabzon'daki birçok Sivil Toplum Kuruluş Temsilcileri, bazı dernek yöneticileri ile sosyal hizmetler uzmanları katıldı.

 

İki Yıl Devam Edecek

 

Tanıtım toplantısında bir konuşma yapan Sema Kızılcık, "Bugün burada “Toplum Kalkınmasında Gönül Elçileri Projesi” kapsamında bir araya gelmiş bulunuyoruz. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından 19 Aralık 2012 tarihinde Ankara’da Başbakanımızın eşi saygıdeğer hanımefendinin himayelerinde “Toplum Kalkınmasında Gönül Elçileri Projesi” başlatılmıştır. Söz konusu Proje ile; toplumda gönüllülük kavramına yönelik farkındalığının geliştirilmesi, toplumsal kalkınmaya katkı sağlayacak gönüllü sayısının arttırılması, insan kaynağı ihtiyacının güçlendirilmesi ve gönüllü çalışmanın yaygınlaştırılması amaçlanmaktadır. İki yıl devam edecek olan Gönül Elçileri Projesi farklı alt projelerden oluşmaktadır. İlk altı ay “Koruyucu Aile Hizmeti” diğer aylarda da “Kaliteli Yaşlanma ve Kuşaklar Arası Uyum”, “Engelli ve Hizmetlere Erişim”, “Aile ve Yoksulluk” ve “Kadın ve Güçlenme” gibi alt projeler yada ihtiyaca göre başka projelerde hayata geçirilebilecektir" dedi.

 

Bayan Kızılcık, 'Gönüllere Dokunalım'

 

Gönüllülüğün dünyadaki her toplumda görülen bir olgu olduğunu belirten bayan Kızılcık, "Köklü ve tarihi geleneklerden doğan, yardımlaşma, dayanışma ve paylaşma duygularına dayanan gönüllülük, insan davranışının en temel ifadelerinden biridir. Gönüllülüğün olduğu yerde sosyal bağlılık ve güven duygularını pekişmektedir. Gönül Elçiliği tanımı insana ve insanlığa hizmet için karşılık beklemeden emek veren kişi ve gruplar için kullanılan derin anlamlı bir ifadedir. İfadenin derinliği, yapılan işin içinde; akıl, düşünce, deneyim, beceri ve profesyonel uzmanlıklar kadar inanç, değerler ve insan sevgisinin bulunmasından gelmektedir. Proje kapsamında tanımlanan Gönül Elçileri; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının vermiş olduğu kurumsal hizmetlere ve çalışmalarına katkı sağlayan kişidir. Projenin hedef kitlesini başta mülki idare amir eşleri olmak üzere, karar mercilerindeki kişiler ve eşleri (kamu, üniversite, özel sektör), Sivil Toplum Kuruluşları ve meslek odaları, emekliler, gençler ve öğrenciler vb. gruplar oluşturmaktadır. Proje kapsamında her bir ilde Vali eşlerinin başkanlığında “Gönül Elçileri Çalışma Ekibi” oluşturulacaktır. Söz konusu ekip, vali eşlerinin liderliğinde Proje kapsamında öngörülen alt proje alanlarında gönüllülük esasının yaygınlaştırılması, daha erişilebilir gönüllülük faaliyetlerinin duyurulması, gönüllü olmak isteyenlerin toplum hizmetlerine entegrasyonunun sağlanmasına yönelik hizmet verecektir. Hz. Mevlana’nın dediği gibi yeni şeyler söylemek lazım cancağızım. El ele verelim bu projeden yüz akıyla çıkalım. Gönüllere dokunalım" şeklinde açıklamalarda bulundu" diye konuştu.

 

Toplantıda bakanlık tarafından hazırlanan sunumla kimlerin gönül elçisi olabileceği anlatılırken, bu konuda açıklayıcı bilgileri temin etmek isteyenlerin www.gonulecileri.gov.tr internet adresinden de yararlanabileceği ifade edildi.

 

Çelenk, 'Proje Sinerji Yaratacak'

 

Projenin bir sinerji ortamı oluşturacağını belirten Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Selim Çelenk ise, "Koruyucu aileye 6 çocuğumuzu verdik, üç aile de sırada beklemektedir. Her yıl çocuk sayımız azalıyor. Örneğin 0-6 yaş çocuk yuvamız 100 kapasiteli olmasına rağmen burada 14 çocuğumuz kalıyor. 80 kapasiteli 7-12 yaş yuvamızda ise 27 çocuğumuz kalmaktadır. 60 kapasiteli 13-18 yaş yetiştirme yuvamızda ise 52 çocuğumuz barınmaktadır. Ekonomik sosyal destek programından dolayı bu rakamlar azalıyor. Bizler devlet olarak ailelere ekonomik destek sunuyoruz. Hiçbir geliri olmayıp da çocuğunu bakamayan ailelere verdiğimiz ekonomik destekler ile yuvalarımızda kalan çocukların sayısı azalmaktadır. İlköğretim çağındaki bir çocuk için 510 TL para ödüyoruz. Trabzon'da 308 çocuğa bu desteği veriyoruz. Şayet öyle olmasaydı Trabzon'da 6 adet daha çocuk yuvamız olması gerekiyordu. Gönül Elçileri Projesi ile çocuklarımızı aile ortamına döndürmenin yolunu açmış oluruz. Bu bizler içinde çok büyük sinerji oluşturur" dedi.

 

Toplantı sırasında bazı derneklerin temsilcileri ve katılımcılar söz alarak projenin önemine değindi. Ayrıca bir gönüllü de, o anda koruyucu aile olmak istediğini ve bu konuda bir kız çocuğuna bakabileceğini ifade etti.

Anahtar Kelimeler: Gönül, Elçileri, projesi, tanıtım, toplantısının, bir, ayağı, da, Trabzon'da, gerçekleştirildi ,
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Yazarlar
Anket
TRABZONSPOR ÖZE DÖNMELİ Mİ?
DÖNMELİ
DÖNMEMELİ
KARARSIZIM
Namaz Vakitleri
İmsak
05:07
Güneş
06:50
Öğlen
12:16
İkindi
15:00
Akşam
17:20
Yatsı
18:51
http://www.burotarz.com
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Finans
İMKB 100
77.989
USD ALIŞ
3.0820
USD SATIŞ
3.1020
EURO ALIŞ
3.3900
EURO SATIŞ
3.4150
POUND ALIŞ
3.7580
POUND SATIŞ
3.8210
ALTIN ALIŞ
125.2200
ALTIN SATIŞ
126.3200
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1918 Hakkari'nin kurtuluşu.
1932 Türk Tarihi Tetkik Cemiyeti'nin kuruluşu.
1955 Dr. Jonas Salk tarafından geliştirilen çocuk felci aşısının güvenli ve etkili olduğu açıklandı.
1961 Sovyetler Birliği, uzaya ilk insanı gönderdi. Vostok 1 ile uzaya giden Yuri Gagarin, uzayda 108 dakika kaldı.
1963 Martin Luther King, Alabama'da sivil haklar yürüyüşüne öncülük ettiği gerekçesiyle tutuklandı.
Lig Puan Durumu
 
TAKIM
O
G
B
M
P
Sayısal Loto
02.11.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
06 - 29 - 31 - 32 - 44 - 45
Şans Topu
30.10.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
01 - 10 - 30 - 32 - 34 - 03
On Numara
04.11.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
01 - 10 - 25 - 27 - 29 - 38 - 39 - 40 - 43 - 47 - 48 - 49 - 50 - 51 - 52 - 62 - 64 - 68 - 74 - 75 - 77 - 78
Süper Loto
31.10.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
06 - 22 - 24 - 28 - 34 - 46
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Copyright 2010 ©Tüm İçerik Hakları sebathaber.com'a Aittir. Tel:0 462 333 0 444
Yazılım: Haber Sitesi Kur