Sebat Haber | 'Haber Sizsiniz'
Son Dakika
Okul Müdürü Yılmaz Aydın'dan Bayram Mesajı Halis Güneş'ten Bayram Mesajı ALİ ŞENTÜRK'TEN BAYRAM MESAJI Ziraat Odasından bayram Mesajı Adem Çelik'ten Bayram Mesajı IRMAK YAPI'DAN BAYRAM MESAJI Arpacılı Muhtarı Hakan Kalaycı'dan Bayram Mesajı Selami Sağır'dan Bayram Mesajı Musa Öztürk'ten Bayram Mesajı Mümin Muhtar'dan Bayram Mesajı RAMAZAN BAYRAMINIZI TEBRİK EDERİZ Onur Cumur'dan Bayram Mesajı İYİ BAYRAMLAR ÇAPRAZ CAFE'DEN BAYRAM KUTLAMASI RAMAZAN BAYRAMINIZI TEBRİK EDERİZ İYİ BAYRAMLAR DİLERİZ İYİ BAYRAMLAR BALTA,RAMAZAN BAYRAMINI KUTLADI! DR. ADNAN GÜNNAR’DAN RAMAZAN BAYRAMI MESAJI* GÜNNAR'DAN BAYRAM MESAJI
BULUT'TAN BAYRAM MESAJI
BULUT'TAN BAYRAM MESAJI
 
ALİ ŞENTÜRK'TEN BAYRAM MESAJI
ALİ ŞENTÜRK'TEN BAYRAM MESAJI
 
SİVRİKAYA'DAN BAYRAM MESAJI
SİVRİKAYA'DAN BAYRAM MESAJI
'Gönüllere dokunalım'
 

"Gönüllere dokunalım"

Gönül Elçileri projesi tanıtım toplantısının bir ayağı da Trabzon'da gerçekleştirildi.

28 Aralık 2012 Cuma 22:34
Yazdır

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından; toplumda gönüllülük kavramına yönelik farkındalığının geliştirilmesi, toplumsal kalkınmaya katkı sağlayacak gönüllü sayısının arttırılması, insan kaynağı ihtiyacının güçlendirilmesi ve gönüllü çalışmanın yaygınlaştırılması amacıyla Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı organizesinde gerçekleştirilen Gönül Elçileri projesi tanıtım toplantısının bir ayağı da Trabzon'da gerçekleştirildi.

 

Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık'ın eşi Sema Kızılcık'ın himayelerinde gerçekleştirilen toplantıya bayan Kızılcık'ın yanı sıra, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Selim Çelenk, Vali Yardımcılarının eşleri, Trabzon'daki birçok Sivil Toplum Kuruluş Temsilcileri, bazı dernek yöneticileri ile sosyal hizmetler uzmanları katıldı.

 

İki Yıl Devam Edecek

 

Tanıtım toplantısında bir konuşma yapan Sema Kızılcık, "Bugün burada “Toplum Kalkınmasında Gönül Elçileri Projesi” kapsamında bir araya gelmiş bulunuyoruz. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından 19 Aralık 2012 tarihinde Ankara’da Başbakanımızın eşi saygıdeğer hanımefendinin himayelerinde “Toplum Kalkınmasında Gönül Elçileri Projesi” başlatılmıştır. Söz konusu Proje ile; toplumda gönüllülük kavramına yönelik farkındalığının geliştirilmesi, toplumsal kalkınmaya katkı sağlayacak gönüllü sayısının arttırılması, insan kaynağı ihtiyacının güçlendirilmesi ve gönüllü çalışmanın yaygınlaştırılması amaçlanmaktadır. İki yıl devam edecek olan Gönül Elçileri Projesi farklı alt projelerden oluşmaktadır. İlk altı ay “Koruyucu Aile Hizmeti” diğer aylarda da “Kaliteli Yaşlanma ve Kuşaklar Arası Uyum”, “Engelli ve Hizmetlere Erişim”, “Aile ve Yoksulluk” ve “Kadın ve Güçlenme” gibi alt projeler yada ihtiyaca göre başka projelerde hayata geçirilebilecektir" dedi.

 

Bayan Kızılcık, 'Gönüllere Dokunalım'

 

Gönüllülüğün dünyadaki her toplumda görülen bir olgu olduğunu belirten bayan Kızılcık, "Köklü ve tarihi geleneklerden doğan, yardımlaşma, dayanışma ve paylaşma duygularına dayanan gönüllülük, insan davranışının en temel ifadelerinden biridir. Gönüllülüğün olduğu yerde sosyal bağlılık ve güven duygularını pekişmektedir. Gönül Elçiliği tanımı insana ve insanlığa hizmet için karşılık beklemeden emek veren kişi ve gruplar için kullanılan derin anlamlı bir ifadedir. İfadenin derinliği, yapılan işin içinde; akıl, düşünce, deneyim, beceri ve profesyonel uzmanlıklar kadar inanç, değerler ve insan sevgisinin bulunmasından gelmektedir. Proje kapsamında tanımlanan Gönül Elçileri; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının vermiş olduğu kurumsal hizmetlere ve çalışmalarına katkı sağlayan kişidir. Projenin hedef kitlesini başta mülki idare amir eşleri olmak üzere, karar mercilerindeki kişiler ve eşleri (kamu, üniversite, özel sektör), Sivil Toplum Kuruluşları ve meslek odaları, emekliler, gençler ve öğrenciler vb. gruplar oluşturmaktadır. Proje kapsamında her bir ilde Vali eşlerinin başkanlığında “Gönül Elçileri Çalışma Ekibi” oluşturulacaktır. Söz konusu ekip, vali eşlerinin liderliğinde Proje kapsamında öngörülen alt proje alanlarında gönüllülük esasının yaygınlaştırılması, daha erişilebilir gönüllülük faaliyetlerinin duyurulması, gönüllü olmak isteyenlerin toplum hizmetlerine entegrasyonunun sağlanmasına yönelik hizmet verecektir. Hz. Mevlana’nın dediği gibi yeni şeyler söylemek lazım cancağızım. El ele verelim bu projeden yüz akıyla çıkalım. Gönüllere dokunalım" şeklinde açıklamalarda bulundu" diye konuştu.

 

Toplantıda bakanlık tarafından hazırlanan sunumla kimlerin gönül elçisi olabileceği anlatılırken, bu konuda açıklayıcı bilgileri temin etmek isteyenlerin www.gonulecileri.gov.tr internet adresinden de yararlanabileceği ifade edildi.

 

Çelenk, 'Proje Sinerji Yaratacak'

 

Projenin bir sinerji ortamı oluşturacağını belirten Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Selim Çelenk ise, "Koruyucu aileye 6 çocuğumuzu verdik, üç aile de sırada beklemektedir. Her yıl çocuk sayımız azalıyor. Örneğin 0-6 yaş çocuk yuvamız 100 kapasiteli olmasına rağmen burada 14 çocuğumuz kalıyor. 80 kapasiteli 7-12 yaş yuvamızda ise 27 çocuğumuz kalmaktadır. 60 kapasiteli 13-18 yaş yetiştirme yuvamızda ise 52 çocuğumuz barınmaktadır. Ekonomik sosyal destek programından dolayı bu rakamlar azalıyor. Bizler devlet olarak ailelere ekonomik destek sunuyoruz. Hiçbir geliri olmayıp da çocuğunu bakamayan ailelere verdiğimiz ekonomik destekler ile yuvalarımızda kalan çocukların sayısı azalmaktadır. İlköğretim çağındaki bir çocuk için 510 TL para ödüyoruz. Trabzon'da 308 çocuğa bu desteği veriyoruz. Şayet öyle olmasaydı Trabzon'da 6 adet daha çocuk yuvamız olması gerekiyordu. Gönül Elçileri Projesi ile çocuklarımızı aile ortamına döndürmenin yolunu açmış oluruz. Bu bizler içinde çok büyük sinerji oluşturur" dedi.

 

Toplantı sırasında bazı derneklerin temsilcileri ve katılımcılar söz alarak projenin önemine değindi. Ayrıca bir gönüllü de, o anda koruyucu aile olmak istediğini ve bu konuda bir kız çocuğuna bakabileceğini ifade etti.

Anahtar Kelimeler: Gönül, Elçileri, projesi, tanıtım, toplantısının, bir, ayağı, da, Trabzon'da, gerçekleştirildi ,
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Yazarlar
Anket
TRABZONSPOR ÖZE DÖNMELİ Mİ?
DÖNMELİ
DÖNMEMELİ
KARARSIZIM
Namaz Vakitleri
İmsak
05:07
Güneş
06:50
Öğlen
12:16
İkindi
15:00
Akşam
17:20
Yatsı
18:51
http://www.burotarz.com
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Finans
İMKB 100
77.989
USD ALIŞ
3.0820
USD SATIŞ
3.1020
EURO ALIŞ
3.3900
EURO SATIŞ
3.4150
POUND ALIŞ
3.7580
POUND SATIŞ
3.8210
ALTIN ALIŞ
125.2200
ALTIN SATIŞ
126.3200
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1621 Piteå, İsveç'te şehir konumuna alındı.
1820 Modern hemşireliğin kurucusu, Kırım Savaşı sırasında Üsküdar'daki Selimiye Kışlası'nda da görev yapan İngiliz hemşire Florence Nightingale, İtalya'nın Floransa kentinde doğdu. Kendisine Lambalı Kadın adı takılmıştı.
1871 Paris Komünü ayrılık halinde kadınlara nafaka hakkı tanıdı.
1916 İrlanda'nın İngiltere'den bağımsızlığını ilan eden Paskalya Ayaklanması'nın öncüsü ve İrlanda'nın ilk marksist işçi önderlerinden James Connolly kurşuna dizildi.
1929 İlk Tıp Bayramı Haydarpaşa Tıp Fakültesi'nde kutlandı.
Lig Puan Durumu
 
TAKIM
O
G
B
M
P
Sayısal Loto
02.11.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
06 - 29 - 31 - 32 - 44 - 45
Şans Topu
30.10.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
01 - 10 - 30 - 32 - 34 - 03
On Numara
04.11.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
01 - 10 - 25 - 27 - 29 - 38 - 39 - 40 - 43 - 47 - 48 - 49 - 50 - 51 - 52 - 62 - 64 - 68 - 74 - 75 - 77 - 78
Süper Loto
31.10.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
06 - 22 - 24 - 28 - 34 - 46
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Copyright 2010 ©Tüm İçerik Hakları sebathaber.com'a Aittir. Tel:0 462 333 0 444
Yazılım: Haber Sitesi Kur