Sebat Haber | 'Haber Sizsiniz'
Son Dakika
AKÇAABAT’TA MÜZELER GÜNÜ KUTLANDI TRABZON ÜNİVERSİTESİ 6 YAŞINDA EMRE ŞAHİN KÖROĞLU MESAJ YAYINLADI CHP AKÇAABAT İLE BAŞKANI DA FAİZ KARARINA TEPKİLİ Dr.Mustafa Çankaya’dan 19 Mayıs Mesajı MUSTAFA CUMUR DUALARLA ANILDI BAŞKAN EKİM’DEN 19 MAYIS MESAJI TARIMSAL BİLİNÇLENDİRME ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR KIZILAY'DAN EKİM'E ZİYARET ÇEBİ: DEVLET HESABI GÖRMÜŞTÜR Cumur Anılıyor 1461 Trabzon Galip Geleceğin mucitlerinden bilim fuarı Bahar Etkinliklerinde TÜRKİYE Mozaiği FAİZ KARARINDAN GERİ DÖNÜLSÜN! BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KARLA MÜCADELEYİ SÜRDÜRÜYOR ŞOFÖRLER ODASI DA FAİZ ARTIRIMINA TEPKİLİ BARܒde “10. Öğretmenim Şenliği” gerçekleştirildi Yaylacık Aile Sağlığı Merkezi Açılıyor GEÇİCİ PERSONEL ALIM SONUÇLARI BELLİ OLDU!
CHP AKÇAABAT İLE BAŞKANI DA FAİZ KARARINA TEPKİLİ
CHP AKÇAABAT İLE BAŞKANI DA FAİZ KARARINA TEPKİLİ
 
BAŞKAN EKİM’DEN 19 MAYIS MESAJI
BAŞKAN EKİM’DEN 19 MAYIS MESAJI
 
ANDULASYON TEDAVİSİ İLE SAĞLIKLI YAŞAMA ADIM
ANDULASYON TEDAVİSİ İLE SAĞLIKLI YAŞAMA ADIM
Dünya Gündemini Değerlendirdiler
 

Dünya Gündemini Değerlendirdiler

TTSO’da bayramlaşma töreni. Ulusoy ve Hacısalihoğlu Türkiye ve Dünya gündemini değerlendirdi

26 Ekim 2012 Cuma 21:48
Yazdır

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası meclis üyeleri kurban bayramı nedeniyle bir araya gelerek geleneksel bayramlaşma törenini gerçekleştirdi. Törende Meclis Başkanı Ali Osman Ulusoy ile Yönetim Kurulu Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu ülke ve dünya gündemine ilişkin ekonomik konularda birer değerlendirme konuşmasında yaptılar. Bayramlaşma törenine iş adamı Sefer Ulusoy’da katıldı.

 

Meclis Başkanı Ali Osman Ulusoy, her zaman kurban bayramının kanlarının yağmurla yıkanıp temizlendiğini,   ama bugün gayet güzel bir hava olduğunu belirterek, “Hepimize Allah tekrarını nasip etsin, sağlık, sıhhat versin. Ramazan bayramları ve kurban bayramları bunlar kutsal bayramlar.” sözleri ile meclis üyelerinin bayramını kutladı.

 

Ulusoy, meclis üyelerinin dini bayramlaşma törenlerine daha hassasiyet gösterilmesini istediği konuşmasında, “ Türkiye’nin bir tarafından bir başına ne otobüs, ne de uçakta hiçbir tarafta yer yok Bizim meclis camiası 94 kişi. Bugün bakıyorum masanın etrafında camiamız eksik. Dörtte bir. Gelenden de gelmeyenden de Allah razı olsun. Vakit ayrılabilir. Toplam bir iki saatimizi alır. ”dedi.

 

Meclis toplantılarına katılım konusunu da gündeme getiren Ulusoy katılımın daha da artmasını istedi. Bu konuda da şöyle konuştu.” Bunu mecliste de görüyoruz. Diyoruz ki, arkadaşlar seçilmek için kıyametler kopuyor. Gürültü patırtılar oluyor. Bazen bakıyorum mecliste ekseriyet var mı, var diyorlar. Olmaması lazım. Görev görevdir. Dünyanın her yerinde böyledir. Bizim oda olarak, çalışma olarak, dostluk olarak belki Türkiye’nin çoğu odalarından iyiyiz. İstanbul, Ankara, Konya İzmir çok meclisleri dinledik, gördük.  Ekseriyet var mı her zaman. Çok fazlası yok ama bu kadar da değil.” 

 

“Biz bu şehri ve meslek gruplarımızı temsil ediyoruz.”

 

Meclis üyelerinin toplantılara daha fazla sahip çıkmasının doğru olacağını vurgulayan Ulusoy “Gönül istiyor ki Trabzon Ticaret ve Sanayi Odasına seçilen arkadaşlarımız dostluklarımız, beraberliklerimiz, iş âlemi kardeşlikleri tahammül ve kuralları nedeniyle biraz daha bu konuya sahip çıkmak en doğrusu olur. Şimdi bu masanın etrafında olan hepimizin işi var. Ama biz bir yeri, bir şehri temsil ediyoruz. Bu şehri temsil ettiğimize göre meslek guruplarımızda olan insanları da temsil ediyoruz.”

 

“Ekonomide kaybettiğimiz surat gelecekte lehimize olacak”

 

TTSO Meclis Başkanı Ali Osman ekonomik konulara değindiği konuşmasında gelişen dünyanın sıkıntılarının yanında Türkiye’nin de sıkıntıları olduğunu belirtti. “ İç politikada iyi değiliz. Ama iyiye doğru gidiyoruz.” yorumunda bulundu.

 

“Çok hızlı idik.  Biraz sürat kaybettik ama kaybettiğimiz sürat gelecekte lehimize olacak diye düşünüyorum.” Şeklinde sözlerine devam eden Ulusoy, “ Çünkü komşu ülkelere bakıldığı zaman İran,  Suriye, Irak, Libya, İsrail, Yunanistan, Bulgaristan, Ukrayna, Gürcistan, Azerbaycan, Ermenistan. Çevreye bakıldığı zaman dünya genelinde Avrupa Birliği denen ülkeler de Türkiye’nin çok dostu olmadığını düşünüyorum.  Onlar bizi bir savaşa veya birlikten kopmanın gayretleri içerisinde. Pazar öyle görünüyor. O nedenle biraz iyiye gidiyoruz. İyi olacak diye düşünüyoruz “ şeklinde konuştu.

 

“Bizim Orta Doğu’da İran ile sürtüşmemizi istiyorlar”

 

Dış politikada Türkiye’nin Ortadoğu’da İranla sürtüşmesinin istendiğini, vurgulayan Ulusoy,  bunun gerçekleşmeyeceğini, İranla ilişkilerin iyi olması gerektiğini aktardı. Ulusoy bu konudaki açıklamasında şunları dedi. ““Genelde yanlışlarda var. Neden.  İranla alakalı. Bizim Ortadoğu’da İranla sürtüşmemizi Avrupa Birliği ülkeleri de, Amerika da istiyor. Ama son bir yere gelindi ki, benim 10-12 yıldan beri bilhassa bu İran’da da, Türkiye’de de devletin başında olan kişilerle de konuştuğumuz zaman ilişkilerimizin iyi olması gerektiği lazım. İran’ın yanı sıra Suriye ve Irakla da ilişkilerimizin iyi olması lazım. Yunanistan ile çok iyi olamayız. Mümkün değil tarihten gelen bir şeyler var. Bulgaristan ile iyi gidiyoruz.  Rusya ile aramız iyi idi ama şimdi Rusya ile hava biraz istim üzerinde olmaması lazım. “

 

“Harp eden ülkelerde kazanan da karlı çıkmamıştır. İnşallah İran, ABD seçimlerin ardından masaya oturur.”

 

Ahmedinejat’ın Azerbaycan’da Sayın Başbakan ile görüştüğünü, bunun sevindiren bir gelişme olduğunu kaydeden Ulusoy, “ İki lider Suriye meselesini görüştü. Şimdi İran’ın Amerika ile masada görüşme teklifi var. Çok önemli. Amerika’da bir hafta sonra seçimler olacak, bakalım bu seçimlerin arkasından ne olacak. İnanıyorum ki masaya oturacak İranlı.  Çünkü İranlı bana on sene, beş sene evvel dedi ki, bize vurmayacak, vuramayacak Amerika. Nasıl vuramayacak yahu, adamlar geliyor, ediyor, yapıyor, derdim.. Masa altından biz Amerika ile görüşüyoruz, diyorlardı.. Şimdi masanın üzerine çıktı. İnşallah İran Amerika ile masaya oturur. Suriye işi durdu zaten bir yerde. Gene gıdıklıyoruz, heyecanlar var ama öyle kolay bir iş değil. Tarih bir şey gösteriyor ki asırlar boyu dünyadaki harp eden ülkelerde kazanan da karlı çıkmamıştır. Kimse bundan karlı çıkmaz.” diye konuştu.

 

“Kimsenin toprağında gözümüz yok. Kimsede bizim toprağımızda gözü olmasın.” 

 

Yaşanan sıkıntılı günlerin atlatılacağını umduğunu ifade eden Ulusoy, “Bizim hudutlarımız belli. Biz bunu dünyaya şöyle diyoruz.  (Kimsenin torağında gözümüz yok. Kimsede bizim toprağımızda gözü olmasın.)  Onun için şimdi vaziyeti daha iyi görüyorum.  Çünkü bir sıkıntı yaşandığı zaman bu ticarete de intikal eder, ülkede birlik beraberliğe de eder. Hepsine intikal eder. İnşallah bu sıkıntılı günleri atlatacağız. “dedi.

 

“Arap baharının işi bitti. Arap ülkeleri çarşı pazarında Türk elması, Türk portakalı bulunmaz.”

 

“Tabi şimdi İran’da da sıkıntı var işte.  Suriye’de de var, Irak’ta da var.  Ama Arap baharının işi bitti. Çünkü peygamberimiz bile, Arap benim ümmetimden değildir, demiştir. Ama hacda oraya gidiyoruz. Adamların petrolleri var, zenginlikleri var, ağırlıkları var, dünya onları kabul etmiş. Biz idare ediyoruz. Çok gittim o ülkelere. Çarşıya, pazara baktığın zaman bizim elmamız yok orada. Bizim portakalımız yok orada. İspanya’nın ki var. Yunanistan’ın ki var. Niye bizden almıyorsunuz, dediğimiz zaman, insanlar çok enteresan şeylerle karşılaşıyorlar. Şimdi Suudi Arabistan 75 bin kişi insan. 20 bin liralık hacı var, 5 bin liralık hacı var. Bunlarla hep oraya dolar gidiyor. Para gidiyor. Yılda bir ay hac şimdi yılda 12 ay oldu. Yılın her ayı umre.”

 

 “Gelişmiş ülkeler Türkiye’nin kalkınmasını kabullenemiyor. Çünkü onların ekmeğini kesiyoruz.” 

 

TTSO meclis Başkanı Ali Osman Ulusoy, şimdi ülkenin çok iyi kalkındığını, daha da iyi olunacağını da düşündüğünü söyleyerek, “ “Türkiye’nin son otuz yıldaki kalkınmasını ne Amerika kabul ediyor, ne de Avrupa Ülkeleri kabul ediyor. “ dedi.  Ulusoy şöyle konuştu: “ Son otuz yıldan beri diyorum, yani 1980’dan bugünlere kadar. Ondan evvel kalkınmadı mı? 1950’li yılları bilmeyenler olabilir. Hâlbuki 50’li 60’lı yıllar Türkiye’nin en hızlı kalkınan, en çok hizmet görülen, Türkiye’yi Türkiye yapan yıllardır.  Her hükümet çalışıyor.  Biz çok hükümetler yaşadık 1940’lardan bugüne kadar.  Çalışan liderlerin ne yaptığını, neyi yapamadığını, hepsini çok iyi biliyoruz. Şimdi ülkemiz çok iyi kalkınıyor. Yani son otuz yılda ne Almanya, ne İngiltere’de, ne Fransa, ne İtalya, ne İspanya hiçbir tanesi bizim kadar kalkınmadı. Bizde çok gelişme var. Çok kalkınma var.  Tabiki bu kalkınmayı ne Alman sanayisi istiyor, ne İngiliz istiyor, ne de Fransız istiyor, istemiyor. Neden onların ekmeğini kesiyoruz, bu kadar basit. Amerika’da istemiyor. Amerika’da istiyor ki, biz külfetten kurtulmayalım, borçtan kurtulmayalım. Bu konuda hükümetimiz iyi çalışıyor. Bu konuda çok dikkatliler. Son günlerde da daha iyi olacak diye düşünüyorum.”

 

“Bayramlaşma töreni odamızın güzel bir geleneğidir”

 

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu oda bayramlaşma töreninde meclis üyelerine yaptığı konuşmada öncelikle herkesin bayramını kutladı. Odasının bayramlaşma töreni ile sürdürdüğü güzel bir geleneğin adına yakışır bir şekilde devam ettirileceğini söyledi. 

 

Bu geleneği en az yirmi yıldan beri yaşadığını ifade eden Hacısalihoğlu, “Sorumluluğu hissederek, bayram heyecanını hissederek buraya geliyoruz, mümkün mertebe de burada olmaya çalışıyoruz.  Ama bazı arkadaşlarımızın da bildiğiniz gibi kurban olsun, diğer ramazan bayramında olsun işleri oluyor. Onlara da hoşgörü ile bakmak lazım.  İnanıyorum ki onlarda aynı heyecan içerisindedirler.  Azdı, çoktu çok fazla üzerinde durmamak lazım. Önemli olan çok güzel bir geleneğimiz var burada..  Güzel bir gelenek karşılıklı saygı sevgi içerisinde bugüne kadar ki bayramlar devam etti. Umarım ki bu hep böyle devam edecektir. Bu odamızın tarihine yakışır bir gelenektir. “dedi.

 

“Dini ve milli bayramlarda bir araya gelmek sıkıntılarımızı hafifletiyor”

 

Hacısalihoğlu millet olarak çok şanslı olunduğunu kaydettiği konuşmasında “ Baktığınız zaman gerek dini gerekse milli bayramları fazlasıyla kutlayarak o bayramları ve heyecanı yaşıyoruz.  Gerek dini gerekse milli bayramlardaki heyecan bir araya gelmemizi böylece zaman içerisinde olan sıkıntılarımızı unutmamıza çok büyük katkı sağlıyor. “dedi. 

 

Hacısalihoğlu, şöyle konuştu: ” Dolayısıyla hiç olmazsa üç beş gün bir bayram vesilesiyle bunları bir tarafa bırakmak suretiyle, işten koparak yüksek bir moralle kendimize geliyoruz.  Bu yüksek moral belli bir süre daha gidiyor. İkinci bir bayrama düşülüyor. Şanslı bir millet olarak da bunu yaşıyoruz. Bu gerçekten bu bizler için çok çok önemli. Önemli olan bu sorumlulukları bizlerde olduğu gibi gelecek nesillerimize taşımaktır.” 

 

“Ekonomide dünyanın genel konjonktürü tedbirli olmamızı gerektiriyor.”

 

“Hepimiz piyasayı çok iyi biliyoruz. İnanıyorum ki herkes geleceğe dönük olarak tedbirini almıştır.” şeklinde iş dünyasını uyaran Hacısalihoğlu, “Konuşmalarımızda hep vurguladığımız gerekli tedbirlerin alınmasıdır.  Çünkü önümüzdeki süreç içerisinde dünyanın genel konjonktürü bunu gerektirdi. Bu doğrultuda da sanırım herkes hazırdır.  Bir sıkıntı çekileceğini çok fazla ummuyorum. Ama genel sıkıntı olabilir. Her şeyden önce bu bayram vesilesiyle heyecanımızın geleceğe dönük birlik ve beraberliğimiz doğrultusunda devam etmesidir. “dedi.

 

“Hükümetimiz Türkiye’yi virajlı yoldan yara almadan çıkaracağına inanıyoruz”

 

Siyasi yönden zor günler geçirildiğini kaydeden TTSO Yönetim Kurulu Başkanı M.Suat Hacısalihoğlu, “ Bu zor günlerde inanıyoruz ki hükümetimiz en doğru kararı alarak Türkiye’yi biraz virajlı yoldan aracı sağlam bir şekilde hedefe götürür. “dedi. Hacısalihoğlu, “Önemli olan hedefe ulaşmadır. Aradaki sıkıntılar sonunda unutulur.  Bu vesileyle önümüzdeki günler ülke olarak dikkatli olacağımız bir süreçtir. Yara almadan, sıkıntı çekmeden, geleceğe dönük kötü izler bırakmadan hükümetimizin bu dönemi götürmesidir.  En büyük temennimiz budur. “şeklinde konuştu.

 

“Cumhuriyetin yüzüncü yıl hedeflerine aklıselim hareket edersek ulaşırız.”

 

Kurban bayramını kutlandığını, arkasından Cumhuriyet bayramı ile birleştiğini belirten Hacısalihoğlu, önümüzdeki süreçte de Cumhuriyetimizin yüzüncü yılının kutlayacağına işaret etti.  Cumhuriyetimizin yüzüncü yılı için koymuş olduğumuz hedefler bulunduğunu anımsatan Hacısalihoğlu, şöyle konuştu: “  Sadece o yüzüncü yılda değil, kuruluşundan yüzüncü yılına kadar kimlerin emeği geçmiş ve geçecekse hepsini kutlamak lazım. Çünkü bu birlikte kurduğumuz bir cumhuriyettir. Geçmişlerimizden, büyüklerimizin kanlarıyla kurduğu bir Cumhuriyet geleceğe dönük bayrak yarışında bizlerin taşıdığı bir Cumhuriyet hepimiz ona sahip çıkarak yüzüncü yılında koymuş olduğumuz hedeflere ulaşmış oluruz. Buna ulaşmamak için hiçbir neden yok. Sadece aklıselim hareket edelim. “

 

TTSO Meclis Üyesi Ali Osman Ulusoy’un kardeşi Sefer Ulusoy’da Ankara’da yaşadığını ancak dini bayramlarda meclisin bayramlaşma törenlerine katıldığını bundan büyük bir mutluluk duyduğunu ifade etti. Sefer Ulusoy, “Arkadaşlar sizi bir arada görüyorum. Hepinizi seviyorum. Beraber olmaktan mutlu oluyorum. Bizim Karadeniz’in çocukları her yerde övünerek söylüyoruz, devletimize bağlı, milletimize bağlı, Allaha şükürler olsun. ”dedi.

 

“Çocukluğumuzda yaşadığımız cumhuriyet bayramları o ne hevesti”

 

Sefer Ulusoy Türkiye’nin birlik ve beraberliğe ihtiyaç duyduğu bir dönemden geçildiğine işaret ederek, “Şimdi başkanım dedi. İki tane bayram kutluyoruz ama üçüncü bayram Cumhuriyetin yüzüncü yılının kutlanmasıdır. Bunu hepimiz çok önemsiyoruz.” diye konuştu.

 

Cumhuriyet bayramının eski büyük millet meclisi önünde kutlanmasına yasak getirilmesini kabul edemediğini belirten Sefer Ulusoy, şunları söyledi: “Politika yapmıyorum. Cumhuriyet bayramını Ankara’da yasak ediyorlar. Yok böyle bir şey. Politika yapmıyoruz ama biz yaşadık çocukluğumuzda. O ne hevesti. Şimdi eski Türkiye Büyük Millet Meclisinin oraya gidecekler. Bayramı kutlayacaklar. Hayır, efendim gidemezsin!  Dün akşam dedim müsteşara, yanlış yapıyorsunuz. Bir şey olmaz, dedi. Allah Allah!”

 

Sufer Ulusoy konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bir yerde bazı bayramlarda da biraz musamakar olmak lazım. Birlik beraberlik içinde. Doğru mu. Bu Cumhuriyet bayramı. Allaha şükürler olsun Atatürk nur içinde yatsın. Bu kadar bu ülkeye hizmet vermiştir. Kusura bakmayın bir Alex’in kalkmışlar heykelini dikmişler. Benim Atatürk’ün heykelini yıkmaya çalışıyorlar. Yok böyle bir şey.  Olmaması lazım. Yine politika değil, affedersiniz ama bugün Alex’e bu kadar değer niye veriyorsun. Brezilyalı adam heykelini dikiyorsun. Dünya para aldı, gitti bu adam. “

 

“Bankalar, İş adamları ve işletmelere kredi vermekten imtina etmemelidir”

 

TTSO Meclis üyesi Özer Bahçekapılı da, bayramlaşma töreninde Trabzon’daki bankaların iş dünyasına kredi sağlamalarına daha özen göstermeleri gerektiğini dile getirdi. Bahçekapılı, bankaların işletmelerden ve iş adamından aldığı ipotekler ve karşılığında ve bankacılık yönünden hiçbir problemi bulunmayanlara kredi vermekten imtina ettiklerini, bunun kabul edilemeyeceğini söyledi. Kredinin iş adamlarının en doğal gereksinimi ve hakkı olduğunu banka müdürleri ve yöneticilerinin daha esnek davranması konusunda bilgilendirilmeleri gerektiğini aktardı.

 

Anahtar Kelimeler: TTSO’da, bayramlaşma, töreni, Ulusoy, ve, Hacısalihoğlu, Türkiye, ve, Dünya, gündemini, değerlendirdi
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Yazarlar
Anket
Namaz Vakitleri
İmsak
05:07
Güneş
06:50
Öğlen
12:16
İkindi
15:00
Akşam
17:20
Yatsı
18:51
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Finans
İMKB 100
77.989
USD ALIŞ
3.0820
USD SATIŞ
3.1020
EURO ALIŞ
3.3900
EURO SATIŞ
3.4150
POUND ALIŞ
3.7580
POUND SATIŞ
3.8210
ALTIN ALIŞ
125.2200
ALTIN SATIŞ
126.3200
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1284 Jönköping, resmen İsveç kenti oldu.
1804 Napolyon Bonapart, Fransa İmparatoru ilan edildi.
1871 Paris Komünü eşit işe eşit ücret verilmesini kabul etti.
1897 İrlandalı yazar Bram Stoker'ın Dracula adlı romanı yayımlandı.
1910 Çıplak gözle görülebilen tek kuyrukluyıldız olan Halley kuyruklu yıldızı, Dünya'nın çok yakınından geçti.
Lig Puan Durumu
 
TAKIM
O
G
B
M
P
Sayısal Loto
02.11.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
06 - 29 - 31 - 32 - 44 - 45
Şans Topu
30.10.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
01 - 10 - 30 - 32 - 34 - 03
On Numara
04.11.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
01 - 10 - 25 - 27 - 29 - 38 - 39 - 40 - 43 - 47 - 48 - 49 - 50 - 51 - 52 - 62 - 64 - 68 - 74 - 75 - 77 - 78
Süper Loto
31.10.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
06 - 22 - 24 - 28 - 34 - 46
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Copyright 2010 ©Tüm İçerik Hakları sebathaber.com'a Aittir. Tel:0 462 333 0 444
Yazılım: Haber Sitesi Kur