Sebat Haber | 'Haber Sizsiniz'
Son Dakika
CEMAL YILDIZ YAZDI TÜTÜNSPOR KONGRE YAPACAK ÜLKÜ OCAKLARI’NDAN ANLAMLI 15 TEMMUZ PROTESTOSU PEDALLAR 15 TEMMUZ KAHRAMANLARI İÇİN ÇEVRİLDİ ALİ ŞENTÜRK'TEN 15 TEMMUZ MESAJI. ÇEBİ SERT TEPKİ GÖSTERDİ YAYLA GÖÇÜ FESTİVALİ COŞKUYLA KUTLANDI AK PARTİ'DEN 15 TEMMUZ MESAJI MUHTAR'DAN 15 TEMMUZ MESAJI BAŞKAN EKİM’DEN 15 TEMMUZ MESAJI Egemen Kaynar'dan 15 Temmuz Mesajı Trabzon Milletvekili Vehbi Koç'tan 15 Temmuz Mesajı HÜSEYİN KARA'DAN MİLLİ BİRLİK GÜNÜ MESAJI Bakan Bayraktar, TTSO’da Trabzon enerji sektörünün taleplerini dinledi ÇANKAYA DOĞALGAZ SORUNUNA DA EL ATTI AKÇAABAT BELEDİYESİ SANAT AKADEMİSİNDEN MUHTEŞEM KONSER Enerji Koordinasyon Toplantısı sonrasında AK Parti Trabzon Milletvekili Yılmaz Büyükaydın açıklamalarda bulundu. ŞEHRİN HER NOKTASINDA OLACAĞIM YENİ YAPILAŞMAYA İZİN YOK! Bölgenin en büyük toptan satış mağazası Özgüneş’ten dev etkinlik
Egemen Kaynar'dan 15 Temmuz Mesajı
Egemen Kaynar'dan 15 Temmuz Mesajı
 
ÇANKAYA DOĞALGAZ SORUNUNA DA EL ATTI
ÇANKAYA DOĞALGAZ SORUNUNA DA EL ATTI
 
ŞEHRİN HER NOKTASINDA OLACAĞIM
ŞEHRİN HER NOKTASINDA OLACAĞIM
Bakan il koordinasyon kurulu toplantısına katıldı
 

Bakan il koordinasyon kurulu toplantısına katıldı

11 Ocak 2013 Cuma 20:04
Yazdır

Toplantıya Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık, Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, TTSO Başkanı M.Suat Hacısalihoğlu, KTÜ Rektörü Prof. Dr. Süleyman Baykal, ilçe belediye başkanları, kurum müdürleri katıldı.

 

 

 

BAKAN BAYRAKTAR:

 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Koordinasyon toplantılarının önemine değinerek, konuşmasına başladı. Bakan Bayraktar, “Sizlerle birlikte olmak istedim. Trabzon’umuzun meselelerini, yapılması gerekenleri yakından görmeden, kağıttan okuyarak görmek başka şey, bizzat yerinde görmek daha başka bir şey. O düşünceyle sizlerle birlikte olmak istedim” dedi.

 

 

 

Bakan Bayraktar, her şehrin kendisine göre önemli ve kendisine göre özellikleri olduğunu ve her vilayetin insanlarının da kendi iline karşı olan hemşehrilik duygusunun gelişmiş olduğunu ifade ederek bunun da doğal bir şey olduğuna işaret ederek, “Buna saygı göstermek lazım” dedi.

 

 

 

Dünyanın geldiği konum itibariyle artık devletlerin yanında şehirlerin de öne çıkmaya başladığını belirterek konuşmasını şöyle sürdürdü:

 

“Trabzon’umuzun nüfus bakımından Türkiye’de 29.ncu büyüklüğe sahip bir il ve 29 şehir Büyükşehir statüsü kazandı. Eğer Trabzon bu statüyü kazanmasaydı Trabzon’a büyük bir burukluk gelirdi, çok büyük eksiklik ve handikap olurdu. Burada günlük problemleri daha çok konuşuyoruz. Valimiz doğalgaz konusuna değindi. Orada bir aksama var, diğer konularda Sümela’daki sosyal tesislerin yeniden ihale edilmemesi şeklinde onları konuşacağız ve teşvik konusu var. Teşvik uzatılmadı o da devamlı gündeme geliyor. Bunların hepsini ülkenin imkanları ölçüsünde irdelemek vatandaşın şehrimizin lehine geliştirmek lazım. Trabzon Büyükşehir oldu ve her ne kadar yasa 13 ay sonra yürürlüğe girecek olsa da artık belde belediyelerinin kapanacak olması ve burada 18 ilçe belediyesi ile Büyükşehir belediyemizle 19 belediyemiz olacak. Bugünden ona hazırlanma gereği olarak Trabzon Belediye’si kendini o doğrultuda kendini şekillendirmeye çalışıyor. Bizim bu tabloyu elimize almamız lazım. Trabzon’u marka şehir yapmak,  insanını mutlu edebilmek için bunu biraz daha içselleştirmemiz lazım. Trabzon ticaret, sanayi kültür sanayi bakımından ne durumdadır. Ticaret ve Sanayi Odamızın becerisi yönünden bir sıkıntımız yok. TOBB içindeki yeri ve ağırlığı bakımından bunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Ancak sanayi açısından Trabzon’u ayağa kaldırmak açısından çok geri kaldık. Özel yatırımlar bakımından,  yatırımcılara, ‘gelin buraya yatırım yapın’ dediğimiz kişiler var: Bir taraftan da dünyada kriz var bu ister istemez ihracatımızı da etkiliyor.

 

 

 

Limanımız var ve buradan tam istifade etme durumu var. Gümüşhane-Erzurum Erzincan’a, Bayburt’a gidecek karayolunun, Zigana Tüneli’nin biran önce bitirilmesi konusu, tren yolu meselesi var. O konuda tam net bir boyut yakalamış değiliz, lojistik konusu var.  Vakfıkebir’deki OSB’de bir tıkanma var onun önünü açmamız lazım. Trabzon’u ilmik ilmik nasıl ileriye götürürüz ve marka şehir yaparız diye hepimize düşen görevler var.”

 

Bakan Bayraktar, Trabzon ve bölgeye yapılabilecek yatırımların çok daha ciddi faydaları olacağının altını çizerek, “Tonya’da fabrika kurma yönünde ciddi gayretlerimiz var. Engellemek için aklınıza gelen her şeyi yapıyorlar. Ama daha çok dışarıdan engellemek için yapılıyor. Vakfıkebir Limanı’nı büyütmek için çalışmalarımız var. Lojistik Merkez Sürmene mi yoksa Rize ile ortaklaşa mı yapılsın noktasında fikirler var. Çünkü Ovit tüneli de yapılıyor.  Diğer taraftan Trabzon için esas özelliklerimiz nedir, hangi güreşi yaparsak oradan şampiyonluk alırız, buraya kar sağlarız diye düşünerek hareket etmek en doğrusu” diye konuştu.

 

Trabzonspor konusunda hiç kimsenin, ‘Ben Trabzonspor ile ilgilenmem’ deme gibi bir durumu olamayacağına da vurgu yayan Bakan Erdoğan Bayraktar, “Bizim Trabzonspor’umuz var. Vali Bey de, Belediye Başkanı da Rektör Bey de ‘Trabzonspor ile ilgilenemem’ diyemez. Çünkü Trabzonspor burada yıllardan beri bir argüman olmuş” dedi.

 

 

 

Ortak menfaatler çerçevesinde Trabzon’un ayağı kaldırılması gerektiğine değinen Bakan Bayraktar konuşmasını şöyle sürdürdü:

”Avrasya Üniversitesi’nde istediğimiz öğrenci sayısına ulaşamadık, ne yapmamız lazım diye düşünmek lazım. Bu konuda KTܒye görev düşüyor, çünkü oranın hamisi. Gerekirse yeni vakıf üniversiteleri kurulabilir. Şehir olarak arazimiz kıt. O yüzden sağlık, eğitim gibi alanlarda Trabzon’u canlandırabiliriz. Biz buraya 250-300 milyon dolarlık yatırım yaptıracaktık, arazi bulamadılar. Bütün sorunları ortak akılla ortak istişare ile çözmemiz lazım. Buraya gelecek yatırımcıların da önünü açmamız lazım. Trabzon’un yatırım anlamında geri düşmesini engellememiz lazım. Biz de bundan sonraki süreçte İller Bankası vasıtasıyla bir takım yatırımlar yapmak için önünü açacağız. Ancak iyi proje getiren projeye destek vereceğiz. İller daha artırmak için gayret içindeyiz.  Bankası’nın imkanlarını önümüzdeki süreçte biraz Trabzon Belediyesi getirirse Trabzon, Siirt Belediyesi getirirse Siirt’e olacak bu destek.”

 

 

 

KENTSEL DÖNÜŞÜMDE TRABZON’UN ÖRNEK OLMASI LAZIM

 

Bakan Bayraktar Türkiye genelinde yürütülen Kentsel Dönüşüm çalışmalarına işaret ederek, “Kentsel Dönüşümde Trabzon çok önemli. Trabzon’da kentsel dönüşüme destek vermeliyiz. Ki bunu gelecek nesillere olan borcumuz adına yapacağız, kaynak bulabildiğimiz kadar bulacağız. Zağnos’u, Tabakhane’yi, Ortahisar’ı yenilemeyi, Pelitli’yi ve mutlaka Çömlekçi’yi bitirmemiz lazım. İlçelerde de kentsel dönüşüm yapmamız lazım. Madem bu şehrin bakanı Çevre ve Şehircilik Bakanı Trabzon biraz daha başarılı olması lazım. Yoksa, ‘Trabzon kendi başını tarayamıyor, çarpık yapılaşmadan geçemiyor’ denecek. Trabzon’un modern bir şehir görüntüsü vermesi lazım. Bir takım konular kolay değil. Akyazı’da bir takım sıkıntılar oldu. Şu anda dolgusu yüzde 90 oranında tamamlandı. Stat ihalesi de hazır. 15 gün içerisinde inşallah ihaleye çıkacak. Ondan sonra süratle orayı bitirmeye çalışacağız. Çünkü burası sadece bir stat projesi değil, Trabzon’un marka değerini artıracak projelerden bir tanesidir” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

tarım ve hayvancılık sektöründe de destekleme yapılması gerektiğini söyleyen Bakan Bayraktar, ‘Çiftçilerimize ikişer, üçer hayvan vermek suretiyle, bu işi biraz daha özel sektöre pas ederek hayvancılığı geliştirebiliriz. Çünkü bizim yağımız, peynirimiz Trakya’dan, Edirne’den daha kaliteli ve daha iyi. Çünkü bizim yağımız, peynirimiz daha ismi ve özelliği olan bir markası var. Ferdi düşünürsek Trabzon’u geliştiremeyiz. Trabzon geri gider. Bir de her zaman buraya bakanlık vermezler. Yok öyle bir şey. 29 vilayet var, 29 bakanlık yok ki. Bu bizim bakanlığımızı da iyi değerlendirmek suretiyle Trabzon’un marka değerini artırarak. Trabzon insanının haklı bir gururu var, çünkü tarihte imparatorluk yapmış. Sinop’tan Batum’a bu bölgenin merkeziydi. Buranın insanları böyle bir şehrin çocukları böyle bir özgüveni var, mücadeleci insanları var. Singapur örneğinde olduğu gibi Trabzon’da öyle bir şehir özelliğini yakalamamız lazım. Bu konuda hepimize büyük görevler düşüyor. Bal alabileceğimiz çiçeklerin hepsine, kırmamak şartıyla buraya yatırım çekmek için Trabzon’un güzelliklerini ve özelliklerini masaya koyarak” dedi.

Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Yazarlar
Anket
Namaz Vakitleri
İmsak
05:07
Güneş
06:50
Öğlen
12:16
İkindi
15:00
Akşam
17:20
Yatsı
18:51
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Finans
İMKB 100
77.989
USD ALIŞ
3.0820
USD SATIŞ
3.1020
EURO ALIŞ
3.3900
EURO SATIŞ
3.4150
POUND ALIŞ
3.7580
POUND SATIŞ
3.8210
ALTIN ALIŞ
125.2200
ALTIN SATIŞ
126.3200
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1099 Birinci Haçlı Seferi'nde Haçlı ordusu Kudüs'ü ele geçirdi.
1840 Osmanlı İmparatorluğu, Birleşik Krallık, Prusya, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu ve Çarlık Rusyası arasında Londra Antlaşması imzalandı.
1926 Viyana'da göstericilere ateş açan polis 89 kişinin ölümüne yol açtı.
1954 Boeing 707 ilk uçuşunu gerçekleştirdi.
1974 Kıbrıs'ta Yunan subayların yönetimindeki ulusal muhafız alayı, cumhurbaşkanı Makarios'u devirdi ve Eoka-B lideri Nikos Sampson'u cumhurbaşkanı ilan etti.
Lig Puan Durumu
 
TAKIM
O
G
B
M
P
Sayısal Loto
02.11.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
06 - 29 - 31 - 32 - 44 - 45
Şans Topu
30.10.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
01 - 10 - 30 - 32 - 34 - 03
On Numara
04.11.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
01 - 10 - 25 - 27 - 29 - 38 - 39 - 40 - 43 - 47 - 48 - 49 - 50 - 51 - 52 - 62 - 64 - 68 - 74 - 75 - 77 - 78
Süper Loto
31.10.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
06 - 22 - 24 - 28 - 34 - 46
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Copyright 2010 ©Tüm İçerik Hakları sebathaber.com'a Aittir. Tel:0 462 333 0 444
Yazılım: Haber Sitesi Kur