Sebat Haber | 'Haber Sizsiniz'
Son Dakika
TÜRK KIZILAY'IN AFET MÜDAHALE PLANI AKÇAABAT ŞUBESİ'NDE ELE ALINDI AKÇAABAT'TA TURİZM HAFTASI COŞKUSU ÇANKAYA, SEÇİMDEN SONRA DA SAHALARDA MÜDÜR YARDIMCILARI ATANDI AKÇAABAT ANADOLU LİSESİNDE ÖĞRENCİLER YETENEKLERİNİ SERGİLEDİ BAK'TAN GEÇMİŞ OLSUN MESAJI YARDIM İÇİN ANMA PROGRAMI DÜZENLENİYOR Çelebi: Trabzon’a büyük talep var, direkt seferlerin artırılmasını bekliyoruz “HALKIMIZIN İRADESİ HER ŞEYİN ÜSTÜNDEDİR” BARܒde tüm renkleriyle “Nevruz Bayramı” kutlandı Özdemir Başkan Yardımcısı Olarak Atandı AKÇAABAT CHP’DEN AHMET KAYA’YA TEBRİK ZİYARETİ Muhtarlar Toplandı AKÇAABAT’TA FUTBOL TURNUVASI DEVAM EDİYOR BU ŞEHRE YENİ KÜLTÜR SANAT MERKEZLERİ KAZANDIRACAĞIZ AVRUPA ŞAMPİYONU HAVVANUR’A MEMLEKETİ TRABZON’DA GÖRKEMLİ KARŞILAMA TURİZM HAFTASI KUTLANIYOR Otomobilen Nisan Ayında Faizleri Düşürdü İMAMOĞLU’NUN SÖZLERİNE ÇEBİ’DEN YANITI ÇANKAYA'DAN 10 BAŞLIKTAN OLUŞAN AÇIKLAMA
Özdemir Başkan Yardımcısı Olarak Atandı
Özdemir Başkan Yardımcısı Olarak Atandı
 
BU ŞEHRE YENİ KÜLTÜR SANAT MERKEZLERİ KAZANDIRACAĞIZ
BU ŞEHRE YENİ KÜLTÜR SANAT MERKEZLERİ KAZANDIRACAĞIZ
 
TURİZM HAFTASI KUTLANIYOR
TURİZM HAFTASI KUTLANIYOR
2. Türk Somonu Festivali Ganita’da yapıldı
 

2. Türk Somonu Festivali Ganita’da yapıldı

Trabzon Valiliği, Trabzon Büyükşehir Belediyesi, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) ile ilgili kurum, kuruluş ve sektör temsilcilerinin desteğiyle düzenlenen Türk Somonu Festivali'nin ikincisi Karadeniz'in İncisi sloganıyla Ganita’da yapıldı.

26 Haziran 2023 Pazartesi 15:41
Yazdır

Ünlü şeflerin workshoplar düzenlediği festivalde, somondan yapılan lezzetler vatandaşların beğenisine sunuldu.

2. Türk Somonu Festivalinin açılışına Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, CHP Trabzon Milletvekili Sibel Suiçmez, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Başkanı Erkut Çelebi, Trabzon Ticaret Borsası Başkanı Eyyüp Ergan, TESOB Başkanı Metin Kara, KTÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı, Gürcistan Başkonsolosu Gela Japaridze, İran Başkonsolosu Naser Mohebbati, AK Parti İl Başkanı Sezgin Mumcu, Bingöl Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kadir Çintay, İl Sağlık Müdürü Hakan Usta, TTSO yönetim kurulu üyeleri, protokol üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

ÇELEBİ: SOMON ÜRETİMİ VE İHRACATIMIZI ARTIRMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Festivalin açılış konuşmasını yapan TTSO Başkanı Erkut Çelebi, festivalde somonla yapılan lezzetlerin tadılacağını belirterek, “Şeflerimize teşekkür ediyorum. Dün restoranlarda yemeklerin tadımını yaptık. Somonun lezzeti hamsinin yerini tutamaz ama dünya piyasasında büyük bir gelir sağlıyor. Türkiye’nin somon ihracatı geçtiğimiz yıl 365 milyon dolar oldu. Norveç’in somon ihracatından 9,5 milyar dolar geliri var. Somon ihracatımız hızlı ilerliyor. Trabzon ve Doğu Karadeniz olarak payımızı alabilmek için katma değerli ürün yaratmamız gerekiyor. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Türkiye’nin bin ihracatçı sıralamasında bölgemizden de su ürünleri sektöründen firmalarımız girdi. Gelecekte bu sayının artacağını düşünüyorum. Daha önce bu sıralamalara sadece fındık ürünümüz giriyordu. Ticaret ve Sanayi Odası olarak somon üretiminde bulunan üyelerimizi destekliyoruz, denizlerimizde de üretim alanlarını geliştirmek istiyoruz. Katma değerini artırmak istiyoruz. Karadeniz Somonunun Coğrafi İşaret tescilini almak istiyoruz” dedi.

MUMCU: İHRACATIN YANINDA TÜKETİMİ DE ARTIRMAMIZ GEREKİYOR

AK Parti İl Başkanı Sezgin Mumcu da “Bir doktor olarak söylemek istiyorum. Somon Omega 3 bakımından oldukça zengin bir balık. Omega 3’ün kanser ve diğer hastalıklara iyi geldiği bilinmektedir. Bu nedenle ihracatının yanında bu balığın tüketimini de artırmamız gerekiyor” diye konuştu.

 

ÇUVALCI: BALIK HASTALIKLARI KONUSUNDA ÇALIŞMA YAPIYORUZ

KTÜ Rektörü Hamdullah Çuvalcı, “Somonun tanıtılması, yetiştirilmesi ve ihracatı önemlidir. 365 milyon dolarlık ihracat değerini bundan sonra nasıl sürdürebileceğimize ve marka değerini nasıl artırabileceğimize çalışmalıyız. Norveç’te yıllar önce balık hastalıkları olmuştu ve somon üretimi çok etkilenmişti. Üniversite olarak sektörün etkilenmemesi için özellikle balık hastalıkları konusunda çalışmalar yapmaktayız. Ayrıca sektörde otomatik balık havuzlarının kullanılması konusunda da üniversitemizde çalışmalar yapılmaktadır. İçinde Omega 3 bulunmasından dolayı kansere iyi gelmesi somonun sağlık boyutunu da gündeme getiriyor. Diyetisyen doktorlar hastalarına bundan sonra somon yemeleri önerisinde bulunabilirler” ifadesini kullandı.

ZORLUOĞLU: SOMONUN KATMA DEĞERİNİ ARTIRMALIYIZ

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu ise “Daha önce de festivalin basın toplantısında ifade etmiştim; hamsiye karşı mahcubiyetim hala devam ediyor. Kış mevsimine doğru Hamsi Festivalini de yapacağız. 2022 yılında somon ihracatımız iyi bir seviyededir. Bu ihraç ürünümüze gereken özeni göstermemiz gerekiyor. Çeşitli organizasyon ve festivallerle ihracat ürünümüz somonun katma değerini artıracak adımlar atmalıyız. Geçen yıl birincisini yaptığımız Somon festivalini bu yıl Ganita ile buluşturarak biraz daha geniş çaplı gerçekleştirdik. Gelecek yıllarda ise uluslararası boyuta hep birlikte çıkarmalıyız” dedi.

SUİÇMEZ: ÇEVRE DUYARLILIĞINI ÖN PLANA ALARAK SEKTÖRÜ GELİŞTİRMELİYİZ

CHP Trabzon Milletvekili Sibel Suiçmez, “Türk somonunun artık ne kadar ticari değer taşıdığını ve bu değer artışında Doğu Karadeniz’in ve Trabzon’un ticari girişiminin önemli olduğunu görmek beni gururlandırıyor. Elbette ihracat önemli, üretimi artırmamız gerekiyor ancak çevre duyarlılığı ön planına alınarak sektörü geliştirmeliyiz. İhracatın yanında gastronomi turizmi de geliştirilmelidir” diye konuştu.

USTAOĞLU: GASTRONOMİ TURİZMİNE BÜYÜK KATKISI OLACAK

Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu da festivalin açılışında yaptığı konuşmada, “Trabzon deyince sporun, sanatın, kültürün şehri yanında artık ‘bir turizm şehridir’ de diyebiliriz. Geleneksel hale getireceğimiz somon festivaliyle beraber tarih, kültür ve doğa turizminin yanında gastronomi turizminin de adımlarını Trabzon’da atmış oluyoruz. Trabzon gastronomide ulusal ve uluslararası alanda yer alacak. Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde su ürünlerinde uluslararası bir yere gitmek için somonu geliştirmemiz gerekiyor. Çevreyi koruyarak işlenmiş su ürünlerini ekonomiye katmamız ve katma değeri ön plana çıkan bir sektör oluşturmamız gerekir. Ortak hafıza ile iki yıldır başlattığımız çalışmayı ileriye götüreceğiz” ifadesini kullandı.

Açılış konuşmalarının ardından protokol üyeleri, festivale katkıda bulunan şeflere teşekkür plaketi ve Trabzon’un Coğrafi İşaretli ürünlerinden Sürmene Bıçağı hediye etti.

ÜNLÜ ŞEFLER WORKSHOP DÜZENLEDİ

Festivalin lezzet sunumları kısmında ünlü şefler Doğa Çitçi, Hazer Amani, Eyüp Kemal Sevinç, Akif Budak, şef Özlem Mekik’in sunumuyla somon lezzetlerinden oluşan bir workshop düzenledi. Vatandaşların büyük ilgisini çeken workshop sonucunda hazırlanan somon lezzetleri vatandaşlara ikram edildi.

100’DEN FAZLA LEZZET VATANDAŞLARIN BEĞENİSİNE SUNULDU

Festivalde ayrıca Trabzon’daki birçok şefin elinden çıkan somon lezzetleri açık büfe şeklinde protokole ve vatandaşlara ikram edildi. Workshoplar, yarışmalar ve açık büfede 100’den fazla çeşit somon lezzeti yer aldı.

10 BİN KİŞİYE BALIK EKMEK DAĞITILDI

Türk Somonu Festivali kapsamında yaklaşık 10 bin balık ekmek de vatandaşlara dağıtıldı.

SÖYLEŞİ VE KONSER PROGRAMI

Türk Somonu Festivalinde ayrıca “Türk Somonunun Sağlığa Faydası” konulu bir söyleşi de gerçekleştirilecek. Moderatörlüğünü Şef Akif Budak ve Şef Özlem Mekik’in yapacağı söyleşide Şefler Doğa Çitçi, Hazer Amani, Eyüp Kemal Sevinç, Diyetisyen Cansu Kargu Karacaoğlu, Uzm. Dr. Dila Mete Peker ve Prof. Dr.  Sevim Köse panelist olarak yer alacak.

Türk Somonu Festivali, Ganita’da kurulan sahnede Necdet Kaya ve Eypio konseriyle sona erecek.

Anahtar Kelimeler: Trabzon, Valiliği, Trabzon, Büyükşehir, Belediyesi, Trabzon, Ticaret, ve, Sanayi, Odası, (TTSO), ile, ilgili, kurum, kuruluş, ve, sektör, temsilcilerinin, desteğiyle, düzenlenen, Türk, Somonu, Festivali'nin, ikincisi, Karadeniz'in, İncisi, sloganıyla, Ganita’da, yapıldı,
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Yazarlar
Anket
Namaz Vakitleri
İmsak
05:07
Güneş
06:50
Öğlen
12:16
İkindi
15:00
Akşam
17:20
Yatsı
18:51
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Finans
İMKB 100
77.989
USD ALIŞ
3.0820
USD SATIŞ
3.1020
EURO ALIŞ
3.3900
EURO SATIŞ
3.4150
POUND ALIŞ
3.7580
POUND SATIŞ
3.8210
ALTIN ALIŞ
125.2200
ALTIN SATIŞ
126.3200
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1775 Amerikan Devrimi başladı. Sömürgeci İngiliz birlikleri ile bağımsızlık savaşçıları, Massachusetts eyaletinin Lexington kentinde ilk çatışmaya girdi.
1904 Toronto'nun büyük bir kısmı, çıkan yangında harabeye döndü.
1909 Jeanne d'Arc azize ilan edildi.
1926 Türk karasularında her türlü denizcilik işlerini Türk vatandaşlarına tahsis eden ve yabancıların kabotaj hakkına son veren Kabotaj Kanunu kabul edildi.
1927 Mae West, Sex adlı oyundaki rolü müstehcen bulunarak 10 gün hapse mahkum oldu.
Lig Puan Durumu
 
TAKIM
O
G
B
M
P
Sayısal Loto
02.11.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
06 - 29 - 31 - 32 - 44 - 45
Şans Topu
30.10.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
01 - 10 - 30 - 32 - 34 - 03
On Numara
04.11.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
01 - 10 - 25 - 27 - 29 - 38 - 39 - 40 - 43 - 47 - 48 - 49 - 50 - 51 - 52 - 62 - 64 - 68 - 74 - 75 - 77 - 78
Süper Loto
31.10.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
06 - 22 - 24 - 28 - 34 - 46
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Copyright 2010 ©Tüm İçerik Hakları sebathaber.com'a Aittir. Tel:0 462 333 0 444
Yazılım: Haber Sitesi Kur