Sebat Haber | 'Haber Sizsiniz'
Son Dakika
‘DÜZKÖY PAZARYERİ VE OTOPARK PROJESİ’NİN TEMELİ TÖRENLE ATILDI Okan KOÇ'tan Açıklama Ankara kulisleri karıştı:Erken seçim masada! CHP Trabzon milletvekili Ahmet Kaya, Ataman'a Cevap Verdi. Trabzon önünü açacak en önemli proje açıklandı Köksal Toptan: “Bartın Üniversitesinde iftihar duyulacak çalışmalar yapılıyor” AKÇAABAT’TA TSM VE THM KOROLARI SEZONU AÇIYOR BAŞKAN EKİM’DEN TOPLUMA IŞIK TUTAN GÖNÜL ERİ ÖĞRETMENLERİMİZE ZİYARET Trabzon’da 25 STK tek yürek! BAŞKAN ZORLUOĞLU ÖĞRETMENLERİ YALNIZ BIRAKMADI Fatih Erbakan: Öğretmenlerimiz mutsuzsa Büyük Türkiye hedefinden bahsedemeyiz! AKÇAABAT’TA 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLANDI ÖMER HACISALİHOĞLU'NDAN 24 KASIM KUTLAMA MESAJI Yeşiltepe Mahallesinin Su İsyanı ÖĞRETMENLERİMİZİN GÜNÜ KUTLU OLSUN Çebi’den Öğretmenler Günü mesajı Akçaabat Anadolu Lisesi Seminer Verdi BAK'TAN KUTLAMA MESAJI TİSKİ ATIK SU LABORATUVARI KURDU ALTINTEPE'DEN 24 KASIM MESAJI
Yeşiltepe Mahallesinin Su İsyanı
Yeşiltepe Mahallesinin Su İsyanı
 
ÖĞRETMENLERİMİZİN GÜNÜ KUTLU OLSUN
ÖĞRETMENLERİMİZİN GÜNÜ KUTLU OLSUN
 
AKÇAABAT ZİRAAT ODASINDAN ÜRETİCİLERE FINDIKTA BUDAMA EĞİTİMİ
AKÇAABAT ZİRAAT ODASINDAN ÜRETİCİLERE FINDIKTA BUDAMA EĞİTİMİ
Ali AKÇA
 

"Çift Bozan Vergisi"

Ali AKÇA

sebathaber@hotmail.com.tr
25 Nisan 2022 Pazartesi 13:38
Yazdır

Osmanlıdaki "Çift Bozan Vergisi" ile Rusya-Ukrayna Savaşının bize Öğrettiği; "Gıda Tedarik Zincirinin Yeniden İnşa Süreci"Osmanlı Devleti, çok kültürlü yapısıyla geniş coğrafyalarda hüküm sürmekteydi.

Osmanlıdaki "Çift Bozan Vergisi" ile Rusya-Ukrayna Savaşının bize Öğrettiği; "Gıda Tedarik Zincirinin Yeniden İnşa Süreci"


Osmanlı Devleti, çok kültürlü yapısıyla geniş coğrafyalarda hüküm sürmekteydi. Devletin iktisadi istikrarı ve kalkınması toplanan vergilerle sağlanmaktaydı. Tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin en önemli geçim kaynağı olduğu Osmanlı Devleti’nde, halk daha çok bu servetler ve sermayeler üzerinden vergi vermekteydi.
Tarım alanlarından alınan vergiyle çiftçiler mükellef tutulmaktaydı.Osmanlı döneminde alınan tarım vergilerinden biri de "Çift bozan" vergisiydi. Çift bozan vergisi, tarım arazilerini üç yıl üst üste mazeret bildirmeden ekim için kullanmayan çiftçilerden alınan vergidir. Çift bozan vergisinde, tarım arazilerinin verimliliğinin korunması, tarımın devamlılığının sağlanması, iktisadi istikrarın korunması, üretimin devamı, verimliliğin artması ve ithalat ve ihracatın gelişmesi gibi nedenler etkilidir. Bu nedenle bir yaptırım aracı olarakta toplanmaktaydı. Çünkü Osmanlı Devletinin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıydı. Bu yüzden vergiler halktan daha çok bu mal varlıkları üzerinden alınırdı. Bu verginin maksadı sadece devletin bütçesine katkı değildi. Birinci hedef halkın gıda maddesi sıkıntısı yaşamaması, ikincisi ise şehirlere göçü önlemekti hatta askerî sistemin bozulmamasını da sağlamak idi. Halen Türkiye’de ekilmeyen iki Trakya büyüklüğünde tarım arazimiz var. Köyden şehirlere göç sebebiyle tarım ve hayvancılık yapan insan sayımız gün geçtikce azalıyor.TÜİK verileri durumu tüm cıplaklığıyla ortaya koymaktadır. TÜİK 2021 yılına ait üretim verilerine göre 2021 yılında buğday üretimi yüzde 13.9 oranında azalarak 17.7 milyon tona, arpa üretimi de yüzde 30.7 azalarak 5.8 milyon tona düştü. Cumhuriyet tarihimizin ilk döneminde de muthiş dönüşüm hikayemiz çok uzun süreli olmamış, M.K.Atatürk'ten sonra üretim zincirinin halkaları birer birer koparılmıştır.
Neyazıkki 1947'den sonra Truman Doktrini ve Marshall planları doğrultusunda giderek ülkemiz ve halkı üretimden koparılmaya başlanmıştır. Yine Zeytin ağaçlarının kesimi, ekim alanlarının daraltılması, milli tohum yerine hibrit tohumların tarım üretimimizi kendine esir etmesi aslında düşünsel esaretimizinde tezahürü gibiydi. Bugün "paramız var, her yerden alırız" mantığının da iflas ettiğini yaşayarak görmekteyiz.
Pandemik Salgın ile Ukrayna-Rus Savaşının bize yeniden öğrettiği ; "enerji gibi tarımsal üretimde de kendi kendine yeterli olmak hayati derecede önemlidir" bilgisidir. Elbetteki bu şartlarda çiftbozan vergisi benzeri bir tedbir alınmasını istemek hayalcilik olur, gerçekcide olmaz zaten. İnsanlarımızı köy ve tarım üretiminde tutmanın çaresi vergi vb. zorlamalarla sefalet içinde de olsa köyde tutmak değildir. Konya Ovası büyüklüğünde bir ülke olan Hollanda gibi yapmak, yani gıda üretimini bilimsel yöntemlerle, verimli bir şekilde, çeşitlendirerek ve ucuza üretmek, marka değeri oluşturarak pazarlamaktan geçiyor. Tarımın dijitalleşmesi, akıllı tarım uygulamalarının geliştirilmesi, üretimde yeni araçların ve makinelerin kullanılması sonucunda tüm dünyada yeni bir üretim anlayışı kabul edilmeye başlandı. Tüm akıllı tarım uygulamaları kapsamında bağlı çiftlikler, yeni üretim ekipmanları, bağlı traktörler ve makineler çevresel korumayı ve verimli, kaliteli ürünlerin piyasaya sunulmasını sağlıyor. Teknolojik açıdan geliştirilen traktörlerin yanı sıra GPS sistemleri, yapay zeka, IoT (uzaktan izleme veri analiz sistemi), sensörler,drone’lar, uydular ve aplikasyonlar ile akıllı tarım uygulamaları destekleniyor ve başarılı sonuçlar elde ediliyor. Kısaca Tarım 4.0 olarak adlandırılan akıllı tarım uygulamaları verimi ve kaliteyi arttırırken, maliyet ve işgücünden de büyük oranda tasarruf sağlıyor. Bunun için devletin vergi kolaylıkları, teknik planlama ve maddi destek ile bilgi desteği de şart. Pandemi ve Savaş gibi  büyük kırılma yaratan böyle olaylarda öncelikle mevcut hatalarımızla yüzleşerek yeni bir yol çizmemiz lazım. Sonra da olacakları önceden kavrayıp, devlet ve bireyler olarak üzerimize düşen görevleri tam yapabilirsek, bu değişimlerden ayakta ve güçlenerek çıkmak mümkün olacaktır.
Yoksa geçici ve meselenin özünden uzak kolay çözüm yolları ile bu badireden çıkmamız mümkün olamaz. Unutulmamalıdır ki Osmanlı Devletinin iç karışıklıklara düşüp yıkılmasına yol açan sebepler ile Çarlık Rusyası ve Sovyetler birliğinin yıkılma sebepleri halklarını doyuracak gıda tedarik zincirinin bozulma sürecidir.

 

Köşe Yazısı Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 
Yazarlar
Anket
Sizce En Başarılı Trabzon Milletvekili Kim?
Ak Parti Milletvekili Adnan Günnar
CHP Milletvekili Ahmet Kaya
AK Parti Milletvekili Bahar Ayvazoğlu
İYİ Parti Milletvekili Hüseyin Örs
AK Parti Milletvekili Muhammet Balta
AK Parti Milletvekili Salih Cora
Namaz Vakitleri
İmsak
05:07
Güneş
06:50
Öğlen
12:16
İkindi
15:00
Akşam
17:20
Yatsı
18:51
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Finans
İMKB 100
77.989
USD ALIŞ
3.0820
USD SATIŞ
3.1020
EURO ALIŞ
3.3900
EURO SATIŞ
3.4150
POUND ALIŞ
3.7580
POUND SATIŞ
3.8210
ALTIN ALIŞ
125.2200
ALTIN SATIŞ
126.3200
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1922 Edirne'nin kurtuluşu.
1924 Kazım Özalp Paşa, TBMM Başkanlığı'na seçildi
1925 Şapka giyilmesi konusundaki kanun, TBMM'de kabul edildi. Kanun, 28 Kasım'da yürürlüğe girdi. Kanun kabul edilirken, Rize'de şapka ve diğer inkılaplara karşı gösteriler yapıldı. Göstericilerden 8'i idama mahkûm edildi.
1934 Mustafa Kemal Atatürk, İsmet Paşa'ya "İnönü" soyadını verdi.
1936 Almanya ve Japonya, Avrupa kültürünü ve dünya barışını Bolşevik tehditten korumak amacıyla bir anlaşma imzaladılar.
Lig Puan Durumu
 
TAKIM
O
G
B
M
P
Sayısal Loto
02.11.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
06 - 29 - 31 - 32 - 44 - 45
Şans Topu
30.10.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
01 - 10 - 30 - 32 - 34 - 03
On Numara
04.11.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
01 - 10 - 25 - 27 - 29 - 38 - 39 - 40 - 43 - 47 - 48 - 49 - 50 - 51 - 52 - 62 - 64 - 68 - 74 - 75 - 77 - 78
Süper Loto
31.10.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
06 - 22 - 24 - 28 - 34 - 46
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Copyright 2010 ©Tüm İçerik Hakları sebathaber.com'a Aittir. Tel:0 462 333 0 444
Yazılım: Haber Sitesi Kur