Sebat Haber | 'Haber Sizsiniz'
Son Dakika
CUMHUR İTTİFAKI KIZIL ELMADIR Akçaabat'ta Şok İntihar Et ve Süt Kurumu Trabzon Kombinası depolama faaliyetlerine başladı. Trabzon Deva'dan Akçabaat'a Çıkarma ŞALPAZARI VE BEŞİKDÜZܒNE CAN SUYU GELİYOR! AKÇAABAT’TA KÜLTÜR SANAT FAALİYETLERİ DEVAM EDİYOR TKDKA'ya AB Koordinatörlüğünden ziyaret. İnan Kalyoncu Yazdı BARÜ öğrencisi Zeynep Yetgil, Dünya Kupasında altın madalya kazandı Tff'den skandal atama kararı Ziraat Odası Başkanı Uyardı AKÇAABAT KÜLTÜR MERKEZİNİN TEMELİ ATLDI İYİ Partili İbrahim Özkan'dan, Mustafa Bıyık ile ilgili dikkat çeken sözler! YOMRA'DA ŞAMPİYONLUĞUN ANITI DİKİLDİ AKÇAABAT’TA AVRUPA SPOR HAFTASI ETKİNLİKLERİ DÜZENLENDİ BAŞIN SAĞOLSUN TÜRKİYEM Milletvekili Örs; "Ne hesapları, ne de takvimleri tuttu!" “Yeni akademik yıla ilk günkü heyecanla başlıyoruz” BALKAN ŞAMPİYONU AKÇAABAT BELEDİYESİNDEN "Savurganlıktan kurtulmak şart"
AKÇAABAT’TA KÜLTÜR SANAT FAALİYETLERİ DEVAM EDİYOR
AKÇAABAT’TA KÜLTÜR SANAT FAALİYETLERİ DEVAM EDİYOR
 
Trabzon Deva'dan Akçabaat'a Çıkarma
Trabzon Deva'dan Akçabaat'a Çıkarma
 
Başkan Şentürk sorunları dile getirdi
Başkan Şentürk sorunları dile getirdi
Vali Kızılcık Amerika İzlenimlerini Paylaştı
 

Vali Kızılcık Amerika İzlenimlerini Paylaştı

Yükselen Türkiye İle Amerika Her Bakımdan İşbirliğine Hazır

25 Aralık 2012 Salı 22:08
Yazdır

 

TRABZON-TTSO,Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık ve Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu 9-17 Aralık tarihleri arasında Doğu Karadenizli İş Adamları Heyeti ile Amerika Birleşik Devletleri’nin Washington ve New York ve New jersey şehirlerine yapılan resmi temaslar ve iş görüşmeleri değerlendirdiler.

 

Vali Dr. Recep Kızılcık, programın tamamlandığı son gün Türkiye’ye dönmek üzere New York’un JF Kenedy Havalanına otobüsle ulaşırken katılımcılara seslendi.

 

 

“Çok değerli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlarımız, değerli arkadaşlar ben hem herkese günaydın diyorum.” sözleri ile guruba hitap eden Vali Kızılcık, aslında çok güzel bir iş gezisini hep beraber icra ettiklerini, bundan Amerikalılarında son derece memnun olduğunu belirtti.

 

 

New York’dan ayrılış saatlerinde, havanın yağışlı ve hüzünlü olmasını, ironileştiren Kızılcık, “Bunu bizden ayrılmak istemediklerini, bizi tekrar görmek istediklerinin bir emaresi, bir işareti olarak değerlendiriyorum.”dedi.

 

 

Kendisinden önce söz alan TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu’nun değindiği bazı konulara tekrardan kaçmak adına girmeyeceğini kaydederek, “Bu iş gezimizde, şüphesiz gezdik bazı yerleri gördük. Ama ülkemize zihni anlamda, ticari anlamda ne kazanımlar elde ettik, onun fevkalade önemli olduğunu değerlendiriyorum.”şeklinde konuştu.

 

 

VALİ KIZILCIK ABD İZLENİMLERİNİ HEYETLE PAYLAŞTI

 

 

Vali Kızılcık, ABD programında ilk günden itibaren gerçekleştirilen toplantılarda almamız gereken veya en azından şahsen edindiği izlenimleri heyette bulunanlarla paylaşmak istediklerini ifade ederek,” Zira her toplantıya heyet çok kalabalık olduğu için hepimiz giremedik, bazı arkadaşlarımız girdi, bazılarımız giremedi.

 

 

Dolayısıyla ne görüşmeler yaptık ve bundan ülkemize, bölgemize neler şahsımıza transfer edebiliriz ona bakmak lazım.” sözlerinin ardından resmi temaslar hakkında bilgilendirmede bulundu.

 

 

“YÜKSELEN TÜRKİYE İLE ABD HER BAKIMDAN İŞBİRLİĞİNE HAZIR”

 

 

Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık, son dönemde yükselen bir ülke olan Türkiye ile Amerika Birleşik Devletlerinin her bakımdan işbirliğine hazır olduğu kaydetti. Kızılcık, “Tabiki her şeyden önce ilk gün, Türk-Amerikan İş Dünyasının bir araya getirilmesine imkan sağlayan o toplantıda gördük ki, yükselen değer olan ülkemizin, Amerikalı büyük elçinin de ifade ettiği gibi, her bakımdan dünyaya, şu anda örnek olabilecek bir potansiyele sahip olduğunu ve bu anlamda bizlerle işbirliğine hazır olduğunu, hatta Avrupa Birliği’nde hazır olmayanlarında son derece hatalı olduğunu ifade etti. Bu gerçekten ülkemizin dışarıdan, hele hele şu anda dünyanın bir numarası olarak görülen Amerikalıların laf olsun diye, söylemedikleri bir realiteyi, hakkın teslimi olarak ifade edildiğini özellikle görmekten son derece memnunuz.”dedi.

 

 

“İŞ ADAMLARIMIZIN KARŞILIKLI İŞ GÖRÜŞMELERİNDEN MEMNUNUM, BU BİR BAŞLANGIÇ”

 

 

Toplantının ikili görüşmelerinde heyette bulunan iş adamlarının çok önemli iş görüşmeleri yaptıklarını dile getiren Vali Kızılcık, “ Hatta bunun bir göstergesi olarak dün gece sabahın 2’sine kadar az öncede bizleri sağ olsun uğurlayan İran asıllı Azita hanımın, sağlık turizmini geliştirmek, yöremiz ve Amerika arasında iş görüşmelerini yapmak üzere gelip 4-5 saat bizlerle görüşmelerde, bulunması bunun bir göstergesidir. “diye konuştu.

 

 

“DOĞRU BİR ADIM ATTIK”

 

 

Washington Türkiye Büyükelçisi’nin bütün heyeti akşam resepsiyonunda ağırladığını kaydeden Vali Kızılcık, Türkiye ABD ilişkilerinin son derece iyi olmasına rağmen ekonomiye yansımayan bu durumun içerdiği yüksek potansiyelin mutlaka Türk ve Amerikan iş adamlarının değerlendirmesi gerektiği vurgulandı. İlk defa Türkiye’den kalabalık bir iş adamı heyetinin Amerika’ya iş seyahati programı düzenlemesinin ekonomik pozitif ilişkilere yansıyacağını aktardı.

 

 

“IMF’E TÜRKİYE 5 MİLYARA DOLAR BORÇ VERİYOR”

 

 

IMF ve Dünya Bankası ile daha dar bir gurup ile yapılan görüşmelere de değinen Vali Kızılcık, “Görüşmelerde yine düne kadar Türkiye’ye borç veren IMF’in şu anda 5 milyar dolar bizden, bizim borç vermemiz, söz konusu.” sözleri ile Türkiye ve IMF arasında değişen ilişkiyi özetleyerek bunun Türkiye’nin sağladığı ilerlemeye tanıklık olarak gösterdi.

 

 

"Zaten bizde acaba projeleri bize ülke olarak uygun mu diye, bunu da test etmeye gittik. Bunu da söyledik, eğer performansını beğenirsek 5 milyar dolarlık yardımın verilebileceğin altyapısını bizlerde oluştururuz, dedik." şeklinde latife yaptı.

 

 

“DÜNYA BANKASINA BAŞARILI KIRSAL KALKINMA PROJELERİMİZİN ÖRNEKLENMESİNİ ÖNERDİK”

 

 

Dünya bankası ile yapılan toplantı hakkında da bilgi veren Vali Kızılcık bu konuda şu değerlendirmede bulundu: “Yaptığımız görüşmelerde ki bizim ülkemizin temsilcileri de orda idi. Onların dünyaya örnek kırsal kalkınmaya yönelik, bu uygulamalarımızın olduğunu ve bunları bazı ülkelere en iyi uygulama örnekleri olarak tavsiye ettiklerini söylediler ki bu da ülkemizin gerçekten çok önemli bir pozisyona geldiğinin göstergesidir.”

 

 

“ATKOM AMERİKA’DA TÜRK TOPLUMUNUN ÖNEMLİ BİR PLATFORMU VE İŞ ADAMLARININ DA REHBERİ”

 

 

Amerikan Türk Ticaret Odaları Dernekleri (ATKOM) ile yapılan görüşmelere değinen Vali Kızılcık, Amerika’daki Türk toplumunun örgütlenmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

 

 

Kızılcık, “New Jersey’e geldiğimizde hocamızın özellikle bize yapmış olduğu sunuşlarda, buraya gelecek olan New York’a gelecek olan iş adamları ve öğrenciler için her zaman her türlü yardımı yapmaya hazır olduklarını ifade ettiler.

 

 

ATKOM yöneticileri ve üyeleri sağ olsunlar bizleri salonlarında ağırladılar. Orada da gerçekten Amerika’da yaşayan Türklerin sivil toplum olarak artık oyunu kuralına uygun oynamaya başladıklarını gördük ve bundan da son derece memnun olduğumuzu ifade edebiliriz.”

 

 

“ABD TİCARET BAKANLIĞINDAN HEYET TRABZON’A DAVET EDİLDİ”

 

 

“Tabi yine Washington’da Ticaret Bakanlığı’ndaki görüşmelerde de kendilerini de Trabzon’a davet etik.” Şeklinde değerlendirmesini sürdürerek, “ İnşallah 1 aya kadar, ticaret bakanlığında teknik anlamda en önemli kişilerden biri, yanında bir de Türk var, danışmanı, asistanı bölgemize gelecek ve bizde kendilerini misafir edeceğiz. İnşallah ticari anlamdaki gelişmelerimize bu görüşmeler ciddi katkılar sağlamış olacaktır.”diye konuştu.

 

 

“UZUNSOKAK’A ATLANTİK CİTY AÇIK HAVA AVM MODELİ”

 

 

Vali Kızılcık, Washington - New York karayolu arasında bulunan Atlantik City’de ki üç saatlik mola da, oluşturulan modeli inceleme şansını yakaladıklarını anımsattı. Ve “ Atlantik City bizim açık AVM Trabzon’da uzun sokağı özellikle yapma gibi, medyadan da takip edenler bilecektir, arzumuz ve isteğimiz var, bu sistemin nasıl çalıştığını bizzat görmüş olmakta, bizim batılılarla aynı ufka, vizyona sahip olduğumuzun ispatı olarak değerlendirilecektir. İnşallah döndükten sonra da bunu daha kısa sürede, hayata geçirmemiz gerektiğini de bizlere hatırlatmış oldu.”dedi.

 

 

“ÖZELLİKLE GIDA SEKTÖRÜNDE NEW YORK’A TİCARET MÜMKÜN”

 

 

Vali Kızılcık “New York’ta özellikle gıda sektöründe iş yapılabileceğini yada ihracat yapılabileceğini hepimiz gördük” şeklinde sözlerine devam ederek “ Bunun alt yapısını, nasıl hazırlayabiliriz, diye Vakıfbank’ın yeni atanmış müdürünü Zafer beyi ziyaret ettik. Altı ay önce gelmiş. Ben toplantıya katılamayan iş adamlarımıza, ilgilenmesi anlamında bunu söylüyorum. Kendisi bize aynen şunu söyledi. Eğer, Türkiye’deki şirket performansı yeterli ise, buraya gelip bir iş kurduğunda, Türkiye’de alabileceği krediye eşit krediyi verebiliriz. 4-5 milyon dolara kadar yapacağı işle ilgili, Türkiye’den daha ucuz bir şekilde verebiliriz, diye ifade ettiler ki bu, siz değerli müteşebbislerin 2023 hedeflerini gerçekleştirme anlamında devletimizin yanımızda olduğunu ortaya koyuyor. Bunun ben fevkalade önemli olduğunu düşünüyorum.”diye konuştu.

 

 

TACCİ ile gerçekleştirilen toplantıdan sonra Amerika’da yeni girişimler başlatacak işadamlarının mutlaka çıkacağını, Amerikan ekonomisine katkı sağlayacaklarını belirtti.

 

 

“BİRLEŞMİŞ MİLLETLER VE UNDP’DE TÜRKİYENİN PARLAYAN YILDIZ OLDUĞUNU GÖRDÜK”

 

 

Türkiye’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi ve New York Başkonsolosu ile yapılan görüşmelerde Türkiye’nin parlayan yıldız olduğunun görüldüğünü ifade eden Trabzon Valisi Recep Kızılcık, “Tabi hem daimi temsilcimiz, hem başkonsolosumuz ile yaptığımız görüşmelerde, burada Birleşmiş Milletler ’de ve UNDP’de gerçekten Türkiye’nin parlayan bir yıldız olarak artık görüldüğünü, bizzat müşahede etmiş oldum.”dedi.

 

 

Bunun heyeti sevindirdiğini belirterek, “İnanınız, yani ben 15-20 yıldır, uluslararası alanlarda hep merkezde çalıştığım dönemlerde ilişki halinde olduğum için bunu tecrübemle sizlerle paylaşıyorum. Bir IMF ve dünya bankası ile görüşmek çok önemlidir. Birleşmiş Milletler ve UNDP gibi uluslar arası toplum kuruluşları ile görüşmek çok çok önemlidir. Bu Türkiye’nin geldiği noktadır. “

 

 

“TİCARET VE POLİTİK GÜÇ BAKIMINDAN DÜNYANIN BİR NUMARASI AMERİKA’NIN KURDUĞU SİSTEMİN HATALARI VAR”

 

 

Amerika Birleşik Devletleri izlenimlerini katılımcılarla paylaşan Trabzon valisi Dr. Recep kızılcık, ABD’nin kurduğu sistemin hataları olduğunu, sürdürülebilirlik sorunu yaşandığını ve yılda 100 milyar dolar açık vermesine dikkat çekti.

 

 

Kızılcık bu konuda şöyle konuştu: “Suat Beyin’de söylediği gibi, onu vurgulamak isterim ki, evet Amerika Birleşik Devletleri şu anda ticaret hacmi ve uluslararası politik gücü anlamında bir numaradır. Ama o bir numaranın kusursuz ve hatasız olmadığını, hatta konuşmakta dahi zorlanıyorum çünkü üzerinden geçtiğimiz yolun bizim KÖYDES Projesinin burada da uygulanması gerektiğini düşünüyorum.

 

Dolayısıyla bunun da hataları olduğunu, bizim sadece görebildiğimiz bu ama sistemin içerisine bir sürü hataları olduğunu, sistemin o kadar büyük bir yapının sürdürüle bilinirliğinde, evet kurarken 60’larda, 70’lerde, 80’lere kadar zaten domino etmişler ama şuanda bu büyük yapıyı devam ettirmede büyük sorunları olduğunu, ve her yıl 100 milyar doların üzerinde ciddi açıkları olduğunu gördüğümüzde, bunun bir şekilde kapatılması için onlarında önceden görmedikleri yerler ile tanımadıkları ve tanımak istemedikleri yerler ile arzusunda isteğinde olduklarını görmüş olduk.”

 

 

“AMERİKALILARIN DİSİPLİNLİ ÇALIŞMALARINI ÖRNEK ALMALIYIZ”

 

 

“Bizimde artık özgüvenimizi bu şekilde kazanıp, Amerika ile eşit düzeyde ticaret ve işbirliği yapabileceğimizi ifade eden Vali Kızılcık, “ Ama aynı zamanda işlerini gerçekten disiplinli yaptıklarını, yeri geldiğinde eğlendiklerini ama yeri geldiğinde de hakikaten çok disiplinli çalıştıklarını, iş zamanı iş eğlence zamanı eğlendiklerini gördük.

 

 

Bizim bu anlamda görmemiz gereken, transfer etmemiz gereken konunun bence bu olduğunu düşünüyorum. Çünkü iş disiplini anlamında bizlerin daha öğrenmemiz gereken, almamız gereken buradan bazı çok önemli uygulamalar olduğunu düşünüyorum. “şeklinde konuştu.

 

 

“ULUSLAR ARASI ALANDA DAHA ÇOK BAŞARILI OLABİLİRİZ”

 

 

“Tabii bu seyahatin sonucunda hiçbir iş görüşmesi yapmamış, hiçbir kontak kurmamış bile olsak ki, çoğumuz bunu yaptı,” sözleri ile heyetin önemli bir deneyim kazanmış olduğuna vurgu yapan Vali Kızılcık, bundan ticaretimizin pozitif etkileneceğini aktardı. Kızılcık, şöyle konuştu:“Buradaki bu yapıyı görüp özgüven kazanması, bizim bundan sonraki ticari hayatımıza ister içeride, ister uluslararası alanda ki, ben eminim uluslararası alanda daha çok olacak, bizlerin daha agresif, daha fazla, bu alana yatırım yapmamızı sağlamış olacak.”

 

 

“HEYET ÜYELERİNE UYUM TEBRİĞİ

 

 

Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık, Amerika seyahati için yaptığı değerlendirmenin son bölümünde, önce heyete katılanlara, ardından program boyunca eşlik eden rehbere ve otobüs şoförüne teşekkür etti.

 

 

Vali Kızılcık, “Ben bu vesile ile bu işin resmi tarafının fevkalade önemli olduğunu ifade ettikten sonra, gerçekten bu kadar büyük bir gurubun, bir hafta boyunca hiçbir problem çıkmadan, seyahati geçirmiş olmasının hakikaten fevkalade önemli olduğunu düşünüyorum. Burada herkesin fevkalade duyarlı davranmış olmasının bunda büyük payı olduğunu ama değerli rehberimizin hoşgörülü tavrının bunda katkı sağladığını da ifade etmeden geçemeyeceğim. O’nun için ben kendilerine de şükranlarımı arz ediyorum. Buraya gelen heyetleri bu şekilde daha iyi tanımaları için fevkalade hizmetlerde önemlidir.”

 

 

“ŞOFÖR JOHN TÜRKİYE’YE YERLEŞEBİLİR”

 

 

Bir haftalık seyehat süresince Trabzon heyetinin otobüs şoförlüğünü yapan John’u takdir eden Vali Kızılcık, bu süreç içerisinde İslam dinini gruptan öğrenmeye başladığını aktardı. Ve “Tabi şoförümüz John’ada teşekkür ediyorum, çünkü Allah Allah ile başladı, Bismillah öğrendi. Gidene kadar da kelime-i şahadeti getirdikten sonra da herhalde suretini de iki yıl sonra emekli olacak, buradan ayrılacağım, diyor. İstanbul’a gelip yerleşebilir. Bizimle gerçekten uyumlu oldu. Son derece de dikkatli işini yaptı özellikle de önde oturduğum için bunu gördüm kendisine de teşekkür ediyorum.

 

 

Sözü daha fazla uzatmadan hepinize bu güzel iş seyahatinden dolayı teşekkür etmek isterim.”

 

 

TTSO BAŞKANI M.SUAT HACISALİHOĞLU:

 

 

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı M.Suat Hacısalihoğlu Amerika İş Programı için heyet üyelerine yaptığı değerlendirmede, tüm katılımcılara teşekkür etti.

 

 

Hacısalihoğlu, teşekkürün birinci nedeninin, böyle bir gezi düzenleyince, bu kadar ilgi gösterileceğini ummadıklarını belirterek, “ Katılımın 25-30 civarında olabileceğini düşündük. Fakat umduğumuzun çok çok üzerinde bir katılım oldu. Bu katılıma sizlerin vermiş olduğu destekten dolayı öncelikle hepinize teşekkür ediyorum.”dedi.

 

 

Diğer bir teşekkürü programın en küçük bir rahatsızlık ya da uyumsuzluk olmadan tamamlanması olarak ifade eden Başkan Hacısalihoğlu, “ Bundan dolayı da göstermiş olduğunuz hoşgörüden, ufak tefek rahatsızlıklar olduysa da bundan dolayı hepinizden da affınızı diliyoruz.” şeklinde konuştu.

 

 

HACISALİHOĞMLU: AMERİKA PROGRAMI İŞADAMLARIMIZA ÖZGÜVEN VERDİ

 

 

“Esas söylemem gereken bir cümle daha var.” İfadesini kullanan Hacısalihoğlu sözlerine şöyle devam etti: “ Az önce, arkadaşlar ile sohbet ederken ya da dün bazı arkadaşlar ile sohbet ederken şöyle bir cümle kullanıldı. ‘Biz Amerika’yı çok büyük gördük. Çok büyükmüş. Dolayısıyla umduğumuz gibi değil.”

 

 

Hacısalihoğlu, “Burada çok güzel oldu diye düşünüyorum. Demek ki arkadaşlarımızın özgüveni ne kadar ileri seviyede kim ne kadar büyük olursa olsun, onlardan geri kalamayacağımızı, onlarla aynı yerde olabileceğimizin özgüvenidir bu. Bundan dolayı da herkesi kutluyorum. Elbette Amerika’yı gördük. Bunu küçümsemek anlamında söylememek lazım Bizimde özgüvenle onlarla aynı seviyede olabileceğimiz düşüncesinde söylemekte yarar olduğunu düşünüyoruz. Çünkü sistem oradan göründüğü gibi değil, farklı bir ortam da da olabiliyor. ”dedi.

 

 

“AMERİKA İLE TİCARİ İLİŞKİLER İÇİN BİR GÖRÜŞ AÇISI EDİNDİK”

 

 

Başkan Hacısalihoğlu, öyle bir program sonucunda Amerika Birleşik Devletleri ile amacımız gelip buraları görmek, tanımak ve geleceğe dönük ticari iş birliklerini kurabilmek veya buna benzer sistemlerin Türkiye’ye aktarılması konusunda bir görüş açısı belirlemek olduğunu kaydetti.

 

 

“Umuyoruz ki amacımıza ulaştık.” diyerek, “ Bundan sonra buraya, bu bölgeye elbette tekrar geleceğiz. Bu bir başlangıçtı. Bundan sonra biz heyetler halinde işadamlarımız tek başlarına cesurca, rahat bir şekilde kendi özgüvenleri ile ilerleyeceğine inanıyorum. Burada sözlerime son verirken hepinize bu katılımdan dolayı teşekkür ediyorum.” sözlerine son verdi.

 

Anahtar Kelimeler: Yükselen, Türkiye, İle, Amerika, Her, Bakımdan, İşbirliğine, Hazır ,
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Yazarlar
Anket
Sizce En Başarılı Trabzon Milletvekili Kim?
Ak Parti Milletvekili Adnan Günnar
CHP Milletvekili Ahmet Kaya
AK Parti Milletvekili Bahar Ayvazoğlu
İYİ Parti Milletvekili Hüseyin Örs
AK Parti Milletvekili Muhammet Balta
AK Parti Milletvekili Salih Cora
Namaz Vakitleri
İmsak
05:07
Güneş
06:50
Öğlen
12:16
İkindi
15:00
Akşam
17:20
Yatsı
18:51
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Finans
İMKB 100
77.989
USD ALIŞ
3.0820
USD SATIŞ
3.1020
EURO ALIŞ
3.3900
EURO SATIŞ
3.4150
POUND ALIŞ
3.7580
POUND SATIŞ
3.8210
ALTIN ALIŞ
125.2200
ALTIN SATIŞ
126.3200
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1529 Kanuni Sultan Süleyman komutasındaki Osmanlı ordusu Viyana'yı kuşatmaya aldı.
1538 Preveze Zaferi Barbaros Hayrettin Paşa komutasındaki Osmanlı donanması, Cenevizli Amiral Andrea Doria'nın donanmasıyla Preveze'de savaştı.
1669 Girit'in Osmanlılarca fethi.
1919 Merzifon'u işgal eden İngilizler şehri terk etti.
1922 Yunan kralı I. Konstantin Anadolu yenilgisi sonrası tahtını terk etmek zorunda kaldı.
Lig Puan Durumu
 
TAKIM
O
G
B
M
P
Sayısal Loto
02.11.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
06 - 29 - 31 - 32 - 44 - 45
Şans Topu
30.10.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
01 - 10 - 30 - 32 - 34 - 03
On Numara
04.11.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
01 - 10 - 25 - 27 - 29 - 38 - 39 - 40 - 43 - 47 - 48 - 49 - 50 - 51 - 52 - 62 - 64 - 68 - 74 - 75 - 77 - 78
Süper Loto
31.10.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
06 - 22 - 24 - 28 - 34 - 46
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Copyright 2010 ©Tüm İçerik Hakları sebathaber.com'a Aittir. Tel:0 462 333 0 444
Yazılım: Haber Sitesi Kur