Sebat Haber | 'Haber Sizsiniz'
Son Dakika
Gökhan GEDİKLİ'den Kutlama Mesajı KÜLTÜR ARAŞTIRMA KURULU TOPLANDI Haydar Kara Dua Bekliyor İMAMOĞLU YEDİKULE SURLARI ÖNÜNDE KONUŞTU Yatırımlar - Pandemi – Ekonomi - Vatandaş İMKB'DE YENİ BİR YILDIZ DOĞUYOR Geçmiş Olsun Hüseyin Gül Akçaabat Ziraat Odasından Duyuru BALTA'DAN KURTULUŞ MESAJI KTÜ kampüsüne bisiklet yolu yapılacak Anketler farklı farklı Başkanı Mumcu mazbatasını aldı SUNPET SELÇUK ERBAŞARAN PETROL HİZMETE AÇILDI Geçmiş Olsun Vakıf Başkanım Geçmiş Olsun Ali Başkan Vali Ustaoğlu En riskli şehiriz DSİ SON 18 YILDA RİZE’DE 2 İÇMESUYU TESİSİ YAPTI GÜNNAR NÜKLEER TIP KLİNİĞİ ÜNİTESİ AÇILIŞ TÖRENİNE KATILDI Okan Koç'tan Kırsal Mahalle Açıklaması Bartın Üniversitesi öğrencilerine yurt dışı eğitim ve staj olanakları anlatıldı
Haydar Kara Dua Bekliyor
Haydar Kara Dua Bekliyor
 
Sağlığınızı Tamamlayın
Sağlığınızı Tamamlayın
 
Geçmiş Olsun Ali Başkan
Geçmiş Olsun Ali Başkan
Tünellerde heyelan tehlikesi
 

Tünellerde heyelan tehlikesi

Karayolları Akyazı Tünelleri yapımının heyelan tehtidi nedeniyle ötelenmesini istedi

6 Şubat 2014 Perşembe 18:52
Yazdır

 


Karayolları: Plan Ötelenmeli

KARAYOLLARI 10. Bölge Müdürlüğü Kanuni Bulvarı kapsamında yapılan Akyazı Tünelleri’nde sondaj çalışmalarından ötürü olumsuz jeolojik koşullar çıkması üzerine Trabzon Belediyesi’ne başvurdu. İmar tadilatı isteyen Karayolları tünellerin ötelenmesini talep etti. Dünkü belediye meclis grubu tünellerdeki heyelan şokuyla  sarsıldı. CHP Belediye Meclis Grubu etüt yapılmadan yol ve tünel yapıldığı gerekçesiyle sert tepki gösterdi.

28 Yıldır Böyle Bir Şey Görmedim

CHP Grubu adına konuşan Turgay Şahin, “28 sene mühendislik yaptım. Böyle proje görmedim. Yeni bir jeolojik etüt yaptıklarında yine yeraltı suyu seviyesi çıkarsa ne yapacaklar? İmar değişikliği Kanuni Bulvarı Trabzon’un önünü açacağı için ciddi yapılsın” dedi. AK Parti Grup Başkanı Fahrettin Aksoy da  “Yapılan iş doğru yapılsın. Kanuni Bulvarı bir devrim projesidir. Evet demeliyiz. Çünkü biz bu kentin bir parçasıyız” dedi. 

Karayolcular Dikkatli Olmalı

TRABZON Belediye Başkan Yardımcısı Necip Sevinç ise Karayolcu arkadaşların dikkatli olması gerektiğini ifade ederek, “Bu tür projeler fazla araştırma gerektiren konulardır. Ben fazla kendi belediyemi de eleştirmek istemiyorum. Ama söylemeden geçemeyeceğim. Bizden bir tek arkadaş gidiyor Karayolları ile konuşuyor. Mimarsın yoldan tünelden köprüden ne kadar anlarsın? Bunları konuşmaktan hicap duyuyorum. Ama gerçek bu” şeklinde eleştiri getirdi.

KARAYOLLARI 10. Bölge Müdürlüğü Trabzon Şehir Geçişi Kanuni Bulvarı kapsamında yapılan Beşirli Tünelleri’nde sondaj çalışmalarından olumsuz jeolojik koşullar çıkması üzerine Trabzon Belediyesi’ne başvurdu. Tünellerle ilgili imar plan tadilatı değişikliği yapılmasını isteyen Karayolları, tünellerin ötelenmesini talep etti.  Dün gerçekleştirilen meclis toplantısında Karayolları’nın bu talebine ise CHP Grubu etüt yapılmadan yol ve tünel yapıldığı gerekçesiyle sert tepki gösterdi.

İmar Komisyonu Başkanı Seyfullah Kınalı Beşirli Tüneli’nin uygulama projelerinin hazırlanmasına yönelik arazi ve sondaj çalışmalarının yapıldığını belirterek, “Zeminin yüksek yer altı suyuna sahip olduğu tespit edildi. Heyelanlı yamaç ölçüsü kesim boyunca dere güzergahında alüvyon yapısına sahip olduğu  da belirlendi. Tünelin mevcut güzergahındaki olumsuz jeolojik koşullar nedeniyle kısa ve uzun vadede tünel içerisindeki güzergahın tünel gidiş ve çıkış dağ içerisinden ötelenerek güneye kaydırılması yönünde Karayolları proje revizyonunu uygun gördü. İmar Planında gerekli düzenlemenin yapılması gerekmektedir. Kanuni Bulvarı’ndaki Beşirli Tünelleri’ne başlandı fakat başlanmasından belli bir süre sonra burada bir takım jeolojik sorunlar ortaya çıktı. Dolayısıyla jeolojik sorunları gidermek için çalışmalar yapıldı. Karayolları tarafından en uygun çözümün öteleme olduğuna karar verildi” dedi.

BU NASIL MÜHENDİSLİKTİR?

Karayolları’ndan böyle bir talep gelmesine oldukça sinirlenen CHP Grup Başkanı Turgay Şahin, “Benim sözüm Karayolları’na. Bu nasıl mühendisliktir? Bu nasıl projedir? Gerekçeli raporda yapılan jeolojik etütlerde yer üstü topoğrafyası çok yaklaştığı için güzergah değişikliği kaçınılmazdır diyor. Bu nasıl etüttür. Etüdünü yapmadan yol yapıyorsunuz. Tünelin güzergahını değiştirip yeniden imar planına işletiyoruz. 28 sene mühendislik yaptım böyle proje görmedim. Karayolları Bölge müdürü meclise geldiği zaman defalarca sordum. Bu proje yapılır tatbikat projesi olarak getirilir. Belediye meclisinden imar planına işletilir. Yap boz olmaz. Yeni bir jeolojik etüt yaptıklarında yine yeraltı suyu seviyesi çıkarsa ne yapacaklar? Şaşırıyorum. Ciddi işlerin ciddi şekilde ele alınması gerekir. Şimdi güzergahta ciddi bir sapma oluyor. İmar değişikliğidir ama Kanuni Bulvarı Trabzon’un önünü açacaksa ciddi şeklide yapılsın. Daha önce de birkaç evi kurtaralım mantığıyla bir imar değişikliği yapılmıştı. Yap bozla bu işler yürümez. Güzergah değişikliği var mühendislik açısından üzülüyorum. 1 kattrilyon değerindeki proje bu şekilde mi yapıldı? Bizim hiçbir şeyden haberimiz olmadığını mı düşünüyorlar? Bunun jeolojik etüdleri yapılmamış. Yapılsa böyle olmazdı. Afaki projenin ihalesi Ankara’dan yapılmış. Harita üzerinden projesini hayata geçiriyoruz. Ondan sonra ayıkla pirincin taşını. Haftaya farklı bir değişiklik de daha gelecek. Bunları yapan insanlar oturup tartışsın. Bir tünel güzergahı bu kadar sapar mı?” şeklinde konuştu. 

KARAYOLCU MÜHENDİSLER DİKKATLİ OLSUN

AK Parti Grup Başkanı Fahrettin Aksoy ise Trabzon’un coğrafi yapısının ortada olduğunu belirterek, “Karayolları devletin kurumudur. Ama yapılan işin doğru yapılması lazım. Tanjant yolu da yapılırken çok tartışılmıştı. Şimdi trafiği taşımaz hale geldi. Dikey yolları da yapacağız. İnsanımıza da hizmet edeceğiz. Kanuni Bulvarı nihayetinde bir devrim projesidir. Tüneller ötelenirken bunun iyi hesap edilmesi lazım. Yine de tadilat değişikliğine evet diyeceğiz. Çünkü biz bu kentin parçasıyız” dedi.

Trabzon Belediye Başkan Yardımcısı Necip Sevinç ise Karayolcu arkadaşların dikkatli olması gerektiğini ifade ederek, “Bu tür projeler fazla araştırma gerektiren konulardır. Ben fazla kendi belediyemi de eleştirmek istemiyorum. Ama söylemeden geçemeyeceğim. Bizden bir tek arkadaş gidiyor Karayolları ile konuşuyor. Mimarsın yoldan tünelden köprüden ne kadar anlarsın? Bunları konuşmaktan hicap duyuyorum. Ama gerçek bu. Nihayetinde bu Kanuni Bulvarı yapılmalıdır ama projeler üzerinde dikkatli çalışılmalıdır” dedi.

Kaynak:günebakış gazetesi

Anahtar Kelimeler: Karayolları, Akyazı, Tünelleri, yapımının, heyelan, tehtidi, nedeniyle, ötelenmesini, istedi,
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Yazarlar
Anket
TRABZONSPOR ÖZE DÖNMELİ Mİ?
DÖNMELİ
DÖNMEMELİ
KARARSIZIM
Namaz Vakitleri
İmsak
05:07
Güneş
06:50
Öğlen
12:16
İkindi
15:00
Akşam
17:20
Yatsı
18:51
http://www.burotarz.com
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Finans
İMKB 100
77.989
USD ALIŞ
3.0820
USD SATIŞ
3.1020
EURO ALIŞ
3.3900
EURO SATIŞ
3.4150
POUND ALIŞ
3.7580
POUND SATIŞ
3.8210
ALTIN ALIŞ
125.2200
ALTIN SATIŞ
126.3200
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
303 Diocletianus'un Hıristiyanlara karşı ilk fermanı yayımlandı ve buna göre imparatorluk içindeki Hıristiyan kitapları ve ibadet yerleri yok edilecekti.
1848 Fransa'da geçici hükümet kurularak II. Cumhuriyet ilan edildi.
1908 Dr. Galip Üstün, "Topkapı Fukaraperver Cemiyeti"ni kurdu.
1910 Sanayi-i Nefise Mektebi 'nin (Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ) kurucusu ressam ve müzeci Osman Hamdi Bey öldü.
1912 İtalya'nın zaferiyle sonuçlanan Beyrut Muharebesi' yapıldı.
Lig Puan Durumu
 
TAKIM
O
G
B
M
P
Sayısal Loto
02.11.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
06 - 29 - 31 - 32 - 44 - 45
Şans Topu
30.10.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
01 - 10 - 30 - 32 - 34 - 03
On Numara
04.11.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
01 - 10 - 25 - 27 - 29 - 38 - 39 - 40 - 43 - 47 - 48 - 49 - 50 - 51 - 52 - 62 - 64 - 68 - 74 - 75 - 77 - 78
Süper Loto
31.10.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
06 - 22 - 24 - 28 - 34 - 46
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Copyright 2010 ©Tüm İçerik Hakları sebathaber.com'a Aittir. Tel:0 462 333 0 444
Yazılım: Haber Sitesi Kur