Sebat Haber | 'Haber Sizsiniz'
Son Dakika
HDP’den Milletvekili Salih Cora'ya alenen tehdit MHP'DE Cumhur İttifakı Birlikteliği AKÇAABAT SAHİL PARK YENİLENİYOR YAŞAM TECRÜBELERİMİZİ GENÇLERLE PAYLAŞIYORUZ Ortahisar zabıtası marketlere ceza yağdırdı! Sabah Erken Kalkan Deniz DOLDURUYOR! Hüseyin Örs’ten Sevindirici Haber AKÇAABAT’TA BİLARDO TURNUVASI BAŞLADI BÜYÜK ŞEHİR'DEN ULAŞIMA ZAM Akçaabat'ta Kapatılan Yol İçin Çözüm istiyorlar... Trabzon Üniversitesi İstanbul İnsan Kaynakları Forumu'na Katıldı BÜYÜKŞEHİR ÇALIŞANLARINA SAĞLIK İNDİRİMİ UYGULANACAK Meclis’te Yumruklar Havada Uçuştu: Hüseyin Örs Hastaneye Kaldırıldı Başkan Altıntepe'den Bir Müjde Daha Beşikdüzü'nde Teleferik polemiği SERMAYEYE DEĞİL EMEKÇİYE BÜTÇE Trabzon İl Milli Eğitim Müdürlüğü eğitimlerine bir yenisini daha ekledi Turizmin Gözdesi Akçaabat Ortamahalle Verim Ve Kaliteyi Artırmak İçin Akçaabat Ziraat Odasından Üreticilere Fındıkta Budama Eğitimi Toplumsal Sorunlarımız “Kızılcık Şerbeti Dizisi Üzerine”
Akçaabat'ta Kapatılan Yol İçin Çözüm istiyorlar...
Akçaabat'ta Kapatılan Yol İçin Çözüm istiyorlar...
 
Verim Ve Kaliteyi Artırmak İçin Akçaabat Ziraat Odasından Üreticilere Fındıkta Budama Eğitimi
Verim Ve Kaliteyi Artırmak İçin Akçaabat Ziraat Odasından Üreticilere Fındıkta Budama Eğitimi
 
ALP özel eğitimden kalplere dokunuş
ALP özel eğitimden kalplere dokunuş
Trabzonspor borsada dibe vurdu
 

Trabzonspor borsada dibe vurdu

Ortak satışları, mali sıkıntılar ve yabancı çıkışı ile son bir yılda tarihi dip seviyelere gerileyen spor hisseleri son günlerde hareketli

6 Ocak 2013 Pazar 18:57
Yazdır

 

Borsa 2013 yılına rekorla girerken son bir yılda alternatif yatırım araçları arasında en fazla kazandıran olarak öne çıktı. Ancak Borsa Endeksi’nin zirve denemelerini, futbol hisselerine yatırım yapanlar sadece izlemekle yetinmek zorunda kaldı. Zira futbol kulüplerinin hisseleri son bir yılda yatırımcısına kazandırmak bir tarafa aksine yüzde 13 kaybettirdi.

 

Eğer geçen süre zarfında kulüplerine canı gönülden bağlı taraftarlar, aynı zamanda kulübün yatırımcısı da olmak istediyse paraları Mayıs 2011’den bu yana ortalama yüzde 55 eridi. Spor hisseleri her ne kadar  2013 yılına dip seviyelerden girdiyse de yılın ilk haftasında spor hisselerine yönelimin yavaş yavaş arttığı görülüyor. Beşiktaş Futbol son bir haftada yüzde 12,08 değer kazanırken Fenerbahçe Futbol, hisseleri yüzde 5,63, Galatasaray Sportif hisseleri yüzde 5,08 ve Trabzonspor Sportif yüzde 2,37 oranında değer kazandı.

 

 

 

Yabancılar kaçtı mı?

 

İMKB Spor Endeksi, Mayıs 2011’de 149.013 puan ile tarihi zirvesini test etti. Ardından gelen satışların istikrarlı bir şekilde devam etmesi üzerine uzun vadeli düşüşü kaçınılmaz oldu.

Spor hisselerinin ortalama halka açıklık oranı yüzde 27,75. Bu kısmın büyük bölümü daha önce yabancıların elindeyken payını azaltmaları neticesinde yerli yatırımcılara geçti. Şimdi sadece yüzde 1,05’lik bölümü yabancı saklamasında. Hisselerdeki kayba baktığımızda gerilemenin önemli nedenlerini görmekteyiz. Şüphesiz her firma için sebepler farklı olmakla birlikte dört neden öne çıkıyor.

Bunlardan ilki firmaların gelir ve giderlerinin aynı çatı altına alınmasını sağlayan birleşmeler nedeniyle temettü geliri elden giden yabancı satışları oldu. Ardından ise büyük ortaklardan gelen satışlar, mali yapıdaki sıkıntılar ve şike soruşturması düşüşlerin devamına neden oldu.

 

 

 

Galatasaray’da gözler bedelli artırımda

 

Spor Kulüplerinin 2013 beklentilerine baktığımızda geçen sezon şampiyon olan Galatasaray için umutların yüksek olduğunu görüyoruz. Galatasaray’ın, UEFA Şampiyonlar Ligi 2. turunda eşleştiği Almanya'nın Schalke 04 takımıyla ile ilk maçı 20 Şubat 2013'te. Maç Türk Telekom Arena'da yapacak.

İki takım arasındaki rövanş karşılaşması ise 12 Mart 2013 salı günü Almanya'da oynanacak.

Önümüzdeki dönemde şampiyonlar liginin maçları ister istemez hisseye ilgiyi yüksek tutacak. Ancak hissedarlar için asıl mesele bedelli sermaye artırımı ile ilgili. SPK’nn yeni atanan üyelerinin alacağı karar, hisselerin seyrini de belirleyecek.

Şimdilerde  ise gözler göreve yeni başlayan Kurulda. Küçük yatırımcıların beklentisi bedelli sermaye artırımının reddi yönünde. Ancak değişen yasa ile birlikte bu olasılığın yüksek olmadığını söyleyebiliriz. Yatırımcılar pür dikkat Kuruldan gelecek karara odaklanmış durumda. Keza bedelli sermaye artışı, hissedarlar için cepten ilave nakit çıkışı anlamına geliyor.

Büyük ortak konumunda olan Kulüp ise bedelli sermaye artırımının, şirketin mali sıkıntısını aşması ve teknik olarak iflas aşamasından kurtulması için gerekli bir yol olduğunu söylüyor. Sonuç olarak bedelli sermaye artırımı en önemli gündem maddesi olarak yerini korumaya devam ediyor.

 

 

Beşiktaş’ın mali yapısındaki gelişim izleniyor

 

Beşiktaş Sportif hisselerinin hareketlerine bakıldığında spekülatif dalgalanmalar dikkat çekiyor. Bir anda gerçekleştirdiği ani çıkışları ile beklenmedik primler yaparken ardından aynı sertlikte inişleri ile ciddi zararlar oluşturuyor. Şüphesiz bu denli sert iniş çıkış yaşamasında zayıf bir mali yapıya sahip olmasının etkisi göz ardı edilmemeli.

Her bilanço döneminde zarar açıklayan firmanın birikmiş zarar toplamı 393 milyon TL. Kulübün mali sıkıntısı UEFA’nın belirlediği kriterleri yerine getirmesine de engel oluyor. UEFA, 2012 için kulübü Avrupa kupalarından men etti. Zaten zor durumda olan Kulüp bu ceza ile önemli bir gelirden mahrum kaldı. Yaşanan mali sıkıntı yatırımcıların hisselere yaklaşımını temkinli kılıyor. Ancak kulübe bağlı taraftarlar hisseleri takip etmeye devam ediyor.

 

 

Fenerbahçe’de ortak satışları etkili oluyor

 

2012'de Türkiye Kupası’nı 29 yıl aradan sonra kaldıran Fenerbahçe’nin gündemini uzunca bir süre şike soruşturması işgal etti.

Bu soruşturmadan dolayı 2011 yılının ikinci yarısında hisseler ciddi bir düşüş yaşadıysa da sonrasında toparlanmasını bildi. Ancak sonrasında yüzde 85 pay ile büyük ortak konumunda bulunan Fenerbahçe Spor Kulübü’nün satışları, hissenin fiyatını Ağustos 2012’den itibaren tekrardan geriletmeye başladı.

Kulübün satışları henüz tamamlanmış değil. Geçtiğimiz 28 Aralık günü yaptığı satış ile birlikte payı yüzde 79,40’a geriledi. Ancak buna rağmen geçtiğimiz yıl spor kulüpleri hisseleri içerisinde Fenerbahçe Sportif öne çıktı. Zira 2012 yılında tüm spor hisseleri yatırımcısına kaybettirirken Fenerbahçe Sportif hissesi yüzde 1.3 değer artışı ile farkını gösterdi.

 

 

Trabzonspor son iki yılın dip seviyelerinde

 

2012 ‘de yüzde 4 kaybettiren Trabzon hisseleri, 2011’de de yüzde 46 oranında düşmüştü. Trabzonspor Sportif’in büyük ortağı konumunda bulunan Trabzonspor Futbol İşletmeleri’nin 25 Aralık tarihi itibariyle payı yüzde 71,91.

Trabzonspor’da büyük ortağın alım yönlü işlemlerde bulunduğunu görüyoruz. Söz konusu alımlar özellikle geçtiğimiz kasım ayından bu yana daha istikrarlı bir şekilde devam ediyor. Alımlar hissenin düşüşünü frenlerken taban oluşturmasına katkı sağladığı gözlenmekte.

Büyük ortağın alımlarının sürmesi halinde şimdilerde taban oluşturan hissenin yönünü yukarıya çevirmesi mümkün olabilir.

 

 

 

YABANCININ GÖZÜ TÜRKİYE’DE

Türkiye’nin ekonomik büyümesi 2012 yılının ilk dokuz ayında yüzde 2.6’ya gerilerken, yabancı yatırımcıların hisse ve bono tarafına girişleri yüzde 62-66 oranında gerçekleşti. Acar Yatırım Araştırma Müdürü Zeynel Balcı, mali piyasalardaki yabancı payını belli bir noktadan sonra risk olarak görüyor. Balcı, yabancı yatırımcının Türk mali piyasalarını daha ne kadar taşıyabileceği yönündeki kaygısını da dile getiriyor.

 

‘Kısa dönem için risk yok’

 

Balcı buna karşılık, yabancı yatırımcıların Türkiye pazarında pozisyon azaltımını veya satışa geçmesini kısa dönem için bir risk olarak görmüyor. Bölgedeki risklere karşılık, not artışı beklentileri, FED’in tahvil alım programının kesintiye uğramaması, Ortadoğu’da siyasi gerilimin azalması varsayımı iyimser beklentiler olarak öne çıkıyor.

 

Anahtar Kelimeler: Ortak, satışları, mali, sıkıntılar, ve, yabancı, çıkışı, ile, son, bir, yılda, tarihi, dip, seviyelere, gerileyen, spor, hisseleri, son, günlerde, hareketli ,
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Yazarlar
Anket
Sizce En Başarılı Trabzon Milletvekili Kim?
Ak Parti Milletvekili Adnan Günnar
CHP Milletvekili Ahmet Kaya
AK Parti Milletvekili Bahar Ayvazoğlu
İYİ Parti Milletvekili Hüseyin Örs
AK Parti Milletvekili Muhammet Balta
AK Parti Milletvekili Salih Cora
Namaz Vakitleri
İmsak
05:07
Güneş
06:50
Öğlen
12:16
İkindi
15:00
Akşam
17:20
Yatsı
18:51
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Finans
İMKB 100
77.989
USD ALIŞ
3.0820
USD SATIŞ
3.1020
EURO ALIŞ
3.3900
EURO SATIŞ
3.4150
POUND ALIŞ
3.7580
POUND SATIŞ
3.8210
ALTIN ALIŞ
125.2200
ALTIN SATIŞ
126.3200
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1787 Delaware, ABD anayasasını onaylayan ilk eyalet oldu.
1836 Martin Van Buren (1782-1862), Amerika Birleşik Devletleri'nin sekizinci başkanı seçildi.
1917 I. Dünya Savaşı: ABD, Avusturya-Macaristan'a savaş ilan etti.
1920 Türkiye Halk İştirakiyun Fırkası kuruldu.
1921 Kilis düşman işgalinden kurtuldu.
Lig Puan Durumu
 
TAKIM
O
G
B
M
P
Sayısal Loto
02.11.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
06 - 29 - 31 - 32 - 44 - 45
Şans Topu
30.10.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
01 - 10 - 30 - 32 - 34 - 03
On Numara
04.11.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
01 - 10 - 25 - 27 - 29 - 38 - 39 - 40 - 43 - 47 - 48 - 49 - 50 - 51 - 52 - 62 - 64 - 68 - 74 - 75 - 77 - 78
Süper Loto
31.10.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
06 - 22 - 24 - 28 - 34 - 46
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Copyright 2010 ©Tüm İçerik Hakları sebathaber.com'a Aittir. Tel:0 462 333 0 444
Yazılım: Haber Sitesi Kur