Sebat Haber | 'Haber Sizsiniz'
Son Dakika
İLELİ YAPI MARKET AÇILDI Hayırseverlerden Haçkalı Baba'ya Yoğun Bakım Salih Alşan'den Ramazan Mesajı MARKET 61 DERECİKTE AÇILDI BAŞKAN EKİM’DEN RAMAZAN AYI MESAJI İl Müdürü Şahin’den Rektör Uzun’a veda ziyareti Çebi’den dur durak yok Şansal AYDOĞDU,basına açıklamalarda bulundu. Emre Akgün:Hayırlı Ramazanlar SİYER-İ NEBİ SINAVI KAYITLARI BAŞLADI Bartın Üniversitesi’ndeki sempozyumda ‘Akıllı Sağlık’ konusu ele alındı EKREM İMAMOĞLU KAYINVALİDESİNİ SON YOLCULUĞUNA UĞURLADI 7M HASTANESİ POLİS HAFTASINI UNUTMADI Ortahisar’da ‘İyilik Kapısı Hisaray’ hizmete açıldı! Cansuyu Derneğinin Hedefi 400 Aileye Yardım. Gelecek'ten Akçaabat'a Ziyaret “Siber Vatan” eğitimlerinde sertifikalar dağıtıldı TÜRK POLİS TEŞKİLATI’NIN 176. YIL DÖNÜMÜ AKÇAABAT’TA KUTLANDI. HALİS GÜNEŞ'TEN BELEDİYE YE ZİYARET İMZALAR ATILDI İŞLEM TAMAM
İLELİ YAPI MARKET AÇILDI
İLELİ YAPI MARKET AÇILDI
 
MARKET 61 DERECİKTE AÇILDI
MARKET 61 DERECİKTE AÇILDI
 
Hayırseverlerden Haçkalı Baba'ya Yoğun Bakım
Hayırseverlerden Haçkalı Baba'ya Yoğun Bakım
TRABZON TÜRKİYE’NİN  VERİ İŞLEM ÜSSÜ OLUYOR.
 

TRABZON TÜRKİYE’NİN VERİ İŞLEM ÜSSÜ OLUYOR.

BAŞBAKANIN HAYALİNİ ERDOĞAN BAYRAKTAR GERÇEKLEŞTİRİYOR.

22 Haziran 2013 Cumartesi 21:17
Yazdır

Trabzonlu genç girişimci işadamlarının ortak projesi olan TUVİUS-6’ya Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar sahip çıktı.

 

Katıldığı her platformda Trabzon’la ilgili önüme gelen her projeyi değerlendirmeye alıyorum. İş adamlarına ve yatırımcılara Trabzon’a yatırım yapmaları için bütün kolaylığı sağlamaya çalışıyorum ve Trabzon’a pozitif ayrımcılık yapıyoruz diyen Erdoğan Bayraktar sözlerinin arkasında durdu.

 

Bilişim sektörüyle ilgili her platformda düşüncelerini dile getiren ve bizim ülkemizde de olmasını istiyoruz diyen Başbakan Erdoğan’ın en büyük hayali Türkiye’yi bilişim ve AR-GE üssü yapmak. Başbakanın bu hayalinden yola çıkan Trabzonlu genç girişimci iş adamları Karadeniz bölgesinde 6 ili kapsayan ve merkezi Trabzon’da olacak olan TUVİÜS6’yı hayata geçirmek için çalışmalarına başladı.

 

Projenin mimarlarından olan Muammer KASAP;  Bölgemiz ve Trabzon için hazırlamış olduğumuz fizibilite raporlarını  bilişim sektöründe uluslar arası hizmet veren holdinglere sunduklarını ve Trabzon’a yatırım yapmaları konusunda ikna ettiklerini söyledi. Trabzon Türkiye’nin veri bankası olabilir bu bizim için bir fırsattır dedi.

Haluk  İSKENDER, İshak Kurtuluş ALTUN  ve Muammer KASAP ‘ın ortak projesi olan “TUVIUS-6” veri depolamaya çözümler getiriyor. Kamu kurumları, belediyeler ve şirketlerin sahip oldukları en değerli kaynak olan bilginin saklanması, sınıflandırılması ve korunmasını güvenli bir şekilde sağlıyor. En değerli kaynağımız olan veriler iş sürecinize bağlı olarak zaman içerisinde giderek artar ve bunun doğal sonucu olarak verilerin güvenli bir şekilde depolanması gereksinimi ortaya çıkar diyen, şirketin sözcüsü  Haluk İSKENDER  “TUVIUS-6”yı Günebakış Gazetesine  anlattı.

Günebakış; “TUVIUS-6” nedir? Hangi alanda faaliyet gösterecek?

Haluk İSKENDER;TUVİUS6” Kurumsal bilgi yönetimini sağlayacak, veri depolayacak olan bir projedir. Veri depolama bilginin saklanmasıdır. Bizim yaptığımız ise bilginin saklanması, sınıflandırılması ve korunmasını sağlamaktır. Aynı zamanda bilginin yaşam döngüsünü kesintiye uğratmadan ulaşılabilir ve yönetilebilir olmasını sağlamaktır. “TUVUS-6” veri kayıplarını önleyecek, veri akışını ve güncellenmesini hızlı ve yüksek erişebilirlik ile gerçekleştirecektir. Veri depolamanın amacı  hızla büyüyen  şirket bilgilerini verimli kaynaklara dönüştürerek verimliliği sağlamaktır. 

Firmaların bilgilere kesintisiz ulaşması, sistemlerin çökmesi veya felaket durumlarında  dahi,  iş sürekliliğini sağlanması gereklidir. Bu noktada önemini daha da hissettiren sanallaştırma ile sunucu kaynaklarından en verimli şekilde yararlanma maliyetler açısından değer kazanıyor. Ancak bunun avantajlı veri merkezine tam olarak yansıyabilmesi için sunucular gibi veri sanallaştırma gereklidir. Biz  kurumsal firmaların ihtiyaç analizini yaparak veri depolama özellikleri ile mevcut kapasiteyi  daha verimli kullandırarak enerji maliyetlerinin  düşürülmesine büyük katkı sağlayacağız dedi.

Günebakış; Dijital Türkiye üssü modeli neleri kapsıyor?

Haluk İSKENDER; “TUVİUS-6” Teknokent modelinden farklı özelliklere sahip. Bu model öncelikle tek bir alanı, Bilgisayar ve Bilişim alanını kapsamaktadır. 

“TUBİUS-6” ile çalışacak sanayi kuruluşları, şirketler ve kurumlar kendi yerinde Ar-Ge yapabilme ve veri depolama yeteneğine sahip büyük kuruluşlar olacaktır. Bilindiği gibi bu yeteneğe sahip firmaların en az 50 tam zamanlı Ar-Ge elemanı çalıştırmaları gerekmektedir. Bu işlemi daha ucuza ve hızlı bir şekilde “TUVIUS-6” kendi bünyesinde profesyonel çalışanları ile yaparak zamandan ve maliyetten tasarruf  sağlanmış olacak.

“TUVIUS-6" şirketler için de pek çok önemli özelliğe sahip olacak. Proje, uluslararası şirketlerin Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarını Türkiye'ye taşımalarını da teşvik edecek Kurtuluş Altun Trabzon bu noktada bölgenin bilgi işlem üssü olacak.

Günebakış; “TUVIUS-6” Trabzon’a neler kazandıracak? Bölgeye nasıl bir katkısı olacak?

Haluk İSKENDER; “TUVIUS6” Karadeniz bölgesinde 6 ili kapsayacak ve şirketin merkezi Trabzon’da olacak. Bölge olarak ekonomik anlamda kalkınmayı sağlayamadık. Coğrafi koşullardan kaynaklanan zorluklardan dolayı sanayileşmeye yönelik çeşitli şartlar oluşmadı. Dolayısıyla sanayi ve turizm faaliyetlerinden istediğini alamayan Trabzon ve bölge insanına en uygun iş alanları oluşturmak için projeler üretmek zorundayız. Gittikçe Globalleşen dünyamızda bilgi işlem teknolojisi önemli bir yer tutmaktadır. Biz diyoruz ki; Trabzon’da ve çevre illerde (Giresun, Rize, Artvin, Gümüşhane, Bayburt) yetişen meslek lisesi mezunu arkadaşlarımız başta olmak üzere binlerce kişiyi bilgi işlem üssü olacak olan “TUVIUS-6” bünyesinde istihdam ederek  iş sahibi yapacağız. Biz bu projeyi hayata geçirdiğimizde Karadeniz insanının makûs talihi değişecek ve Trabzon Türkiye’nin veri işlem üssü olacak. Bunun örnekleri diğer illerimizde var. İzmir ve İstanbul’da şu an hizmet veren şirketler mevcut.

Biz “TUVIUS-6”nın Türkiye'nin dijital geleceğinin oluşturulmasında önemli bir rol oynayacağına inanıyoruz.

Günebakış; büyük bir istihdamdan bahsediyorsunuz? Kaç kişi ile bu işe başlayacaksınız, ne kadar insan bu merkezde çalışabilecek?

Haluk İSKENDER ; İlk etapta 400 kişi ile başlamayı düşünüyoruz. Fakat bu sayı kısa süre sonra katlanarak çoğalacak. Bizim hedefimiz öncelikle yurt içindeki firmaların, özel şirketlerin ve kamu kurumlarının dosyalama ve veri depolama işlerini yapmak. Ancak Avrupa ve Doğu bloğu ülkeleriyle de çalışmayı hedefliyoruz. Bilişim sektörü sürekli gelişen bir sektör ve Trabzon’da kurmayı planladığımız TUVIUS-6 veri işlem üssünde 3 yıl içinde 3000- 5000 bin kişinin çalışması hayal değildir.

Bu proje Trabzon’a tersine göçü sağlayacak bir projedir. Binlerce gence iş imkânı sağlayabilecek bir projedir. Bu uzun yolda karşımıza sürekli engeller çıktı ve çıkacak da. Bu pastadan pay kapma yarışıdır. Ben ve arkadaşlarım bu yatırımı Trabzon getirebilmek için bütün gücümüzle çalışıyoruz. TUVIUS-6’yı kurmak için bina ve  ekipmanlarımız tamam. Geriye sadece prosedürler kaldı. Onun içinde bu projeyi bakanımız Erdoğan Bayraktarla paylaştık.

Günebakış; sayın bakanımız Erdoğan Bayraktar projeden nasıl haberdar oldu. Neden bu projeyi kendisi ile paylaştınız?

Haluk İSKENDER; Sayın bakanımız bizim için örnek bir insandır. Çocukluğundan itibaren yaşamış olduğu zorluklar, hayata karşı vermiş olduğu mücadele ve dik duruşu bizi çok etkilemiştir. Trabzonlu gençler olarak, sayın bakanımızın çalışmalarındaki azim ve hırsı hep örnek  aldık. Sayın bakanımız bizim gözümüzde  İmkansızlıkları başarıya çeviren tek insandır. Trabzonu seven ve Trabzonun markalaşması yönünde en büyük mücadeleyei veren bir insandır. Dolayısı ile bizi ve yapmak istediğimiz işi  en iyi şekilde  anlayacak tek kişidir. Bu yüzden projeyi sayın bakanımızla paylaştık. 

Günebakış; Sayın bakanımızın “TUVIUS-6” yaklaşımı  nasıl oldu?

Haluk İSKENDER; Bu projeyi Sayın Çevre ve Şehircilik Bakanımız Erdoğan Bayraktar’a anlattığımızda bizleri memnuniyetle dinledi ve Trabzon için büyük bir fırsat olduğunu ifade etti. Kendilerinden büyük destek gördük ve işin bürokrasi kısmının halledilmesi bu hizmetin Trabzon’a getirilmesi için üzerine düşeni yapacağını söyledi. Kendisine minnettarız. Bizler bu konularda daha  ileriye gidebilmemiz için genç girişimciler olarak desteklenmeliyiz. Bürokrasideki ağırlıklara karşı önümüzün açılması şart. Trabzon’a yatırım yapmak için emek sarfeden herkese yardımcı olmak zorundayız ve kendi insanımıza sahip çıkmak zorundayız. Sayın bakanımızın da desteği ile “TUVIUS-6” en kısa zamanda hizmete sokacağız inşallah.

Röportaj / Vesile Tekmen

 

 

 

Anahtar Kelimeler: BAŞBAKANIN, HAYALİNİ, ERDOĞAN, BAYRAKTAR, GERÇEKLEŞTİRİYOR
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Yazarlar
Anket
TRABZONSPOR ÖZE DÖNMELİ Mİ?
DÖNMELİ
DÖNMEMELİ
KARARSIZIM
Namaz Vakitleri
İmsak
05:07
Güneş
06:50
Öğlen
12:16
İkindi
15:00
Akşam
17:20
Yatsı
18:51
http://www.burotarz.com
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Finans
İMKB 100
77.989
USD ALIŞ
3.0820
USD SATIŞ
3.1020
EURO ALIŞ
3.3900
EURO SATIŞ
3.4150
POUND ALIŞ
3.7580
POUND SATIŞ
3.8210
ALTIN ALIŞ
125.2200
ALTIN SATIŞ
126.3200
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1918 Hakkari'nin kurtuluşu.
1932 Türk Tarihi Tetkik Cemiyeti'nin kuruluşu.
1955 Dr. Jonas Salk tarafından geliştirilen çocuk felci aşısının güvenli ve etkili olduğu açıklandı.
1961 Sovyetler Birliği, uzaya ilk insanı gönderdi. Vostok 1 ile uzaya giden Yuri Gagarin, uzayda 108 dakika kaldı.
1963 Martin Luther King, Alabama'da sivil haklar yürüyüşüne öncülük ettiği gerekçesiyle tutuklandı.
Lig Puan Durumu
 
TAKIM
O
G
B
M
P
Sayısal Loto
02.11.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
06 - 29 - 31 - 32 - 44 - 45
Şans Topu
30.10.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
01 - 10 - 30 - 32 - 34 - 03
On Numara
04.11.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
01 - 10 - 25 - 27 - 29 - 38 - 39 - 40 - 43 - 47 - 48 - 49 - 50 - 51 - 52 - 62 - 64 - 68 - 74 - 75 - 77 - 78
Süper Loto
31.10.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
06 - 22 - 24 - 28 - 34 - 46
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Copyright 2010 ©Tüm İçerik Hakları sebathaber.com'a Aittir. Tel:0 462 333 0 444
Yazılım: Haber Sitesi Kur