Sebat Haber | 'Haber Sizsiniz'
Son Dakika
BERAT KANDİLİMİZ MÜBAREK OLSUN 7 OKULUMUZ TÜBİTAK BÖLGE AŞAMASINA DAVET ALDI BAŞKAN ZORLUOĞLU’NDAN BERAT KANDİLİ MESAJI HALİS GÜNEŞ SEBAT HABER TV'DE Başkan Kara'dan Of'a ziyaret ERBAŞARAN AÇIKLAMA YAPMA GEREĞİ DUYDU BAŞKAN EKİM ‘DEN AKÇAABATLI HANIMLARA BÜYÜK DESTEK AKÇAABAT’IN KIRSALDAKİ İLK KADIN MUHTAR ADAYI CHP’den Proje Tanıtım Toplantısı CEMİL PEHLEVAN UYARIYOR! Biz başkayız, seninle bir başkayız.. Patlama sesi ilgili yapılan açıklama şu şekilde. CHP Meclis Aday Listesi CHP ESKİ MECLİS ÜYESİNDEN EKİME AÇIK DESTEK İYİ PARTİ’NİN BELEDİYE MECLİSİ LİSTESİ BELLİ OLDU YENİDEN REFAH’IN MECLİS LİSTESİ BELLİ OLDU ZİRAAT ODASI BAŞKANLARI AKÇAABAT ZİRAAT ODASI'NI ZİYARET ETTİ OSMAN KALYONCU, AKÇAABAT KENT KONSEYİ'Nİ ZİYARET ETTİ BAŞHEKİM YÜKÜNÇ: “MÜKEMMELE YAKINIZ” AKÇAABATLI BAŞKAN’DAN AKÇAABATLI BAŞKAN ADAYINA DESTEK
BAŞKAN EKİM ‘DEN AKÇAABATLI HANIMLARA BÜYÜK DESTEK
BAŞKAN EKİM ‘DEN AKÇAABATLI HANIMLARA BÜYÜK DESTEK
 
CEMİL PEHLEVAN UYARIYOR!
CEMİL PEHLEVAN UYARIYOR!
 
Biz başkayız, seninle bir başkayız..
Biz başkayız, seninle bir başkayız..
Toprağın Bize Değil,Bizim Ona İhtiyacımız Var.
 

Toprağın Bize Değil,Bizim Ona İhtiyacımız Var.

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Trabzon Şubesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi, Gıda Tarım Hayvancılık İl Müdürlüğü ile Veteriner Hekimleri odası tarafından ortaklaşa düzenlenen “GÖÇÜN ENGELLENMESİ, TARIM VE GIDA DA TAM BAĞIMSIZLIK” paneli gerçekleştirildi.

1 Kasım 2017 Çarşamba 17:13
Yazdır

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Trabzon Şube Başkanı Cemil PEHLEVAN yaptığı konuşmada; Kırsal kesimde kalkınma ve refah sağlanmadan, üreticinin kentlere göçünü önlemek mümkün değildir. Her geçen gün artan dünya ve ülkemiz nüfusunu, yeterli ve sağlıklı gıda ile beslemek için kırsaldan kentlere göç önleyerek, üretimi arttırmak zorundayız.

Göçün önlenmesi, kırsaldaki refahın arttırılması, kültürel ve sosyal yaşamın geliştirilmesi ile mümkündür. Bunun için, kırsalda yer alan küçük ve orta ölçekli tarımsal aile işletmelerinin desteklenmesi, kültürel ve sosyal amaçlı yatırımların arttırılması gerektiğine dikkat çekerek tarım alanlarının verimli kullanılması üretilen gıdaların israfının önlenmesi ile bütün insanların eşit koşullarda gıdaya ulaşması ve sağlıklı beslenmesi konusuna dikkat çekmiştir.

Panele konuşmacı olarak katılan Ziraat Mühendisleri Odası Genel Başkanı Özden GÜNGÖR Kırsal alandan göçün önlenmesine yönelik çalışmalar üzerine sunum yapamıştır. KTܒden Doç Dr. Oktay YILDIZ üretilen tarımsal ürünlerin işlenmesi ile yüksek katma değerli ürün elde etmenin gelir artışına yönelik girişimcilik ve inovasyon üzerine konuşma yapmıştır. Akademisyenler Mehtap ER, Merve KURGUT, Atiye DEĞİRMENCİ İSE Gıdaların tüketime hazırlanması sağlıklı diyet ve gıdalrın doğru tüketimine yönelik sunumlar yapmıştır. Veteriner hekimler adına konuşan Veteriner hekimler odası 2. Başkanı Süleyman BOZ ise hayvansal ürünlerdeki ilaç kalıntıları üzerine bilgi vermiştir.

Panelin katkı ve tartışma bölümünde Tarım il Müdürü Cahit GÜLBAY Kırsal alanlarda daha iyi koşulların oluşturulması, yaşanabilir geçim kaynaklarının desteklenmesi ile göç baskısı hafifletilebilir ve kırsaldaki genç kesimin özellikle kadın girişimcilerin desteklenerek verimli istihdamı sağlanabilir, yenilikçi mekanizmalar ve kırsal kalkınma stratejilerinin geliştirilmesi teşvik edilmiş olur. Böylece, çiftçilerin arazilerde kalmaları ve gıda üretimine devam etmeleri sağlanarak sürdürülebilir kalkınma desteklenmiş olacaktır." dedi ve gıda güvenliği ile kırsal kalkınmanın desteklenmesi konularında herkesi üzerine düşen görevi yapmaya davet etti

Panelin sonuç bölümünde Tüm dünyada insanların yaşamak, fiziksel ve mental gelişimlerini sağlamak için yeterli gıdaya ulaşmaları ve bu gıdaların sağlık yönünden güvenli olması, devredilemez ve ertelenemez temel hak olarak görülmesine rağmen açlığın, yetersiz ve dengesiz beslenmelerin neden olduğu ölümler, mental ve fiziksel bozukluklar ulusal ve uluslararası düzeyde trajik boyutlara ulaşmıştır. Dünyada yaşanan küresel krizler ülkemizde yıllardan beri var olan yetersiz ve dengesiz beslenme sorununu daha da artırmıştır. Bir toplumun gelişmişlik seviyesi fertlerinin tükettiği hayvansal gıdaların miktarı ile doğru orantılıdır. Ülkemizde tüketilen et, balık, süt, yumurta gibi değerli protein kaynakları miktarının gelişmiş ülke seviyelerine çıkarılması için planlı bir çalışmanın acilen hayata geçirilmesinin gerekli olduğunun altı çizilmiştir.

Panelin sonuç bildirgesi redakte edilerek  "Göçün Geleceğini Değiştirin. Gıda Güvenliğine ve Kırsal Kalkınmaya Yatırım Yapın" ilkesinden hareket ederek sürdürülebilir bir geleceğe doğru sıfır açlık küresel

 

 

hedefine, gıda güvenliği, doğru beslenme, kırsal kalkınma ve göç arasındaki bağlantılarına yönelik somut çözüm önerileri basını Trabzon halkı ile paylaşılacaktır.

 

Topraktan geldik, toprağa gideceğiz.

Unutmayalım; toprağın bize değil, bizim toprağa ihtiyacımız var…

 

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Adına

Trabzon Şube Başkanı

Cemil PEHLEVAN

Anahtar Kelimeler: TMMOB, Ziraat, Mühendisleri, Odası, Trabzon, Şubesi, , Karadeniz, Teknik, Üniversitesi, Gıda, Tarım, Hayvancılık, İl, Müdürlüğü, ile, , Veteriner, Hekimleri, odası, tarafından, ortaklaşa, düzenlenen, , “GÖÇÜN, ENGELLENMESİ, TARIM, VE, GIDA, DA, TAM, BAĞIMSIZLIK”, paneli, gerçekleştirildi
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Yazarlar
Anket
Namaz Vakitleri
İmsak
05:07
Güneş
06:50
Öğlen
12:16
İkindi
15:00
Akşam
17:20
Yatsı
18:51
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Finans
İMKB 100
77.989
USD ALIŞ
3.0820
USD SATIŞ
3.1020
EURO ALIŞ
3.3900
EURO SATIŞ
3.4150
POUND ALIŞ
3.7580
POUND SATIŞ
3.8210
ALTIN ALIŞ
125.2200
ALTIN SATIŞ
126.3200
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1600 Peru'daki Huaynaputina yanardağı Güney Amerika tarihindeki en şiddetli patlamayla püskürdü.
1807 ABD eski başkan yardımcısı Aaron Burr vatana ihanet iddiasıyla tutuklandı.
1861 Rusya'da toprağa bağlı kölelik yasaklandı.
1878 Thomas Edison fonografın patentini aldı.
1881 Kansas'ta tüm alkollü içecekler yasaklandı.
Lig Puan Durumu
 
TAKIM
O
G
B
M
P
Sayısal Loto
02.11.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
06 - 29 - 31 - 32 - 44 - 45
Şans Topu
30.10.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
01 - 10 - 30 - 32 - 34 - 03
On Numara
04.11.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
01 - 10 - 25 - 27 - 29 - 38 - 39 - 40 - 43 - 47 - 48 - 49 - 50 - 51 - 52 - 62 - 64 - 68 - 74 - 75 - 77 - 78
Süper Loto
31.10.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
06 - 22 - 24 - 28 - 34 - 46
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Copyright 2010 ©Tüm İçerik Hakları sebathaber.com'a Aittir. Tel:0 462 333 0 444
Yazılım: Haber Sitesi Kur