Sebat Haber | 'Haber Sizsiniz'
Son Dakika
SİYER-İ NEBİ SINAVI KAYITLARI BAŞLADI Bartın Üniversitesi’ndeki sempozyumda ‘Akıllı Sağlık’ konusu ele alındı EKREM İMAMOĞLU KAYINVALİDESİNİ SON YOLCULUĞUNA UĞURLADI 7M HASTANESİ POLİS HAFTASINI UNUTMADI Ortahisar’da ‘İyilik Kapısı Hisaray’ hizmete açıldı! Cansuyu Derneğinin Hedefi 400 Aileye Yardım. Gelecek'ten Akçaabat'a Ziyaret “Siber Vatan” eğitimlerinde sertifikalar dağıtıldı TÜRK POLİS TEŞKİLATI’NIN 176. YIL DÖNÜMÜ AKÇAABAT’TA KUTLANDI. HALİS GÜNEŞ'TEN BELEDİYE YE ZİYARET İMZALAR ATILDI İŞLEM TAMAM AÇILIŞA DAVET Bartın Üniversitesi öğrencisi Berfin Altun’dan bronz madalya ADEM ÇELİK'TE BAŞSAĞLIĞI MESAJI TÜRK POLİS TEŞKİLATI 176. YAŞINDA Bu Çarşıda Her Şey Bedava Temiz siyaset anlayışıyla yola çıktık Trabzon Milletvekili Dr.Adnan Günnar’dan “Sağlık Haftası” Mesajı İBB PİDESİNDE GRAMAJ AYNI FİYAT 1,5 LİRA ŞEHİT GENÇÇELEP TRABZON'A UĞURLANDI
HALİS GÜNEŞ'TEN BELEDİYE YE ZİYARET
HALİS GÜNEŞ'TEN BELEDİYE YE ZİYARET
 
VATANDAŞ KÖMÜR TOZU DEĞİL SAF KÖMÜR ALACAK
VATANDAŞ KÖMÜR TOZU DEĞİL SAF KÖMÜR ALACAK
 
ŞOFÖRLER BÜYÜKŞEHİR'DE
ŞOFÖRLER BÜYÜKŞEHİR'DE
Ortahisar Belediyesi, Tarım ve Hayvancılık Raporu’nu açıkladı
 

Ortahisar Belediyesi, Tarım ve Hayvancılık Raporu’nu açıkladı

Ortahisar Belediye Meclisi’nin mart ayının son meclis toplantısı Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, yönetiminde gerçekleştirildi.

5 Mart 2021 Cuma 18:16
Yazdır

Toplantıda, tarım ve hayvancılığı desteklemek, kırsal kesimde cazibe merkezleri, köy üniteleri, tarım kentleri kurmak amacıyla çalışma yapılması ve bunları yürütmek üzere de “Tarım ve Hayvancılık Destekleme Birimi” kurulmasına yönelik verilen önerge doğrultusunda meclis üyelerinden oluşturulan ‘Tarım ve Hayvancılık Destekleme Çalışma Grubu Raporu’ okunarak görüşüldü. Çalışma Grubu’nun hazırladığı rapor, Koordinatör Sıddık Yılmaz tarafından okundu.

Raporda; kırsal kalkınma ve tarım, yerel yönetimler ve tarım, yerel yönetimlerin tarım sektöründeki değişen rolü, yerel yönetimlerin örnek tarım uygulamaları, Ortahisar’ın tarım durum analizi, geleceğe yönelik stratejiler ve bunların analizleri yer aldı.

“TARIM VE HAYVANCILIKTA BELEDİYELER AKTİF ROL ÜSTLENDİ”

Yerel ekonomiye can veren sektörler arasında yer alan tarımın en önemli bileşeni teşkil ettiğinin ifade edildiği raporda, “Özellikle 2012 yılında yürürlüğe giren 6360 sayılı yasa ile birlikte belediyelerin de aktif rol üstlendiği sektörlerden biri haline gelmiştir. Yasa ile tarım ve hayvancılığın desteklenmesi görevinin belediyelere verilmesi, belediyelerin hızlı karar alma ve uygulama yeteneğine sahip olması, yerelin özelliklerini daha iyi bilmesi sebebi ile o yörenin ihtiyacına uygun tarım ve hayvancılık politikaları üretebilmesi açısından büyük önem taşımaktadır.” tespitlerinde bulunuldu.

“TARIM ENVANTERİ ÇIKARILDI”

Ortahisar Belediyesi’nin gerçekleştireceği örnek uygulamalarla Türkiye’de bu konuda adından söz ettiren belediyeler arasında yer almasının istendiğine vurgu yapılan raporda, “Belediyeler tarımda sürdürülebilirliğin sağlanması ve üreticilerin gelir düzeylerinin ve yaşam kalitelerinin yükseltilmesi, alternatif gelir kaynaklarının oluşturulması ve kırsalda istihdama katkı sağlayacak tarımsal üretime yönelik projelerin desteklenmesi, üretimin geliştirilerek artırılması ve sosyoekonomik düzeyin yükseltilmesi hedefleriyle başarılı çalışmalara imza atmaktadır. Arzumuz ve hedefimiz

Ortahisar Belediyesi’nin de gerçekleştireceği örnek uygulamalarla adından söz ettiren belediyeler arasında yer almasıdır. Bu doğrultuda şehrimiz tarım envanterinin çıkarılması ve tarım üretim potansiyelinin belirlenmesi amacıyla il ve ilçe tarım müdürlükleri başta olmak üzere ilgili tüm paydaş kurumlarla istişareler yapılmış, üretimden tüketime tedarik zincirinin tüm aşamalarında hem belediyenin yapabileceği çalışmalar hem de yürütülebilecek proje paydaşlıkları değerlendirilmiştir.” denildi.

Kırsal mahallelerin cazibe merkezi haline getirilmesi için kısa, orta ve uzun vadeli hedeflerin belirlendiğinin ifade edildiği raporda şu ifadelere yer verildi: “Bu çalışma raporunda; diğer kurum ve kuruluşların program, proje, yatırım ve destekleriyle bütünlük arz edecek şekilde bir yol haritası çizilmiş, kırsal alanda yaşayanların iş ve yaşam şartlarını iyileştirmeye ve dolayısıyla köyün, kırsalın cazip hale getirilmesine yönelik kısa, orta ve uzun vadeli hedefler belirlenmiştir.”

“ÇOK GÜZEL BİR ÇALIŞMA OLDU”

Çalışma Grubu’nu tarımla ve hayvancılıkla uğraşan çiftçilere yardımcı olmak üzere nasıl bir yol izleneceğini belirlemek için kurduklarını belirten Başkan Genç, “Güzel bir çalışma oldu. Kurumlarla eşgüdüm sağlandı. Tarım müdürlüklerimiz, Ziraat Odamız, üniversitelerimizden yararlanıldı. Bizim buradaki kastımız özellikle pandemi nedeniyle gıda tedarikinin çok çok öne çıktığı bir dönemde yöresel olarak vatandaşlarımızın tarımsal üretimleriyle beraber kalkınmalarına katkı sağlamaktır. Belediye olarak bu işin ne tarafında olabiliriz, neler yapabiliriz? Bunlarla beraber bir değerlendirme yapmaktı. Bu manada çok güzel bir çalışma oldu. Ben buradaki önerileri dikkate alacağımızı, meclisimizin ihtiyaç duyduğumuz konularda meclis gündemine de getireceğimizi bir kez daha tekrar ediyorum.” diye konuştu.

“TARIM VE HAYVANCILIK KONUSUNDA ADIM ATACAĞIZ”

Raporun kağıt üzerinde kalmayıp en kısa sürede uygulamaya konulacağına dikkat çeken Başkan Genç, şöyle konuştu: “Özellikle bu işi kısa vadeli ve tanıtma formatında bırakmayıp, esasına müessir olmak üzere kısa ve orta vadeli çalışmalarla ele alacağız. Benim özellikle önemsediğim sertifikalı işçi konusu ve sahil bandımızdan güneye doğru tarımsal üretim daha iyi nasıl yapılabilir, neler olabilir, nasıl alanlar oluşturulabilir, bunlarla ilgili olarak ve devamında pazarlarla ilgili olarak Çalışma Grubumuzun toplantılarında da dile getirdiğimiz gibi adım atmak istiyoruz. Bu güzel çalışma için grubumuza teşekkür ediyorum. Burada sorumlu olmayan diğer arkadaşlarımızın da fikirleri, proje olarak öneri olarak da onları paylaşırlarsa bundan da memnuniyet duyacağımız belirtmek istiyorum.”

 

Anahtar Kelimeler: Ortahisar, Belediye, Meclisi’nin, mart, ayının, son, meclis, toplantısı, Belediye, Başkanı, Ahmet, Metin, Genç, yönetiminde, gerçekleştirildi
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Yazarlar
Anket
TRABZONSPOR ÖZE DÖNMELİ Mİ?
DÖNMELİ
DÖNMEMELİ
KARARSIZIM
Namaz Vakitleri
İmsak
05:07
Güneş
06:50
Öğlen
12:16
İkindi
15:00
Akşam
17:20
Yatsı
18:51
http://www.burotarz.com
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Finans
İMKB 100
77.989
USD ALIŞ
3.0820
USD SATIŞ
3.1020
EURO ALIŞ
3.3900
EURO SATIŞ
3.4150
POUND ALIŞ
3.7580
POUND SATIŞ
3.8210
ALTIN ALIŞ
125.2200
ALTIN SATIŞ
126.3200
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1513 İspanyol Konkistador Juan Ponce de León, Florida'yı keşfetti ve bu bölgeyi İspanya toprağı olarak ilan etti.
1730 New York'ta ilk sinagog hizmete girdi.
1820 Milo Venüsü heykeli bir Ege adası olan Melos'ta bulundu.
1830 Avrupa ülkeleri, Osmanlı İmparatorluğu'ndan, bağımsız Yunan devletini onaylamasını istedi.
1869 2. Darü'l-Fünun binasının inşası tamamlandı ve Darü'l-Fünun -i Osmani kuruldu.
Lig Puan Durumu
 
TAKIM
O
G
B
M
P
Sayısal Loto
02.11.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
06 - 29 - 31 - 32 - 44 - 45
Şans Topu
30.10.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
01 - 10 - 30 - 32 - 34 - 03
On Numara
04.11.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
01 - 10 - 25 - 27 - 29 - 38 - 39 - 40 - 43 - 47 - 48 - 49 - 50 - 51 - 52 - 62 - 64 - 68 - 74 - 75 - 77 - 78
Süper Loto
31.10.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
06 - 22 - 24 - 28 - 34 - 46
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Copyright 2010 ©Tüm İçerik Hakları sebathaber.com'a Aittir. Tel:0 462 333 0 444
Yazılım: Haber Sitesi Kur