Sebat Haber | 'Haber Sizsiniz'
Son Dakika
SİYER-İ NEBİ SINAVI KAYITLARI BAŞLADI Bartın Üniversitesi’ndeki sempozyumda ‘Akıllı Sağlık’ konusu ele alındı EKREM İMAMOĞLU KAYINVALİDESİNİ SON YOLCULUĞUNA UĞURLADI 7M HASTANESİ POLİS HAFTASINI UNUTMADI Ortahisar’da ‘İyilik Kapısı Hisaray’ hizmete açıldı! Cansuyu Derneğinin Hedefi 400 Aileye Yardım. Gelecek'ten Akçaabat'a Ziyaret “Siber Vatan” eğitimlerinde sertifikalar dağıtıldı TÜRK POLİS TEŞKİLATI’NIN 176. YIL DÖNÜMÜ AKÇAABAT’TA KUTLANDI. HALİS GÜNEŞ'TEN BELEDİYE YE ZİYARET İMZALAR ATILDI İŞLEM TAMAM AÇILIŞA DAVET Bartın Üniversitesi öğrencisi Berfin Altun’dan bronz madalya ADEM ÇELİK'TE BAŞSAĞLIĞI MESAJI TÜRK POLİS TEŞKİLATI 176. YAŞINDA Bu Çarşıda Her Şey Bedava Temiz siyaset anlayışıyla yola çıktık Trabzon Milletvekili Dr.Adnan Günnar’dan “Sağlık Haftası” Mesajı İBB PİDESİNDE GRAMAJ AYNI FİYAT 1,5 LİRA ŞEHİT GENÇÇELEP TRABZON'A UĞURLANDI
HALİS GÜNEŞ'TEN BELEDİYE YE ZİYARET
HALİS GÜNEŞ'TEN BELEDİYE YE ZİYARET
 
VATANDAŞ KÖMÜR TOZU DEĞİL SAF KÖMÜR ALACAK
VATANDAŞ KÖMÜR TOZU DEĞİL SAF KÖMÜR ALACAK
 
ŞOFÖRLER BÜYÜKŞEHİR'DE
ŞOFÖRLER BÜYÜKŞEHİR'DE
Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanı Muammer Demeli 'den Basın Açıklaması
 

Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanı Muammer Demeli 'den Basın Açıklaması

Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanı Muammer Demeli 'den Basın Açıklaması

19 Haziran 2014 Perşembe 16:59
Yazdır

Değerli Basın Mensupları,

30 Mart Yerel Seçimleri öncesinde MHP ve Ülkücü Hareket’in farkını ortaya koyarak, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan Adayımız Sayın Dr. Hüseyin Örs ve en büyük ilçemiz Ortahisar Belediye Başkan Adayımız Sayın Osman Abanoz’un mal varlıklarını kalem kalem kamuoyu ile paylaşmış, gazetelere ilan vermiştik.

 


MHP’nin kurumsal olarak da sahiplendiği ve il başkanlığımız adına verilen bu ilanın ardından, mevcut Belediye Başkanı Sayın Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’na malvarlığını kalem kalem açıklama çağrısında bulunmuştuk.

Gelinen noktada Sayın Gümrükçüoğlu’nun, bizim samimi çağrımızı ciddiye almamasının bedelini bu gün siyaseten çok ağır bir şekilde ödeyeceği anlaşılıyor.

 


Sayın Gümrükçüoğlu, yerel basında yer alan Yıldızlı Güven Hastanesi’ne gayri resmi ortaklığı ve alacağını tahsil edememesi üzerine icra yoluna başvurmasına dair süreç Trabzon kamuoyunun bir 1 numaralı gündemidir.

Sayın Başkan, güvene dayalı olarak başkanlığı öncesinde ve başkanlığı döneminde birçok iş yaptığını, belgesiz hastane ortaklığının da bunlardan birisi olduğunu söylemiştir.

Sayın başkan devlete, devletin kayıtlarına  güvenmiyor ama kendini kurtarmak için “güvene dayalı iş yapmak” gibi ucube bir kavram ortaya atıp arkasına saklanıyor.

Sayın başkanın bizzat ifadelerini aynen okuyorum: “Ben bugüne kadar güvene dayalı olarak çok para aldım verdim. Hiç sıkıntıya girmedim. Bu ortaklıkta da hastane yönetimi güvenimi boşa çıkarmadı. Ama son senet de ödenmedi.”

Bu ifadeler, kelimenin tam anlamıyla “ben sizin bilmediğiniz daha ne belgesiz işler yaptım” demektir.

Sayın Gümrükçüoğlu basının karşısına her biri doğrulanmaya muhtaç beyan ve ifadelerle değil, belgeyle gelmelidir. Mal Bildirimini de, servetiniz de, geliriniz de, hisselerini de, bütün bunların kaynağını gayet açık ve net bir biçimde ortaya koymalıdır.

Sayın Gümrükçüoğlu konuştukça batmakta, mantıksız, tutarsız ve geçersiz açıklamaları birbirini izlemektedir.

 


Değerli Basın Mensupları,

Trabzon Belediye Başkanlığı makamı, tarihinin en büyük itibar kaybını yaşama riski ile karşı karşıyadır. Ama Sayın Başkan halen olayı hafife almak, yok saymak ve örtbas etmekle meşguldür.

Bütün bu yanlış tavırlarının bedelini siyaseten de, hukuken de çok ağır ödeyecektir, ama Sayın Gümrükçüoğlu durumun ciddiyetinin farkında değilmiş gibi davranmaktadır.

Biz MHP olarak daha önce defalarca ifade ettiğimiz gibi bu meseleye de ilkesel yaklaşıyor ve hiç kimseyi peşinen suçlu ilan etmiyoruz.

Biz MHP olarak, bu ülkenin milliyetçileri olarak, Trabzon Belediye Başkanı’nın bu duruma düşmesinden ancak üzüntü duyarız.

 


MHP olarak milletimizin ve hemşerilerimizin hakkını ve hukukunu korumak ve savunmak bizim başta gelen görevimizdir.

Biz MHP olarak, Trabzon Belediye Başkanı’nın hizmetleriyle anılmasını isteriz.

Biz MHP olarak,  Trabzon Belediye Başkanı’nın senetle, icrayla, tahsilatla, kayıt dışı hisseyle, gizli ve gayriresmi ortaklıkla, kayıt dışı para alış-verişiyle, kendisi ve özel kalem müdürünün basına ve kamuoyuna malzeme olan servetleriyle anılmasını asla istemeyiz.

Bütün bunlardan bütün Trabzon halkı gibi bizim de midemiz bulanıyor, hicap duyuyoruz.

MHP olarak Sayın Gümrükçüoğlu’na çağrımızı yineliyor ve servetini kalem kalem kamuoyuna açıklamaya davet ediyoruz.

Trabzon gündemini günlerdir meşgul eden gayriresmi senet, icraen tahsilat, kayıt dışı hisse, gizli ve gayriresmi ortaklık, kayıt dışı para alış-verişi ve daha bir dizi karanlık ilişki henüz tam olarak aydınlatılabilmiş değildir.

Basına ve kamuoyuna yansıyan beyan, ifade, bilgi ve belgelerden Sayın Gümrükçüoğlu’nun muhatap olduğu en büyük suçlama, rüşvet suçlamasıdır.

Hastane yetkililerinin ilk beyanları ve nihayet basına yansıyan son haberler senetlere konu olan paraların “branş hastanesinden genel hastaneye dönüşme sorunlarının çözümü için verilmiş bir rüşvet” olduğu kanaatini güçlendirmektedir.

2009 yılının Nisan ayının başında yani daha mazbatayı alma aşamasında olan ve bir önceki görevi  Sağlık Bakanlığı Müsteşarı olan bir Belediye Başkanı’nın yeni açılan bir hastaneye ortak olması çok da akla yakın ve siyasi etiğe uygun gelmemektedir.

Sayın Başkan belki farkında bile değil ama bu gün Trabzon’un sokaklarında rüşvete de faiz   uygulandığı ve cebren tahsil edildiği konuşulmaktadır.

Bir zamanlar rüşvetin belgesi olur mu? Soruluyordu, şimdi biz de “rüşvetin faizi olur mu”? Diye sormak mecburiyetinde kalıyoruz.

MHP olarak bu konularda hassasiyetlerimiz bellidir. İnancımızın gereği olarak gayet açık ve net bir şekilde “rüşvet alan da, veren de melundur” diyoruz.

Sayın Gümrükçüoğlu durumun vehametinin farkına varmalı, kendine de, çevresine de, işgal ettiği   makama da, bu şehre de kötülük etmemeli, bir an önce iddiaları teker teker çürütmelidir.

Bu gün ortalıkta dolaşan bütün belgelerde senetlere konu paraların Sayın Gümrükçüoğlu’na verildiğine dair kayıtlar ve banka dekontu vardır ama, Gümrükçüoğlu’nun Hastane yetkililerine verdiğini iddia ettiği paralara dair resmi bir belge ve kayıt yoktur.

Olay patladıktan sonra düzenlenen 13 Haziran 2014 tarihli tutanak sadece “minareye kılıf hazırlamak” anlamına gelmektedir.

Dolayısıyla bu tutanakların kamuoyunu tatmin etmesi mümkün değildir.

Bütün bu iddialar, belgeleriyle ortaya konulmadığı takdirde, kamuoyunda rüşvet algısı daha da güçlenecektir.

Sayın Gümrükçüoğlu’nun karşı karşıya kaldığı bir diğer suçlama bahse konu hisseler, senetler ve paraların resmi Mal Bildirimi’nde beyan etmemesidir.

Şayet beyan ettiyse çıkıp kamuoyuna sonradan düzenlenen ve belge niteliği taşımayan el yazması tutanaklar yerine, ilgili kurumlara verdiği Mal Bildirim Belgesi’ni basına açıklamalıdır.

Şayet Sayın Başkan spekülasyonlara konu bu hisseleri, senetleri ve paraları zamanında ve usulüne uygun olarak beyan etmediyse 3628 Sayılı “Mal Bildiriminde Bulunulması, Rüşvet Ve Yolsuzluklarla Mücadele Kanun”a muhalefet etmiş demektir. Bu durumda bu yasa gereğince derhal soruşturma başlatılmalı ve hesabını vermelidir.

Esasen bu konuda ve Sayın Başkanla ilgili sorulan ve sorulacak çok soru vardır. Ancak ben bu gün tek bir soru yöneltmek istiyorum.

Sayın Gümrükçüoğlu’nun İstanbul’da bir İlaç Fabrikası’na Sağlık Bakanlığı bürokratlığı döneminden beri, resmi ya da gayriresmi bir ortaklığı var mıdır? Yok mudur? Bu sorunun cevabını da ayrıca basına ve kamuoyuna açıklamalıdır.

Bütün bu ciddi iddialar karşısında Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, artık istifa etmeli, yargıya gidip hesabını vermeli ve aklandığı takdirde de görevinin başına dönmelidir.

Sayın Gümrükçüoğlu’nun bu saatten sonra, bunca bilgi, belge ve ciddi iddia karşısında, en azından siyasi etik açısından, o makamda bir saat dahi durmamalı istifa etmelidir.

İstifa etmediği takdirde, buradan Sayın Başbakanı, Sayın İçişleri Bakanı’nı ve Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Merkezini göreve çağırıyorum.

Trabzon Belediye Başkanı Sayın Gümrükçüoğlu hakkında ortaya atılan iddiaların araştırılmalı, incelenmeli, soruşturulmalı ve gereği yapılmalıdır.

 

Anahtar Kelimeler: Milliyetçi, Hareket, Partisi, İl, Başkanı, Muammer, Demeli, 'den, Basın, Açıklaması
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Yazarlar
Anket
TRABZONSPOR ÖZE DÖNMELİ Mİ?
DÖNMELİ
DÖNMEMELİ
KARARSIZIM
Namaz Vakitleri
İmsak
05:07
Güneş
06:50
Öğlen
12:16
İkindi
15:00
Akşam
17:20
Yatsı
18:51
http://www.burotarz.com
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Finans
İMKB 100
77.989
USD ALIŞ
3.0820
USD SATIŞ
3.1020
EURO ALIŞ
3.3900
EURO SATIŞ
3.4150
POUND ALIŞ
3.7580
POUND SATIŞ
3.8210
ALTIN ALIŞ
125.2200
ALTIN SATIŞ
126.3200
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1513 İspanyol Konkistador Juan Ponce de León, Florida'yı keşfetti ve bu bölgeyi İspanya toprağı olarak ilan etti.
1730 New York'ta ilk sinagog hizmete girdi.
1820 Milo Venüsü heykeli bir Ege adası olan Melos'ta bulundu.
1830 Avrupa ülkeleri, Osmanlı İmparatorluğu'ndan, bağımsız Yunan devletini onaylamasını istedi.
1869 2. Darü'l-Fünun binasının inşası tamamlandı ve Darü'l-Fünun -i Osmani kuruldu.
Lig Puan Durumu
 
TAKIM
O
G
B
M
P
Sayısal Loto
02.11.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
06 - 29 - 31 - 32 - 44 - 45
Şans Topu
30.10.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
01 - 10 - 30 - 32 - 34 - 03
On Numara
04.11.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
01 - 10 - 25 - 27 - 29 - 38 - 39 - 40 - 43 - 47 - 48 - 49 - 50 - 51 - 52 - 62 - 64 - 68 - 74 - 75 - 77 - 78
Süper Loto
31.10.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
06 - 22 - 24 - 28 - 34 - 46
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Copyright 2010 ©Tüm İçerik Hakları sebathaber.com'a Aittir. Tel:0 462 333 0 444
Yazılım: Haber Sitesi Kur