Sebat Haber | 'Haber Sizsiniz'
Son Dakika
Ekrem İmamoğlu’ndan Trabzonspor'a ziyaret İYİ Parti Trabzon'dan Koray Aydın'a tam destek! BAŞKAN GENǒE ŞALPAZARI’NDA COŞKULU KARŞILAMA BAŞKAN EKİM ŞEHİT KABİRLERİNİ ZİYARET ETTİ Trabzon Uluslararası Öğrenci Derneği, 70 Ülkeden 200 Öğrenciyle Ramazan Bayramı'nı Kutladı TTSO camiası bayramlaştı, sektörlerin sorunları görüşüldü Başkan Kaya ilk meclis toplantısını yönetti AHMET KAYA’YI MAKAMINDA TEBRİK ETTİ TESOB camiası bayramlaştı AKÇAABAT’TA GELENEKSEL BAYRAMLAŞMA TÖRENİ YAPILDI BAŞKAN GENÇ ULAŞIM PERSONELİYLE BAYRAM KAHVALTISINDA BULUŞTU ERNİL YAPI'DAN BAYRAM MESAJI ALİ ŞENTÜRK'TEN BAYRAM MESAJI MHP'DEN KUTLAMA İYİ BAYRAMLAR ÖZTÜRKLER'DEN BAYRAM KUTLAMASI İYİ BAYRAMLAR FZT. ADEM ÇELİK'TEN BAYRAM MESAJI ŞENOL ALTINDAŞ'TAN BAYRAM MESAJI Kıyamet kopuyor!!!
BAŞKAN GENǒE ŞALPAZARI’NDA COŞKULU KARŞILAMA
BAŞKAN GENǒE ŞALPAZARI’NDA COŞKULU KARŞILAMA
 
BAŞKAN EKİM ŞEHİT KABİRLERİNİ ZİYARET ETTİ
BAŞKAN EKİM ŞEHİT KABİRLERİNİ ZİYARET ETTİ
 
AHMET KAYA’YI MAKAMINDA TEBRİK ETTİ
AHMET KAYA’YI MAKAMINDA TEBRİK ETTİ
MAĞDURİYETLERİN GİDERİLMESİ İÇİN ÇABALIYORUZ
 

MAĞDURİYETLERİN GİDERİLMESİ İÇİN ÇABALIYORUZ

Yomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık, deprem felaketiyle ilgili ilçemizde Belediyenin yaptığı çalışmaları anlattı

13 Şubat 2023 Pazartesi 08:05
Yazdır

Yomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık, deprem felaketiyle ilgili ilçemizde Belediyenin yaptığı çalışmaları Yomra Sonhaber’e anlattı. Felaketin ardından deprem bölgesine giden Bıyık, burada zor şartlar altında çalışan belediye personeline de moral ziyareti yaptı. 4 gündür deprem bölgesinde bulunan Başkan Bıyık, “Deprem bölgesi çok kötü.. Biz burada Belediye ve ilçe halkımız olarak üzerimize düşen ne varsa  yapıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz. Allah bir daha böyle felaket yaşatmasın” dedi. Başkan Bıyık yaptığı açıklamada şunları söyledi;

BÖLGEDEKİ PERSONELİMİZ ZOR ŞARTLAR ALTINDA

Yomra Belediyesi olarak şu anda Adıyaman’da iş makinelerimizle bir ekibimiz orada hizmet veriyor. Bir çöp kamyonu ve 3 kişilik ekibimizde   Kahramanmaraş’a ulaştı.  Bir teknik personelimizde Hatay’da hasar tespiti için bölgede.  Adıyaman’daki 5 personeli yarın giden 5 personelle değiştireceğiz bir ekip gidip ulaşınca diğeri geri gelecek. Oradaki personelin barınma ihtiyacı olduğu için 1 haftadan fazla kalınca çalışmalarda gerekli verimi sağlayamıyor. Giden personellerin konaklama imkanları kötü olduğu için sağlıklı bir ortam değil. Biz personellerimizi değişeceğiz fakat bu konu gün geçtikçe ciddi bir sorun haline gelecektir. Çalışan belediye ekiplerine ve gönüllülere sağlıklı bir çalışma ortamı umarım sağlanır.

ACİL OLMAYAN DURUMLAR DIŞINDA BASKI UYGULANMASIN

Yomra Belediyesi olarak vatandaşımızdan ilçemizde sahadan ulaşan ihtiyaçlar doğrultusunda anlayış bekliyoruz.  Değişen personelleri de göz önüne alırsak yaklaşık 15 personel deprem bölgesinde birebir görevli durumda. Bazen yetişemediğimiz durumlar eksik kalan durumlar olabilir. Hal böyleyken vatandaşımız çok acil olmayan durumlar dışında belediyeye çok fazla baskı uygulamasın. Ama belediyecilik anlamında tabi ki ufak tefek çalışmalara devam edeceğiz. Bizim için acil olan konu deprem bölgesindeki vatandaşlarımızın ihtiyaçlarının karşılanması mağduriyetlerinin giderilmesidir.

KIRSALA YARDIM GÖNDERECEĞİZ

Yomrada vatandaşlarımız yardımlaşma konusunda yardım toplamak için ciddi bir mücadele içinde. Ciddi yardımlar gönderildi bölgeye ancak bazen yerine ulaşma noktasında sorunlar olabiliyor. Özellikle vatandaşlarımızdan ricam şudur; kullanılmış kıyafet gönderilmesin. Çünkü buradan gönderilen  kullanılmış kıyafetlerin birçoğu şu anda deprem bölgesinde sokaklarda duruyor. Depremzedelerin bir çoğu batıya yakın akrabalarına veya otellere gönderilmiş durumdalar. Yani kıyafet değilde daha çok günübirlik ihtiyaçlarının giderilmesi gerekiyor. Kırsal alandaki vatandaşlarımızın gıdaya ihtiyacı olduğuna dair bilgiler geliyor. Bugün onlarla ilgili görüşmelerimiz var. Belki Yomra halkı olarak gönderecek tırlarımız, gıda tırlarımız olabilir ancak gönderilen tırları kırsala köy merkezine bizzat ulaştıracak şekilde çalışmalar yapacağız.  Ciddi odun ihtiyacı olduğunu düşünmekteyiz. Hem depremzedeler hem de sahada çalışan personel için odun ihtiyacı olmuştur. Sabaha kadar -10 derecede çalışıyorlar. Bu konuda vatandaşımızı bilgilendireceğiz. Bize ulaşan bilgilere göre en çok kırsal alandaki vatandaşların gıda ihtiyacı olduğudur.  >>>>>

İLÇEMİZE GELEN MİSAFİR DEPREMZELERİN YANINDAYIZ

Yomra belediyesi asli olarak depremzedelere yardım etmek dışında buraya gelen depremzedeleri kaldıkları süre içerisinde ağırlamak olacaktır. Evlere yerleşenler var otellerde konaklayanlar var biz belediye olarak hepsine zabıta ekibimizle ziyaretlerde bulunup neye ihtiyaçları olduğunu tespit ediyoruz. Yeni gelmiş olmaları sebebiyle vatandaşlarımızın da ciddi bir desteği var. Bu arkadaşlarımız uzun süre kalacaktır ve kaldıkları süre içerisinde neye ihtiyaçları olursa belediye olarak yanlarında olacağız. Deprem bölgesinden gelen vatandaşlarımızı misafir edenler varsa imkanları yetmeyebilir bu noktaya belediyeye başvuru yapsınlar biz bütün ihtiyaçlarına her türlü desteği vereceğiz.

ÜLKE OLARAK AFETLERE HAZIRLIĞIMIZ YOK

Ülke olarak devlet olarak belediye olarak afetlere hazırlığımız yok. Kendi özeleştirimizi yaptığımızda Yomra Belediyesi olarak bizimde yok. Suçu kimsenin kimseye atmasına gerek yok. Bugün Allah korusun Yomra’da, Trabzon’da bir deprem olsa  depremle ilgili bir ön hazırlığımız yok. Bu hepimize ders olur. Afetlerde hazırlıkla ilgili çalışmalarımız olur. 100-200 metre yolu eksik yapabiliriz ama her belediyenin afetlere hazırlık ekibinin olması gerekiyor. Türkiye’nin de bu konuda yeterli olmadığı ortaya çıkıyor. Evet 10 milyonun üzerinde depremden etkilenen insan var belki Türkiye böyle büyük bir depremi hiçbir zaman beklemedi ama en azından sahada 1 milyon çadırı kuracak bir yapıya ulaşmamız lazım. Bu sadece devletle olamaz her belediyenin bin adet çadırı olmuş olsaydı bugün sadece 500 bin çadırı belediyeler kurmuş olurdu.

DEPREMLE YAŞAMAK ZORUNDAYIZ

Çok teknik bilgim yok ama bakıldığında çoğunluğu deprem bölgesinde olan bir ülkeyiz. Doğal olarak biz depremle yaşamak zorundayız. Hazırlıklı olmalıyız bu hazırlığı çadırından battaniyesine, ekipmanından personel eğitimine kadar hazırlıklı olmalıyız. 99 depreminden sonra ülke olarak hazırlıklar konusunda ciddi yol aldığımızı düşünüyoruz. Yıkılan binaların çoğunluğunun 99 öncesi yapılan binalar olduğunu görünce daha sağlam daha sağlıklı binalar inşa etmemiz gerekli. Devletin yapacak olduğu hazırlıkları belediye olarak destek vereceğiz. Belediye olarak afet hazırlık programı yapmamız gerektiğini ya da bütün belediyelerin deprem olacak noktasında değil sel, yangın çeşitli afetler için her türlü hazırlığın yapılması gerektiği düşüncesindeyiz. Vatandaşlarımızında yapması gerekli. Türkiye Cumhuriyeti büyük bir devlettir bu afetin altından da kalkar bunun altından kalkarken umarım yeni tecrübeler edinmiş oluruz.

MAĞDURİYETLERİN GİDERİLMESİ İÇİN ÇABALIYORUZ

Buradan bütün Yomra halkına, başta sayın kaymakamımız olmak üzere bütün vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. Her türlü ihtiyaç halinde hızlı biçimde koordine olup hareket ettiler. Özellikle odun konusunda Trabzon’da ilk sıralardadır diye düşünüyorum. Vatandaşımız hassasiyet göstermiştir. Bu işin siyasal ve sosyal olarak reklamı peşinde olmaksızın sadece vatandaşımızın mağduriyetinin giderilmesi için çabalıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti büyük bir devlettir millettir el ele verip bununda altından kalkacağımıza inanıyorum.

 

Anahtar Kelimeler: Yomra, Belediye, Başkanı, Mustafa, Bıyık, deprem, felaketiyle, ilgili, ilçemizde, Belediyenin, yaptığı, çalışmaları, anlattı,
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Yazarlar
Anket
Namaz Vakitleri
İmsak
05:07
Güneş
06:50
Öğlen
12:16
İkindi
15:00
Akşam
17:20
Yatsı
18:51
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Finans
İMKB 100
77.989
USD ALIŞ
3.0820
USD SATIŞ
3.1020
EURO ALIŞ
3.3900
EURO SATIŞ
3.4150
POUND ALIŞ
3.7580
POUND SATIŞ
3.8210
ALTIN ALIŞ
125.2200
ALTIN SATIŞ
126.3200
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1918 Hakkari'nin kurtuluşu.
1932 Türk Tarihi Tetkik Cemiyeti'nin kuruluşu.
1955 Dr. Jonas Salk tarafından geliştirilen çocuk felci aşısının güvenli ve etkili olduğu açıklandı.
1961 Sovyetler Birliği, uzaya ilk insanı gönderdi. Vostok 1 ile uzaya giden Yuri Gagarin, uzayda 108 dakika kaldı.
1963 Martin Luther King, Alabama'da sivil haklar yürüyüşüne öncülük ettiği gerekçesiyle tutuklandı.
Lig Puan Durumu
 
TAKIM
O
G
B
M
P
Sayısal Loto
02.11.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
06 - 29 - 31 - 32 - 44 - 45
Şans Topu
30.10.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
01 - 10 - 30 - 32 - 34 - 03
On Numara
04.11.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
01 - 10 - 25 - 27 - 29 - 38 - 39 - 40 - 43 - 47 - 48 - 49 - 50 - 51 - 52 - 62 - 64 - 68 - 74 - 75 - 77 - 78
Süper Loto
31.10.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
06 - 22 - 24 - 28 - 34 - 46
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Copyright 2010 ©Tüm İçerik Hakları sebathaber.com'a Aittir. Tel:0 462 333 0 444
Yazılım: Haber Sitesi Kur