Sebat Haber | 'Haber Sizsiniz'
Son Dakika
AKÇAABAT’TA MÜZELER GÜNÜ KUTLANDI TRABZON ÜNİVERSİTESİ 6 YAŞINDA EMRE ŞAHİN KÖROĞLU MESAJ YAYINLADI CHP AKÇAABAT İLE BAŞKANI DA FAİZ KARARINA TEPKİLİ Dr.Mustafa Çankaya’dan 19 Mayıs Mesajı MUSTAFA CUMUR DUALARLA ANILDI BAŞKAN EKİM’DEN 19 MAYIS MESAJI TARIMSAL BİLİNÇLENDİRME ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR KIZILAY'DAN EKİM'E ZİYARET ÇEBİ: DEVLET HESABI GÖRMÜŞTÜR Cumur Anılıyor 1461 Trabzon Galip Geleceğin mucitlerinden bilim fuarı Bahar Etkinliklerinde TÜRKİYE Mozaiği FAİZ KARARINDAN GERİ DÖNÜLSÜN! BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KARLA MÜCADELEYİ SÜRDÜRÜYOR ŞOFÖRLER ODASI DA FAİZ ARTIRIMINA TEPKİLİ BARܒde “10. Öğretmenim Şenliği” gerçekleştirildi Yaylacık Aile Sağlığı Merkezi Açılıyor GEÇİCİ PERSONEL ALIM SONUÇLARI BELLİ OLDU!
CHP AKÇAABAT İLE BAŞKANI DA FAİZ KARARINA TEPKİLİ
CHP AKÇAABAT İLE BAŞKANI DA FAİZ KARARINA TEPKİLİ
 
BAŞKAN EKİM’DEN 19 MAYIS MESAJI
BAŞKAN EKİM’DEN 19 MAYIS MESAJI
 
ANDULASYON TEDAVİSİ İLE SAĞLIKLI YAŞAMA ADIM
ANDULASYON TEDAVİSİ İLE SAĞLIKLI YAŞAMA ADIM
Koray Aydın Mecliste Konuştu
 

Koray Aydın Mecliste Konuştu

Sayın Başkan, Değerli Milletvekilleri

15 Aralık 2012 Cumartesi 19:01
Yazdır

Milli Savunma Bakanlığı ve Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nın 2013 yılı bütçeleri üzerinde Milliyetçi Hareket Partisi grubu adına söz almış bulunuyorum.

Bu vesileyle hepinizi saygılarımla selamlıyorum.

            Sözlerimin başında AKP iktidarının profesyonel ordu açıklamalarına değinmek istiyorum. Sayın Milli Savunma Bakanı Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yaptığı değerlendirmede ordumuzun 3’te 1’inin profesyonelleştiğini açıkladı. Ancak rakamlar, Sayın Bakan’ın açıklamalarını yalanlıyor.

AKP’nin uyguladığı kararsız ve tutarsız politikalar nedeniyle ordu içindeki Uzman Erbaş sayısında tam bir erime yaşanmaktadır. 2009 yılında yaklaşık 67 bin olan Uzman Erbaş sayısı, yıllar itibariyle erimiş ve son alarak 7 Aralık 2012 tarihinde Genelkurmay Başkanlığı’nın resmi internet sitesinde açıklanan son rakamlara göre yaklaşık 46 bine gerilemiştir.

AKP’nin, ordunun profesyonelleştirilmesi yolunda önemli bir proje olarak takdim ettiği Sözleşmeli Er ve Erbaş konusunda da tam bir fiyasko yaşanmıştır.

Son rakamlara göre Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde görev yapan Sözleşmeli Er ve Erbaş sayısı sadece 1210’dur.

Evet, sadece 1210.

Uzman Erbaş sayısı azalıyor, Uzman Jandarma sayısı azalıyor, Sözleşmeli Er ve Erbaş sayısı beklenenin çok altında; ancak Sayın Bakan ısrarla profesyonelleşme vurgusu yapıyor.

 

Sayın Başkan, Değerli Milletvekilleri,

Hükümet, Milli Savunma politikasındaki tutarsızlığa, kararsızlığa ve belirsizliğe bir an önce son vermelidir.

Milli Savunma politikası, deneme yanılma yoluyla belirlenemez.

Terörle mücadelede profesyonel personel istihdamına ağırlık verecekseniz, bunu bir an önce hayata geçirme mecburiyetiniz var.

Bu konuda ilk yapılması gereken askerlerimizin özlük haklarını bir an önce iyileştirmek, morallerini yükseltmek, onları özendirmek ve teşvik etmektir.

Geçen yıl, yetersiz de olsa askerlerimize yönelik bazı iyileştirmeleri komisyonda ve Genel Kurulda hep birlikte hayata geçirdik.

Ancak özellikle Uzman Erbaşlara yönelik fazla bir iyileştirme yapılamadığını üzülerek belirtmek istiyorum.

Uzman Erbaşların özlük hakları gündeme geldiğinde, hükümet yetkilileri konu üzerinde çalıştıklarını belirtiyorlar, ancak hazırlanan tasarıyı bir türlü parlamentoya getirmiyorlar. Bu konuda, işi ağırdan alan hükümet, bedelli askerlik söz konusu olunca oldukça hızlı hareket edebiliyor.

Oysa AKP iktidarı, çoğu uygulamasında olduğu gibi bedelli meselesinde de çuvallamıştır.

Bedelli yasasında yaşın ve miktarın yüksek tutulması umutlarını bu yasaya bağlayanları üzerken, askerlik hizmetini “bedelli” olarak yerine getirenlerin bir gün dahi kışlaya uğramadan askerlik hizmetini yapmış sayılmaları da, toplumun önemli bir kesiminde ciddi bir rahatsızlık yaratmıştır.

Bedelli çalışmaları sürerken hükümet sözcüleri bedelli için başvuru sayısını 400 bin olarak tahmin ettiklerini açıklamışlardı. Ancak umduğunu bulamayan iktidar her geçen gün çıtayı düşürmüş, son açıklama ise Bakan İsmet Yılmaz’dan gelmiş ve Sayın Bakan başvuruların 100 bini bulacağını ifade etmiştir.

Ancak bedelli askerlik için başvuruda bulunanların sayısı 69 bin 73’te kalmıştır.

Bu sonuçla bedelli askerlikten beklenen 5 milyar liraya yakın gelirin yanına bile yaklaşılamamıştır.

Bu tablo karşısında afallayan iktidar, bedelli için adeta bir “sezon sonu kampanyası” yapmaya karar vermiştir! AKP sözcüleri, bu teklifin bütçe görüşmelerinin hemen ardından veya muhtemelen Ocak ayında parlamentoya sunulacağını ifade etmişlerdir.

 

 

Sayın Başkan, Değerli Milletvekilleri,

Buradan iktidar partisine, Sayın Milli Savunma Bakanı ve diğer hükümet üyelerine bir çağrıda ve öneride bulunmak istiyorum.

Madem bedelli uygulamasında ödeme kolaylığı, başvurmayanlara yeniden başvurma hakkı gibi yeni haklar veriyorsunuz, bunda da kararlısınız; o halde gelin başta Uzman Erbaşlarımız olmak üzere, diğer askeri personelimiz ve polislerimizin özlük haklarını da eş zamanlı olarak iyileştirme yoluna gidelim.

Ancak bu düzenlemeleri, “biz yaptık oldu” şeklinde yapmayalım. Uzman Erbaşlarımızın, diğer askerlerimizin ve polislerimizin temsilcilerinin de görüşlerini alarak,  onları komisyonlarda dinleyerek ve anlayarak bu iyileştirmeleri, iktidarıyla muhalefetiyle hep birlikte yapalım.

Toplumdan beklediğimiz birlik ve beraberliği, biz de milli iradenin tecelli ettiği yer olan Yüce Meclis’te sergileyelim.

 

Sayın Başkan, Değerli Milletvekilleri,

            Libya, Mısır, Suriye, Irak, İran ve daha birçok ülkeye yönelik ikiyüzlü politikası Türk milleti tarafından iyi bilinen AKP iktidarı, dış politikanın yanında, küresel güçlerin yörüngesinde yürüttüğü politikalara bir yenisini daha eklemiştir.

İktidar sonunda, Milli Savunma politikasını da tek hegomonik gücün kontrolünde yürütür hale gelmiştir.

Bunun son bariz örneği patriot füzelerinin ülkemize yerleştirilme sürecidir. Füzelerin yerleştirilme amacı belli; Malatya Kürecik’teki Füze Radar Üssü’nü korumak ve dolayısıyla topraklarımıza yönelik muhtemel saldırıları bertaraf etmek.

Peki, Malatya’ya Füze Radar Üssü neden kuruldu; Amerika’nın ileride yapmayı planladığı muhtemel İran operasyonunda, İran’ın saldırılarına karşı İsrail’in güvenliğini sağlamak.

Hal böyle iken İsrail’le karşı yürüttüğünüz politikaların danışıklı dövüş olduğu,  bir rol görev paylaşımı olduğu artık ayan beyan ortaya çıkmıştır. Türk milleti bu gerçeklerin farkındadır. Bu gerçeklerden kaçamazsınız.

Küresel güçlerin hesabı belli, kitabı belli, her şeyi kendilerine göre hazırlamışlar, planlamışlar.

Ancak ülkeyi yönettiğini iddia eden AKP iktidarı, her nedense bu planlardan her şey olup bittikten sonra haberdar oluyor.

 

Sayın Başkan, Değerli Milletvekilleri,

Kontrolü küresel güçlere kaptırmış AKP iktidarının Milli Savunma politikasını, Patriotların geliş sürecini özetleyerek tekrar hatırlayalım.

6 Kasım'da İlk olarak yabancı bir haber ajansı, Türk Dışişleri'nden üst düzey bir yetkiliye dayandırdığı haberinde, Türkiye'nin Suriye sınırında konuşlandırmak için NATO'dan Patriot füzesi istediğini duyurmuştur.

Bunun üzerine Başbakan Erdoğan 7 Kasım tarihinde "Böyle bir şeyden haberim yok. Hangi Dışişleri yetkilisi olduğunu bilmiyorum, eğer böyle bir şey olsaydı benim haberim olurdu" diyerek olayı yalanlamıştır.

Ancak AKP iktidarı “bir öyle, bir böyle” derken, hepinizin bildiği gibi patriotların ülkemize yerleştirilmesi kararlaştırılmıştır.

Hükümet “tetik bizde olacak” dese de NATO Genel Sekreteri Rasmussen komutanın NATO’da olacağını belirtmiştir. Şimdi buradan soruyorum, tetiği bizde olmayan füzeyle topraklarımızı nasıl koruyacağız? Ayrıca Rasmussen füzeler konusunda maliyete Türkiye’nin de katlanacağını ifade etmiştir.

Bu ne demek, İsrail’i korumak için önce Radar Üssü yapacağız. Sonra patriot alacağız. Parasını da biz ödeyeceğiz. Tek hegomonik gücün gönüllü kölesi olursanız, yapacağınız budur.

Benzer bir olayı İnsansız Hava Araçları konusunda da yaşamıştık. 2011 Kasım’ında Erdoğan'ın Obama ile görüşürken istediği İnsansız Hava Araçları’nın, görüşmeden yaklaşık 20 gün önce, İncirlik'e ulaştığı açıklanmıştı.

Benzeri bir durum Libya meselesinde yaşanmış, Sayın Başbakan önce “NATO’nun Libya’da ne işi var” diye efelenmiş, aradan fazla bir zaman geçmeden Libya’yı vuran NATO kuvvetlerinin karargâhı İzmir olmuştu.

Libya’da ne işi var? Dediğiniz NATO komutasında Libya’ya gideceğinizden haberiniz yok.

Obama’dan istediğiniz İnsansız Hava Araçları’nın 20 gün önce İncirlik’e geldiğinden haberiniz yok.

Ülkenize patriot füzeleri konuşlanacak haberiniz yok.

Daha ne söyleyelim… Bu ayıbı, bu utancı Türkiye daha ne kadar taşıyabilir?

 

Değerli Arkadaşlar

2013 yılı bütçesinin ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyor, hepinize saygılar sunuyorum.   

Anahtar Kelimeler: Sayın, Başkan, Değerli, Milletvekilleri
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Yazarlar
Anket
Namaz Vakitleri
İmsak
05:07
Güneş
06:50
Öğlen
12:16
İkindi
15:00
Akşam
17:20
Yatsı
18:51
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Finans
İMKB 100
77.989
USD ALIŞ
3.0820
USD SATIŞ
3.1020
EURO ALIŞ
3.3900
EURO SATIŞ
3.4150
POUND ALIŞ
3.7580
POUND SATIŞ
3.8210
ALTIN ALIŞ
125.2200
ALTIN SATIŞ
126.3200
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1284 Jönköping, resmen İsveç kenti oldu.
1804 Napolyon Bonapart, Fransa İmparatoru ilan edildi.
1871 Paris Komünü eşit işe eşit ücret verilmesini kabul etti.
1897 İrlandalı yazar Bram Stoker'ın Dracula adlı romanı yayımlandı.
1910 Çıplak gözle görülebilen tek kuyrukluyıldız olan Halley kuyruklu yıldızı, Dünya'nın çok yakınından geçti.
Lig Puan Durumu
 
TAKIM
O
G
B
M
P
Sayısal Loto
02.11.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
06 - 29 - 31 - 32 - 44 - 45
Şans Topu
30.10.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
01 - 10 - 30 - 32 - 34 - 03
On Numara
04.11.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
01 - 10 - 25 - 27 - 29 - 38 - 39 - 40 - 43 - 47 - 48 - 49 - 50 - 51 - 52 - 62 - 64 - 68 - 74 - 75 - 77 - 78
Süper Loto
31.10.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
06 - 22 - 24 - 28 - 34 - 46
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Copyright 2010 ©Tüm İçerik Hakları sebathaber.com'a Aittir. Tel:0 462 333 0 444
Yazılım: Haber Sitesi Kur