Sebat Haber | 'Haber Sizsiniz'
Son Dakika
SİYER-İ NEBİ SINAVI KAYITLARI BAŞLADI Bartın Üniversitesi’ndeki sempozyumda ‘Akıllı Sağlık’ konusu ele alındı EKREM İMAMOĞLU KAYINVALİDESİNİ SON YOLCULUĞUNA UĞURLADI 7M HASTANESİ POLİS HAFTASINI UNUTMADI Ortahisar’da ‘İyilik Kapısı Hisaray’ hizmete açıldı! Cansuyu Derneğinin Hedefi 400 Aileye Yardım. Gelecek'ten Akçaabat'a Ziyaret “Siber Vatan” eğitimlerinde sertifikalar dağıtıldı TÜRK POLİS TEŞKİLATI’NIN 176. YIL DÖNÜMÜ AKÇAABAT’TA KUTLANDI. HALİS GÜNEŞ'TEN BELEDİYE YE ZİYARET İMZALAR ATILDI İŞLEM TAMAM AÇILIŞA DAVET Bartın Üniversitesi öğrencisi Berfin Altun’dan bronz madalya ADEM ÇELİK'TE BAŞSAĞLIĞI MESAJI TÜRK POLİS TEŞKİLATI 176. YAŞINDA Bu Çarşıda Her Şey Bedava Temiz siyaset anlayışıyla yola çıktık Trabzon Milletvekili Dr.Adnan Günnar’dan “Sağlık Haftası” Mesajı İBB PİDESİNDE GRAMAJ AYNI FİYAT 1,5 LİRA ŞEHİT GENÇÇELEP TRABZON'A UĞURLANDI
HALİS GÜNEŞ'TEN BELEDİYE YE ZİYARET
HALİS GÜNEŞ'TEN BELEDİYE YE ZİYARET
 
VATANDAŞ KÖMÜR TOZU DEĞİL SAF KÖMÜR ALACAK
VATANDAŞ KÖMÜR TOZU DEĞİL SAF KÖMÜR ALACAK
 
ŞOFÖRLER BÜYÜKŞEHİR'DE
ŞOFÖRLER BÜYÜKŞEHİR'DE
Koray Aydın Cumhurbaşkanlığı  süreci değerlendirmesi.
 

Koray Aydın Cumhurbaşkanlığı süreci değerlendirmesi.

MHP Trabzon Milletvekili Sayın Koray Aydın’ın “Cumhurbaşkanlığı seçimi sürecine dair” görüş ve değerlendirmeleri, aşağıda bilgilerinize sunulmuştur.

2 Temmuz 2014 Çarşamba 15:28
Yazdır

MHP ve ÜLKÜCÜ HAREKET EKMELEDDİN İHSANOĞLU’NU DESTEKLEYECEKTİR

Anayasamıza göre cumhurbaşkanı devletin başıdır. Bu sıfatla Türkiye Cumhuriyeti’ni ve Türk Milleti’nin birliğini temsil eder; anayasa'nın uygulanmasını, devlet organlarının düzenli ve uyumlu çalışmasını gözetir. Bu bakımdan adaylar, öncelikle yapacakları görevler üzerinden karşılaştırılmalıdır.

Sayın Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu’nun şimdiye kadar yaptığı görevler, bilgisi, birikimi, kariyeri, yönetim ve koordinasyon kabiliyeti Cumhurbaşkanlığı için son derece isabetli bir aday olduğunu açıkça ortaya koymaktadır.

Türk milletinin cevher-i aslisi olan MHP ve Ülkücü Hareket, ülkemizin birliği, bütünlüğü, kardeşliği ve huzuru için Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Sayın Ekmeleddin İhsanoğlu’nu destekleyecektir.

Ancak, Sayın İhsanoğlu sadece MHP’nin adayı değil, AKP ve HDP dışındaki bütün partilerin ortak adayı haline gelmiştir. Sayın İhsanoğlu Adalet ve Kalkınma Partisi’ne samimiyetle oy verenlerin de, bu ülkenin, birliğinden, bütünlüğünden ve kardeşliğinden yana olan bütün kesimlerin de oylarını alabilecek ortak aday konumundadır.

 

İHSANOĞLU CUMHURBAŞKANLIĞI İÇİN UYGUN, DOĞRU VE YERİNDE BİR ADAYDIR

Gelinen noktada Türk milletinin çatı aday olarak benimsediği Ekmeleddin ihsanoğlu, milli ve manevi değerlere bağlılığıyla AKP seçmenleri için de uygun bir adaydır.

Bilindiği üzere Cumhurbaşkanlığı kriziyle anılan 2007 seçimlerin ana konjoktörü olan “dindar cumhurbaşkanını seçtirmediler” algısı bu seçimde etkin olamayacaktır.

Çünkü AKP Yönetimi ve Erdoğan’ın dindar Cumhurbaşkanı propagandası İhsanoğlu karşısında sökmeyecektir. Ekmeleddin İhsanoğlu, hem milliyetçi, hem mukaddesatçı ve hem de demokrattır. Devletin laiklik ilkesine ve cumhuriyet değerlerine bağlı olan İhsanoğlu, aynı zamanda dindardır ve de hafızdır. Dolayısıyla Türk milletinin değerlerine bağlı ve her kesime hitap eden İhsanoğlu, Cumhurbaşkanlığı için uygun, doğru ve yerinde bir adaydır.

ERDOĞAN, ÜLKE İÇİN DEĞİL; KENDİ İKBALİ İÇİN CUMHURBAŞKANLIĞINI İSTİYOR

Gelinen noktada İhsanoğlu’nun Cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki rakibi, toplumun önemli bir bölümünden ve hatta partisinin tabanından gelen itirazları dikkate almayan Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmuştur.

Normal şartlar altında hakkındaki davalardan aklanmayan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın, aday olmaması gerekiyordu. Ancak anlaşılan odur ki, Erdoğan “vatana ihanet” dışında hesap vermekten kaçacağı tek makam olan Cumhurbaşkanlığını sığınılacak bir liman olarak kendi ikbal ve istikbali için hayati önemde görmektedir.

Oysa Cumhurbaşkanlığı makamı, hiçbir yolsuzluğu, şaibeyi, soruşturmayı, suçlamayı ve yargılamayı kaldıracak bir makam değildir.

Hakkındaki onca iddia, şaibe ve suçlamalardan aklanmadan Recep Tayyip Erdoğan’ın adaylığı, Cumhurbaşkanlığı makamına uygun olmadığının en açık delilidir.

 

HAKKINDAKİ DAVALARDAN AKLANMADAN ADAY OLAN ERDOĞAN’I TARİH AFFETMEYECEKTİR

Sayın Erdoğan devletin bütün kaynaklarını, oluşturduğu ve yönlendirdiği havuz ve yandaş medyanın bütün imkanlarını hakkındaki iddiaları, suçlamaları, davaları örtbas etmek için seferber etse de; tarih ve arşiv unutmayacak ve affetmeyecektir.

17-25 Aralık Rüşvet ve Yolsuzluk operasyonlardaki hukuki ve siyasi sorumluluğu bir yana Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Belediye Başkanlığı döneminde hakkında açılan davalardan bir bölümü dokunulmazlık nedeniyle durdurulmuş durumdadır.

Recep Tayyip Erdoğan, “zimmet, kamu taşıma biletlerinde kalpazanlık, resmi evrak ve kayıtlarda sahtecilik ile cürüm işlemek için teşekkül oluşturmak” suçlarından hakkındaki davalardan kaynaklanan fezlekeler, kendi imzasıyla TBMM’ye gönderilmiş ve halen bekletilmektedir.

Cumhurbaşkanı adayı Erdoğan bu davalar için de “paralel yapı”, “kumpas” ve “yargı darbesi” mi diyecektir? Bu bakımdan, sadece hakkındaki bu davalardan aklanmadığı için bile Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı kamu vicdanında kabul görmeyecektir.

 

ERDOĞAN’IN CUMHURBAŞKANLIĞI KARGAŞA, KAOS VE İSTİKRARSIZLIK DEMEKTİR

İstikrar gerekçesiyle Başbakanlık için Erdoğan’a oy veren önemli bir toplum kesiminin, Cumhurbaşkanlığı için de bu tercihlerini devam ettirmeleri, tam tersi bir sonuç yani başlı başına bir istikrarsızlık doğuracaktır. Cumhurbaşkanı Türk milletinin birliğini temsil etmeli, tarafsız ve adil olmalıdır. Ancak Erdoğan’ın toplumun yarısından fazlasını öteki gördüğü, tarafsız ve adil olamayacağı bilinen bir gerçektir.

Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığını kazanması halinde Türkiye’nin kargaşaya, kaosa ve istikrarsızlığa sürüklenmesinden endişe etmek lazımdır.

Çünkü Erdoğan, Anayasa’da tanımlanan ve görevleri belirlenen Cumhurbaşkanı olmak istemiyor, aynı zamanda Başbakanlığı da kendi uhdesine almak istiyor. Sayın Erdoğan, sadece olağanüstü dönemler için temsili manada düşünülmüş “gerekli gördüğünde Bakanlar Kurulu'na Başkanlık etmek ya da Bakanlar Kurulu'nu Başkanlığı altında toplantıya çağırmak” maddesine dayanarak ülkeyi yönetmek, gücüne güç, otoritesine otorite katmak istemektedir.

Mevcut Anayasa ve yasalar, Erdoğan’ın kafasındaki Cumhurbaşkanlığı modelini uygulamasına imkan ve ihtimal vermemektedir. Ancak Erdoğan’ın hukukun imkan vermediği yetkileri kullanma konusunda, rejimi ve sistemi zorlama konusunda kararlı olduğu da ortadadır.

Böylesi fiili bir durum, devlette kurumlararası çatışma demektir, siyasi ve ekonomik kaos demektir. Bütün bu istikrarsızlık, kargaşa ve kaosun sıkıntısını başta esnaf, çiftçi, memur, işçi, işsiz, yoksullar olmak üzere bütün milletimiz çekecektir. Sonuçta; Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı kargaşa, kaos ve istikrarsızlık demektir.

ERDOĞAN REJİMİNDE YOLUN SONU; PARTİ DEVLETİ VE SEÇİLMİŞ DİKTATÖRLÜKTÜR

Başbakan Erdoğan’ın bu güne kadar yaptığı açıklamalar, beyan ve ifadeleri, Cumhurbaşkanı olması halinde çok partili parlamenter demokratik rejimi ortadan kaldırmaya niyetli olduğunu açıkça göstermektedir. Çünkü Sayın Erdoğan bir yandan da Anayasanın amir hükmü olan “Cumhurbaşkanı seçilenin, varsa partisi ile ilişiği kesilir ve Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeliği sona erer.” İlkesini çiğnemeyi de kafasına koymuştur.

Erdoğan tıpkı Başbakanlığı bırakmak istemediği gibi, AKP Genel Başkanlığını da kontrol altına almak istemektedir. Bu kadar hukuksuzluğu, bu kadar Anayasa ihlalini, bu kadar yasaların hiçe sayılmasını bu ülkenin kaldırması mümkün değildir. Oysa Cumhurbaşkanı hukuk devletini, Anayasayı ve yasaları en çok koruması gereken kişidir. Bütün bu değerleri, kendi ikbal ve menfaati için hiçe sayan Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçilmesi, ülkenin huzuruna ve istikrarına tahminlerin ötesinde zarar verecektir.

Sayın Erdoğan’ın kafasındaki rejiminde yolun sonu parti devleti ve seçilmiş diktatörlüktür. Bu bakımdan Türkiye’nin huzurunun ve istikrarının önündeki en büyük engel Recep Tayyip Erdoğan’ın kendisidir.

Sayın Erdoğan, kendi tabanını tutmak için toplumu gerdikçe germekte, toplumun neredeyse yarısını öteki olarak görmekte, şu veya bu sebeple partisine muhalif olanları bertaraf etmek için her yolu denemektedir. Bu bakımdan Erdoğan’ın Türkiye’de yaşayan herkesin Cumhurbaşkanı olmasına imkân ve ihtimal yoktur.

 

BİRLEŞMEYİ, UZLAŞMAYI VE KUCAKLAŞMAYI TEMSİL EDEN ADAY İHSANOĞLU’DUR

Cumhurbaşkanı, ayrışmayı değil birleşmeyi, çatışmayı değil uzlaşmayı, ötekileştirmeyi değil kucaklamayı temsil etmelidir.

Bütün bu özellikleri karakterinde barındıran Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu, Türk milletinin birliğini, bütünlüğünü, Türk devletinin bütün organları arasındaki uyum ve koordinasyonu sağlayacak en uygun Cumhurbaşkanı adayıdır.

Parti ve ideoloji ayrımı gözetmeksizin bütün Türk milleti Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Sayın Prof, Ekmeleddin İhsanoğlu’nun arkasında kenetlenmeli, Cumhurbaşkanını doğrudan seçme imkanını ve fırsatını iyi değerlendirmelidir.

 

Anahtar Kelimeler: MHP, Trabzon, Milletvekili, Sayın, Koray, Aydın’ın, “Cumhurbaşkanlığı, seçimi, sürecine, dair”, görüş, ve, değerlendirmeleri, aşağıda, bilgilerinize, sunulmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Yazarlar
Anket
TRABZONSPOR ÖZE DÖNMELİ Mİ?
DÖNMELİ
DÖNMEMELİ
KARARSIZIM
Namaz Vakitleri
İmsak
05:07
Güneş
06:50
Öğlen
12:16
İkindi
15:00
Akşam
17:20
Yatsı
18:51
http://www.burotarz.com
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Finans
İMKB 100
77.989
USD ALIŞ
3.0820
USD SATIŞ
3.1020
EURO ALIŞ
3.3900
EURO SATIŞ
3.4150
POUND ALIŞ
3.7580
POUND SATIŞ
3.8210
ALTIN ALIŞ
125.2200
ALTIN SATIŞ
126.3200
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1513 İspanyol Konkistador Juan Ponce de León, Florida'yı keşfetti ve bu bölgeyi İspanya toprağı olarak ilan etti.
1730 New York'ta ilk sinagog hizmete girdi.
1820 Milo Venüsü heykeli bir Ege adası olan Melos'ta bulundu.
1830 Avrupa ülkeleri, Osmanlı İmparatorluğu'ndan, bağımsız Yunan devletini onaylamasını istedi.
1869 2. Darü'l-Fünun binasının inşası tamamlandı ve Darü'l-Fünun -i Osmani kuruldu.
Lig Puan Durumu
 
TAKIM
O
G
B
M
P
Sayısal Loto
02.11.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
06 - 29 - 31 - 32 - 44 - 45
Şans Topu
30.10.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
01 - 10 - 30 - 32 - 34 - 03
On Numara
04.11.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
01 - 10 - 25 - 27 - 29 - 38 - 39 - 40 - 43 - 47 - 48 - 49 - 50 - 51 - 52 - 62 - 64 - 68 - 74 - 75 - 77 - 78
Süper Loto
31.10.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
06 - 22 - 24 - 28 - 34 - 46
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Copyright 2010 ©Tüm İçerik Hakları sebathaber.com'a Aittir. Tel:0 462 333 0 444
Yazılım: Haber Sitesi Kur