Sebat Haber | 'Haber Sizsiniz'
Son Dakika
ERDEM AKBAY, AKÇAABAT SOSYAL GÜVENLİK MERKEZİ'NDE ÇAY ÜRETİCİLERİNDEN DİKKAT ÇEKEN AÇIKLAMA! Çebi: Hani parti rozetini çıkarmıştınız? AKÇAABAT YAYLACIK AİLE SAĞLIĞI KOMPLEKSİ AÇILDI AKÇAABAT’TA MÜZELER GÜNÜ KUTLANDI TRABZON ÜNİVERSİTESİ 6 YAŞINDA EMRE ŞAHİN KÖROĞLU MESAJ YAYINLADI CHP AKÇAABAT İLE BAŞKANI DA FAİZ KARARINA TEPKİLİ Dr.Mustafa Çankaya’dan 19 Mayıs Mesajı MUSTAFA CUMUR DUALARLA ANILDI BAŞKAN EKİM’DEN 19 MAYIS MESAJI TARIMSAL BİLİNÇLENDİRME ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR KIZILAY'DAN EKİM'E ZİYARET ÇEBİ: DEVLET HESABI GÖRMÜŞTÜR Cumur Anılıyor 1461 Trabzon Galip Geleceğin mucitlerinden bilim fuarı Bahar Etkinliklerinde TÜRKİYE Mozaiği FAİZ KARARINDAN GERİ DÖNÜLSÜN! BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KARLA MÜCADELEYİ SÜRDÜRÜYOR
AKÇAABAT YAYLACIK AİLE SAĞLIĞI KOMPLEKSİ AÇILDI
AKÇAABAT YAYLACIK AİLE SAĞLIĞI KOMPLEKSİ AÇILDI
 
ERDEM AKBAY, AKÇAABAT SOSYAL GÜVENLİK MERKEZİ'NDE
ERDEM AKBAY, AKÇAABAT SOSYAL GÜVENLİK MERKEZİ'NDE
 
CHP AKÇAABAT İLE BAŞKANI DA FAİZ KARARINA TEPKİLİ
CHP AKÇAABAT İLE BAŞKANI DA FAİZ KARARINA TEPKİLİ
''Kentsel Dönüşüm Başlıyor''
 

''Kentsel Dönüşüm Başlıyor''

-Çevre ve Şehircilik Bakanı Bayraktar: -''Şimdi bu işi 3-5 kişi geliyor engellemek istiyor.

5 Ekim 2012 Cuma 20:16
Yazdır

'Bizim evimizi yıkmayın'. Kardeşim biz kimsenin evini yıkmayız. Biz kimsenin evini yıkmayacağız.Biz yuva yapacağız yuva''-''Önce garibin, gurebanın yuvasını, önce alt gelir  Grubunun yuvasını, önce orta gelir grubunun yuvasını, barınmaya ihtiyacı olduğu halde ev alacak kadar parası olmayan insanımızın yuvasını yapacağız. Bizim derdimiz bu''

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, ''Şimdi bu işi 3-5 kişi geliyor engellemek istiyor. 'Bizim evimizi yıkmayın'. Kardeşim biz kimsenin evini yıkmayız. Biz kimsenin evini yıkmayacağız. Biz yuva yapacağız yuva'' dedi.

Bayraktar, Esenler Havaalanı Mahallesi'ndeki ''Kentsel Dönüşüm Başlıyor'' programında yaptığı konuşmada, bugün bir miladın yaşandığını belirterek, ''Türkiye son 10 yılda dünyanın parmak ısıracağı, tüm dünyanın dikkatini çeken bir gelişme, bir kalkınma içerisindedir'' ifadesini kullandı.

Gelinen durum itibarıyla artık Türkiye'nin, Türkiye'nin şehirlerinin bu fotoğrafı vermemesi gerektiğini ifade eden Bayraktar, şöyle devam etti:

''Şehirlerimizi salaş yapılardan, depreme, afete dayanıksız yapılardan, mühendislik hizmeti almayan yapılardan, gecekondulardan, enerjiyi savuran binalardan kurtarmak zorundayız. Bugün burada 35 vilayette, 65 noktada yaklaşık 6 bin 500 birim konutun yenilenmesi için yıkımını başlatıyoruz. Hayırlı uğrulu olsun. İşte bu 6306 sayılı yasanın özünde, ruhunda, manasında insanın hayat hakkı var, yaşama hakkı var, can emniyeti var.''

-Gönüllülük esası-

Bayraktar, gönüllülük esasını temel aldıklarını belirterek, ''Şimdi bizi eleştirenler var. Onlara soruyorum huzurunuzda. Esenler'de dönüşüm yapıyoruz. Biz istemeyen, razı olmayan, gönlü razı olmayan, gönüllülük kazanmayan, gönüllülük esasını yakalamayan hiç kimsenin binasında dönüşüm yapmıyoruz. Önce gönül rızası, önce gönüllülük'' diye konuştu.

Bugün başta Marmara, İzmir, Bursa, Eskişehir, Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bingöl, Van gibi önemli illerden dönüşümü başlattıklarını bildiren Bayraktar, şunları kaydetti:

''Ülkemizde 24 bin 500 kilometre uzunluğunda dalga dalga çok ciddi bir diri fay var. Bu fay üzerindeki 6.5 milyon konutu elden geçirmek zorundayız. Bunun hesabını, kitabını yaptık. Bunların hepsini gözden geçirdik. Ama sıra şimdi bunların dönüşümünde. Bu iş sadece Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın çalışmasıyla olmaz. Halkın empatisi, halkın katılımı, halkın desteği lazım.

 

Şimdi bu işi 3-5 kişi geliyor, engellemek istiyor. 'Bizim evimizi yıkmayın'. Kardeşim biz kimsenin evini yıkmayız. Biz kimsenin evini yıkmayacağız. Biz yuva yapacağız yuva. Önce garibin, gurebanın yuvasını, önce alt gelir grubunun yuvasını, önce orta gelir grubunun yuvasını, barınmaya ihtiyacı olduğu halde ev alacak kadar parası olmayan insanımızın yuvasını yapacağız. Bizim derdimiz bu. Bunun için Başbakanımızın desteği var, Başbakanımızın sözü var. Başbakanımızın taahhüdü var. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak bize güvenin.''

Bayraktar, boş konuşmadıklarını belirterek, şöyle devam etti:

''Yaptık, geliyoruz. 58, 59 ve 60. Türkiye Cumhuriyeti hükümetleri dönemlerinde 500 bin konut yaptı hükümetler. Yine özel sektöre yatırım ortamını oluşturdu. 4.5 milyondan fazla da özel sektör tarafından konut yapıldı. Biz diyoruz ki, o 6.5 milyon riskli konutu 20 yıl içerisinde inşallah biz bunu ilk hedefimiz olan 2023 yılına çekeceğiz. İlk iki yılda çok ciddi bir atılım yapacağız. Bugün bu iş çok zor bir iş.''

Haziranda Brezilya'ya gittiklerini belirten Bayraktar, ''Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff, Başbakanımızdan ricada bulundu; 'Sizin yaptığınız kentsel dönüşümü gelin bizim ülkede de yapın'. İnşallah TOKİ eliyle oraya da gideceğiz. Bugün Türkiye'de 256 noktada, 265 bin konut kentsel dönüşüm için projelendirildi. 146 bin konutun inşaatı devam ediyor. 45 bin konutu teslim ettik'' diye konuştu.

-''İstanbul'un yenilenmesi için bir şans''-

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise ''Bir dönüşümün, bir miladın burada tarihini düşmekteyiz. Sizlerle beraber tarihe bir iz düşüyoruz. Bunun bir kader olmadığını haykırıyoruz'' dedi.

Afet riskini, İstanbul'un yenilenmesi için bir şans olarak kullanacaklarını anlatan Topbaş, şunları kaydetti:

''Yerel yönetimler olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın hassasiyetini biliyoruz. İstanbul'un çok daha farklı bir noktaya gelmesini beraberce sağlayacağız. Bugün Esenler'den başlangıcını yaptığımız, Türkiye'nin tamamına sirayet edecek olan büyük bir çalışma ve düzenlemeler çok daha farklı ufuklar açacaktır.''

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu da ''Çok önemli bir kıvılcımı hep birlikte yapmak üzere bu güzel meydanda toplandık. Belki de Cumhuriyet tarihimizin en önemli projelerinden birisine burada tanıklık yapacağız'' dedi.

Konut stoku itibarıyla niteliksiz yapıların gelecek için önemli bir risk oluşturmaya başladığını anlatan Mutlu, şöyle devam etti:

''1999 depremi hafızalarımızda duruyor. Bu dönüşümü bütün şehirlerimizde yapmayı arzu ediyorduk. Şehirlerimizin daha nitelikli, sağlıklı hale getirilebilmesi için ciddi çaba sarf edilmesi gereği isteğimizi artırdı. Bugün kamu binaları başta olmak üzere başlatılan kentsel dönüşümün mutluluğunu yaşıyoruz. Halkımızın içinde olduğu ve desteklediği böylesine önemli bir dönüşümü başlatmanın sevincini yaşıyoruz. Projenin İstanbul'umuza, ülkemize hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum.''

-Erdoğan, kentsel dönüşümü başlattı-

Törende, konuşmaların ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, AK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşcu ve milletvekilleriyle canlı olarak bağlanılan Beyoğlu, Küçükçekmece, Çekmeköy, İzmir, Gaziantep, Samsun, Kahramanmaraş ve Bingöl'deki kentsel dönüşümü başlattı.

Başbakan Erdoğan, kentsel dönüşüme dahil edilen vatandaşlara kira yardımı olarak verilmek üzere Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu'ya 10 milyon liralık çeki takdim etti.

Tören kapsamında Başbakan Erdoğan ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Bayraktar, daha sonra Sarıgazi'de Milli Savunma Bakanlığı lojmanlarındaki 10 binanın ''emülit''li patlamayla yıkımını gerçekleştirdi. Dinamite göre daha güvenli olan ''emülit'', zararlı kimyasallar içermemesi nedeniyle çevreye de duyarlı.

Anahtar Kelimeler: -Çevre, ve, Şehircilik, Bakanı, Bayraktar, -''Şimdi, bu, işi, 3-5, kişi, geliyor, engellemek, istiyor
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Yazarlar
Anket
Namaz Vakitleri
İmsak
05:07
Güneş
06:50
Öğlen
12:16
İkindi
15:00
Akşam
17:20
Yatsı
18:51
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Finans
İMKB 100
77.989
USD ALIŞ
3.0820
USD SATIŞ
3.1020
EURO ALIŞ
3.3900
EURO SATIŞ
3.4150
POUND ALIŞ
3.7580
POUND SATIŞ
3.8210
ALTIN ALIŞ
125.2200
ALTIN SATIŞ
126.3200
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
325 Roma imparatoru Konstantin, ilk Ekümenik Konsilin İznik'te düzenlenmesini sağladı.
1481 II. Beyazıt, Osmanlı padişahı oldu.
1622 Osmanlı İmparatorluğu'nda isyancılar, ordu ve yönetimde yenilik taraftarı Padişah II. Osman'ı tahttan indirip öldürdü. Öldürülen ilk padişah olan Genç Osman'ın yerine I. Mustafa, ikinci kez tahta çıkarıldı.
1795 Fransa'da kadın kulüpleri kurulması yasaklandı.
1861 Amerikan İç Savaşı: Kentucky eyaleti iç savaşta tarafsız olduğunu ilan etti. Bu tarafsızlığı 3 Eylülde Güney orduları eyalete girince sona erecektir ve Kentucky Kuzey'e katılacaktır.
Lig Puan Durumu
 
TAKIM
O
G
B
M
P
Sayısal Loto
02.11.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
06 - 29 - 31 - 32 - 44 - 45
Şans Topu
30.10.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
01 - 10 - 30 - 32 - 34 - 03
On Numara
04.11.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
01 - 10 - 25 - 27 - 29 - 38 - 39 - 40 - 43 - 47 - 48 - 49 - 50 - 51 - 52 - 62 - 64 - 68 - 74 - 75 - 77 - 78
Süper Loto
31.10.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
06 - 22 - 24 - 28 - 34 - 46
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Copyright 2010 ©Tüm İçerik Hakları sebathaber.com'a Aittir. Tel:0 462 333 0 444
Yazılım: Haber Sitesi Kur