Sebat Haber | 'Haber Sizsiniz'
Son Dakika
2021 Şampiyonlar Ligi finali İstanbul’dan alındı RAMAZAN BAYRAMINIZ MÜBAREK OLSUN ALTINTEPE “BAYRAMLAR KARDEŞLİKTİR MUTLULUKTUR” İYİ BAYRAMLAR BURUK BİR BAYRAM TRÜ VAKFIKEBİR MYO’DA PANDEMİ DÖNEMİ ONLİNE ETKİNLİKLER DEVAM EDİYOR… Bartın Üniversitesi’nden “Bu zulme sessiz kalmıyoruz” açıklaması HEP BAYRAM OLSUN! Başkan Ekim'den Bayram Ziyareti Okul Müdürü Yılmaz Aydın'dan Bayram Mesajı Halis Güneş'ten Bayram Mesajı ALİ ŞENTÜRK'TEN BAYRAM MESAJI Ziraat Odasından bayram Mesajı Adem Çelik'ten Bayram Mesajı IRMAK YAPI'DAN BAYRAM MESAJI Arpacılı Muhtarı Hakan Kalaycı'dan Bayram Mesajı Selami Sağır'dan Bayram Mesajı Musa Öztürk'ten Bayram Mesajı Mümin Muhtar'dan Bayram Mesajı RAMAZAN BAYRAMINIZI TEBRİK EDERİZ
BULUT'TAN BAYRAM MESAJI
BULUT'TAN BAYRAM MESAJI
 
ALİ ŞENTÜRK'TEN BAYRAM MESAJI
ALİ ŞENTÜRK'TEN BAYRAM MESAJI
 
SİVRİKAYA'DAN BAYRAM MESAJI
SİVRİKAYA'DAN BAYRAM MESAJI
“İstiklal Marşı ile Yüzyıl”
 

“İstiklal Marşı ile Yüzyıl”

Bartın Üniversitesi’nin geleneksel hale getirdiği “Çeşm-i Cihan Sohbetleri” etkinliğine katılan Türkiye Yazarlar Birliği, Mehmet Akif Araştırmaları Merkezi Başkanı D. Mehmet Doğan, “İstiklal Marşı ile Yüzyıl” konulu konferansı verdi.

26 Mart 2021 Cuma 18:27
Yazdır

Bartın Üniversitesi’nin geleneksel hale getirdiği Çeşm-i Cihan Sohbetleri, 3. yılında 15’inci konuğunu ağırladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla 2021 yılının “Mehmet Akif ve İstiklal Marşı Yılı” olarak kabul edilmesi dolayısıyla “İstiklal Marşı ile Yüzyıl” temasında düzenlenen çevrimiçi etkinliğe yoğun ilgi gösterildi.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, ‘Çeşm-i Cihan Sohbetleri’ ile üniversitenin tüm paydaşlarını alanında değerli uzmanlarla bir araya getirdiklerini ve Bartın’ın bilim ile kültür atmosferine önemli katkılar sağladıklarını söyledi.

“Milletimizin kahramanlığını, azmini, inancını ve kararlılığını özetleyen bir beyanname”

İstiklal Marşı’nın bir asır önce istiklal ve istikbal mücadelesi verdiğimiz zor zamanların bir özeti olduğunu ifade eden Rektör Uzun, “İstiklal Marşı’mız, milletimizin kahramanlığını, azmini, inancını ve kararlılığını özetleyen önemli bir beyannamedir. Milli Mücadele’nin adeta bir özeti olan istiklalin sembolü İstiklal Marşı’mız bağımsızlığımızın da tarihi bir vesikasıdır. Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un büyük bir aşk ve derin imanla kaleme aldığı bu veciz eser, kadim medeniyetimizin ortak sesi ve ortak vicdanı olmuştur” dedi.

“Mehmet Akif bize milli bir bilinç hazinesi bırakmıştır”

Rektör Uzun, Milli Şair Mehmet Akif Ersoy’un bizlere milli bir bilinç hazinesi bıraktığını da vurgulayarak “Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy hakkında ne söylesek ve onu ne kadar anlatsak az kalır dediğimiz bir noktadayız. O bize milli bir bilinç hazinesi bırakmıştır. Vatanına, milletine duyduğu derin bağlılık ve sevgiyle kaleme aldığı İstiklal Marşımızı bizlere hediye ederek kenetlenmemize vesile olmuştur. Bugün dahi bizleri yüreklendirmeye devam etmektedir. O, bir mütefekkir, bir münevver, bir gönül insanı olarak milletimizin gönlünde müstesna bir yere sahip olmaya devam etmektedir” diye konuştu.

İstiklal Marşı’nın milli marş olarak kabul edilişinin 100. yılı

Etkinlikte Türkiye Yazarlar Birliği, Mehmet Akif Araştırmaları Merkezi Başkanı D. Mehmet Doğan tarafından “İstiklal Marşı ile Yüzyıl” konulu bir konuşma yapıldı. Doğan, İstiklal Marşı’nın milletimizin bir kimliği olduğunu aktararak “12 Mart 1921’den bu yana dünyada ve ülkemizde çok şey değişti. Ancak değişmeden kalan şeyler de var. Bunlardan biri İstiklal Marşı ve Milli Şair Mehmet Akif Ersoy’a milletimizin ilgi ve alakasıdır. Bir millet tarihiyle, büyük zaferler kazanan komutanlarıyla anılır; ancak sadece bu yeterli değildir. Büyük yazarlar ve şairler de bir milleti bütün yapan unsurlardan biridir. Bu insanların eserleri bir milletin millet olmasını sağlayan izleri içerisinde barındırır. İşte İstiklal Marşı da milli kimliğimizi yansıtan eserlerin başında yer almaktadır. İstiklal Marşı ile kıyaslanabilecek başka bir metnin olduğunu ben bilmiyorum” şeklinde konuştu.

“İstiklal Marşı, dünyadaki marşlar arasında müstesna bir yere sahiptir”

Doğan, Milli Şair Mehmet Akif Ersoy tarafından kaleme alınan İstiklal Marşı’nın dünyadaki diğer devletlerin marşlarından farklı olarak özel bir yere sahip olduğunu da kaydederek “Yeryüzünde Birleşmiş Milletler’e kayıtlı 200’e yakın devlet bulunmaktadır. Her devletin bayrağı ve marşları var. İstiklal Marşı gerçekten bu var olan marşlar içinde müstesna bir yere sahiptir. Bizim marşımız diğer marşlardan epeyce uzun bir şekilde karşımızda duruyor. Diğer taraftan milli marşlar 18. yüzyılın sonlarına doğru ortaya çıkmıştır. İlki İngilizlerin sonra Fransızların ve diğer devletlerin marşları oluşmaya başlamıştır. Biz biraz geç kalmış olsak da bizim ses bayrağımız diyebileceğimiz musiki eserler tarihten beri vardı. Bunlar Selçuklulardan Osmanlılara ve oradan da bize intikal etti” ifadelerini kullandı.

“Mehmet Akif, Ankara’ya ‘İslam Şairi’ olarak davet edildi”

Mehmet Akif Ersoy’un Ankara’ya davet edilişi ve İstiklal Marşını yazma süreciyle ilgili bilgiler de veren Doğan, “Karakol cemiyeti vasıtası ile Mustafa Kemal Paşa tarafından Mehmet Akif Ankara’ya davet ediliyor. Bu daveti Mehmet Akif kabul ediyor. 10 Nisan’da yola çıkıyorlar Ali Şükrü Bey, büyük oğlu Emin önce bir arabayla o zaman bazı bölgeler işgal bölgesi, oraları geçiyorlar. Bazı yerleri yaya olarak kat ediyorlar. Nihayet 14 gün sonra, 23 Nisan’da meclis açılıyor 24 Nisan’da Mehmet Akif, Ali Şükrü Bey ve oğlu Ankara’ya ulaşmış oluyor. Mehmet Akif, Ankara’ya ‘İslam Şairi’ olarak davet edilmiştir. Ankara’da bu şekilde karşılanmıştır. O zaman, Mustafa Kemal Paşa’nın yayınladığı Hakimiyet-i Milliye diye bir gazete bulunmaktadır. Orada Mehmet Akif’in Ankara’ya geliş haberi de ‘İslam Şairi’ adıyla verilmiştir” dedi.

“Mehmet Akif, İstiklal Marşı’nı bu millete hediye etmiştir”

İstiklal Marşı’nın yazılışı ve mecliste kabulüne giden süreç hakkında da bilgiler veren Doğan, “İstiklal Marşı, öncelikle Mehmet Akif üzerinde mutabakata varılması sonrası yazılmıştır. Bunu kim yazar diye sorulmuştur? Cevaben Mehmet Akif yazar denilmiştir. Mehmet Akif, ‘Milli Marş Yarışması’na katılmamıştır. Prensip olarak bunu doğru bulmamıştır. Mehmet Akif ikna edilmiştir ve büyük şair İstiklal Marşı’nı bu millete hediye etmiştir” şeklinde konuştu.

Etkinlik soru ve cevapların alınmasının ardından Rektör Uzun’un Türkiye Yazarlar Birliği, Mehmet Akif Araştırmaları Merkezi Başkanı D. Mehmet Doğan’a teşekkür belgesini sunmasıyla son buldu.

Anahtar Kelimeler: Bartın, Üniversitesi’nin, geleneksel, hale, getirdiği, “Çeşm-i, Cihan, Sohbetleri”, etkinliğine, katılan, Türkiye, Yazarlar, Birliği, Mehmet, Akif, Araştırmaları, Merkezi, Başkanı, D, Mehmet, Doğan, “İstiklal, Marşı, ile, Yüzyıl”, konulu, konferansı, verdi
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Yazarlar
Anket
TRABZONSPOR ÖZE DÖNMELİ Mİ?
DÖNMELİ
DÖNMEMELİ
KARARSIZIM
Namaz Vakitleri
İmsak
05:07
Güneş
06:50
Öğlen
12:16
İkindi
15:00
Akşam
17:20
Yatsı
18:51
http://www.burotarz.com
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Finans
İMKB 100
77.989
USD ALIŞ
3.0820
USD SATIŞ
3.1020
EURO ALIŞ
3.3900
EURO SATIŞ
3.4150
POUND ALIŞ
3.7580
POUND SATIŞ
3.8210
ALTIN ALIŞ
125.2200
ALTIN SATIŞ
126.3200
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1277 Karamanoğlu Mehmet Bey, Konya şehrini Karamanoğulları topraklarına kattı ve Türkçe'yi resmi dil ilan etti.
1846 ABD Kongresi, sınır devriyelerine baskın yapılmasını gerekçe göstererek Meksika'ya savaş ilan etti.
1915 Çanakkale'de, Binbaşı Ahmet Bey komutasındaki Muaveneti Milliye muhribi, Golyath zırhlısını torpilleyerek batırdı.
1919 İzmir'in işgal edileceğine ilişkin Venizelos'un beyannamesi, Aya Fotini Kilisesi'nde Yunan Albay Mavrudis tarafından yerli Rumlara okundu.
1920 9-13 Mayıs arasında yapılan 217 üye ile toplanan ve bölge ile ilgili net kararların alındığı Trakya Kongresi (Edirne Kongresi) yapıldı.
Lig Puan Durumu
 
TAKIM
O
G
B
M
P
Sayısal Loto
02.11.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
06 - 29 - 31 - 32 - 44 - 45
Şans Topu
30.10.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
01 - 10 - 30 - 32 - 34 - 03
On Numara
04.11.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
01 - 10 - 25 - 27 - 29 - 38 - 39 - 40 - 43 - 47 - 48 - 49 - 50 - 51 - 52 - 62 - 64 - 68 - 74 - 75 - 77 - 78
Süper Loto
31.10.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
06 - 22 - 24 - 28 - 34 - 46
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Copyright 2010 ©Tüm İçerik Hakları sebathaber.com'a Aittir. Tel:0 462 333 0 444
Yazılım: Haber Sitesi Kur