Sebat Haber | 'Haber Sizsiniz'
Son Dakika
SİYER-İ NEBİ SINAVI KAYITLARI BAŞLADI Bartın Üniversitesi’ndeki sempozyumda ‘Akıllı Sağlık’ konusu ele alındı EKREM İMAMOĞLU KAYINVALİDESİNİ SON YOLCULUĞUNA UĞURLADI 7M HASTANESİ POLİS HAFTASINI UNUTMADI Ortahisar’da ‘İyilik Kapısı Hisaray’ hizmete açıldı! Cansuyu Derneğinin Hedefi 400 Aileye Yardım. Gelecek'ten Akçaabat'a Ziyaret “Siber Vatan” eğitimlerinde sertifikalar dağıtıldı TÜRK POLİS TEŞKİLATI’NIN 176. YIL DÖNÜMÜ AKÇAABAT’TA KUTLANDI. HALİS GÜNEŞ'TEN BELEDİYE YE ZİYARET İMZALAR ATILDI İŞLEM TAMAM AÇILIŞA DAVET Bartın Üniversitesi öğrencisi Berfin Altun’dan bronz madalya ADEM ÇELİK'TE BAŞSAĞLIĞI MESAJI TÜRK POLİS TEŞKİLATI 176. YAŞINDA Bu Çarşıda Her Şey Bedava Temiz siyaset anlayışıyla yola çıktık Trabzon Milletvekili Dr.Adnan Günnar’dan “Sağlık Haftası” Mesajı İBB PİDESİNDE GRAMAJ AYNI FİYAT 1,5 LİRA ŞEHİT GENÇÇELEP TRABZON'A UĞURLANDI
HALİS GÜNEŞ'TEN BELEDİYE YE ZİYARET
HALİS GÜNEŞ'TEN BELEDİYE YE ZİYARET
 
VATANDAŞ KÖMÜR TOZU DEĞİL SAF KÖMÜR ALACAK
VATANDAŞ KÖMÜR TOZU DEĞİL SAF KÖMÜR ALACAK
 
ŞOFÖRLER BÜYÜKŞEHİR'DE
ŞOFÖRLER BÜYÜKŞEHİR'DE
Hukukta kara gün
 

Hukukta kara gün

Hakimler ve savcılar takım forması değil cübbe giyer

24 Haziran 2014 Salı 19:26
Yazdır

 

Fenerbahçeli mahkeme başkanının bir hukuk cinayeti işlediği ve hukukun “Usul Hükmü Geriye İşlemez” temel prensibini katlettiği belirtildi

 


Usül Hükmü Geri İşletilip En Temel Hukuk Kuralı Çiğnendi

İSTANBUL 13. Ağır Ceza Mahkemesi Şike hükümlüsü Aziz Yıldırım’ın hapse girmesini önlemek ve Fenerbahçe Kulübü’nün alnındaki “Şike” lekesini silmek için adeta bir hukuk cinayeti işledi. Mahkeme örgütlü suçlarla ilgili mahkemelerin kapanmasını ve CMK’da yapılan değişiklikleri bahane ederek usul hükmünü geriye işletip yargılamanın yeniden yapılmasına karar verdi.

Fiziki Takip Tutanaklarını Yani Şike Tapelerini Yok Saydı

YASADA  yapılan  değişikliğin arkasına sığınıp usul hükmünü geriye işleten 13. Ağır Ceza Mahkemesi, fiziki  takip tutanaklarının delil olarak değerlendirilemeyeceğini kaydedip yeniden yargılama istedi.  Tapeleri yok sayan Türk Hukuk Sistemi’nin böyle bir şey görmediği belirtilerek binlerce davanın bunu örnek gösterebileceği ve hatta  APO’nun bile  bu karardan yararlanabileceği ifade edildi.

Dilaver: Bu Bir Hukuk Cinayeti Teşebbüsüdür, bunu Önleyeceğiz

TRABZONSPOR  Hukuk Kurulu Üyesi  Atilla Dilaver,  karar hükmünün kendi içinde çelişkili  ve bunun bir hukuk cinayeti olduğunu söyledi. Dilaver, “Bir üst mahkemeye itiraz edip, bu hukuk cinayetini önleyeceğiz. Bu karar uyuşturucu tacirlerine, devleti yıkmak isteyen örgütlere hukuk çiğnenerek verilmiş bir müjdedir. Yargı büyük bir kaosa girmiştir” dedi. İstanbul 14. Ağır Cezaya itiraz edilecek...

Hukuka Uygun deliller Yapılan Değişiklikle Hukuka Aykırı Olmaz

TRABZONSPOR  Hukuk Kurulu Üyelerinden  Nusret Yılmaz da karara sert tepki göstererek,  “BugünTürk Hukuk Tarihine kara bir gün olarak geçmiştir. Yürülükteki kanuna uygun olarak elde edilen deliller yapılan değişiklikle hukuka aykırı dedil hale gelmezler. Bu kararın emsali yoktur. Mahkeme nerede ise temyiz mercihi olan Yargıtay’ın kararını denetlemeye kalkışmıştır. Adalet mutlaka yerini bulacaktır” dedi.

Mahkeme Başkanının Fenerbahçeli Olduğunu Biliyorduk

TRABZONSPOR  Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu ise karara şaşırmadığını belirterek, “Bu kararı veren mahkeme başkanının Fenerbahçeli olduğunu biliyorduk. Dolayısıyla sonuç bizi şaşırtmadı. Bu karara en kısa sürede itiraz edeceğiz. 7 gün içinde itiraz hakkımız var. Her yere başvuracağız ve HSYK’ya gideceğiz. Artık Türkiye Cumhuriyeti’nde verilen her hukuk kararı tartışılır hale gelmiştir” dedi. 
AZİZ Yıldırım’ın yeniden yargılanması talebini değerlendiren İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Sanıklara kumpas kurulduğuna ilişkin iddialar sebebiyle yargılanmanın yenilenmesi taleplerinim oybirliği ile reddine, örgütlü suçlarla ilgili mahkemelerin kapanmasına neden olan 6526 no’lu yasa ile CMK’da yapılan değişiklikleri dikkate alarak yargılanmanın yeniden yapılmasına karar verdi.
İleride telafisi imkansız zararlara sebebiyet vermemesi açısından sanıklar Aziz Yıldırım, İlhan Yüksel Ekşioğlu, Olgun Peker, Abdullah Başak, Ahmet Çelebi, Selim Kımıl’ın CMK 312. madde gereğince oy çokluğu ile infazlarının geri bırakılmasına karar verildi.

'CEZAEVİNE GİRMEYECEK'

NTV’ye konuşan Avukat Alpay Köse, mahkemenin kararını “nadir rastlanan bir durum” olarak nitelendirdi. Aziz Yıldırım’ın cezaevine girmeyeceğini belirten Köse, “İnfaz durdurulduğu için infaz olmayacak. Aziz Yıldırım ve diğer yöneticilerin yöneticiliği de devam edecek” diye konuştu. Davanın sıfırdan başlayacağını vurgulayan Avukat Rezan Epözdemir ise “Cezaevi süreci yaşanmayacak. Mahkeme yeniden yargılama yapacak” dedi.
Fenerbahçe resmi siteden bir açıklama yayınladı: Fenerbahçe Kulübü, “futbolda şike” davasında başkan Aziz Yıldırım’ın da aralarında bulunduğu sanıkların "Yeniden Yargılanma" ve "İnfazın Durdurulması" taleplerinin kabul edildiğini duyurdu.


Sarı lacivertli kulübün resmi internet sitesinden yapılan açıklamada şu ifade kullanıldı: "İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, sözde şike davasında Başkanımız Aziz Yıldırım’ın da aralarında bulunduğu sanıkların "Yeniden Yargılanma" ve "İnfazın Durdurulması" talebini kabul etti."
İstanbul 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nin 'futbolda şike' davasında Aziz Yıldırım’ın da aralarında bulunduğu sanıkların, 'yeniden yargılanma' ve 'infazın durdurulması' taleplerini kısmen kabul etmesinin ardından Trabzonspor harekete geçti. Kulübün Hukuk Kurulu, bir üst mahkemeye itirazda bulunarak, kararın iptal edilmesini talep edecek.

KARARA İTİRAZ EDİLECEK

Trabzonspor Başkan Yardımcısı Ali Uzunay karara çok sert tepki göstererek, "Bir üst mahkemeye itiraz hakkımız var ve bunu kullanacağız. Saçma sapan bir karar. Bu ülkede uyuşturucu tacirleri ve devleti yıkmaya çalışan terör örgütlerini de kapsar bu karar. Onlarda yeniden yargılanmak ister. Neye göre bu karar verildi? Bu kararı kim vermişse inşallah bu yanlıştan dönerler. Artık bundan sonra Türkiye Cumhuriyeti’nde verilen her karar tartışılır. Bunun altından nasıl kalkacaklar? Bu karar bir üst mahkemeden dönebilir" dedi.
Bu inanılmaz kararın ardından Trabzonspor Hukuk Kurulu Üyesi Atilla Dilaver kararın çelişkili olduğunu ve  bir hukuk cinayeti olduğunu söyledi.


Dilaver yaptığı açıklamalarda bu kararı hükmün kendi içerisinde çelişkili olduğunu belirterek “ Bu karar akılla açıklanamayacak kendi içerisinde çelişkili bir  karardır. 13. ACM hem kumpas yok diyor, hem sahte tutanak yok diyor hem deliller geçerli diyor hem de yargılama yenilensin diyor. Mahkumların bütün delil ve yeni olay taleplerini oy birliği ile ret edip nasıl yeni bir olay ya da yeni bir delil olduğunu söylüyorsun? Bu resmen hukuk cinayetidir.  Üst mahkemeye itiraz edeceğiz. Bu hukuk cinayetini önleyeceğiz. Bu karar, kadın, uyuşturucu tacirlerine, devleti yıkmak isteyen örgütlere hukuk çiğnenerek verilmiş bir müjdedir. Yargı büyük bir kaosa girer.” Trabzonspor Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu mahkemenin vermiş olduğu kararı değerlendirdi. Hacıosmanoğlu, " Mahkemenin vermiş olduğu karar beni şaşırtmadı. Mahkeme başkanını yakından tanıyorduk ver sunucun nasıl çıkacağını biliyorduk. Bu nedenle Trabzonspor'a gönül vermiş hukukcu arkadaşlarımız ile daha önceden oturmuş ne yapabilir izin çalışmasını yaptık. Bu kararı veren Mahkeme başkanını Fenerbahçeli olduğunu biliyorduk. Bu karara en kısa sürede itiraz edeceğiz. 7 gün içinde zaten itiraz hakkımız bulunmakta. Her şeye baş vuracağız ve HSYK'ya gideceğiz."dedi.
Trabzonspor Hukuk Kurulu Üyelerinden  Nusret Yılmaz da karara sert tepki göstererek, bugün Türk Hukuk tarihine kara bir gün olarak geçmiştir. 13. ACM vermiş olduğu kararla Yargılama Hukuku’ nun en temel ilkelerinden birini yerle bir etmiştir. Yeniden Yargılama hususu CMK.nun 311 vd. maddelerinde düzenlenmiş olup, şike dosyasında bu hususlardan hiçbiri yer almamaktadır. Mahkeme, sonradan yürürlüğe giren ve esasa ilişkin olmayıp, yargılama hukukunu ilgilendiren bir yasa değişikliğini yargılamanın yenilenmesine gerekçe yapmıştır. Usul hukukumuzda “hemen uygulama ilkesi” geçerli olup, usul hukuku kuralları yürürlüğe girdikleri anda derhal uygulanırlar. Mahkemenin bu kabulü, sürekli değişen usul hükümleri nedeniyle ülkede yargılama yapılmasını imkânsız kılar. 13. ACM kararı doğrultusunda, yasa değişikliği öncesinde adı geçen mahkemelerin yaptıkları yargılama yok farz edilirse, bu mahkemelerde görülen tüm davaların yeniden görülmesi gerekecektir. Bugüne kadar CMK 135 vd. maddeleri çerçevesinde elde edilen delillerle suç işlemek amacıyla örgüt kurmaktan mahkûm olmuş ne kadar kişi varsa, hepsinin yargılamanın yenilenmesi taleplerinin kabul edilmesi gerekir. Böyle bir durumun, ülkede, büyük bir hukuk kaosu yaratacağı şüphesizdir! Yapılan yasa değişikliği ile “suç işlemek amacıyla örgüt kurma” fiili suç olmaktan çıkartılmış değildir. Değiştirilen husus, yalnızca, suç işlemek amacıyla örgüt kurma suçu hakkında bir delil toplama metodu olarak telefon dinleme ve teknik araçla izleme yöntemlerine ilişkin izin mercii hususudur. Yürürlükteki kanuna uygun olarak elde edilen deliller, yapılan değişiklikle hukuka aykırı delil haline gelmezler. Zira bu deliller elde edildikleri sırada hukuka uygun olarak elde edilmiştir. Bu itibarla yeni yargılama yapacak olan mahkeme farklı bir yargılama usulü uygulamayacaktır. Bu kararın emsali yoktur. Mahkeme nerdeyse temyiz mercii olan Yargıtay’ ın kararını denetlemeye kalkışmıştır. Hukuki süreç hassasiyetle takip edilmeli ve gerekli bütün müracaatlar yapılmalıdır. Adalet yerini bulur!.. 

Anahtar Kelimeler: Hakimler, ve, savcılar, takım, forması, değil, cübbe, giyer,
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Yazarlar
Anket
TRABZONSPOR ÖZE DÖNMELİ Mİ?
DÖNMELİ
DÖNMEMELİ
KARARSIZIM
Namaz Vakitleri
İmsak
05:07
Güneş
06:50
Öğlen
12:16
İkindi
15:00
Akşam
17:20
Yatsı
18:51
http://www.burotarz.com
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Finans
İMKB 100
77.989
USD ALIŞ
3.0820
USD SATIŞ
3.1020
EURO ALIŞ
3.3900
EURO SATIŞ
3.4150
POUND ALIŞ
3.7580
POUND SATIŞ
3.8210
ALTIN ALIŞ
125.2200
ALTIN SATIŞ
126.3200
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1513 İspanyol Konkistador Juan Ponce de León, Florida'yı keşfetti ve bu bölgeyi İspanya toprağı olarak ilan etti.
1730 New York'ta ilk sinagog hizmete girdi.
1820 Milo Venüsü heykeli bir Ege adası olan Melos'ta bulundu.
1830 Avrupa ülkeleri, Osmanlı İmparatorluğu'ndan, bağımsız Yunan devletini onaylamasını istedi.
1869 2. Darü'l-Fünun binasının inşası tamamlandı ve Darü'l-Fünun -i Osmani kuruldu.
Lig Puan Durumu
 
TAKIM
O
G
B
M
P
Sayısal Loto
02.11.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
06 - 29 - 31 - 32 - 44 - 45
Şans Topu
30.10.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
01 - 10 - 30 - 32 - 34 - 03
On Numara
04.11.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
01 - 10 - 25 - 27 - 29 - 38 - 39 - 40 - 43 - 47 - 48 - 49 - 50 - 51 - 52 - 62 - 64 - 68 - 74 - 75 - 77 - 78
Süper Loto
31.10.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
06 - 22 - 24 - 28 - 34 - 46
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Copyright 2010 ©Tüm İçerik Hakları sebathaber.com'a Aittir. Tel:0 462 333 0 444
Yazılım: Haber Sitesi Kur