Sebat Haber | 'Haber Sizsiniz'
Son Dakika
DOKAP Başkanı Gültekin ile projeler görüşüldü NURULLAH GENÇ AKÇAABAT’TA KONFERANS VERDİ TİSKİ GENEL KURULU TAMAMLANDI AYVAZ'DAN ZİRAAT ODASINA ZİYARET BÜYÜKŞEHİR YASASI ve TARIMSAL ÜRETİM ANALİZ RAPORU AK PARTİ’DEN BELEDİYE MECLİSİNE KAÇ ADAY MÜRACAAT ETTİ. "AKÇAABAT İLÇESİNDE 2023 YILI KİVİ HASADI BAŞLADI " Makine Mühendisleri Odası Başkan adayı Ufuk Bulut TTSO’yu ziyaret etti TİSKİ GENEL KURULU BAŞLADI AYVAZ'DAN CEMİL BAŞKAN'A ZİYARET AKÇAABAT’TA KARATE ŞAMPİYONASI YAPILDI Akçaabat sahil parkın açılışı yapıldı Valilik açıkladı,sürücüler için flaş duyuru! CHP'nin Ortahisar Adayı Ahmet Kaya! MHP’den Trabzon Üniversitesine Ziyaret DOKA'nın 160. Yönetim Kurulu Toplantısı Giresun'da yapıldı Ortahisar Belediyesi’nin spor kulüpleri zirveyi zorluyor! AKÇAABAT’IN İLÇE OLUŞUNUN 137. YILI KUTLANDI Efsane Başkan Kazım Kolot Anıldı BARÜ, Halk Dansları ve Halk Müziği Şenliğine ev sahipliği yaptı
Akçaabat sahil parkın açılışı yapıldı
Akçaabat sahil parkın açılışı yapıldı
 
AKÇAABAT’TA DEVAM EDEN ÇALIŞMALAR İNCELENDİ
AKÇAABAT’TA DEVAM EDEN ÇALIŞMALAR İNCELENDİ
 
AYVAZ'DAN OFİSİMİZE ZİYARET
AYVAZ'DAN OFİSİMİZE ZİYARET
“ENGELSİZ TRABZON” MOBİL UYGULAMASI TANITILDI
 

“ENGELSİZ TRABZON” MOBİL UYGULAMASI TANITILDI

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, özel gereksinimli bireylere yönelik hassasiyeti ile örnek olmaya devam ediyor.

25 Ekim 2022 Salı 10:41
Yazdır

Bu anlayışla birçok projeyi hayata geçiren Büyükşehir Belediyesi, son olarak görme engelli bireylerin toplu taşıma araçlarını kullanırken sorun yaşamamaları için hazırlanan “Engelsiz Trabzon” mobil uygulamasını hizmete sundu.

Göreve başladığı günden itibaren ekibine “Tüm projelerimizde önce engelli bireylerimizi düşünmeliyiz” diyen Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, gönüllere dokunmaya devam ediyor.

Engelsiz Yaşam Merkezi, Engelli Araç Atölyesi ve Engelsiz Taksi ve üst geçitlere asansör uygulaması başta olmak üzere özel gereksinimli bireylere yönelik yaptığı çalışmalarla örnek olan Başkan Zorluoğlu, yeni projeleri hayata geçiriyor. Son olarak Trabzon’da görme engelli bireylerin toplu taşıma araçlarını kullanırken sorun yaşamamaları için kullanıma sunulan “Engelsiz Trabzon” mobil uygulamasının tanıtım toplantısı, bugün Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu'nun riyasetinde yapıldı. Basın mensuplarının yoğun ilgi gösterdiği toplantıya, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ahmet Adanur, TULAŞ Genel Müdürü Samet Ali Yıldız, Trabzon Kent Konseyi Engelliler Meclisi Başkanı Savaş Yol ve daire amirleri katıldı.

ULAŞIM KONUSUNDA MESAFE KATETTİK

Sözlerine ulaşım alanında yaptıkları çalışmaları anlatarak başlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, “Trabzon’da ulaşım konusunda epey mesafe katettik. Şehre önemli dokunuşlar yaptık. İşe dolmuş dönüşümü ile başlamıştık, nihayet tamamlandı. Artık o eski konforsuz, güvensiz araçlar yerine, çok daha konforlu, güvenli ve daha rahat yolculuk yapılacak dolmuşların dönüşüm süreci tamamlanmış oldu. Aynı zamanda ulaşımla ilgili olarak yollarımızın kalitesinin arttırılmasından yeni yol bağlantılarının yapılmasına, akıllı kavşak uygulamalarından toplu taşıma sisteminin modernize edilmesine kadar birçok alanda hakikaten çok önemli çalışmalar yaptık. Kendi otobüs filomuzu epey güçlendirdik. Önümüzdeki dönemde yeni araçlar almak suretiyle otobüslerimizi daha konforlu hale getirmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

RAYLI SİSTEM PROJESİNİ HER KESİM SAHİPLENMELİ

Trabzon’da bir ilk olarak hayata geçirdikleri Ulaşım Master Planı’nın Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından onaylandığını da dile getiren Başkan Zorluoğlu, “Trabzon’un ulaşım alanında neler yapması gerektiği, bilimsel ve teknik yöntemlerle ortaya konulan Ulaşım Master Planıyla tam olarak belirlenmiş oldu. Bunlardan en çok merak edileni de herhâlde hafif raylı ile ilgili konudur. Bununla ilgili olarak Ulaşım Master Planımız, Akçaabat’tan başlayıp Arsin’de tamamlanacak olan etap etap çözüm önerisini bu manada ortaya koyuyor. Planın onaylanmasının ardından artık projenin hazırlanması ve yatırım programına alınması aşamasındayız. Geçtiğimiz günlerde Sayın Ulaştırma ve Altyapı Bakanımızın ilimizi ziyaretlerinde kendileriyle bu konuyu ayrıntılı görüşme imkânı buldum. Ve ilk etapta Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından projesinin yapılması noktasında mutabakata vardık. İnşallah önümüzdeki günlerde proje hazırlama çalışması başlayacak. Biliyorsunuz daha önceden de bir proje hazırlanmıştı ama son duruma en uygun şekilde yeniden hazırlayacağız. Önceki projelerden de her manada faydalanacağız. Proje aşamasından sonra da yapımıyla ilgili devlet yatırım programına alınması ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yapımının gerçekleştirilmesi, parasının da Büyükşehir Belediyesi tarafından uzun bir kredi ödemesi şeklinde ödemesinin gerçekleşmesini hedefliyoruz. Özellikle proje ve daha sonra yapım aşaması hususunda kamuoyunun desteğine de ihtiyacımız var. Bu manada şehrin bütün dinamiklerinin bu projeyi sahiplenmesi ve bir an önce hayata geçirilmesi noktasında herkesin elinden gelen gayreti göstermesini ben şehrim adına istirham ediyorum” dedi.

MEYDAN’DA OTOPARK SORUNU KALMAYACAK

Otopark çalışmalarına da çok önem verdiklerini belirten Başkan Zorluoğlu, “Bu manada İskenderpaşa Camisinin arka tarafındaki otoparkta yapım işleri artık sona doğru gidiyor. Orası 600 - 700 arası araç kapasitesine sahip olacak. Ve tamamlandığında Çömlekçi kotundan da giriş verildiği için Meydan’a çıkmadan araçlar oraya girebilecek. Meydan bölgesindeki park sorununun bu projeyle çözülebileceğini düşünüyoruz. Ama yeterli değil. Orası tamamlanırken bir taraftan Karagöz Meydanı isimli alanda da aşağı doğru inerek büyük bir otopark yapmak için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bunun avam projesi hazırlandı. Önümüzdeki hafta inşallah önüme gelecek. Orası İskenderpaşa'ya göre büyük alan ve daha fazla araç alabilir. Minimum bin araçlık otoparkı katlar şeklinde gerçekleştirebileceğimize inanıyoruz. İskenderpaşa devreye girer girmez orayı da başlatmak istiyoruz. Şu anda zaten esas yükü Karagöz Meydanı çekiyor. Meydan’ın bir doğusunda bir de batısında büyük otoparkla bu bölgede sorunun çözüleceğini düşünüyoruz. İrili ufaklı başka otopark çalışmalarımız da var” diye konuştu.

TEKNOLOJİDEN MAKSİMUM FAYDALANIYORUZ

Bütün çalışmalarında teknolojiden maksimum faydalanmaya çalıştıklarını da dile getiren Başkan Zorluoğlu, “Bu manada ulaşım alanında da başından itibaren önemli çalışmalar yaptık. TULAŞ diye bir şirket kurduk. Toplu taşıma meselesini tek elden yürüten, kamunun hantallığı ve bazı bürokratik sorunlarını yaşamadan daha esnek yöntemlerle ulaşım alanında daha etkili çözümler ortaya koyabilen bir anlayışla TULAŞ birkaç yıldan beri şehrimizde hizmet veriyor. Ama TULAŞ’ın en önemli vizyonlarından bir tanesi de ulaşımda akıllı ulaşım sistemlerini ortaya koymak ve vatandaşımıza akıllı ulaşım yöntemleriyle projeleriyle daha kaliteli hizmet vermek. Bu manda önce bir bina oluşturduk. Yani bir ulaşım üssü kurduk. Donanımı da büyük oranda tamamlandı. İnşallah çok kısa zamanda orayı hep birlikte ziyaret edeceğiz. Daha önceden orada not kağıtlarıyla işlem yapılıyordu. Biz acilen bu binayı oluşturduk ve orayı bir üs haline getirdik. Şimdi çok daha kaliteli hizmet veriyoruz” şeklinde konuştu.

İHTİYAÇLAR AŞAMA AŞAMA BELİRLENDİ

“Vizyonumuzun bir parçası da özellikle engelli vatandaşlarımızın, belediyemiz otobüslerini kullanırken karşılaşabilecekleri sorunların minimize edilmesiyle ilgiliydi” diyen Başkan Zorluoğlu, “Bu çerçevede bilhassa görme engelli kardeşlerimizin bizim otobüslerimizden çok daha rahat, mümkün olabilirse tek başına toplu ulaşımı kullanmasını sağlayacak bir yazılım ortaya koydular. Uzunca bir süredir TULAŞ Genel Müdürlüğümüz bunun üzerinde çalıştı. Bunu yaparken de ilimizdeki engelli dernekleriyle birlikte çalıştık. Tamamen onların ihtiyaçları aşama aşama belirlenerek uygulamaya aldık. Bu bize özgü, bizim arkadaşların gerçekleştirdiği bir uygulama. Güzel sonuçlar alıyoruz. Özellikle görme engelli kardeşlerimizin oluşturduğu sivil toplum kuruluşları ile iş birliğinde yapıldı. Çalışmalarımız devam edecek” ifadelerini kullandı.

TULAŞ GENEL MÜDÜRÜ YILDIZ UYGULAMAYI ANLATTI

Başkan Zorluoğlu’nun açıklamalarının ardından Trabzon Ulaşım A.Ş. (TULAŞ) Genel Müdürü Samet Ali Yıldız, ilk olarak TULAŞ hakkında bilgi verdikten sonra “Engelsiz Trabzon” uygulamasını tanıttı. Projenin temel amacının görme engelli bireylerin toplu taşıma araçlarını daha rahat kullanımı olduğunu belirten Yıldız şu ifadeleri kullandı. “Engelli bireylerin destek almadan durak bilgilerini almaları, istedikleri durakta araçlara binmeleri, sürücülerin otobüse biniş esnasında engelli bireylere destek olması. Engelli kullanıcıların refakatçiye ihtiyaç duymadan seyahatlerini gerçekleştirmesi, TİKOM bağlantısı ile refakatçi uygulama ile engelli kullanıcılar daha güvenli seyahat edecektir. Engelli kullanıcıları, rutin hayatlarının dışında yeni rotalar için teşvik etmeyi amaçladık. 2500’ün üzerinde engelli kullanıcılarımız var. Biz 2 binden fazla engelli bireyin uygulamadan yararlanmasını öngörüyoruz.

” BİRE BİR GÖRÜŞMELER YAPILDI“

Geliştirme aşamasında 100’den fazla engelli birey ile bire bir görüşme yapıldı. 10’dan fazla toplantı gerçekleştirdik. Proje sürecinde talepler, durağın kalabalık olması gibi durumlarda istenilen araca binilmesini sağlanmalıdır. Yolculuğa başladıktan sonra iniş olan durağın anlık olarak takip edilmesi gerekmektedir. Trabzon Ulaşım Mobil uygulamasında yer alan sefer saatleri alanı, görme engelliler vatandaşlar için uygun değildi. İnilecek durak bilinse dahi bazı durumlarda iniş yapılamamaktadır. Engellilerimiz, refakatçiler olmadan da güvenli seyahat edebilmelidir” diye konuştu.

SANAL REFAKATÇİ UYGULAMASI TÜRKİYE’DE İLK “

Ek donanım yatırımı yapılmadan görme engelli vatandaşlar için toplu ulaşıma mobil uygulaması geliştirildi. Yolculuk esnasında anlık olarak duraklar uygulama üzerinden takip edilebilmekte ve iniş öncesi yolcu uyarılmaktadır. Sefer saatleri alanı az gören ve total görme engelli olan vatandaşlar için özel renk ve fontlar seçilerek oluşturuldu. Mobil uygulama üzerinden aracın şoförüne engelli vatandaşın biniş yapacağı ile ilgili bilgilendirilmekte. İniş durağına gelmeden önce araç sürücüsü uyarılmaktadır. Otobüs sürücüsüne engelli yolcunun beklediği durak bilgisi gönderilmektedir. Engelli yolcunun inmek istediği durak bilgisi sürücüye gönderilmektedir. Uygulama sadece engelli bireylere özgü bir uygulama. Bunun temel sebebi farkındalığın arttırılması, engelli bireylere dönük daha sonra yapılacak akıllı şehirler uygulamasının önünü açmak için yapılıyor… Engelli bireyler uygulamaya girdiğinde en yakın duraklar sıralanıyor. Burada az gören vatandaşların akademik çalışmalarda en rahat seçtikleri renkler olduğu için sarı ve siyah tercih edildi.”Genel Müdür Yıldız, ayrıca ‘Sanal Refakatçi’ uygulamasının Türkiye’de ilk olduğunu söyledi.

BAŞKAN ZORLUOĞLU’NA TEŞEKKÜR ETTİLER

Trabzon Kent Konseyi Engelliler Meclisi Başkanı Savaş Yol ise Büyükşehir Belediyesinin engellilere yönelik çalışmalarından memnuniyet duyduklarını belirterek, “Başkanımız engellilerin Trabzon’da yaşadığı sorunları öğrendikten sonra birçok hizmeti hayata geçirdi. Sayın Başkanımızın en büyük özelliği tüm projeleri istişare ile yapması. Biz ne yaptıysak, hepsini Başkanımızla beraber yaptık. Bizim yaptığımız uygulamaya benzer hiçbir uygulama yok.

Hatta ‘bu uygulamayı Türkiye geneline yayar mısınız’ diye geri dönüşler alıyoruz. İnşallah bu da olacaktır. Ben ‘Engelsiz Trabzon’ mobil uygulamasını kullanıyorum. Kullanan arkadaşlarım da çok memnunlar. Engellilere gösterdiği özel ilgili nedeniyle Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve ekibine teşekkür ediyoruz” dedi.

Anahtar Kelimeler: Trabzon, Büyükşehir, Belediye, Başkanı, Murat, Zorluoğlu, özel, gereksinimli, bireylere, yönelik, hassasiyeti, ile, örnek, olmaya, devam, ediyor,
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Yazarlar
Anket
Namaz Vakitleri
İmsak
05:07
Güneş
06:50
Öğlen
12:16
İkindi
15:00
Akşam
17:20
Yatsı
18:51
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Finans
İMKB 100
77.989
USD ALIŞ
3.0820
USD SATIŞ
3.1020
EURO ALIŞ
3.3900
EURO SATIŞ
3.4150
POUND ALIŞ
3.7580
POUND SATIŞ
3.8210
ALTIN ALIŞ
125.2200
ALTIN SATIŞ
126.3200
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1840 Napolyon Bonapart'ın cesedi St. Helene adasından Paris'e getirildi.
1872 Dünya futbolunun ilk milli maçı Glasgow'da oynandı (İskoçya-0 İngiltere-0)
1909 Osmanlı tarihiyle ilgili bilimsel çalışmalar yapmak amacıyla Tarihi Osmani Encümeni kuruldu.
1919 Fransa'daki seçimlerde kadınlara ilk kez oy hakkı tanındı.
1925 Tekke ve zaviyelerin kapatılmasına ilişkin kanun kabul edildi.
Lig Puan Durumu
 
TAKIM
O
G
B
M
P
Sayısal Loto
02.11.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
06 - 29 - 31 - 32 - 44 - 45
Şans Topu
30.10.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
01 - 10 - 30 - 32 - 34 - 03
On Numara
04.11.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
01 - 10 - 25 - 27 - 29 - 38 - 39 - 40 - 43 - 47 - 48 - 49 - 50 - 51 - 52 - 62 - 64 - 68 - 74 - 75 - 77 - 78
Süper Loto
31.10.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
06 - 22 - 24 - 28 - 34 - 46
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Copyright 2010 ©Tüm İçerik Hakları sebathaber.com'a Aittir. Tel:0 462 333 0 444
Yazılım: Haber Sitesi Kur