Sebat Haber | 'Haber Sizsiniz'
Son Dakika
TÜRK KIZILAY'IN AFET MÜDAHALE PLANI AKÇAABAT ŞUBESİ'NDE ELE ALINDI AKÇAABAT'TA TURİZM HAFTASI COŞKUSU ÇANKAYA, SEÇİMDEN SONRA DA SAHALARDA MÜDÜR YARDIMCILARI ATANDI AKÇAABAT ANADOLU LİSESİNDE ÖĞRENCİLER YETENEKLERİNİ SERGİLEDİ BAK'TAN GEÇMİŞ OLSUN MESAJI YARDIM İÇİN ANMA PROGRAMI DÜZENLENİYOR Çelebi: Trabzon’a büyük talep var, direkt seferlerin artırılmasını bekliyoruz “HALKIMIZIN İRADESİ HER ŞEYİN ÜSTÜNDEDİR” BARܒde tüm renkleriyle “Nevruz Bayramı” kutlandı Özdemir Başkan Yardımcısı Olarak Atandı AKÇAABAT CHP’DEN AHMET KAYA’YA TEBRİK ZİYARETİ Muhtarlar Toplandı AKÇAABAT’TA FUTBOL TURNUVASI DEVAM EDİYOR BU ŞEHRE YENİ KÜLTÜR SANAT MERKEZLERİ KAZANDIRACAĞIZ AVRUPA ŞAMPİYONU HAVVANUR’A MEMLEKETİ TRABZON’DA GÖRKEMLİ KARŞILAMA TURİZM HAFTASI KUTLANIYOR Otomobilen Nisan Ayında Faizleri Düşürdü İMAMOĞLU’NUN SÖZLERİNE ÇEBİ’DEN YANITI ÇANKAYA'DAN 10 BAŞLIKTAN OLUŞAN AÇIKLAMA
Özdemir Başkan Yardımcısı Olarak Atandı
Özdemir Başkan Yardımcısı Olarak Atandı
 
BU ŞEHRE YENİ KÜLTÜR SANAT MERKEZLERİ KAZANDIRACAĞIZ
BU ŞEHRE YENİ KÜLTÜR SANAT MERKEZLERİ KAZANDIRACAĞIZ
 
TURİZM HAFTASI KUTLANIYOR
TURİZM HAFTASI KUTLANIYOR
DÜNDEN BUGÜNE AKÇAABAT “ORTAMAHALE”
 

DÜNDEN BUGÜNE AKÇAABAT “ORTAMAHALE”

Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim İlçenin önemli turizm noktalarından biri olan Tarihi Ortamahalle’yi ve Ortamahalle’de yaptıkları çalışmaları anlattı.

22 Mart 2023 Çarşamba 18:10
Yazdır

Başkan Osman Nuri Ekim “Akçaabat’ın en önemli turizm noktalarının başında yerini alan Ortamahalle, Osmanlı dönemine ait evleri, konakları ve Arnavut kaldırımlı sokaklarıyla Mahalle ölçeğinde korunarak günümüze ulaşmıştır.

Birçok medeniyete ev sahipliği eden Akçaabat’ta, tarihin izlerini günümüze kadar aktaran Ortamahalle, Osmanlı döneminin yanı sıra Roma ve Bizans gibi farklı medeniyetleri de bünyesinde barındırmıştır. 16 yüzyıldan 20.yüzyılın başına kadar artan Türk kimliğine rağmen Ortamahalle’de (Rum-Ermeni-Türk) çok kültürlü bir yaşam hakim olmuştur. Bu vesileyle Ortamahalle’de birçok tarihi yapı oluşmuştur. Bu tarihi yapıların en önemlileri arasında sayılabilecek olan 1912 yılında yapılan tarihi cami ve 1332 yılında yapılan ST. Michael Kilisesi, Ortamahalle’yi tarih turizminin merkezi haline getirmiştir. Antik Roma, Bizans ve Osmanlı’dan günümüze kadar yaşamış bütün kültürlerin izlerini taşıyan tarihi Ortamahalle’nin büyük bir bölümü 1988 yılında “Kentsel Sit Alanı” olarak tescil edilip koruma altına alınmıştır.

Akçaabat Belediyesince yapılan çalışmalar neticesinde Ortamahalle’de günden güne tarih ve kültür turizmi gelişmiştir; gelişmeye de devam etmektedir.” Dedi.

ORTAMAHALLE’DE YAPILAN ÇALIŞMALAR NELERDİR?

Akçaabat Be4lediye Başkanı Osman Nuri Ekim şehrin turizmine katsı sağlamak için Ortamahalle Sokak Sağlıklaştırma Çalışmasının büyük önem arz ettiğini ifade ederek “Sokak Sağlıklaştırma Projesi ile restorasyonu yapılan tarihi Orta mahalle evlerinin güzelliği, turizme göz kırpıyor.

Orta Mahalle’nin geçmişten günümüze gelen değerli, özgün, tarihi dokusu bozulmadan korunmuştur. Ortamahalle Sokak Sağlıklaştırma projemisiyle; tarihi konak ve yapılar aslına uygun olarak restore edildi; mahallenin sokaklarında bulunan tarihi yapıların cepheleri iyileştirildi; yol ve kaldırım düzenlemeleri yapıldı; sokak kaplamaları ve aydınlatma elemanları mevcut dokuya uygun olacak şekilde yenilendi; sosyal donatılarda yenileme çalışmalarının 1. Etabı tamamlandı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan alınan mali destek oranında Ortamahalle’de 1. Etap Sokak Sağlıklaştırma çalışmalarında 15 tescilli yapının ve 1. Etabın içerisinde 2. Etabın alanına kalan 4 tescilli yapının restorasyonu ile birlikte toplamda 19 tescilli ve 11 tescilsiz yapının restorasyonu tamamlandı. Ayrıca bu yapıların bulunduğu sokaklarda niteliğini kaybetmiş taş duvarlarda da iyileştirme çalışmaları tamamlandı.

Ortamahalle’de 2.Etap Sokak Sağlıklaştırma Çalışmaları kapsamında 12 tescilli ve 20 tescilsiz yapının restorasyonu için proje çalışmaları tamamlandı ve Kültür ve Turizm Bakanlığına gönderildi. Projelerin onaylanması halinde  Tarihi Ortamahalle’de 2. Etap Sokak Sağlıklaştırma Çalışmaları başlayacak.

Ortamahalle’nin önemli tarihi çekim merkezlerinden biri olan ST. Michael kilisesi de restore edilerek ‘Ortamahalle Müzesi’ adıyla Akçaabat turizmine kazandırıldı.” Dedi.

 

TARİHİ ORTAMAHALLE’YE ULAŞIM NASIL OLACAK?

Akçaabat’ın incisi Ortamahalle’nin tarihsel gelişim ve dönüşüm sürecini anlatan Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim, büyük bir kısmı tamamlanan Pulathane Bulvarı’nın hem Akçaabat’ın hem de Ortamahalle’nin ulaşım ve trafik sorununa çözüm olacağını vurguladı. Pulathane Bulvarı’nda kavşakların yapımı ve bağlantı noktalarının tamamlanması çalışmalarının hızla devam ettiğini söyleyen Başkan Ekim, Pulathane Bulvarı tamamlandığında şehir trafiğinin önemli ölçüde rahatlayacağını ve tarihi Ortamahalle’ye ulaşımın kolaylaşacağını dile getirdi.

Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim sözlerine şöyle devam etti; “Ortamahallemize ulaşımı daha da rahat hale getirebilmek adına Pulathane Bulvarı üzerinde çalışıyoruz. Bulvar tamamlandığında buraya ulaşım çok daha rahat olacak. Ayrıca farklı ring alternatifleri de oluşturuyoruz. Ortamahalleye ulaşım konusunda projesini tamamladığımız bir de teleferik hattımız var. Akçaabat Sahilinden başlayıp Ortamahalle’ye kadar teleferikle gidilebilecek. Projesi ve kamulaştırmaları tamamlandı. Yatırımcısını bekliyoruz. Bu projemiz de hayata geçince Ortamahalle’nin gerçekten turizmden hak ettiği payı alacağı kanaatindeyim. Ortamahallemizde ayrıca turistler ve misafirler için yeme içme yerleri ve konaklama alanları mevcut. Burada belediyemize ait üç konak bulunuyor. Bunların ikisi yeme içme ve konaklama yeri olarak özel işletmeye kiraya verildi. Bir tanesini biz kafeterya olarak işletiyoruz. Bizim bu girişimimiz mahalle sakinlerine örnek oldu ve onlar da evlerinin ve konaklarının bahçelerini kafeteryaya dönüştürerek hem ekonomiye hem de istihdama katkı sağladılar. Ayrıca Ortamahalle’mizde bir sanat sokağı oluşturduk. Şehrimize gelerek Ortamahalle’i ziyaret eden yerli ve yabancı turistler buradan Ortamhalle’ye ve Akçaabat’a özgü hediyelik ürünleri satın alabiliyorlar.”

KÜLTÜRÜN KORUNMASI HERKESİN GÖREVİ OLMALIDIR

Tarihi Ortamahalle’nin sokaklarının; geçmişinin ve tarihi dokusunun gelecek kuşaklara aktarılması ve kültürel yaşama ilişkin özelliklerinin şehrin turizmine kazandırılması için gayretle ve titizlikle çalıştıklarını belirten Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim, “Tarihi mahalledeki çalışmaların tamamlanmasıyla birlikte Ortamahalle kentsel sit alanı, ilçemiz için nitelikli bir turizm alanı kimliği kazanacaktır.  Tarihsel kent dokusunun en canlı örneği olan Ortamahalle’de kültür mirasının, süregelen yaşamın korunması ve Ortamahalle Türk Yaşam Kültürü’nün gelecek kuşaklara aktarılması her Akçaabatlının ve idarecilerin görevi olmalıdır.” Dedi.

 

 

 

 

Anahtar Kelimeler: Akçaabat, Belediye, Başkanı, Osman, Nuri, Ekim, İlçenin, önemli, turizm, noktalarından, biri, olan, Tarihi, Ortamahalle’yi, ve, Ortamahalle’de, yaptıkları, çalışmaları, anlattı
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Yazarlar
Anket
Namaz Vakitleri
İmsak
05:07
Güneş
06:50
Öğlen
12:16
İkindi
15:00
Akşam
17:20
Yatsı
18:51
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Finans
İMKB 100
77.989
USD ALIŞ
3.0820
USD SATIŞ
3.1020
EURO ALIŞ
3.3900
EURO SATIŞ
3.4150
POUND ALIŞ
3.7580
POUND SATIŞ
3.8210
ALTIN ALIŞ
125.2200
ALTIN SATIŞ
126.3200
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1775 Amerikan Devrimi başladı. Sömürgeci İngiliz birlikleri ile bağımsızlık savaşçıları, Massachusetts eyaletinin Lexington kentinde ilk çatışmaya girdi.
1904 Toronto'nun büyük bir kısmı, çıkan yangında harabeye döndü.
1909 Jeanne d'Arc azize ilan edildi.
1926 Türk karasularında her türlü denizcilik işlerini Türk vatandaşlarına tahsis eden ve yabancıların kabotaj hakkına son veren Kabotaj Kanunu kabul edildi.
1927 Mae West, Sex adlı oyundaki rolü müstehcen bulunarak 10 gün hapse mahkum oldu.
Lig Puan Durumu
 
TAKIM
O
G
B
M
P
Sayısal Loto
02.11.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
06 - 29 - 31 - 32 - 44 - 45
Şans Topu
30.10.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
01 - 10 - 30 - 32 - 34 - 03
On Numara
04.11.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
01 - 10 - 25 - 27 - 29 - 38 - 39 - 40 - 43 - 47 - 48 - 49 - 50 - 51 - 52 - 62 - 64 - 68 - 74 - 75 - 77 - 78
Süper Loto
31.10.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
06 - 22 - 24 - 28 - 34 - 46
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Copyright 2010 ©Tüm İçerik Hakları sebathaber.com'a Aittir. Tel:0 462 333 0 444
Yazılım: Haber Sitesi Kur