Sebat Haber | 'Haber Sizsiniz'
Son Dakika
Aday Adayı Süleyman Küçük Çalışmalarına Başladı. Özdemir MHP’de Aday Adayı DEMİRCİ ESKİ PARTİLİLERİNE SESLENDİ Kalyoncu Adaylığını Açıklıyor MHP’den Çarşıbaşı’na Aday Adayı Oldu! GÖRKEM ULUSOY AKÇAABAT’TAN ADAY ADAYI OLDU AKMESTEK ÖĞRENCİSİNİ KUTLUYOR. “Tiflis-Trabzon uçak seferleri için işbirliği yapılmalı” BAYBURT YENİ ARAÇ VE YAYA KÖPRÜLERİNE KAVUŞUYOR METİN KARA'DAN AKÇAABAT ESNAF VE SANATKARLAR ODASINA ZİYARET BARÜ sürdürülebilirlikte dünyanın en iyileri arasında Demirci Koskoca 100 yıllık partinin diye başladı YOMRA'DA MUSTAFA BIYIKLA DEVAM BAKAN YARDIMCISI TURAN’IN TRABZON’DAKİ İLK DURAĞI GANİTA OLDU AKÇAABAT’TA MEYVECİLİK GELİŞTİRİLECEK AKÇAABAT’TA ADALET SARAYI İÇİN YER TESLİMİ YAPILACAK Koç :Türkiye Büyük Millet Meclisi kürsüsünden cevap verdi. İKİ KURUMDAN ÖNEMLİ ETKİNLİK Aday Adayı Ayvaz’dan Muhtarlarla istişare YENİ BAŞKAN BELLİ OLDU
YENİ BAŞKAN BELLİ OLDU
YENİ BAŞKAN BELLİ OLDU
 
İKİ KURUMDAN ÖNEMLİ ETKİNLİK
İKİ KURUMDAN ÖNEMLİ ETKİNLİK
 
Aday Adayı Ayvaz’dan Muhtarlarla istişare
Aday Adayı Ayvaz’dan Muhtarlarla istişare
BARÜ, iklim değişikliğiyle oluşan sel ve kuraklığa çözüm arayacak
 

BARÜ, iklim değişikliğiyle oluşan sel ve kuraklığa çözüm arayacak

Bartın Üniversitesinin (BARÜ) iklim değişikliğiyle birlikte Bartın’da yaşanan sel ve kuraklık risklerinin azaltılmasını hedeflediği projesi Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) kapsamında desteklenecek.

8 Nisan 2023 Cumartesi 16:10
Yazdır

Bartın Üniversitesinin (BARÜ) Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) kapsamında hazırladığı proje desteklenmeye değer bulundu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen “Türkiye’de İklim Değişikliği Uyum Eyleminin Güçlendirilmesi Projesi” kapsamında hazırlanan çalışmayla son yıllarda etkisini giderek daha fazla hissettiğimiz iklim değişikliği etkileri en aza indirilecek.

Bartın’daki sel ve su kıtlığı risklerine odaklanılacak

Bartın Valiliği İl Özel İdaresi ile Bartın Belediyesinin proje ortağı olarak Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ile Su Yönetimi Genel Müdürlüğünün destek veren kurumlar olarak yer aldığı projede Bartın İli ve Bartın Çayı Havzasının su döngüsündeki ani değişimlere olan uyumu güçlendirilecek. Proje, iklim değişikliğine bağlı olarak sel ve su kıtlığı problemlerini aynı anda yaşanan Bartın’ın son iki yılda üst üste afet bölgesi ilan edilmesiyle BARܒde başlatılan seferberliğin devamı olacak çalışmalara katkı sağlayacak. Ayrıca iklim değişikliğine karşı dayanıklılık arttırılacak ve Bartın Çayı Havzası su kaynaklarıyla ekosistemi korunacak.

Ani su seviyesi değişikliklerinde akıllı sistem uyarı verecek

Artan nüfus ve havzanın su kaynaklarının önemli ölçüde azalması nedeniyle Bartın’ın gelecekteki su kıtlığıyla mücadelesine güç kazandıracak çalışmalar yapılacak. Ayrıca iklim değişikliğiyle birlikte can ve mal kayıplarının önüne geçmek için Bartın Çayı Havzasında akıllı sistemler kurulacak. Böylece ani yağışlarla yaşanabilecek olumsuzluklar öncesi bölge halkı geliştirilen erken uyarı sistemleri aracılığıyla uyarılacak. İklim değişikliğine uyum stratejileri oluşturmak için haritalama ve planlama faaliyetlerinin yapılacağı projede, yağmur suyu hasadı ve yeşil çatı çözümleri için pilot uygulamalar ile birlikte farkındalık oluşturulacak faaliyetler de yapılacak.

İhtisaslaşma alanında bölgeye değer katacak bir proje

BARܒnün “Akıllı Lojistik ve Bütünleşik Bölge Uygulamaları” ihtisaslaşma alanına yönelik “İklim değişikliğine Uyum Stratejileri: Bartın’da Taşkın ve Su Kıtlığı Risklerinin Azaltılması (Climate Change Adaptation Strategies: Reducing the Risks of Flooding and Water Scarcity in Bartın)” başlıklı proje 484 bin 832 Euro bütçeye sahip olacak ve 18 ay sürecek. Alanında yetkin bilim insanlarının yer aldığı projede; BARܒden Dr. Öğr. Üyesi Ercan Gemici, Dr. Öğr. Üyesi Harun Yetkin, Dr. Öğr. Üyesi Evrim Güler, Prof. Dr. Ayhan Ateşoğlu, Dr. Öğr. Üyesi Aylin Alişan Yetkin, Doç. Dr. Mustafa Artar ve Dr. Öğr. Üyesi Bayram Dündar farklı disiplinlerde görevler yürütecek.

“Yaptığımız çalışmalar geleceğimiz için hayati öneme sahip”

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizin de iklim değişikliğinin ağır sonuçlarıyla karşı karşıya olduğunun altını çizen BARÜ Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, “İklim değişikliği hepimizi değişime zorluyor. Bu noktada üniversite olarak yaptığımız çalışmalar geleceğimiz için hayati önem arz etmektedir” dedi.

İklim değişikliğiyle mücadelede bilim temelli seferberliğin önemine dikkat çeken Rektör Uzun, “İyi bir dünyada yaşamak için topyekûn seferberlik anlayışı içerisinde hareket etmemiz, sınırlı olan kaynaklarımızı en uygun şekilde değerlendirmemiz gerekiyor. Bu noktada ihtisaslaşma alanımızı da kapsayan bir anlayışla başlattığımız çalışmalara hız kazandıracak bu projeyle şehrimizin en temel iki problemine odaklanıyoruz. Sel ve su kıtığıyla mücadele kapsamında tüm Türkiye’ye örnek olacak uygulamaları geliştirerek yarınlarımıza aktarmak istiyoruz. Bu düşüncelerle projenin hazırlanmasında emeği geçen akademik ve idari insan kaynağımıza teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

“Ortak geleceğimiz için iş birliği ve güç birliği yapıyoruz”

Rektör Uzun, elde edilen kazanımları geleceğe aktarma konusunda kurulan birlikteliğe değinerek, şu ifadeleri kullandı:

“Ortak geleceğimiz için büyük bir gayret gösterdiğimiz bu süreçte tüm paydaşlarımızla birlikte önemli mesafeler kat ediyoruz. İş birliği ve güç birliği yaptığımız çalışmalarımızda kazanımlarımızı yarınlara aktarmak en temel önceliklerimiz arasında yer alıyor. Bu düşüncelerle uluslararası alanda başarıyla sürdürdüğümüz iklim değişikliğine uyum politikaları sürecindeki değerli destekleri için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Sayın Murat Kurum’a, sürdürülebilir bir gelecek hedefiyle hepimizi teşvik eden Tarım ve Orman Bakanımız Prof. Dr. Sayın Vahit Kirişçi ile üniversitemizi yakından takip ederek bizleri motive eden Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varank’a şükranlarımı sunuyorum. Ayrıca geleceğe olan yürüyüşümüzde desteklerini daima yanımızda hissettiğimiz YÖK Başkanımız Prof. Dr. Sayın Erol Özvar ile YÖK üyelerimize, Bartın Valimiz Dr. Sayın Nurtaç Arslan’a, Belediye Başkanımız Sayın Hüseyin Fahri Fırıncıoğlu’na ve İl Özel İdaresi Genel Sekreterimiz Sayın Uğur Karakaya’ya teşekkürlerimi sunuyorum. Daha iyiye ulaşma yolundaki kıymetli katkıları için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürümüz Sayın Aytaç Yüksel’e, Avrupa Birliği Yatırımları Daire Başkanımız Dr. Sayın İsmail Raci Bayer’e, Devlet Su İşleri Genel Müdürümüz Sayın Mehmet Akif Balta’ya, Su Yönetimi Genel Müdürümüz Sayın Afire Sever ile ilimizin değerli yöneticilerine, paydaşlarımıza ve sivil toplum kuruluşlarına teşekkürlerimi sunuyorum.”

Anahtar Kelimeler: Bartın, Üniversitesinin, (BARÜ), iklim, değişikliğiyle, birlikte, Bartın’da, yaşanan, sel, ve, kuraklık, risklerinin, azaltılmasını, hedeflediği, projesi, Birleşmiş, Milletler, Kalkınma, Programı, (UNDP), kapsamında, desteklenecek
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Yazarlar
Anket
Namaz Vakitleri
İmsak
05:07
Güneş
06:50
Öğlen
12:16
İkindi
15:00
Akşam
17:20
Yatsı
18:51
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Finans
İMKB 100
77.989
USD ALIŞ
3.0820
USD SATIŞ
3.1020
EURO ALIŞ
3.3900
EURO SATIŞ
3.4150
POUND ALIŞ
3.7580
POUND SATIŞ
3.8210
ALTIN ALIŞ
125.2200
ALTIN SATIŞ
126.3200
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1808 Napolyon Bonaparte komutasındaki Fransız ordusu Madrid'e girdi.
1863 Santiago (Şili)'de bulunan Iglesia de la Compañía kilisesi çıkan bir yangın sonucu tamamen yandı: 2000'den fazla kişi öldü. Yangın sonrasında buraya bir anıt dikildi.
1868 İlk ışıklı trafik lambaları Londra'da kullanılmaya başlandı.
1869 Birinci Vatikan Konsili açıldı.
1886 ABD'de Samuel Gompers başkanlığında Amerikan Emek Federasyonu kuruldu.
Lig Puan Durumu
 
TAKIM
O
G
B
M
P
Sayısal Loto
02.11.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
06 - 29 - 31 - 32 - 44 - 45
Şans Topu
30.10.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
01 - 10 - 30 - 32 - 34 - 03
On Numara
04.11.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
01 - 10 - 25 - 27 - 29 - 38 - 39 - 40 - 43 - 47 - 48 - 49 - 50 - 51 - 52 - 62 - 64 - 68 - 74 - 75 - 77 - 78
Süper Loto
31.10.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
06 - 22 - 24 - 28 - 34 - 46
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Copyright 2010 ©Tüm İçerik Hakları sebathaber.com'a Aittir. Tel:0 462 333 0 444
Yazılım: Haber Sitesi Kur