Sebat Haber | 'Haber Sizsiniz'
Son Dakika
2021 Şampiyonlar Ligi finali İstanbul’dan alındı RAMAZAN BAYRAMINIZ MÜBAREK OLSUN ALTINTEPE “BAYRAMLAR KARDEŞLİKTİR MUTLULUKTUR” İYİ BAYRAMLAR BURUK BİR BAYRAM TRÜ VAKFIKEBİR MYO’DA PANDEMİ DÖNEMİ ONLİNE ETKİNLİKLER DEVAM EDİYOR… Bartın Üniversitesi’nden “Bu zulme sessiz kalmıyoruz” açıklaması HEP BAYRAM OLSUN! Başkan Ekim'den Bayram Ziyareti Okul Müdürü Yılmaz Aydın'dan Bayram Mesajı Halis Güneş'ten Bayram Mesajı ALİ ŞENTÜRK'TEN BAYRAM MESAJI Ziraat Odasından bayram Mesajı Adem Çelik'ten Bayram Mesajı IRMAK YAPI'DAN BAYRAM MESAJI Arpacılı Muhtarı Hakan Kalaycı'dan Bayram Mesajı Selami Sağır'dan Bayram Mesajı Musa Öztürk'ten Bayram Mesajı Mümin Muhtar'dan Bayram Mesajı RAMAZAN BAYRAMINIZI TEBRİK EDERİZ
BULUT'TAN BAYRAM MESAJI
BULUT'TAN BAYRAM MESAJI
 
ALİ ŞENTÜRK'TEN BAYRAM MESAJI
ALİ ŞENTÜRK'TEN BAYRAM MESAJI
 
SİVRİKAYA'DAN BAYRAM MESAJI
SİVRİKAYA'DAN BAYRAM MESAJI
Bartın Üniversitesi’ndeki sempozyumda ‘Akıllı Sağlık’ konusu ele alındı
 

Bartın Üniversitesi’ndeki sempozyumda ‘Akıllı Sağlık’ konusu ele alındı

Bartın Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi tarafından gerçekleştirilen sempozyumda yurt içi ve yurt dışından konuşmacıların katılımıyla sağlık hizmetleri alanında yaşanan değişim ve gelecekteki uygulamalar ele alındı.

11 Nisan 2021 Pazar 00:30
Yazdır

Bartın Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi tarafından yurt içi ve yurt dışından 917 kişinin katılımıyla “Sağlık Hizmetleri Yapay Zeka Uygulamaları ile Yeniden Şekilleniyor” adlı sempozyum gerçekleştirildi. Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevim Çelik, teknolojinin hayatımızı kolaylaştıran ve yaşamımıza yön veren gücünün her alanda olduğu gibi sağlık alanını da etkilediğini söyledi.

Yapay zeka uygulamalarının en çok etkilendiği alanların başında sağlık hizmetlerinin geldiğini vurgulayan Çelik, “Yapay zeka ile sağlığın korunmasına, sağlık risklerinin erken saptanmasına, sağlık hizmetlerinin kalitesinin artırılmasına, daha az insan gücüyle daha fazla sayıda hizmet üretiminin gerçekleştirilmesine yönelik uygulamaların hızla arttığını görmekteyiz. Bu kapsamda düzenlediğimiz sempozyuma sağlık alanında yapay zeka uygulamalarının tasarlayıcıları ve uygulayıcıları olan sağlık ve mühendislik alanındaki akademisyenler, sağlık kurumları yöneticileri, hekimler, hemşireler, fizyoterapistler, yazılım ve bilişim sektöründe görev yapan kamu ve özel sektör çalışanları yoğun ilgi gösterdi.  Buradan hareketle sempozyumun devamı niteliğinde daha geniş çaplı bilimsel etkinlik ve proje çalışmalarını da yapmayı planlamaktayız.” dedi.

Yaşanan değişim, gelecekteki uygulamalar…

Ardından geçilen sempozyumda 8 oturumda konuşmacılar alana dair konuşmalarını gerçekleştirdi. Sabah oturumlarında Bartın Üniversitesi Fen Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Ramazan Yılmaz “Yapay Zeka ve Gelecek”, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Barış Sezer “Sağlıkta Yapay Zeka Uygulama Alanları”, Bartın Üniversitesi Mühendislik, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Emin Aktan “Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyonda Yapay Zeka Uygulamaları” başlığında konuşmalarını yaptı.

Öğleden sonra ise Bartın Üniversitesi Mühendislik, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Evrim Güler ile Newcastle Üniversitesi’nden Uzm. Ümit Demirbağa “Sağlıkta Güvenli ve Ölçülebilir Büyük Veri Analitiği”, Bartın Üniversitesi Mühendislik, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Öğretim Görevlisi Dr. Ferhat Sadak “Derin Öğrenme ve medikal Robotlardaki Uygulamalar”, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Doç. Dr. Aslıhan Akpınar “Sağlık Hizmetlerinde Yapay Zeka Kullanımının Etik Boyutu” ve Sağlık Bakanlığı Sağlık Bilgi Sistemleri Ulusal Projeler Koordinatörü Yasin Yarbay ise “Sağlık Bakanlığı Tele Radyoloji ve Yapay Zeka Uygulamaları” konusunda bilgiler verdi.

“Sürekli bir değişim ve dönüşüm içerisindeyiz”

Değerlendirme oturumuyla son bulan sempozyumun kapanış konuşmasını yapan Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun ise sempozyumun gerçekleşmesinde katkı sunanlara teşekkür etti.

Rektör Uzun, “özellikle içinde bulunduğumuz salgın döneminde önemini bir kez daha anladığımız ve hem kişisel hem de toplumsal açıdan büyük önem taşıyan “sağlık” konusunun ele alınmış olmasından büyük mutluluk duymaktayım. Toplumsal açıdan refahın bir göstergesi olan bu konu aynı zamanda ülkelerin en önem verdiği konulardan biridir.  Ekonomik açıdan bakıldığında ise sağlık hizmetlerinin en büyük sektörlerden biri olduğu görülecektir.  Sürekli bir değişim ve dönüşüm içerisinde olan günümüz dünyasında bu devinimden nasibini en çok alan alanlardan biri yine sağlıktır.” diye konuştu.

“Yapay zeka ve öğrenen makineler, sağlık alanının da vazgeçilmez yapı taşları olmuştur”

Teknolojik değişimlerim sağlık hizmetleri alanına benzersiz yenilikler getirdiğinin altını çizen Rektör Uzun, “Yapay zeka ve öğrenen makineler, sağlık alanının da vazgeçilmez yapıtaşlarından ve yardımcılarından biri olarak teşhis, tedavi ve tedavi sonrası hizmetlerde kullanılmaktadır. İmplante edilebilir ürünler, akıllı sensörler ve giyilebilir teknolojiler bireyleri her yerde ve her zaman proaktif bir şekilde izlenmelerine ve yönlendirmelerine olanak tanımaktadır. Sağlıkta bu yenilikçi uygulamaların sayısı her geçen gün artmakta ve bu alana her geçen yıl milyarlarca dolarlık yatırımlar yapılmaktadır. Yani gelecek akıllı teknolojilerde ve akıllı sağlık uygulamalarındadır.” şeklinde konuştu.

“İhtisaslaşma çalışmalarımız kapsamında ‘akıllı' teknolojilere odaklanıyoruz”

Rektör Uzun, tarafından ihtisaslaşma kapsamına alınan 15 üniversiteden biri olarak ‘Akıllı Lojistik ve Bütünleşik Bölge Uygulamaları” alanına yönelik çalışmalar kapsamında ‘akıllı’ teknolojilere odaklandıklarını da ifade etti.

Rektör Uzun, konuşmasına şu şekilde devam etti:

“Akıllı Lojistik, Akıllı Liman, Akıllı Endüstri, Akıllı Şehirler ve Akıllı Sağlık alt başlıklarında bölgemizden başlayarak ülkemizin kalkınmasına değer katmaktayız. Bu kapsamda daha sağlıklı bir toplum ve bireyler hedefiyle daha etkin bir sistem oluşturulması ve maliyetlerin düşürülmesi gibi motivasyonlar sağlayacak ‘Akıllı Sistemler Veri Merkezi’ kurulumu için çalışmalarımıza başladık. ‘Ortopedik Bozuklukların Akıllı Robotik Sistem ile Erken Tespiti’ ve bölgemizdeki yüksek teknoloji altyapısının geliştirilmesine katkı sağlayacak ‘Mobil Sağlık Hizmetleri için Entegre Devre Tasarımı’ gibi projeler geliştirdik. Bunların yanında pandemi döneminde rekombinant DNA teknolojisi kullanılarak yerli imkânlarla enzimler ürettik. Antikanser Araştırma Laboratuvarı’nda önemli projeleri hayata geçirdik. Bu alandaki gayretlerimiz artarak devam etmektedir.”

Anahtar Kelimeler: Bartın, Üniversitesi, Sağlık, Bilimleri, Fakültesi, tarafından, gerçekleştirilen, sempozyumda, yurt, içi, ve, yurt, dışından, konuşmacıların, katılımıyla, sağlık, hizmetleri, alanında, yaşanan, değişim, ve, gelecekteki, uygulamalar, ele, alındı
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Yazarlar
Anket
TRABZONSPOR ÖZE DÖNMELİ Mİ?
DÖNMELİ
DÖNMEMELİ
KARARSIZIM
Namaz Vakitleri
İmsak
05:07
Güneş
06:50
Öğlen
12:16
İkindi
15:00
Akşam
17:20
Yatsı
18:51
http://www.burotarz.com
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Finans
İMKB 100
77.989
USD ALIŞ
3.0820
USD SATIŞ
3.1020
EURO ALIŞ
3.3900
EURO SATIŞ
3.4150
POUND ALIŞ
3.7580
POUND SATIŞ
3.8210
ALTIN ALIŞ
125.2200
ALTIN SATIŞ
126.3200
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1277 Karamanoğlu Mehmet Bey, Konya şehrini Karamanoğulları topraklarına kattı ve Türkçe'yi resmi dil ilan etti.
1846 ABD Kongresi, sınır devriyelerine baskın yapılmasını gerekçe göstererek Meksika'ya savaş ilan etti.
1915 Çanakkale'de, Binbaşı Ahmet Bey komutasındaki Muaveneti Milliye muhribi, Golyath zırhlısını torpilleyerek batırdı.
1919 İzmir'in işgal edileceğine ilişkin Venizelos'un beyannamesi, Aya Fotini Kilisesi'nde Yunan Albay Mavrudis tarafından yerli Rumlara okundu.
1920 9-13 Mayıs arasında yapılan 217 üye ile toplanan ve bölge ile ilgili net kararların alındığı Trakya Kongresi (Edirne Kongresi) yapıldı.
Lig Puan Durumu
 
TAKIM
O
G
B
M
P
Sayısal Loto
02.11.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
06 - 29 - 31 - 32 - 44 - 45
Şans Topu
30.10.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
01 - 10 - 30 - 32 - 34 - 03
On Numara
04.11.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
01 - 10 - 25 - 27 - 29 - 38 - 39 - 40 - 43 - 47 - 48 - 49 - 50 - 51 - 52 - 62 - 64 - 68 - 74 - 75 - 77 - 78
Süper Loto
31.10.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
06 - 22 - 24 - 28 - 34 - 46
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Copyright 2010 ©Tüm İçerik Hakları sebathaber.com'a Aittir. Tel:0 462 333 0 444
Yazılım: Haber Sitesi Kur