Sebat Haber | 'Haber Sizsiniz'
Son Dakika
Kriz mi, yoksa risk mi yönetilecek!!! Bölgemize 2021'in İlk Karı Yağdı “Benim de bir fikrim var” AKÇAABAT’TA OFF-ROAD COŞKUSU İsmail Topal’ın acı günü Genel Başkan Yardımcısı Şen, Akçaabat'ta TOPALOĞLU OTOMOTİV 2.ŞUBESİNİ AÇTI. AKÇAABATLILAR VAKFINDAN 228 ÖĞRENCİYE BURS Büyükşehir ‘Kamu İsg’ Ailesine Katıldı AKÇAABAT’TA 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI COŞKUYLA YAŞANACAK SAĞLIKÇI KORONA KURBANI Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığından Bartın Üniversitesine ziyaret AKÇAHASAT TESİSİNE BAKANLIK DESTEĞİ TOKAT OKGKTA ENSTİTÜSÜ MÜDÜRܒDEN AKÇAABAT ZİRAAT ODASI BAŞKANLIĞI’NA ZİYARET İMAMOĞLU’NDAN BAHÇELİ’YE ‘GEZİ’ YANITI Sebat Gençlik’ten Ziyaret Ulaştırma Bakanlığı çamura mı yatıyor? Trabzon ’da görülen arı ölümleri azaltılacak Halis Güneş’ten Komutana Ziyaret ŞİNİK OSB RESMEN AÇILDI!
Bölgemize 2021'in İlk Karı Yağdı
Bölgemize 2021'in İlk Karı Yağdı
 
AKÇAABAT’TA OFF-ROAD COŞKUSU
AKÇAABAT’TA OFF-ROAD COŞKUSU
 
AYRIŞTIRICI DEĞİL 'BİRLEŞTİRİCİ' OLACAĞIZ
AYRIŞTIRICI DEĞİL "BİRLEŞTİRİCİ" OLACAĞIZ
AKÇAABAT’TA BAL VERİMİNİ  ARTIRACAK   PROJEDE İLK FİDANLAR DAĞITILDI
 

AKÇAABAT’TA BAL VERİMİNİ ARTIRACAK PROJEDE İLK FİDANLAR DAĞITILDI

Akçaabat Ziraat Odası Başkanı Mustafa Hikmet EYÜPOĞLU ; “ Akçaabat’lı üreticilerimizin gelir seviyesini ve yaşam refahını artırmak için ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini canla başla çalıştıklarını ve bir çok projeyi hayata geçirdiklerini söyledi.

24 Eylül 2021 Cuma 18:05
Yazdır

Bu projelerden biri de ilçemizde bal üretimini ve verimini artırmak olduğunu bunun için de Akçaabat  Bal Üreticileri Birliği Başkanı İsmail ŞAR  bey ile birlikte  daha önce bazı kamu kurum ve kuruluşlarını ziyaret edip fikir alışverişinde bulunduklarını ve bölgemizde arıcılık yapan üreticilerimiz için bal ormanları oluşturmaya yönelik bol çiçek açan Sofora Japonica ( Macar Akasyası)  ağacı , Pavlonya (Paulownia) ağacı ve Sumak ağacı  fidanların ilçemizde özellikle arıcılık ile uğraşan üreticilerimizin olduğu mahallelere, yol kenarlarına , atıl bulunan alanlara ve orman vasfını yitirmiş alanlara dikilmesi  konusunda çalışmalar yaptıklarını  , bunun akabinde ilk etapta polen oranı yüksek ağaçlardan ilçemize getirilmesi için arayışlar içinde olduklarını ve sonuç aldıklarını, şimdi de bu ağaçlardan ilkbaharda çiçek açan Pavlonya ağacı tohumlarını ilçemize getirip uygun ortamda çimlendirilip bunlardan fidan elde edildiğini ve 3000 adetin  üzerinde Pavlonya ağacı fidanlarını  düzenlenen törenle Akçaabat  Bal Üreticileri Birliği Üyelerine dağıtıldığını söyledi”.

Bir 1 kişi, ayakta ve açık hava görseli olabilir

Akçaabat  Bal Üreticileri Birliği’nin bahçesinde düzenlenen Pavlonya (Paulownia) fidanı  dağıtım törenine , Akçaabat Kaymakamı Sn. Ramazan KURTYEMEZ,   Akçaabat Belediyesi Başkan Yardımcısı Sn. Serkan ÖZDEMİR, Akçaabat  Bal Üreticileri Birliği Başkanı Sn. İsmail ŞAR  , Akçaabat Ziraat Odası Başkanı Sn. Mustafa Hikmet EYÜPOĞLU ve Akçaabat  Bal Üreticileri Birliği Üyeleri katılım sağladılar.

Konuylu ilgili açıklama yapan  Akçaabat  Bal Üreticileri Birliği Başkanı İsmail ŞAR yaptıkları çalışmalar hakkında  şunları aktardı. “Akçaabat ilçesinde Bal Üreticileri Birliğimize ve aynı zamanda Akçaabat’ta bal üretimi yapıp Trabzon Bal Üreticiler Birliğine kayıtlı toplam 500 üye  ve 40 bin civarı arı kovanı bulunmaktadır. Bizim ilçemizde yeterli miktarda arıyı besleyecek bal üretimini artıracak nektarı bol çiçekler yok. Bundan dolayı arılarımızı belirli dönemlerde çiçeği bol olan yaylalara götürmek zorunda kalıyoruz hatta il dışına Muğla, Hatay, Aydın ve Antalya gibi illere götürülmektedir. Bu arıların taşınması sırasında bir çok olumsuzluklar ile karşılaşıyoruz.

Bir 5 kişi, ayakta duran insanlar ve açık hava görseli olabilir

 

Bu hem maliyetleri artırmakta hem de arı ölümlerine neden olmaktadır. Kışa 40 bin kovanla giren üreticilerimiz  arılarını  polen eksikliğinden dolayı besleyememekte ve bahara ancak 20 bin arı kovanı ile başlayabilmektedir. Kışın arının beslenmesi için bir miktar balı kovanda bırakmamız gerekiyor. Zaten az miktarda oluşan balı kimse kovanda bırakmak istemiyor.  Bundan dolayı üreticilerimiz başka yollara başvuruyor. Kimisi invert  şeker şurubu  ya da başka ürünler veriyor. Bu uygulamalar arı ölümlerini artırıyor, normalde 26 gün yaşayacak arı erken yaşlanıp 13.-19. günlerde ölüyor. Üreticilerimizin kovan başına aldığı bal 10-12 kg bu da çok az bir miktar. Maliyetler yüksek. Haliyle bu durum ürün fiyatlarını da yükseltiyor. Bizler bir araştırma içine girdik ve üreticilerimize maliyetleri ve arı ölüm oranlarını düşürüp bulunduğu yerden başka yerlere gitmeye gerek kalmadan nasıl üretim yapabiliriz sorusuna cevap aramaya başladık.  Yaptığımız araştırmalarda  Macaristan'da bir kovandan 40-50 kilo civarında bal alınmakta biz de  ise bölgemizde 10 -12 kilo bal alıyoruz. Macaristan ile mukayese edilemeyecek kadar aramızda bir fark var. Burada gördük ki ülkedeki orman varlığının % 20’ye yakını  uzun zaman çiçek açan nektarı bol Macar Akasyası (yalancı akasya ) ormanları ile kaplı.  Bizler bir hesaplama yaptık ve proje oluşturmaya karar verdik. Kovan başı 500 TL den hesapladığımızda arı ölümlerinden oluşan  20 bin kovandan 10 milyon lira zarar var. 500 arı üreticisi arı beslemek için üretici başına ortalama 30 çuval  şeker  ayrıca invert şekerde kullanmakta bununda maliyeti 7 milyon lira . Bunun önüne geçebilmek için 50 bin adet  Sofora Japonica ( Macar Akasyası)  ağacı , Pavlonya (Paulownia) ağacı ve Sumak ağacı  fidanlarını toprakla buluşturduğumuzda bizim bal üretimimiz 250 tondan 500 tona çıkacaktır. Bunu da hesaba kattığımızda 25 milyon lirada bir artımız olur. Yeterli beslenen arılarda  arı ölümleri  son bulacaktır. Ayrıca 1 Pavlonya ağacı çiçeğinden yaklaşık 20 kg bal elde edilebilecek ve bu ağaçların yapraklarının protein oranı yüksek olduğundan hayvan yemi olarak da kullanılabilecektir.

Bir açık hava görseli olabilir

Bu hesaplamamızın sonucunda üreticilerimiz  yılda toplam 41 milyon lira kara geçmiş olacaktır. Bu hem üreticilerimiz hem de ilçe ekonomimiz için büyük fayda sağlamış olacaktır. Ağustos ayından sonra çiçeklenen  Sofora Japonica ( Macar Akasyası)  ağacı ve Sumak ağacı fidanları temini için çalışmalarımız devam ediyor ” dedi.

Bir 3 kişi, ayakta duran insanlar ve açık hava görseli olabilir

Anahtar Kelimeler: Akçaabat, Ziraat, Odası, Başkanı, Mustafa, Hikmet, EYÜPOĞLU, ;, “, Akçaabat’lı, üreticilerimizin, gelir, seviyesini, ve, yaşam, refahını, artırmak, için, ellerinden, gelen, gayreti, gösterdiklerini, canla, başla, çalıştıklarını, ve, bir, çok, projeyi, hayata, geçirdiklerini, söyledi
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Yazarlar
Anket
Sizce En Başarılı Trabzon Milletvekili Kim?
Ak Parti Milletvekili Adnan Günnar
CHP Milletvekili Ahmet Kaya
AK Parti Milletvekili Bahar Ayvazoğlu
İYİ Parti Milletvekili Hüseyin Örs
AK Parti Milletvekili Muhammet Balta
AK Parti Milletvekili Salih Cora
Namaz Vakitleri
İmsak
05:07
Güneş
06:50
Öğlen
12:16
İkindi
15:00
Akşam
17:20
Yatsı
18:51
http://www.burotarz.com
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Finans
İMKB 100
77.989
USD ALIŞ
3.0820
USD SATIŞ
3.1020
EURO ALIŞ
3.3900
EURO SATIŞ
3.4150
POUND ALIŞ
3.7580
POUND SATIŞ
3.8210
ALTIN ALIŞ
125.2200
ALTIN SATIŞ
126.3200
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1147 Selçuklu ordusu, III. Conrad komutasındaki II. Haçlı ordusunu Eskişehir yakınlarında bozguna uğrattı.
1760 III. George Büyük Britanya kralı oldu.
1854 Kırım Savaşı sırasında Ruslar ile Kırım'ın Akyar kentini kuşatan Türk-İngiliz-Fransız ittifak kuvvetleri arasında Balaklava Savaşı yapıldı. (İngiliz şair Alfred Tennyson'un "Hafif Süvari Alayının Hücumu" şiirine ilham veren savaş)
1875 Peter İlyiç Çaykovski'nin 1 No'lu Piyano Konçertosu ilk defa Boston, Massachusetts'te icra edildi. Solist Hans von Bülow'du.
1917 Lenin önderliğindeki Bolşevikler, Rusya'da yönetimi tamamen ele geçirdi (Julian Takvimi ile 25 Ekim, Gregoryen Takvimi ile 7 Kasım )
Lig Puan Durumu
 
TAKIM
O
G
B
M
P
Sayısal Loto
02.11.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
06 - 29 - 31 - 32 - 44 - 45
Şans Topu
30.10.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
01 - 10 - 30 - 32 - 34 - 03
On Numara
04.11.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
01 - 10 - 25 - 27 - 29 - 38 - 39 - 40 - 43 - 47 - 48 - 49 - 50 - 51 - 52 - 62 - 64 - 68 - 74 - 75 - 77 - 78
Süper Loto
31.10.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
06 - 22 - 24 - 28 - 34 - 46
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Copyright 2010 ©Tüm İçerik Hakları sebathaber.com'a Aittir. Tel:0 462 333 0 444
Yazılım: Haber Sitesi Kur