ALTUNBAŞ: FETÖ DAVALARININ TAKİPÇİSİYİZ,-BEŞİKDÜZÜ CEZAEVİ MART AYINDA FAALİYETTE.
TRABZON’DA FETÖ/PDY DAVA VE SORUŞTURMALARININ İSTATİSTİKLERİ
AK Parti Ortahisar İlçe Başkanı Temel Altunbaş, Trabzon Cumhuriyet Başsavcısı Mithat Kutanoğlu’nu ziyaret etti.
Başkan Altunbaş, beraberindeki yönetim kurulu üyeleriyle birlikte Başsavcı Kutanoğlu’nun Kaşüstü’nde bulunan Trabzon Adliyesi’ndeki makamında bir araya geldi. Altunbaş, Başsavcı Kutanoğlu ile olan görüşmesinde Trabzon’da 15 Temmuz darbe girişimi sonrası görülen Fetullahçı Terör Örgütü, Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) dava süreçleriyle ilgili bilgi aldı.
FETÖ’DEN 1966 KİŞİYE İŞLEM
Kutanoğlu’ndan aldığı bilgiler sonrası açıklama yapan Altunbaş, 15 Temmuz sonrası Trabzon’da toplam 1966 kişi hakkında işlem yapıldığını söyleyerek, “Trabzon’da eden soruşturma sayısı kişi bazında 895. Dava açılan sanık sayısı ise 1071. Dosya sayısı ise 632. Tutuklu bulunan kişi sayısı 298. 114 kişi hakkında mahkumiyet kararı verilirken 40 kişi de beraat etmiş. Toplam tutuklu ve hükümlü sayısının da 335 olduğunu öğrendik. Bizler milletimizin vicdanının sesi ve savunucuları olarak vatan topraklarımızın bütünlüğüne, milli iradeye ve halkımızın canına kastedenlerin alacağı cezaların takipçisi olduğumuzun bilmesini isterim. Yönetim kurulundaki arkadaşlarımızla birlikte bu konuları hassasiyetle takip etmekteyiz” dedi.
BEŞİKDÜZÜ CEZAEVİ MART’TA AÇILIYOR
Beşikdüzü’nde yapımı devam eden Ceza İnfaz Kurumu ve Tutukevi’nin faaliyete geçeceği tarihle ilgili açıklamalarda da bulunan Altunbaş, “Trabzon’da Bahaçecik’te bulunan E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu ihtiyacı karşılamamakta. Hükümetimizin yatırım programına aldıktan sonar Beşikdüzü ilçesinde yapımına geldiği ve bitim aşamasına getirdiği Beşikdüzü Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu yaz aylarının başlangıcında tamamıyla faaliyete geçmiş olacak. Açık cezaevi kısmı önümüzdeki Mart ayında faaliyete geçecek. Kapalı cezaevi kısmının da Mayıs ayında tamamlanması öngürülüyor. Tamamlandığında Avrupa standartlarını barındıran şartlarda bir tesis tamamlanmış olacak” ifadelerini kullandı.
KUTANOĞLU: “AYIKLAMA YAPIYORUZ”
Trabzon Cumhuriyet Başsavcısı Mithat Kutanoğlu devam eden FETÖ/PDY davaları ile ilgili titizlikle ayıklama yaptıklarını söyledi. Başsavcı Kutanoğlu, “Geçmişte yapı içerisinde olup örgütsel olarak görev almayanları ayıklıyoruz. Kişi örgütsel aidiyet duyuyorsa, kod adı kullanarak örgütte bulunmuşsa 17-25’I baz almıyoruz. Çünkü kod adı kullanan, işini, evini gizleyen, eşinden ve arkadaşlarından ne yaptığını gizleyen biri ne yaptığının farkındadır. Bu yapının dini veya eğitim yapısı olduğunu görüp yardım edenlere ise 17-25’i ölçüt olarak koyuyoruz” diye konuştu.
Başkan Altunbaş ve yönetim kurulu üyeleri Başsavcı Kutanoğlu’na kendilerini ağırladıkları için teşekkür ederken, Kutanoğlu ziyaretten ötürü memnun olduğunu ifade etti. Ziyaret çekilen hatıra fotoğrafı ile son buldu.