Sebat Haber | 'Haber Sizsiniz'
Son Dakika
2021 Şampiyonlar Ligi finali İstanbul’dan alındı RAMAZAN BAYRAMINIZ MÜBAREK OLSUN ALTINTEPE “BAYRAMLAR KARDEŞLİKTİR MUTLULUKTUR” İYİ BAYRAMLAR BURUK BİR BAYRAM TRÜ VAKFIKEBİR MYO’DA PANDEMİ DÖNEMİ ONLİNE ETKİNLİKLER DEVAM EDİYOR… Bartın Üniversitesi’nden “Bu zulme sessiz kalmıyoruz” açıklaması HEP BAYRAM OLSUN! Başkan Ekim'den Bayram Ziyareti Okul Müdürü Yılmaz Aydın'dan Bayram Mesajı Halis Güneş'ten Bayram Mesajı ALİ ŞENTÜRK'TEN BAYRAM MESAJI Ziraat Odasından bayram Mesajı Adem Çelik'ten Bayram Mesajı IRMAK YAPI'DAN BAYRAM MESAJI Arpacılı Muhtarı Hakan Kalaycı'dan Bayram Mesajı Selami Sağır'dan Bayram Mesajı Musa Öztürk'ten Bayram Mesajı Mümin Muhtar'dan Bayram Mesajı RAMAZAN BAYRAMINIZI TEBRİK EDERİZ
BULUT'TAN BAYRAM MESAJI
BULUT'TAN BAYRAM MESAJI
 
ALİ ŞENTÜRK'TEN BAYRAM MESAJI
ALİ ŞENTÜRK'TEN BAYRAM MESAJI
 
SİVRİKAYA'DAN BAYRAM MESAJI
SİVRİKAYA'DAN BAYRAM MESAJI
Büyük Uzlaşmayı Sağladık
 

Büyük Uzlaşmayı Sağladık

Büyük Uzlaşmayı Sağladık

18 Haziran 2014 Çarşamba 11:43
Yazdır

CHP Seçim ve Hukuk İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan ile CHP Mersin Milletvekili Parti Eğitmeni Prof. Dr. Aytuğ Atıcı dün CHP Trabzon İl Başkanı Yavuz Karan ile birlikte Trabzon il binasında bir basın toplantısı düzenledi. Çok sayıda partilinin de iştirak ettiği toplantıda konuşan Bülent Tezcan Cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik değerlendirmelerde bulundu.

 


CHP Seçim ve Hukuk İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan ile CHP Mersin Milletvekili Parti Eğitmeni Prof. Dr. Aytuğ Atıcı dün CHP Trabzon İl Başkanı Yavuz Karan ile birlikte Trabzon il binasında bir basın toplantısı düzenledi. Çok sayıda partilinin de iştirak ettiği toplantıda konuşan Bülent Tezcan Cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik değerlendirmelerde bulundu. Tezcan CHP’nin teklifi ve başta MHP olmak üzere diğer siyasi hareketlerin de desteğiyle Cumhurbaşkanı adayı olarak belirledikleri Ekmeleddin İhsanoğlu’nun aktif siyaset içinde olmayan, çatışma dili kullanmayan, halkın içinden laikliğe saygılı geleneksel değerleri de taşıyan bir cumhurbaşkanı figürü olduğunu kaydetti. Tezcan, “Türkiye’nin bütün kesimlerini bir araya getirecek laik cumhuriyete inanmış anayasal sınırlar içinde hareket etmeyi sindirmiş bir cumhurbaşkanına ihtiyacımız var” dedi.

 TÜRK MİLLETİ KAVGA İSTEMİYOR

Türk halkının barış ve kardeşlik istediğini kaydeden Tezcan, “Türk milleti kavga istemiyor. 72 milletin barış içinde yaşadığı yaşam tarzı istiyor. Helal kazanan inanların namusluca yaşadığı alın teriyle herkesin çalıştığının karşılığını alabileceği sistemi arzuluyor. Bu iktidarın ayrıştırıcı politikalarından kurtulmak gerekiyor. Önümüzdeki süreçte Cumhurbaşkanlığı seçimine gidiyoruz. Bölge toplantıları çerçevesinde de parti örgütümüzü cumhurbaşkanlığı seçimine hazırlıyoruz. Dün partimizin teklifiyle MHP ve diğer siyasi hareketlerin desteğiyle toplumdan büyük uzlaşmayla bir cumhurbaşkanı adayıyla çıkacağız. Genel başkanımız ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli mutabık kaldıkları ismi açıkladılar. Ekmeleddin İhsanoğlu cumhurbaşkanı adayı olarak önümüzdeki dönemde halkımızın önüne koyacağımız isimdir. Değerli entelektüel bir isimdir. Aktif siyasetin içerisinde yer almamış bir isimdir. Mutlaka tanıyan olacaktır tanımayan olacaktır. Çok tanınmak maharet değildir. Eğer çok tanınmak maharet ise en fazla tanınan Türkiye’nin başına bela olan Recep Tayyip Erdoğan’dır. O yüzden hiç tereddüdümüz olmayacak. Rahatsız olduklarını biliyoruz. Türkiye’nin bütün kesimlerini bir araya getirecek laik cumhuriyete inanmış anayasal sınırlar içinde hareket etmeyi sindirmiş bir cumhurbaşkanına ihtiyacımız var. Yetki gaspı peşinde olmayan, ben cumhurbaşkanı olduktan sonra başbakanı da kukla gibi idare ederim hükümeti de idare ederim, sorumluluğum olmayacak ama yetkim olacak demeyen bir cumhurbaşkanına ihtiyacımız var. Aksi halde devlet krizi ortaya çıkar. Bugün Erdoğan ‘ben cumhurbaşkanı olup Türkiye’yi yönetmek istiyorum’ diyor. Cumhurbaşkanlığı koltuğu Türkiye’yi yönetme koltuğu değildir. Cumhurbaşkanlığı koltuğu devleti milleti temsil etme, yasama yürütme yargı arasındaki dengeyi temsil etme koltuğudur. İcraat makamı değildir. Dolayısıyla önümüzdeki dönemde bütün milletin bu nefret dilini taşımayan sükûnet içinde devlet dengelerini yerine oturtacak bir cumhurbaşkanı figürüne ihtiyaç var” şeklinde konuştu.

 TÜRK SİYASETİNİ ÇATIŞMA ÜZERİNDEN ŞEKİLLENDİRMEYE ÇALIŞIYORLAR

Bugün Türk siyasetini Recep Tayyip Erdoğan’ın temel bir çatışma üzerinde şekillendirmeye çalıştığını ifade ederek, “Türk toplumunu 12 yıldan bu yana gelenekçi muhafazakarlar bir yanda, modern laikler bir tarafta diye iki uca ayırıp bu iki ucun birbiriyle çatışması üzerinden Türkiye’yi yönetmeye kendi iktidarını güçlendirerek devam etmeye çalışıyorlar. Bu çatışma üzerinden yararlanarak muhafazakar eğilimleri yoğun olan halkımızın eğilimlerini istismar ederek kendi yolsuzluk düzenlerini devam ettiren siyaset anlayışla geldiler. Muhafazakar davranış biçimiyle modern laik davranış biçimi birbiriyle çatışmaz. Ne zaman ki bu çatışmayı kendi iktidarının devamı gören AKP anlayışı 12 yıldır bu halkı inanan inanmayan modern muhafazakar, gelenekçi laik olan şeklinde kampa ayıran bir anlayış içerisinde hareket ederek kendi iktidarını sürdürmüştür. Bugün de aynı şeyi yapıyor. Cumhurbaşkanlığı seçimine giderken de aynı şeyi planlıyorlardı. İstedikleri Türk toplumunu modern laikler bir tarafta, geleneksel muhafazakarlar bir tarafta diyerek ikiye bölmekti.  Türkiye’nin büyük kısmı geleneksel muhafazakardır diye bu çatışmadan cumhurbaşkanı koltuğuna sıçrama peşindeydiler. Bu oyun bozulmuştur. Türkiye’deki modern laiklerin geleneksel muhafazakar değerlerle örtüştükleri buluştukları bilinmektedir. Bizim insanımız camiye gider ibadetini yapar ama devletin tepesinde devletin dinle yönetilmesini kabul etmez. Herkesin din inancında özgür olmasını ister. Böyle bir noktada Türkiye Ortadoğu’nun örnek bir toplumu olmuştur. Şimdi bizim bu oyuna düşmediğimizi gören iktidar telaşa düştü” dedi.

 

 


TÜRKİYE’NİN HUZURU İÇİN ADRES BELLİ

Kendilerinin laik değerlere saygılı, toplumun tüm kesimlerini kucaklayabilecek bir cumhurbaşkanı figürü istediklerini belirterek, “Biz büyük uzlaşmayı arzuladık. Bunun içinde AKP’nin içindeki vatandaşlarımız da var.  Türkiye’nin huzuru ve süküneti için adres burasıdır. Adında İslam olan birinin genel sekreterliğini yapmış biri sadece AKP tarafından mı aday gösterilebilir? Bülent Arınç ve Hüseyin Çelik’e söylüyorum. Sizden başka memlekette Müslüman yok mu? Müslümanlık sizin tekelinizde mi? İslam İşbirliği Teşkilatı’nın Genel Sekreterinin aday yapılmasından rahatsızlar. Müslümanlığın tekelini kendi ellerinde gören anlayışla Türkiye’yi 12 yıldır böldüler parçaladılar. Şimdi buna fırsat vermeyeceğiz. Türkiye’nin aydınlık geleceği buradan geçiyor” ifadelerine yer verdi.

 

Anahtar Kelimeler: Büyük, Uzlaşmayı, Sağladık
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Yazarlar
Anket
TRABZONSPOR ÖZE DÖNMELİ Mİ?
DÖNMELİ
DÖNMEMELİ
KARARSIZIM
Namaz Vakitleri
İmsak
05:07
Güneş
06:50
Öğlen
12:16
İkindi
15:00
Akşam
17:20
Yatsı
18:51
http://www.burotarz.com
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Finans
İMKB 100
77.989
USD ALIŞ
3.0820
USD SATIŞ
3.1020
EURO ALIŞ
3.3900
EURO SATIŞ
3.4150
POUND ALIŞ
3.7580
POUND SATIŞ
3.8210
ALTIN ALIŞ
125.2200
ALTIN SATIŞ
126.3200
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1277 Karamanoğlu Mehmet Bey, Konya şehrini Karamanoğulları topraklarına kattı ve Türkçe'yi resmi dil ilan etti.
1846 ABD Kongresi, sınır devriyelerine baskın yapılmasını gerekçe göstererek Meksika'ya savaş ilan etti.
1915 Çanakkale'de, Binbaşı Ahmet Bey komutasındaki Muaveneti Milliye muhribi, Golyath zırhlısını torpilleyerek batırdı.
1919 İzmir'in işgal edileceğine ilişkin Venizelos'un beyannamesi, Aya Fotini Kilisesi'nde Yunan Albay Mavrudis tarafından yerli Rumlara okundu.
1920 9-13 Mayıs arasında yapılan 217 üye ile toplanan ve bölge ile ilgili net kararların alındığı Trakya Kongresi (Edirne Kongresi) yapıldı.
Lig Puan Durumu
 
TAKIM
O
G
B
M
P
Sayısal Loto
02.11.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
06 - 29 - 31 - 32 - 44 - 45
Şans Topu
30.10.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
01 - 10 - 30 - 32 - 34 - 03
On Numara
04.11.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
01 - 10 - 25 - 27 - 29 - 38 - 39 - 40 - 43 - 47 - 48 - 49 - 50 - 51 - 52 - 62 - 64 - 68 - 74 - 75 - 77 - 78
Süper Loto
31.10.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
06 - 22 - 24 - 28 - 34 - 46
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Copyright 2010 ©Tüm İçerik Hakları sebathaber.com'a Aittir. Tel:0 462 333 0 444
Yazılım: Haber Sitesi Kur