Sebat Haber | 'Haber Sizsiniz'
Son Dakika
BAŞKAN ALTINTEPE ANKARA'DA KUZEY GÖZ’DEN ÇOK ÖNEMLİ UYARI TRABZON'UN GURURU MEHMET SIDDIK TEKDEMİR Genç: Of, önemli değerler yetiştirdi “KULLUK İÇİN YOK ENGEL, YETER Kİ SEN DE CAMİYE GEL” KAYMAKAM ACENTELERLE TOPLANTI YAPTI CEMAL YILDIZ YAZDI “Tıp ve Sağlık Bilimleri Çalıştayı” gerçekleştirildi ALTINTEPE VERDİĞİMİZ SÖZLERİ TUTUYORUZ BİLGİSAYARLI MUHASEBE VE FİNANSMAN ALANI BAŞKAN EKİM'DEN ESNAFIN ZİYARETİ BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞI'NDA KARADENİZ ‘Akademik Türkçe’ dersleri başladı Genç: "Sıfır atık belgesi için müracaat eden ilk belediyeyiz" Otizmli Yetişkinler Sergi Açtı. BAŞKAN EKİM, ESNAFI ZİYARET ETTİ AKÇAABAT’TA BÜYÜK SÖYLEŞİ AK PARTİ ORTAHİSAR’DAN GÖVDE GÖSTERİSİ Kurtuluş konseri harika AKÇAABAT MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ TESİSAT TEKNOLOJİSİ VE İKLİMLENDİRME ALANI
BAŞKAN ALTINTEPE ANKARA'DA
BAŞKAN ALTINTEPE ANKARA'DA
 
KAYMAKAM ACENTELERLE TOPLANTI YAPTI
KAYMAKAM ACENTELERLE TOPLANTI YAPTI
 
AKÇAABAT MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ TESİSAT TEKNOLOJİSİ VE İKLİMLENDİRME ALANI
AKÇAABAT MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ TESİSAT TEKNOLOJİSİ VE İKLİMLENDİRME ALANI
Nizamettin BEKAR
 

TÖVBE

Nizamettin BEKAR

21 Ağustos 2019 Çarşamba 17:03
Yazdır

Birkaç gün önce mahallemin camisinde namazı kıldırdıktan sonra yaklaşık seksen yaşlarında bir amcamız yanıma geldi. Bana bir sorunu olduğunu ve benden yardım istediğini söyledi. Bana Nizamettin Hocam “ Ben seksen yaşlarındayım. Bu yaşlara kadar bende ne namaz ne oruç var. Diğer haram olan işlerden de bazıları bende var. Evladım görüyorsun artık toprak çekmeye başladı. Ben ne yapayım?!” dedi.


Ben kendisine “amcacığım güzel dinimiz İslam’da Tevbe kapısı ölünceye kadar açık. Sen ölünceye kadar gayret içerisinde ol. Sen Tevbe et ve elinden geldiğince vazifelerini yerine getirmeye çalış. Ölüm sana gelinceye kadar en azından o hal üzere olmaya çalış. Rabbim inşaallah sana rahmet nazarıyla bakacaktır.” dedim.
Bu amcamız gibi içimizde çok insanımız var değil mi?! Çağımızın getirdiği hastalıkların başında geliyor İslam’ı yaşlandıkça hatırlamak. Bir ömür İslam’dan habersiz yaşa fakat ölüm kapıya dayandığında artık yaşlılığı dert edinmeye başlamak.
Bakınız bundan dolayı güzel dinimiz İslam gençlikte İslami değerlerle yaşayan gençleri çok değerli kabul eder. Konumla ilgili bir hadis vermek isterim. Hadisin tam metnini ilgili hadisi sorgulatarak bulabilirsiniz. Peygamberimiz şöyle buyuruyor ;” Arşın gölgeliklerinden başka gölgenin olmadığı bir günde Allah yedi sınıf insanı arşın gölgeliklerinde gölgelendirecektir. Bunlardan ilki adil devlet başkanı… İkincisi Allah için birbirini seven iki kişi… Ve üçüncüsü de Gençliğinde imanlı ibadetli ve ahlaklı camilere bağlı olarak yaşayan gençler…” Konu o kadar önemli ki İkinci halifemiz Hz Ömer güzel bir sözünde bakınız ne buyurmaktadır ; “ Ahir zamanda namaz kılan gençler evliyadır.” Daha böyle konuyla ilgili din büyüklerimizden binlerce güzel söz vardır.


Tövbe Kurani kavramlardandır. Kuranda onlarca ayette geçmektedir. Tahrim Süresi 8. Ayet ; Ey iman edenler! İçtenlikle ve kararlılık içinde Allah’a tövbe edin. Umulur ki rabbiniz kötülüklerinizi örter ve sizi altından ırmaklar akan cennetlerine koyar. O gün Allah, peygamberi ve onunla aynı imanı paylaşanları utandırmaz. Onların nuru önlerinde ve sağ yanlarında ilerleyerek yollarını aydınlatırken şöyle derler: "Rabbimiz! Nurumuzu arttır eksiltme ve bizi bağışla. Şüphesiz senin her şeye gücün yeter." Tövbe kısaca ; Tüm günah vari kirlerden uzak durmaya niyet etmek ve kendisini Allah’a bağlamak ve insanlara faydalı olmaya çalışmak manasına gelmektedir. Tövbenin zamanı yoktur. Tevbe ölüm anına kadar geçerlidir. Tevbe iman gibi değildir. Rabbimiz imanı son anda yani Azrail (A.S.) kapımıza geldiği anda kabul etmemekte. Bakınız Mısır Firavunu son anda iman etti de Rabbimiz kendisine ne dedi. “ Hayır son anda yapılan iman kabul değildir.” Yunus Süresi 90 – 91 Ayet ; Derken İsrâiloğulları’nı denizin öteki yakasına geçirdik. Firavun ve ordusu da haksız yere onlara saldırmak üzere peşlerine düşmüştü. Sonunda Firavun boğulmak üzereyken şöyle dedi: "El hak inandım ki, İsrâiloğulları’nın iman ettiğinden başka tanrı yokmuş! Ben de artık kendini O’na teslim edenlerden biriyim." Şimdi mi? Halbuki daha önce hep baş kaldırmış ve bozguncular arasında yer almıştın.”


Fakat Tevbe de durum böyle değil. Rabbimiz tövbeyi ölüm anında da kabul etmektedir. Bundan dolayı bir kimse ömrünü sefahatle geçirse ve ölmeden önce de Tevbe etse bu tövbesi inşallah kabuldür.
Fakat biz İslam davetçileri insanımızın o ilerleyen yaşlarında değil de daha gençlik yıllarında İslami değerlerle mücehhez olarak yaşayıp öylece bu fani dünyadan ayrılıp gitmeyi daha uygun bulmaktayız. Tabi günümüzde bunca sefahat vari işlerin yaygın olması ve etrafımızda ki her şey sefahat hayatı teşvik etmesi ister istemez insanlarımızın nefislerine düşkün olmasına sebebiyet vermektedir. Tabi konum buraya gelmesi bana biraz da insanımızın ahiret hayatına inancında az biraz eksiklik olduğunu hissettirmektedir. Ülkem geneli tüm bu sefihi hayatın zirve yapması biraz da bundan kaynaklanmaktadır. Ama yine yazıyorum İslam dinine göre son anda da Tevbe edilmesi uygundur. Kişinin cennete gitmesine imkan tanıyacaktır.
Tövbeyi geçiştirtmemek dileğiyle…

 

Köşe Yazısı Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 
Yazarlar
Anket
TRABZONSPOR ÖZE DÖNMELİ Mİ?
DÖNMELİ
DÖNMEMELİ
KARARSIZIM
Namaz Vakitleri
İmsak
05:07
Güneş
06:50
Öğlen
12:16
İkindi
15:00
Akşam
17:20
Yatsı
18:51
http://www.burotarz.com
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Finans
İMKB 100
77.989
USD ALIŞ
3.0820
USD SATIŞ
3.1020
EURO ALIŞ
3.3900
EURO SATIŞ
3.4150
POUND ALIŞ
3.7580
POUND SATIŞ
3.8210
ALTIN ALIŞ
125.2200
ALTIN SATIŞ
126.3200
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
632 Muhammed Peygamber'in Veda Hutbesi
1653 Batı Anadolu'daki şiddetli depremde, Denizli, Nazilli, Tire ve Uşak'ta evler yıkıldı, binlerce kişi öldü ve yaralandı.
1660 XI. Karl, İsveç kralı oldu.
1893 Rudolf Diesel, dizel motorun patentini aldı.
1898 Émile Zola, Fransız hükümetini anti-semitist tutumundan dolayı eleştirdiği için hapse girdi.
Lig Puan Durumu
 
TAKIM
O
G
B
M
P
Sayısal Loto
02.11.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
06 - 29 - 31 - 32 - 44 - 45
Şans Topu
30.10.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
01 - 10 - 30 - 32 - 34 - 03
On Numara
04.11.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
01 - 10 - 25 - 27 - 29 - 38 - 39 - 40 - 43 - 47 - 48 - 49 - 50 - 51 - 52 - 62 - 64 - 68 - 74 - 75 - 77 - 78
Süper Loto
31.10.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
06 - 22 - 24 - 28 - 34 - 46
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Copyright 2010 ©Tüm İçerik Hakları sebathaber.com'a Aittir. Tel:0 462 333 0 444
Yazılım: Haber Sitesi Kur