Sebat Haber | 'Haber Sizsiniz'
Son Dakika
Trabzonspor'da gözler CAS'a çevrildi ‘15 Temmuz ve Devlet Krizini Hal Yoluna Koymak’ Şehitlerimizi Ağlatmayalım AYASOFYA HAYIRLI OLSUN ÖZGÜNEŞ'TEN KUTLAMA MESAJI ALTINTEPE'DEN 15 TEMMUZ MESAJI PLAJ VE SU SPORLARI SAHALARININ AÇILIŞI YAPILDI Cumhurbaşkanlığı kararnamesi yayınlandı HAYALLER BÖYLE YIKILDI! Gökhan Gedikli’den 15 Temmuz açıklaması… ORC’ye göre en başarılı milletvekili... Başkan Çebi’nin 15 Temmuz Mesajı Ekim'den 15 Temmuz Mesajı HAKEMLERE SUÇ DUYURUSU AYASOFYA İÇİN DÜNYA NE DİYOR? Bartın Üniversitesi öğrencisi Sabri Mert Mülhim, Türkiye şampiyonu oldu “GENÇ, SU KAYNAKLARI İÇİN SAVAŞACAKLAR” Akçaabat Uluslararası Plaj Sahaları İle Spor Turizminin Merkezi Olacak. AKÇAABAT MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ MUSTAFA TURUPÇU İSMİ YAŞATILACAK
Gökhan Gedikli’den 15 Temmuz açıklaması…
Gökhan Gedikli’den 15 Temmuz açıklaması…
 
Akçaabat Uluslararası Plaj Sahaları İle Spor Turizminin Merkezi Olacak.
Akçaabat Uluslararası Plaj Sahaları İle Spor Turizminin Merkezi Olacak.
 
AKÇAABAT MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ
AKÇAABAT MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ
Nizamettin BEKAR
 

KİTAP OKUMA SEVGİSİ

Nizamettin BEKAR

27 Mayıs 2020 Çarşamba 17:20
Yazdır

Hamdolsun Allah’a dünya eksenli korona illetinin sonlarına doğru gelmeye başladık. İnşaallah yakın zaman diliminde bitmeye başlayacak. Korona yirmi birinci yüzyılın dönüm noktası oldu. Eskiden milattan önce milattan sonra  derdik ya  artık bundan sonra korona öncesi korona sonrası demeye başlayacağız. Hayırlısı artık.

Ben bugün sizlerle unutulan bir değerden bahsedeceğim. Kitap okumaları. Eminim pek çoğunuz bu korona illetinden dolayı bu üç aylık zaman diliminde televizyon seyrettiniz. Pek azımız kitap okumaları yaptı diye düşünmekteyim. İnşaallah tüm halkımız kadınıyla erkeğiyle yaşlısı genciyle ilerleyen günlerde kitap okuma alışkanları kazanırız.

Kendi adıma konuşayım bu korona illeti günleri evde kaldığım sürece yaklaşık beş kitap takip ettim. Bunlar İmam Nesefi’nin Arapça tefsir kitabından tefsir okumaları yanında Türkçe eserlerden  Peyami SAFA’NIN “ Dokuzuncu Hariciye Koğuşu” , Victor HUGO’NUN “ Bir İdam Mahkumun Son Günü” , Stefan ZWEİG’İN “ Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu” ve “ Ay Işığı Sokağı”  adlı eserlerini okumaya çalıştım.

Bu kitap okumaları inanın bana zamanın nasıl geçtiğini bilemiyorsunuz. Kitaba bir başlandın mı bir anda yirmi otuz sahife okunmuş oluyor. Kitap okumaları zamanı iyi değerlendirme manasına geldiği gibi  beynimizi de  nasıl kullanmamız geldiğini öğretmektedir. Çünkü beyin ancak kitap okumalarıyla gelişimin tamamlamaktadır. Bakınız televizyon bir iki saat seyredildiğinde mutlaka kalkıp onun başından gidilmesi lazımsa kitap okumalarında böyle bir tespit yoktur. Ne kadar kitap okunursa okunsun hiçbir zararı yoktur. İstenildiği kadar kitap okunulabilir.  Sadece üç saatte bir kalkıp hareketsiz kalınmaması kaidesince kalkıp yürünmesi lazım gelmektedir. Onun haricinde hiçbir zararı yoktur. Aksine beynimizi geliştirmektedir.

Kitap bilimin yolunu açar. Bakınız biz Türkler Kuranın ilk emri olan ve Peygamberimizin sünneti olan ilim tahsili için ki Kuran da Alak süresi ilk ayet ;” Allah’ın adıyla oku!” emri ilahisi ve Peygamberimizden gelen bir hadiste “ ilim tahsil etmek her kadın ve erkek Müslüman üzerine farzdır. “ emri Peygamberin sünnetiyle bizlere önderlik yapmış bundan dolayı bilime onuncu asırda Abbasiler zamanında baş koyduk Abbasiler zamanında Beytul Hikmeler kuruldu. Yani “ İlim evleri “ olarak tercüme etmemiz yanlış olmayacak bilimsel çalışmalarla başladık bilim yolculuğuna.   Beytul hikmetlerde o dönemde komşu olan Eski Yunan gibi medeniyetlerin ki eski Yunan da Felsefe , matematik ve Astronomi çok üst sevilerinde araştırılıp okunmaktaydı. O dönemde her büyük şahsiyetin bir okulu vardır. Mesela Eflatunun okulu ve Aristo’nun okulu gibi. Bu okullarda bilim ele alınıp okunulup öğretilmekteydi. İşte o günlerin eserleri tercüme edilip daha da geliştirilmeye çalışılıyordu. O Abbasilerden sonra dedelerimiz ve ninelerimiz Selçuklular ve Osmanlılar bu bilimsel eserleri daha geliştirerek akıl tutulması çalışmalara imza attılar.

Binli yıllardan  on yedinci asra kadar dahi denilebilecek alimler ecdadımızdan çıktı. İşte Mimar Sinanlar, işte İbni Sinalar ve Uluğ Beyler vb. gibi…

Bizlerin ecdadı medeniyetin ve bilimin zirvesinde dolaşırken ortaçağ Avrupa’sı yerlerde sürünmekteydi.

Yeniden dünyanın mazlum milletlerine önder olabilmemiz için bilim üretmeliyiz. Şu unutulmamalı ki mazlum milletler biz Türklerin ayağa kalkmamızı beklemektedir. Bunu hacı adaylarımızın hacca gidip geldikten sonra kendileriyle yatığım sohbetlerden öğrenmiş bulunmaktayım. Önderlikte bilim yapmakla olur. Bilim üreteceğiz her şeyi dışardan almak hastalığımızdan vazgeçip kendimiz bu gelişmeyi üretmemiz lazım gelmektedir. Bakınız dışarıdan aldığımız her şeyde mutlaka bir sıkıntı vardır. Elin adamı bizlere bir şey verdimi mutlaka bir pisliği üzerimize bulaştırdığını unutmamamız lazım gelmektedir.

Önce iman sonra bilim…

 

Köşe Yazısı Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 
Yazarlar
Anket
TRABZONSPOR ÖZE DÖNMELİ Mİ?
DÖNMELİ
DÖNMEMELİ
KARARSIZIM
Namaz Vakitleri
İmsak
05:07
Güneş
06:50
Öğlen
12:16
İkindi
15:00
Akşam
17:20
Yatsı
18:51
http://www.burotarz.com
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Finans
İMKB 100
77.989
USD ALIŞ
3.0820
USD SATIŞ
3.1020
EURO ALIŞ
3.3900
EURO SATIŞ
3.4150
POUND ALIŞ
3.7580
POUND SATIŞ
3.8210
ALTIN ALIŞ
125.2200
ALTIN SATIŞ
126.3200
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
622 Hicri takvimin başlangıcı.
1212 İspanya Hristiyan krallıklarının Muhammad an-Nâsir komutasındaki müslümanları Las Navas de Tolosa savaşında yenmesi.
1394 Fransa kralı VI. Charles Yahudilerin Fransa'dan kovulması için emir verdi.
1661 Avrupa'da ilk banknot, Stockholms Banco adlı bir İsveç bankası tarafından bastırtılarak tedavüle verildi.
1782 Wolfgang Amadeus Mozart'ın Saraydan Kız Kaçırma adlı operası ilk kez sahnelendi.
Lig Puan Durumu
 
TAKIM
O
G
B
M
P
Sayısal Loto
02.11.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
06 - 29 - 31 - 32 - 44 - 45
Şans Topu
30.10.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
01 - 10 - 30 - 32 - 34 - 03
On Numara
04.11.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
01 - 10 - 25 - 27 - 29 - 38 - 39 - 40 - 43 - 47 - 48 - 49 - 50 - 51 - 52 - 62 - 64 - 68 - 74 - 75 - 77 - 78
Süper Loto
31.10.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
06 - 22 - 24 - 28 - 34 - 46
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Copyright 2010 ©Tüm İçerik Hakları sebathaber.com'a Aittir. Tel:0 462 333 0 444
Yazılım: Haber Sitesi Kur