Sebat Haber | 'Haber Sizsiniz'
Son Dakika
BAŞKAN HACISALİHOĞLU İNANIYOR ÖRS:VAR GÜCÜMÜZLE ÇALIŞACAĞIZ Trabzon'da Konuştu. Trabzonspor Fousseni Diabate'yi KAP'a bildirdi Öğrencilere AB hibe programlarından yararlanma teknikleri anlatıldı Ak Parti de sürpriz aday ASK'DEN BAŞSAĞLIĞI MESAJI TRABZON'DA MASKE CEZASI Şehit aileleri, Başkan Genç’i ziyaret etti Akçaabat'ta İntihar Girişimi TRÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tolga ERDOĞAN’dan Temassız Oyunlar Kitabı Bartın Üniversitesi’nde hijyen ve sanitasyon çalışmaları devam ediyor TRABZON ŞEHİR HASTANESİ İHALESİ YAPILDI Dernek Başkanından Ver Yansın Kaya: Bu Ucube Duvarı Kim Hangi Akla Hizmet Yaptı? SAĞLIKÇILARIN İŞİ ZOR AK Parti Vakfıkebir İlçe Başkanı Ahmet Uzun’dan Kongreye Davet! ONLAR ARTIK TRܒlü! Rıdvan Açıklayacakmış CHP’li Hacisalihoğlu’ndan Hükümete Çağrı
Bartın Üniversitesi’nde hijyen ve sanitasyon çalışmaları devam ediyor
Bartın Üniversitesi’nde hijyen ve sanitasyon çalışmaları devam ediyor
 
Ahilik geleneği sürüyor
Ahilik geleneği sürüyor
 
DSİ 22.BÖLGE MÜDÜRÜNE ZİYARET
DSİ 22.BÖLGE MÜDÜRÜNE ZİYARET
Nizamettin BEKAR
 

HAYAT DEDİĞİN

Nizamettin BEKAR

6 Ağustos 2020 Perşembe 19:28
Yazdır

Hamdolsun Allah’a ki iki bayramı eda ettik. Bir daha ki seneye ya nasip. Belki de  içimizden pek çoğumuz bu fani dünyadan ayrılıp asli vatanımıza göç edeceğiz. Rabbim hayatında hayırlısını ölümünde hayırlısını nasip eylesin.

Kuranda bir ayette Rabbimiz şöyle biz kullarına hatırlatmalarda bulunur ; Hicir Süresi 99. ayet “ ölüm sana gelinceye kadar Rabbine ibadet et.”

Kurani bir kavramdır “ İbadet”

Kuranda ve sünnette ibadet kavramına üç mana yüklenmektedir. Bugün sizlerle nasipse bu manaları düşünüp akıl yürütmeye çalışacağım.

1 – İbadet  kavramında Rabbimize karşı iman ve ibadet vardır.

İslam’ın ilk şartı imandır. Yani evrenin yaratıcısına karşı iman. Bu evrenin bir yaratıcısı vardır. O’da bir ve tek olan , yaratıcımız olan , rızıklandırıcımız ve  dünya ve ahret mutluluğumuz için gerekli yasal düzenlemeleri biz kullarına Peygamberleri vasıtasıyla gönderen Allah’a iman.

Peygamberimiz İslam’ın  şartı tarifiyle sözüne başladığı ; “ İslam beş şey üzerine bina edilmiştir. Kelimei şehadet , namaz , oruç ki bu ibadetlerle bütün Müslüman kulları muhataptır daha sonra da zekat ve hac gelmektedir. Zekat ve hac ibadetiyle Rabbimizin sadece zengin Müslüman kulları muhataptır. Bundan dolayı olacak Rabbimizin kaderin bir cilvesi fakir kıldığı kulları zekat ve hac ,ibadetiyle mesul değillerdir. Onlar bu iki ibadetten sorumlu değillerdir.

Tabi konu buraya geldiğinde fakir fakirliğinle utanmamalı sıkılmamalı bunun bir takdiri ilahi olduğunu düşünüp dinini namusunu kurtarmaya çabalamalıdır. İnşaallah sabırla hayatına devam edip bu dünyadan ahrete göç ederse inşaallah yükleri hafif olduğundan daha kolay cennete gidecektir. Zenginde zenginliğinden büyüklenmeyecek bunun bir takdiri ilahi olduğunu bilerek helalinden kazanıp malının zekatını sadakasını fitresini haccını ve kurbanını yerine getirerek Rabbinin rızasını arayacaktır.

Amaç toplumsal yapıda birlik ve beraberliğin tesis edilmesidir.  Çünkü bir toplumun sadece zengin yada sadece fakir olması ilahi iradeye terstir. Rabbimiz bir toplumda zengin fakir yaratarak toplumsal yapıda paranın bir elde tutulması ve zenginler tarafından  toplum ifsadının önüne geçilmesinin yolunu tutmuştur.

Kazanç noktasında hükmü Peygamberimiz koymuştur. “ Kişi kazancının nereden kazandığının ve nerede sarf ettiğinin hesabını vermedikçe  cennete giremez.” Hüküm açık ve net. Kazanç helal olacak. Aykırı durumlarda hem dünyada ve hem ahrette mesuliyet vardır. Dünyada zenginlik içerisinde akıl almaz sıkıntılar ahrette ise ebedi cehennem.

2 – İbadet kavramında toplumsal görevlerimiz vardır.

Kişi anne babasına karşı sorumludur. Peygamberimiz güzel bir sözünde konuyla ilgili şöyle buyurmaktadır ; “ Anne babanın rızası Allah’ın rızasıdır , anne babanın kızgınlığı Allah’ın kızgınlığıdır.” Konu o kadar önemlidir ki Kuranda ve hadislerde onlarca yerde yerini almıştır.

Kişi hanımına karşı sorumludur. Hanımın dünya ve ahret her türlü ihtiyacını karşılamalıdır. Peygamberimiz konu ile ilgili şöyle buyurmuşlardır , “ Sizin en hayırlınız hanımına karşı güzel davrananızdır. Ben ise sizlerin hanımına en güzel davrananızım.”

Kişi akrabalarına karşı sorumludur. Peygamberimiz konu ile ilgili şöyle buyurmuşlardı. ; “ Ömrünüzün uzun ve hayırlı olmasını istiyorsanız sılai rahim yani akrabalarınıza sahip çıkınız.”

Kişi komşularına karşı sorumludur. Peygamberimiz konu ile ilgili şöyle buyurmuşlardır ; “ Dostum Cibril bana komşulukla ilgili o kadar geldi ki ben komşunun komşuya mirasçı olacağını zannettim.”

Kişi içerisinde yaşadığı topluma karşı sorumludur. Peygamberimiz konu ile ilgili şöyle buyurmuşlardır ; “ Sizlerin en hayırlınız başkalarına iyilikte bulunanızdır.”

3 – İbadet kavramında doğaya ve hayvanlara karşı sorumluklarımız gelmektedir.

Konu ile ilgili Peygamberimiz şöyle buyurmuşlardır ; “ Hayvanlara ve doğaya karşı sorumlusunuz.”

Ömür geçiyor. Rabbimizin rızasını aramak dileğiyle…

 

 

Köşe Yazısı Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 
Yazarlar
Anket
TRABZONSPOR ÖZE DÖNMELİ Mİ?
DÖNMELİ
DÖNMEMELİ
KARARSIZIM
Namaz Vakitleri
İmsak
05:07
Güneş
06:50
Öğlen
12:16
İkindi
15:00
Akşam
17:20
Yatsı
18:51
http://www.burotarz.com
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Finans
İMKB 100
77.989
USD ALIŞ
3.0820
USD SATIŞ
3.1020
EURO ALIŞ
3.3900
EURO SATIŞ
3.4150
POUND ALIŞ
3.7580
POUND SATIŞ
3.8210
ALTIN ALIŞ
125.2200
ALTIN SATIŞ
126.3200
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1364 11.000 kişilik Osmanlı Ordusu ile 20.000 kişilik Haçlı Ordusu Sırpsındığı Savaşı'nda karşılaştı.
1930 Adana'da Ahali Cumhuriyet Fırkası kuruldu.
1932 Türk Dil Kurultayı toplandı. Yüzyıllar boyunca Türk diline giren yabancı kelimeler Türkçe'den arındırıldı. Dil Bayramı ilk kez kutlandı.
1938 Atatürk, Dolmabahçe Sarayı'nda hafif bir rahatsızlık atlattı.
1940 Türk-Rumen Ticaret Antlaşması imzalandı.
Lig Puan Durumu
 
TAKIM
O
G
B
M
P
Sayısal Loto
02.11.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
06 - 29 - 31 - 32 - 44 - 45
Şans Topu
30.10.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
01 - 10 - 30 - 32 - 34 - 03
On Numara
04.11.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
01 - 10 - 25 - 27 - 29 - 38 - 39 - 40 - 43 - 47 - 48 - 49 - 50 - 51 - 52 - 62 - 64 - 68 - 74 - 75 - 77 - 78
Süper Loto
31.10.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
06 - 22 - 24 - 28 - 34 - 46
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Copyright 2010 ©Tüm İçerik Hakları sebathaber.com'a Aittir. Tel:0 462 333 0 444
Yazılım: Haber Sitesi Kur