Sebat Haber | 'Haber Sizsiniz'
Son Dakika
AK Parti Ortahisar İlçe Başkanlığına adaylığını açıkladı Trabzon İHH'dan Eğitime Dev Destek Akçaabat Belediyesi Çalışmalarına Aralıksız Devam Ediyor Trabzon Milletvekilinden dikkat çeken TEKNOFEST açıklaması Saadet Partisi Trabzon İl Kongresi Yapıldı. Baş:Bağımsız Türkiye meşalesi asla sönmeyecek Vakf Başkanı Yaşar Erbaşaran Vatandaşları Duyarlı Olmaya Davet Etti! Mustafa Canlı toprağa verildi Fırtına'dan Müthiş Geri Dönüş Ak Parti’de Başkan Uzun güven tazeledi! BAŞKAN HACISALİHOĞLU İNANIYOR ÖRS:VAR GÜCÜMÜZLE ÇALIŞACAĞIZ Trabzon'da Konuştu. Trabzonspor Fousseni Diabate'yi KAP'a bildirdi Öğrencilere AB hibe programlarından yararlanma teknikleri anlatıldı Ak Parti de sürpriz aday ASK'DEN BAŞSAĞLIĞI MESAJI TRABZON'DA MASKE CEZASI Şehit aileleri, Başkan Genç’i ziyaret etti Akçaabat'ta İntihar Girişimi
Vakf Başkanı Yaşar Erbaşaran Vatandaşları Duyarlı Olmaya Davet Etti!
Vakf Başkanı Yaşar Erbaşaran Vatandaşları Duyarlı Olmaya Davet Etti!
 
Trabzon Milletvekilinden dikkat çeken TEKNOFEST açıklaması
Trabzon Milletvekilinden dikkat çeken TEKNOFEST açıklaması
 
Bartın Üniversitesi’nde hijyen ve sanitasyon çalışmaları devam ediyor
Bartın Üniversitesi’nde hijyen ve sanitasyon çalışmaları devam ediyor
Toprağın Bize Değil,Bizim Ona İhtiyacımız Var.
 

Toprağın Bize Değil,Bizim Ona İhtiyacımız Var.

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Trabzon Şubesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi, Gıda Tarım Hayvancılık İl Müdürlüğü ile Veteriner Hekimleri odası tarafından ortaklaşa düzenlenen “GÖÇÜN ENGELLENMESİ, TARIM VE GIDA DA TAM BAĞIMSIZLIK” paneli gerçekleştirildi.

1 Kasım 2017 Çarşamba 17:13
Yazdır

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Trabzon Şube Başkanı Cemil PEHLEVAN yaptığı konuşmada; Kırsal kesimde kalkınma ve refah sağlanmadan, üreticinin kentlere göçünü önlemek mümkün değildir. Her geçen gün artan dünya ve ülkemiz nüfusunu, yeterli ve sağlıklı gıda ile beslemek için kırsaldan kentlere göç önleyerek, üretimi arttırmak zorundayız.

Göçün önlenmesi, kırsaldaki refahın arttırılması, kültürel ve sosyal yaşamın geliştirilmesi ile mümkündür. Bunun için, kırsalda yer alan küçük ve orta ölçekli tarımsal aile işletmelerinin desteklenmesi, kültürel ve sosyal amaçlı yatırımların arttırılması gerektiğine dikkat çekerek tarım alanlarının verimli kullanılması üretilen gıdaların israfının önlenmesi ile bütün insanların eşit koşullarda gıdaya ulaşması ve sağlıklı beslenmesi konusuna dikkat çekmiştir.

Panele konuşmacı olarak katılan Ziraat Mühendisleri Odası Genel Başkanı Özden GÜNGÖR Kırsal alandan göçün önlenmesine yönelik çalışmalar üzerine sunum yapamıştır. KTܒden Doç Dr. Oktay YILDIZ üretilen tarımsal ürünlerin işlenmesi ile yüksek katma değerli ürün elde etmenin gelir artışına yönelik girişimcilik ve inovasyon üzerine konuşma yapmıştır. Akademisyenler Mehtap ER, Merve KURGUT, Atiye DEĞİRMENCİ İSE Gıdaların tüketime hazırlanması sağlıklı diyet ve gıdalrın doğru tüketimine yönelik sunumlar yapmıştır. Veteriner hekimler adına konuşan Veteriner hekimler odası 2. Başkanı Süleyman BOZ ise hayvansal ürünlerdeki ilaç kalıntıları üzerine bilgi vermiştir.

Panelin katkı ve tartışma bölümünde Tarım il Müdürü Cahit GÜLBAY Kırsal alanlarda daha iyi koşulların oluşturulması, yaşanabilir geçim kaynaklarının desteklenmesi ile göç baskısı hafifletilebilir ve kırsaldaki genç kesimin özellikle kadın girişimcilerin desteklenerek verimli istihdamı sağlanabilir, yenilikçi mekanizmalar ve kırsal kalkınma stratejilerinin geliştirilmesi teşvik edilmiş olur. Böylece, çiftçilerin arazilerde kalmaları ve gıda üretimine devam etmeleri sağlanarak sürdürülebilir kalkınma desteklenmiş olacaktır." dedi ve gıda güvenliği ile kırsal kalkınmanın desteklenmesi konularında herkesi üzerine düşen görevi yapmaya davet etti

Panelin sonuç bölümünde Tüm dünyada insanların yaşamak, fiziksel ve mental gelişimlerini sağlamak için yeterli gıdaya ulaşmaları ve bu gıdaların sağlık yönünden güvenli olması, devredilemez ve ertelenemez temel hak olarak görülmesine rağmen açlığın, yetersiz ve dengesiz beslenmelerin neden olduğu ölümler, mental ve fiziksel bozukluklar ulusal ve uluslararası düzeyde trajik boyutlara ulaşmıştır. Dünyada yaşanan küresel krizler ülkemizde yıllardan beri var olan yetersiz ve dengesiz beslenme sorununu daha da artırmıştır. Bir toplumun gelişmişlik seviyesi fertlerinin tükettiği hayvansal gıdaların miktarı ile doğru orantılıdır. Ülkemizde tüketilen et, balık, süt, yumurta gibi değerli protein kaynakları miktarının gelişmiş ülke seviyelerine çıkarılması için planlı bir çalışmanın acilen hayata geçirilmesinin gerekli olduğunun altı çizilmiştir.

Panelin sonuç bildirgesi redakte edilerek  "Göçün Geleceğini Değiştirin. Gıda Güvenliğine ve Kırsal Kalkınmaya Yatırım Yapın" ilkesinden hareket ederek sürdürülebilir bir geleceğe doğru sıfır açlık küresel

 

 

hedefine, gıda güvenliği, doğru beslenme, kırsal kalkınma ve göç arasındaki bağlantılarına yönelik somut çözüm önerileri basını Trabzon halkı ile paylaşılacaktır.

 

Topraktan geldik, toprağa gideceğiz.

Unutmayalım; toprağın bize değil, bizim toprağa ihtiyacımız var…

 

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Adına

Trabzon Şube Başkanı

Cemil PEHLEVAN

Anahtar Kelimeler: TMMOB, Ziraat, Mühendisleri, Odası, Trabzon, Şubesi, , Karadeniz, Teknik, Üniversitesi, Gıda, Tarım, Hayvancılık, İl, Müdürlüğü, ile, , Veteriner, Hekimleri, odası, tarafından, ortaklaşa, düzenlenen, , “GÖÇÜN, ENGELLENMESİ, TARIM, VE, GIDA, DA, TAM, BAĞIMSIZLIK”, paneli, gerçekleştirildi
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Yazarlar
Anket
TRABZONSPOR ÖZE DÖNMELİ Mİ?
DÖNMELİ
DÖNMEMELİ
KARARSIZIM
Namaz Vakitleri
İmsak
05:07
Güneş
06:50
Öğlen
12:16
İkindi
15:00
Akşam
17:20
Yatsı
18:51
http://www.burotarz.com
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Finans
İMKB 100
77.989
USD ALIŞ
3.0820
USD SATIŞ
3.1020
EURO ALIŞ
3.3900
EURO SATIŞ
3.4150
POUND ALIŞ
3.7580
POUND SATIŞ
3.8210
ALTIN ALIŞ
125.2200
ALTIN SATIŞ
126.3200
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1499 İnebahtı kalesi fethedildi.
1808 Sened-i İttifak imzalandı.
1887 İlk gramofon patenti, Alman kâşif Emil Berliner tarafından alındı.
1911 Trablusgarp topraklarının İtalya'nın eline geçmesiyle sonuçlanan ve İtalya ile Osmanlı Devleti'ni karşı karşıya getiren Trablusgarp Savaşı başladı.
1923 Filistin'de İngiliz mandası resmen yürürlüğe girdi.
Lig Puan Durumu
 
TAKIM
O
G
B
M
P
Sayısal Loto
02.11.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
06 - 29 - 31 - 32 - 44 - 45
Şans Topu
30.10.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
01 - 10 - 30 - 32 - 34 - 03
On Numara
04.11.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
01 - 10 - 25 - 27 - 29 - 38 - 39 - 40 - 43 - 47 - 48 - 49 - 50 - 51 - 52 - 62 - 64 - 68 - 74 - 75 - 77 - 78
Süper Loto
31.10.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
06 - 22 - 24 - 28 - 34 - 46
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Copyright 2010 ©Tüm İçerik Hakları sebathaber.com'a Aittir. Tel:0 462 333 0 444
Yazılım: Haber Sitesi Kur