Sebat Haber | 'Haber Sizsiniz'
Son Dakika
Fırtına'dan Müthiş Geri Dönüş Ak Parti’de Başkan Uzun güven tazeledi! BAŞKAN HACISALİHOĞLU İNANIYOR ÖRS:VAR GÜCÜMÜZLE ÇALIŞACAĞIZ Trabzon'da Konuştu. Trabzonspor Fousseni Diabate'yi KAP'a bildirdi Öğrencilere AB hibe programlarından yararlanma teknikleri anlatıldı Ak Parti de sürpriz aday ASK'DEN BAŞSAĞLIĞI MESAJI TRABZON'DA MASKE CEZASI Şehit aileleri, Başkan Genç’i ziyaret etti Akçaabat'ta İntihar Girişimi TRÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tolga ERDOĞAN’dan Temassız Oyunlar Kitabı Bartın Üniversitesi’nde hijyen ve sanitasyon çalışmaları devam ediyor TRABZON ŞEHİR HASTANESİ İHALESİ YAPILDI Dernek Başkanından Ver Yansın Kaya: Bu Ucube Duvarı Kim Hangi Akla Hizmet Yaptı? SAĞLIKÇILARIN İŞİ ZOR AK Parti Vakfıkebir İlçe Başkanı Ahmet Uzun’dan Kongreye Davet! ONLAR ARTIK TRܒlü!
Bartın Üniversitesi’nde hijyen ve sanitasyon çalışmaları devam ediyor
Bartın Üniversitesi’nde hijyen ve sanitasyon çalışmaları devam ediyor
 
Ahilik geleneği sürüyor
Ahilik geleneği sürüyor
 
DSİ 22.BÖLGE MÜDÜRÜNE ZİYARET
DSİ 22.BÖLGE MÜDÜRÜNE ZİYARET
BAŞAKAN DİRESİYONA GEÇTİ
 

BAŞAKAN DİRESİYONA GEÇTİ

Tarımda kalite için mücadele ediyoruz

26 Aralık 2017 Salı 19:45
Yazdır
Tarım ile ilgili önemli açıklamalarda bulunan Başkan Mustafa Hikmet Eyüpoğlu, “Bölgemizin kalkınması için üretime verilen önem artırılmalı, eğitim çalışmalarına ara verilmeden tüm paydaşlarla devam edilmeli” dedi

Akçaabat Ziraat Odası Başkanı Mustafa Hikmet Eyüpoğlu Karadeniz gazetesine önemli açıklamalarda bulundu. Yeni neslin pazar kültüründen uzak olduğunu belirten Eyüpoğlu, “İlçemizde her salı günü kurulan semt pazarı aslında halkın ne kadar ucuza ürün alacağını gösteriyor. Son dönemlerde vatandaşların ilgisinin azaldığı pazar yerlerine ilgiyi artırmak için Akçaabat Ziraat Odası kolları sıvamış durumda. Akçaabat Salı Pazarı yaklaşık bin üreticinin günlük ürünlerini toptan ve perakende satış yaptığı yerdir. Alıcıları arasında ilçe halkı olduğu gibi Rize ve Giresun’dan da çok talep vardır. Halkımız mutlaka pazar yerlerini ziyaret etmelidir. Yeni nesil artık pazar yerlerini bile bilmiyor. Kentler büyüdükçe insanlar sosyeteleşiyor. Bizler bu ürünleri ya pazarın kurulduğu sabah ya da pazar kurulmadan bir gün önce tarladan alıp getiriyoruz. Önceden halk pazar kurulduğunda buralara akın ediyordu. Şimdi ise yeni nesil buralara uğramıyor bile” dedi.

SOLUCAN GÜBRESİ ÖNEMLİ

EYÜPOĞLU, bölgede fındığın ayıklama makinesi olan patosa verildikten sonra geride kalan zurufun atıldığını veya sobalarda yakıldığını, bunun yerine doğal gübre olarak kullanılmasının toprak ve ürün verimi açısından daha olumlu olacağını belirtti. Eyüpoğlu, “Doğal iklim koşullarında bekletilen fındık zurufları bir yıl gibi bir sürede gübreye dönüşürken hayvan gübresi ile karıştırılarak solucanlara yedirildiğinde 3 ay içerisinde organik madde oranı yüksek gübreye dönüşmektedir. Bölgemizin hayvan gübresi noktasında yaşadığı problem fındık zurufunun değerlendirilmesi ile giderilebilir” ifadelerini kullandı. Solucan gübresi üreticisi Ayhan Bulut, bu yıl yaptıkları gübrelerle kendilerine ait bahçelerde solucan gübresi ile ve gübresiz sebze üretimi yaptıklarını, solucan gübresi ile yaptıkları üretimde su tutma özelliği yüksek olduğundan bitkilerde canlılık oranı ve verim artışı gözlediklerini belirtti. Akçaabat Ziraat Odası Ziraat Mühendisi Veysel Baki de fındık zurufunun organik gübreye yakın besin içeriğine sahip olduğunu ifade ederek, toprağın fiziksel yapısını iyileştirerek verim ve kaliteye önemli katkı sağladığını aktardı.

DANIŞMANLIK HiZMETi

Bahçelerde tarım danışmanlığı hizmeti verdiklerini bildiren Eyüpoğlu, “Akçaabat Ziraat Odası eğitim salonunda 2017 yılının ilk fındık budama kursu düzenlendi. Kursa katılan 35 çiftçiye fındık budama, gübreleme, ilaçlama ve bakım, yeni bahçe tesisi fındıkta yeni dikim sistemleri ve yeni geliştirilen çeşitlerle ilgili eğitimler verildi. Eğitimin 4. gününde Trabzon Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü teknik personeli Ziraat Mühendisi Erdal Yığcı ve Akçaabat Ziraat Odası Tarım Danışmanı Nurgül Aşuk tarafından budama gübreleme ve toprak numunesi alma uygulamaları Akçaabat’ın Gümüşlü Mahallesi’ndeki fındık bahçesinde yapıldı. Bu arkadaşlarımız bahçelere giderek hem ürünleri kontrol ediyor hem de üreticiye daha kaliteli ürün elde etmesi için danışmanlık hizmeti veriyorlar. Bu konuda oldukça iyi tepki alıyoruz. Gelecek yıllarda hizmet verdiğimiz yerlerde kalitenin daha da arttığına hep birlikte şahit olacağız. Bizler Ziraat Odası olarak çiftçimize en iyi hizmeti vermek için elimizden geleni yapıyoruz. Bu konuda çeşitli odalarla sürekli irtibat halindeyiz” ifadelerini kullandı.

FINDIK ZURUFLARI EKONOMİYE KAZANDIRILABİLİR

Veysel Baki, “İlçemizde kurulmuş hazır bir solucan gübresi tesisinin bizlere sağladığı avantajı iyi değerlendirip bunların sayısını artırmamız gerek. Solucan gübresi toprağın yapısındaki çok sayıda bakteri vererek, topraktaki zararlı bakterilerle rekabet ederek onların zararlı etkilerini ortadan kaldırır; böylece bitkilerin hastalıklara karşı direncini artırır, hava şartlarının olumsuz etkilerine (don, sıcaklık farkları vb.) karşı bitkiyi korur , yabani ot tohumu içermez, kaliteli, bol verimli ve raf ömrü uzun ürünler elde edilmesini sağlar , topraktaki Ph’yı düzenler, kimyasallarla kirlenmiş, kuvvetini ve canlılığını yitirmiş, yorulmuş toprakların ıslahını sağlar, asitli, kumlu toprakları düzenleyerek tarıma elverişli hale getirir, solucan gübresiyle yetiştirilmiş bitkilerde nitrat kalıntısı bulunmaz, suyu, havayı ve toprağı kirletmez.

Toprakta uzun süre kalır, dolayısıyla bitkinin uzun süre besin ihtiyacını karşılar. Özellikle bölgemizde yakılarak heba edilen fındık zuruflarının solucan maması olarak kullanılarak ekonomiye kazandırılmasında önemli rol alabilir” diye konuştu.

Ayhan Bulut da bu konuda şunları söyledi: “Bu tesisin kuruluşunda bizlere destek veren Akçaabat Kaymakamlığımıza bir kez daha teşekkür ediyorum. Solucan gübresi üretimine evimin balkonunda hobi olarak başladım. Buradan kazandığım tecrübeyle bu tesisi işletiyoruz. Solucan gübresi ile bu yıl yaptığımız sebze üretiminde solucan gübresi kullanılan alanda verimin iki kat arttığını ve su tutma özelliği ile bitkilerde yeşil aksamın çok daha canlı olduğunu bizzat gözlemledik. Akçaabat’ta solucan gübresi üretmek isteyen tüm girişimcilere bilgi paylaşımında bulunabilirim.”

MiNiKLER TOPRAKLA BULUŞUYOR

Akçaabat Ziraat Odası Başkanlığı tarafından 2017-2018 eğitim-öğretim sezonunda uygulanmaya başlayan “Toprak Tarım Sevgisi” projesinden de bahseden Eyüpoğlu, şu açıklamayı yaptı: “Proje kapsamında minik öğrencilerimize toprağı ve tarımı sevdiriyoruz. Öğrencilerimizle kivi hasadı, marul ve yeşil soğan dikimi gerçekleştirdik. Buradaki amacımız minik elleri toprakla buluşturup tarımı seven, çevreye saygılı bir nesil oluşmasına katkı sağlamaktır.”

TOPRAK SEVGiSi KÂĞITTA KALMAMALI

Amaçlarının gelecek nesillere toprak sevgisini aşılamak olduğunu vurgulayan Eyüpoğlu, "Projemizle bu örnek uygulamayı tüm ilçe geneline yaymak istiyoruz. Diğer farklı okullarla da bu çalışmalarımız sürecek. Hatta okul bahçelerinde seralar yapıp bu alanlarda hobi bahçeleri oluşturacağız. Tarıma meraklı öğrenci ve öğretmenlere de konu hakkında bilgi paylaşımında bulunacağız. Uygulama olmadan hiçbir şey olmuyor. Kağıt üzerinde çocuklar marulun nasıl yetiştirildiğini görmüştür ama şu an marulu kendileri dikti; duygularının da çok farklı olduğunu düşünüyorum. Toprak sevgisi de hep kâğıt üzerinde kaldı" diye konuştu.

FINDIĞIN KALBİ BURADA ATIYOR

Eyüpoğlu, “Biz elimizi bu taşın altına koyduk. İlçemizde fındık üretimi yapan tüm çiftçilerimize eğitim verilene kadar uygulamayı devam ettireceğiz. Israrla belirtmek isterim ki bölgemiz fındığın kalbinin attığı yerdir. Fındık ihracatının da kalbi bölgemizdedir. Çiftçilerimizin bin bir emekle ürettiği üründen para kazanan herkes verim ve kalite için çalışmalar yapmalıdır. Bahçelerde yaptığımız incelemelerde verim miktarının ve ürün kalitesinin bakımsız bahçelerde her yıl azaldığını görüyoruz.  Nüfus artışı ile de gıdaya olan ihtiyaç her geçen gün artmaktadır. Bölgemizin kalkınması için tarımsal üretime verilen önem artırılmalı, eğitim çalışmalarına ara verilmeden tüm paydaşlar ile devam edilmelidir. Akçaabat Ziraat Odası olarak tarım sektörünün tüm paydaşları ile eğitim çalışmaları ve projeler yürütmeye hazırız” dedi.

Anahtar Kelimeler: Tarımda, kalite, için, mücadele, ediyoruz
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Yazarlar
Anket
TRABZONSPOR ÖZE DÖNMELİ Mİ?
DÖNMELİ
DÖNMEMELİ
KARARSIZIM
Namaz Vakitleri
İmsak
05:07
Güneş
06:50
Öğlen
12:16
İkindi
15:00
Akşam
17:20
Yatsı
18:51
http://www.burotarz.com
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Finans
İMKB 100
77.989
USD ALIŞ
3.0820
USD SATIŞ
3.1020
EURO ALIŞ
3.3900
EURO SATIŞ
3.4150
POUND ALIŞ
3.7580
POUND SATIŞ
3.8210
ALTIN ALIŞ
125.2200
ALTIN SATIŞ
126.3200
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1538 Preveze Deniz Savaşı kazanıldı.
1730 Patrona Halil İsyanı başladı.
1864 Londra'da Uluslararası İşçi Derneği (Birinci Enternasyonal) kuruldu.
1920 Kâzım Karabekir komutasındaki Türk ordusu, doğuda Ermenileri yendi.
1937 Benito Mussolini ve Adolf Hitler, Berlin'de düzenlenen kitlesel bir gösteride barışa inandıklarını söylediler.
Lig Puan Durumu
 
TAKIM
O
G
B
M
P
Sayısal Loto
02.11.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
06 - 29 - 31 - 32 - 44 - 45
Şans Topu
30.10.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
01 - 10 - 30 - 32 - 34 - 03
On Numara
04.11.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
01 - 10 - 25 - 27 - 29 - 38 - 39 - 40 - 43 - 47 - 48 - 49 - 50 - 51 - 52 - 62 - 64 - 68 - 74 - 75 - 77 - 78
Süper Loto
31.10.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
06 - 22 - 24 - 28 - 34 - 46
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Copyright 2010 ©Tüm İçerik Hakları sebathaber.com'a Aittir. Tel:0 462 333 0 444
Yazılım: Haber Sitesi Kur