Sebat Haber | 'Haber Sizsiniz'
Son Dakika
Ortahisar İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, öğrencileri meslek sahibi yapıyor AKÇAABAT BELEDİYESİ HİZMETTE DUR DURAK BİLMİYOR PARK VE BAHÇELER ÇİÇEKLENDİRİLDİ Bartın Üniversitesi, Üniversiteni Keşfet YÖK Sanal Fuar’da öğrencilerle buluşuyor BÖLGE MÜDÜR YARDIMCISINA ZİYARET 7M Hastanesine ziyaret. KARACA ve KÜLEKÇİ’YE TEŞEKKÜR… Trabzon İl Sağlık Müdürlüğü Duyurdu İşte Trabzon’un koronavirüs yoğunluğu Ordu'da bir mahalle karantinaya alındı Newton'dan ilk açıklama geldi! Vatandaşların imdadına Büyükşehir yetişti MANSUR YAVAŞ'TAN SÜRPRİZ ZİYARET İmamoğlu Akçaabat’a aile ziyaretine geldi BAŞKAN EKİM ESNAFLA BAYRAMLAŞTI AKÇAABAT’A YENİ BİR TURİZM ALANI CEVAT HOCA'DAN BAYRAM MESAJI VAKIF BAŞKANINDAN BAYRAM KUTLAMASI BULUT'TAN BAYRAM MESAJI ALİ BAŞKAN'DAN BAYRAM MESAJI
Ortahisar İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, öğrencileri meslek sahibi yapıyor
Ortahisar İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, öğrencileri meslek sahibi yapıyor
 
7M Hastanesine ziyaret.
7M Hastanesine ziyaret.
 
BAŞKAN EKİM ESNAFLA BAYRAMLAŞTI
BAŞKAN EKİM ESNAFLA BAYRAMLAŞTI
4.İpekyolu İş Adamları Zirvesi değerlendirildi
 

4.İpekyolu İş Adamları Zirvesi değerlendirildi

Trabzon Valisi İsmail Ustaaoğlu,Trabzon’da 27 – 29 Aralık tarihleri arasında düzenlenen 4. İpekyolu İş adamları Zirvesini değerlendirdi.

5 Aralık 2019 Perşembe 07:50
Yazdır

Trabzon’da 27 – 29 Kasım tarihleri arasında düzenlenen 4. Uluslararası İpekyolu İşadamları Zirvesi’nin değerlendirme toplantısı, Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu ve Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) Başkan Yardımcısı Ahmet Hamdi Gürdoğan’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

“23 ÜLKE KATILDI”

Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, toplantıda yaptığı açıklamada, “Hazine ve Maliye Bakanlığımızın himayelerinde, Valiliğimiz, Büyükşehir Belediyemiz, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odamız ile Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliğimiz tarafından 27-29 Kasım tarihlerinde ilimizde 4. kez Uluslararası İpekyolu İşadamları Zirvesi’ni gerçekleştirdik. Zirvemize Afganistan, Almanya, Arnavutluk, Azerbaycan, Bangladeş, Bosna-Hersek, Çin, Fas, Gürcistan, İran, Kazakistan, Kosova, Kuzey Makedonya, Moldova, Özbekistan, Pakistan, Romanya, Rusya, Sri-Lanka, Tacikistan, Türkmenistan, Ukrayna ve Yunanistan’dan bakan, büyükelçi, bürokrat ve işadamı düzeyinde katılımlar olurken, Hazine ve Maliye Bakanımız Berat Albayrak da zirvemizin açılışını onurlandırdı” dedi. Vali Ustaoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“YABANCI HEYETLERLE VERİMLİ GÖRÜŞMELER GERÇEKLEŞTİRİLDİ”

“4. İpekyolu Uluslararası İşadamları Zirvesi, tarihi İpekyolu’nun en önemli kavşak noktalarından biri olan Trabzonumuzun, modern ticaret rotalarındaki konumunu da güçlendirdi. Özellikle Çin’in dünya ticaretinde önemli değişikliklere yol açacak olan Bir Kuşak Bir Yol Projesi’nde Trabzon’un önemli merkezlerden biri olabileceği güçlü bir şekilde vurgulandı. Çin Halk Cumhuriyeti de Ankara Büyükelçisiyle birlikte, önemli firmalarının yöneticilerinden oluşan kalabalık bir heyeti zirveye göndererek Trabzon’a verdiği önemi göstermiş oldu. Gerek Çin heyetiyle gerekse diğer ülkelerin heyetleriyle çok verimli görüşmeler gerçekleştirildi. Özellikle Yatırım Adası Endüstri Bölgesi’nin tanıtımı açısından da zirvemiz çok önemli rol oynadı. Öte yandan, zirvemizdeki ikili iş görüşmeleri de çok verimli geçti. 23 ülkeden konuğumuz olan yabancı işadamları ile işadamlarımız, yaklaşık 750 ikili iş görüşmesi gerçekleştirdi, yeni işbirliklerinin ilk adımlarını attı.”

“TRABZON ÖNEMLİ VE GÜVENİLİR BİR TİCARET VE YATIRIM MERKEZİDİR”

Vali Ustaoğlu, “Zirveyi düzenlerken esas amacımız; başlangıçtan bugüne kadar tarihî İpekyolu üzerinde önemli bir merkez olan Trabzon’da İpekyolu’nu tekrar canlandırmak, iş adamları arasında ticareti geliştirmek, ülkelerin ekonomisine katkıda bulunmaktı” ifadesini kullanarak sözlerini şöyle sürdürdü: “Trabzon lojistik açıdan önemli bir merkezdir. Bu konuda deniz, hava ve karayolu açısından alt parametreleri tamamlamış durumdadır ve raylı sistem konusunda da planlar ve projeler yürütülmektedir. En kısa zamanda Trabzon’un da raylı sistemlerle ulaşılan şehirler arasında yer alması ülkemiz ticaretine büyük katkı sunacaktır. Sürekli vurguladığımız gibi; Trabzon Modern İpekyolu güzergâhında önemli ve güvenilir ticaret ve yatırım merkezlerinden biridir. Zirvede ayrıca 3 ayrı salonda düzenlenen paralel oturumlarda da alanında yetkin birbirinden değerli konuşmacılar tarafından verimli görüşler ortaya koyulmuştur.”

“BİR KUŞAK BİR YOL PROJESİ’NİN GETİRİLERİNDEN AZAMİ FAYDALANMALIYIZ”

2019’un ilk 9 ayında Çin’in İpekyolu güzergâhındaki ülkelerle toplamda 950 milyar dolar tutarında ihracat ve ithalatı olduğunu hatırlatan Vali Ustaoğlu, şöyle devam etti: “Bir Kuşak Bir Yol’u ortak inşa süreci, hat üzerindeki ülkelerde yeni bir refah dönemi açmaktadır. Türkiye’nin ve Trabzon’un bu refahtan azami düzeyde faydalanması açısından zirvemizin önemli bir adım olduğunu düşünüyorum. Bakanımız Sayın Berat Albayrak’ın zirvedeki açılış konuşmasında üzerinde önemle durduğu bir noktayı bir kez daha vurgulamak istiyorum. Trabzon’dan tüm iş dünyasına, bölgedeki yatırımcılara, küresel ekonomideki tüm aktörlere ve yurt dışından katılan iş dünyası temsilcilerine seslenmek istiyoruz; Türkiye gerek Kuşak Yol anlamında gerek bölgesinde yaklaşık 4 küsur saatlik uçuş mesafesiyle; Hindistan’dan Londra’ya, Moskova’dan Dubai’ye kadar, dünya nüfusunun ve dünya ekonomisinin üçte birinin merkezinde konumlanan bir ülkedir. Yine ülkemiz; lojistik, altyapı, ulaşım, iletişim ve enerji noktasında bir merkez ülke konumunda çok kıymetli ve önemli bir ülkedir. ‘Gelin bu iklimi, yatırım ve ticaret olanaklarını değerlendirin’ diyoruz.

Trabzonumuz kadim İpekyolu’nda olduğu gibi Modern İpekyolu’nun da denize açılan en önemli kavşak noktasındadır. Aynı zamanda da her geçen gün büyüyen yatırım ve ticaret imkânlarıyla doğu ve batı arasında köprü konumunda olan Türkiye’nin en önemli merkezlerinden biridir.” Vali Ustaoğlu, “Trabzonumuzun İpekyolu üzerindeki konumunu güçlendirmek için çalışmalarımız devam edecektir. Bu kapsamda merkezi Trabzon’da olmak üzere İpekyolu Uluslararası Ekonomik ve Kültürel Araştırmalar Enstitüsü kurulması amaçlanmaktadır” diye konuştu.

“BAŞTA BAKAN ALBAYRAK OLMAK ÜZERE TÜM DESTEKÇİLERİMİZE TEŞEKKÜR EDİYORUZ”

Vali İsmail Ustaoğlu, zirvenin düzenlenmesine katkıda bulunan herkese teşekkür ederek şunları söyledi: “4. Uluslararası İpekyolu İşadamları Zirvesi’ne desteklerini esirgemeyen başta Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak’a, katkıda bulunan tüm bakanlıklarımıza, kamu kurum ve kuruluşlarımıza, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne, Türkiye İhracatçılar Meclisi’ne, TAV Holding’e, ana sponsorumuz Vakıfbank’a ve ulaşım sponsorumuz Türk Hava Yolları’na teşekkür ediyorum. Son olarak da 23 ülkeden şehrimize teşrif eden tüm yetkililere, iş adamlarımıza ve zirvemizde emeği geçen tüm paydaşlarımıza saygı ve muhabbetlerimi sunuyorum.

" HACISALİHOĞLU: ZİRVENİN OLUMLU SONUÇLARINI İLERİDE GÖRECEĞZ

Basın mensuplarının, işadamları açısından zirvenin verimli geçip geçmediğiyle ilgili bir soruyu yanıtlayan TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu da şunları söyledi: “Olaya biz yatırım ve ticari ilişkiler yönünden baktık. Yatırım yönünden Çin ve İran’ı ön planda gördük. Trabzon’da yatırım konusunda bizlerle çok yakın ikili görüşmeler yaptılar. Önümüzdeki süreçte onları burada yatırımlarda göreceğiz. Ticari ikili görüşmelerin ardından heyetler bizleri de ziyaret etti. İran, Rusya Federasyonu, Ukrayna ile yakın ticari ilişki kurabileceğimizi gördük. Gerekli notları bırakarak sonuç beklediklerini belirttiler. Zirvenin işadamları yönünden sonuçlarının olumlu ve verimli olduğunu söylemek istiyorum. Daha önce 3 kez düzenlediğimiz zirvenin dördüncüsünde bölgeye ilginin çok daha fazla olduğumu gözlemledik. Önümüzdeki süreçte gerek yatırım gerekse ticari ilişkilerin gelişmesinde bunu göreceğiz. Bu arada özellikle zirvenin duyurulması açısından önemli bir görev yapan basın mensuplarımıza da teşekkür ediyorum.

” DKİB VE EXİMBANK’I ZİYARET ETTİLER

Basın toplantısının ardından Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu ve Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Genel Sekreterliğini ve Eximbank’ın kuruluş çalışmaları devam eden Trabzon Şubesi’ni ziyaret ettiler.


Karadeniz'de Sonnokta Gazetesi

Anahtar Kelimeler: , Trabzon, Valisi, İsmail, UstaaoğluTrabzon’da, 27, –, 29, Aralık, tarihleri, arasında, düzenlenen, 4, İpekyolu, İş, adamları, Zirvesini, değerlendirdi
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Yazarlar
Anket
TRABZONSPOR ÖZE DÖNMELİ Mİ?
DÖNMELİ
DÖNMEMELİ
KARARSIZIM
Namaz Vakitleri
İmsak
05:07
Güneş
06:50
Öğlen
12:16
İkindi
15:00
Akşam
17:20
Yatsı
18:51
http://www.burotarz.com
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Finans
İMKB 100
77.989
USD ALIŞ
3.0820
USD SATIŞ
3.1020
EURO ALIŞ
3.3900
EURO SATIŞ
3.4150
POUND ALIŞ
3.7580
POUND SATIŞ
3.8210
ALTIN ALIŞ
125.2200
ALTIN SATIŞ
126.3200
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1583 Humphrey Gilbert, Kuzey Amerika'daki ilk İngiliz kolonisini kurdu: bugünkü Newfoundland.
1858 ABD ve Avrupa arasında ilk transatlantik kablo çekildi.
1882 Japonya'da sıkıyönetim ilan edildi.
1884 New York limanının girişindeki Özgürlük Anıtı'nın ilk taşı konuldu.
1897 Edison ilk reklam filmini üretti.
Lig Puan Durumu
 
TAKIM
O
G
B
M
P
Sayısal Loto
02.11.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
06 - 29 - 31 - 32 - 44 - 45
Şans Topu
30.10.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
01 - 10 - 30 - 32 - 34 - 03
On Numara
04.11.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
01 - 10 - 25 - 27 - 29 - 38 - 39 - 40 - 43 - 47 - 48 - 49 - 50 - 51 - 52 - 62 - 64 - 68 - 74 - 75 - 77 - 78
Süper Loto
31.10.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
06 - 22 - 24 - 28 - 34 - 46
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Copyright 2010 ©Tüm İçerik Hakları sebathaber.com'a Aittir. Tel:0 462 333 0 444
Yazılım: Haber Sitesi Kur